Σελ. 13 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 15894
  1. #181
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για να δείτε ακριβώς τι παίζει με την επιδότηση

    Υποσημείωση από την COSMOTE
    Σημείωση:
    Το κόστος σύνδεσης είναι σε προσφορά 50€ (από 190€), χρεώνεται εφάπαξ και περιλαμβάνει τα τέλη ενεργοποίησης και εγκατάστασης Οπτικής Ίνας μέχρι το σπίτι (FTTH).
    Οι ωφελούμενοι της δράσης Superfast Broadband θα λάβουν επιδότηση 48€ (τελικό κόστος σύνδεσης 2€).
    Οι τιμές συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α. 24% και δεν υπόκειται στο Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 5% του άρθρου 55 του Ν. 4389/2016.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SFBB_COSMOTE.jpg  

    SFBB_VODAFONE.jpg  


  2. #182
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αναφερετε πως θα πρεπει να δωσει υπογραφη ο διαχειριστης. Σε περιπτωση που αρνείται να υπογραψει τι γινεται;

  3. #183
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφερετε πως θα πρεπει να δωσει υπογραφη ο διαχειριστης. Σε περιπτωση που αρνείται να υπογραψει τι γινεται;
    ναι απαιτείτε η υπογραφή του διαχειριστή για τις εργασίες στους κοινόχρηστους χώρους

    υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις (Π. Φάληρο) δεν έβαζε την υπογραφή σε φίλο/συνάδελφο αλλά τελικά για ένα μυστήριο τρόπο την έβαλε
    και προχωράει κανονικά.

  4. #184
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χοντρικά ο νόμος (ν.4463/2017) που παρέθεσε ο emelis, αναφέρει ότι έστω κι ένας ιδιοκτήτης να θέλει σύνδεση, όλες οι εργασίες θα προχωρήσουν.
    Ο θεσμοθέτης δέχεται μόνο ομόφωνη απόφαση (δηλαδή όλοι οι ιδιοκτήτες) για να μην συνδεθεί μια οικοδομή.

    Spoiler:
    6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα:

    α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής ή και

    β) τερματισμού του δικτύου τους σε νέο σημείο πρόσβασης σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο του κτιρίου όπου θα εγκαθίσταται νέος κεντρικός κατανεμητής, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 41020/819/2012 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Β΄ 2776).

    Στην περίπτωση β΄ οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών.

    Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών.

    Αν για τις ανωτέρω εργασίες δεν αρκεί η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου αλλά απαιτείται πρόσβαση σε ιδιωτική ιδιοκτησία, οι εργασίες υλοποιούνται μετά τη συναίνεση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να ζητήσει από τον ενδιαφερόμενο πάροχο δημόσιου δικτύου επικοινωνιών μελέτη επιπτώσεων και αποκατάστασης και υπογραφή σχετικού συμφωνητικού.

    Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων.

  5. #185
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ακριβώς ότι λέει ο φίλος jkoukos
    ισχύει η νομοθεσία
    άστους να κουρεύονται...

  6. #186
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημερωτικά για τους κοινόχρηστους χώρους, αν υπάρχει ομόφωνη απόφαση της συνέλευσης ιδιοκτητών να μην γίνουν εργασίες, τότε FTTH δεν μπαίνει. Σε ιδιωτική περιουσία αποφασίζει ο ιδιοκτήτης.

    Σε παράξενους γείτονες - διαχειριστές, εκτυπώνετε και τους δίνετε τον νόμο 4463/2017.
    Συγκεκριμένα, άρθρο 8 παράγραφος 6: Ούτε καν συναίνεση δεν χρειάζεται, απλά κοινοποίηση στον διαχειριστή. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει κάποιος τις εργασίες είναι με ομόφωνη απόφαση της συνέλευσης ιδιοκτητών (και μάλιστα εντός μηνός). Δηλαδή, αν ο ενδιαφερόμενος είναι ιδιοκτήτης δεν το σταματάει κανείς!

    Τώρα, αν μπλέξεις με στραβόξυλο, δεν θα είναι το μόνο πράγμα για το οποίο θα μπλέξεις. Πιστεύω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

  7. #187
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rozak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγκεκριμένα, άρθρο 8 παράγραφος 6: Ούτε καν συναίνεση δεν χρειάζεται, απλά κοινοποίηση στον διαχειριστή. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει κάποιος τις εργασίες είναι με ομόφωνη απόφαση της συνέλευσης ιδιοκτητών (και μάλιστα εντός μηνός). Δηλαδή, αν ο ενδιαφερόμενος είναι ιδιοκτήτης δεν το σταματάει κανείς!

    Τώρα, αν μπλέξεις με στραβόξυλο, δεν θα είναι το μόνο πράγμα για το οποίο θα μπλέξεις. Πιστεύω καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...
    όπως το είπες αν ο ενδιαφερόμενος είναι ιδιοκτήτης και διαχειριστής (όπως στην περίπτωση μου) που είναι η ιδανική από ότι είπαν τα παιδιά από την δράση SFBB δεν μπορείς να σταματήσεις τις εργασίες με τίποτα.

    καθώς έχουν συναντήσει πάρα πολλές περιπτώσεις περίεργες...

    από όσους έχουν ήδη οπτική ίνα θα ήθελα να ρωτήσω ο εξοπλισμός που κουμπώνει η οπτική ίνα είναι NOKIA και το ρούτερ που δίνει η COSMOTE είναι το SPEEDPORT PLUS γιατί αυτά μου είπαν από την COSMOTE μένει να ξεκαθαρίσω τι θα γίνει με την υπάρχουσα VDSL (ISDN) αν στο πακέτο αυτό θα έχω δύο κανάλια φωνής ή ένα...εννοείται ότι δεν θέλω την ISDN.

  8. #188
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα,
    συμπτωματικά αυτές τις μέρες είπα να κοιτάξω τι πληρώνω για ADSL γιατί έχω μείνει πολλά χρόνια στη Forthnet/Nova με 24αρα κ η τιμή δεν έχει πέσει οπότε ας κάνω μία κρούση στους παροχους να δω τι παιζει. Δεν πολυέχω ανάγκη πολύ γρήγορη γραμμή αλλά αν είναι να την διπλασιάσω/τετραπλασιάσω στα ίδια λεφτά... γιατί όχι; Κι αν τώρα γλυτώσω ένα κόστος που θα μου ρθει πολλαπλό μετά με εγκαταστάσεις αν το αποφασίσω στο μέλλον, επίσης γιατί όχι. Διάβασα λίγο εδώ την κουβέντα κ έχω μερικές απορίες αν γνωρίζετε να μου πείτε:
    α) Μετά τα δύο χρόνια τι γίνεται; Η επιδότηση τελειώνει κ από 35 euro πάει στα 57 euro (αν θυμάμαι καλά) το μήνα, ή σε όποια τιμή έχει τότε. Αν εγώ δεν θέλω να δίνω τόσα, μπορώ να επιστρέψω σε ADSL/VDSL σε χαμηλότερες τιμές ή η ίνα έχει αντικαταστήσει πλήρως τον χαλκό και θα χω fiber για πάντα; Αν μετακομίσω, ο επόμενος θα ναι δεμένος σε fiber?
    β) Δεν είναι ξεκάθαρο τι γίνεται με τους κατανεμητές ορόφου. Αν εγώ είμαι μόνο ένας στο κτίριο που θέλω fiber τώρα και μένω στον πρώτο όροφο, θα βάλουν κατανεμητές σε όλους τους ορόφους μέχρι πάνω κι ας μην ενδιαφέρονται άλλα διαμερίσματα; Δυστυχώς στην πολυκατοικία μου είναι σχεδόν όλοι οι ιδιοκτήτες συνταξιούχοι και αμφιβάλλω αν έχουν καν PSTN σπίτια τους οπότε μην έχω γκρίνιες που θα μπουν κουτάκια στο κλιμακοστάσιο (λες και θα χαλάσει η πρόσοψη του Παρθενώνα, αλλά καταλαβαίνετε). Είμαι μεν ιδιοκτήτης αλλά ας είμαι ενημερωμένος τι θα βάλουν να προλάβω τις όποιες γκρίνιες.
    γ) Μένω στον Χολαργό κι απ ότι είδα στη σελίδα του SFBB μόνο δύο δρόμοι εξυπηρετούνται στην περιοχή μου (στον τοπικό ΟΤΕ είπαν σ'έναν φίλο μου οτι φέρνουν οπουδήποτε, χωρίς να τους πει οδο). Αν δεν μου δίνει διαθεσιμότητα (συγκεκριμενα "δεν ειναι επιλέξιμη οδος" μου βγαζει καν πριν βαλω αριθμο) πως θα κάνω εγγραφη για το κουπονι;
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  9. #189
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Μετά τα 2 χρόνια σταματά η επιδότηση και το πάγιο ανέρχεται στην τότε ισχύουσα τιμή.
    Το διαμέρισμα (και όλη η οικοδομή) θα έχει υποδομή για σύνδεση με το παλαιό χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ αλλά και οπτική ίνα. Οπότε μπορείς να γυρίσεις σε οποιαδήποτε σχετική υπηρεσία που παρέχεται από οποιοδήποτε δίκτυο, είτε εσύ είτε ο επόμενος ένοικος.

    β. Δεν έχει σημασία αν μόλις ένας ζητήσει να συνδεθεί στο νέο δίκτυο. Υποχρεωτικά ο πάροχος που έχει αναλάβει την περιοχή, θα εγκαταστήσει τον κεντρικό κατανεμητή και από έναν σε κάθε όροφο. Από τους δεύτερους συνδέονται τα διαμερίσματα αν κι εφόσον θέλουν σύνδεση και στην περίπτωση αυτή την οπτική ίνα την περνά ο πάροχος με τον οποίο θα κάνουν σύμβαση.
    Επίσης σύμφωνα με τον πρόσφατο νόμο, εφόσον έστω κι ένας ιδιοκτήτης θέλει να συνδεθεί στην νέα υπηρεσία, δεν μπορούν όλοι οι άλλοι να εκφέρουν αντίρρηση. Η εγκατάσταση θα ολοκληρωθεί οπωσδήποτε.

    γ. Προφανώς δεν έχουν ακόμη ολοκληρωθεί οι εργασίες σε όλη την περιοχή σου ώστε να μπει η οικοδομή σας στην διαθεσιμότητα ή δεν έχει ενημερωθεί ακόμη το πληροφοριακό σύστημα. Σε κάθε περίπτωση κοιτάς τον προγραμματισμό της ΕΕΤΤ αν η καμπίνα με την οποία συνδέεται η οικοδομή σου υπάρχει σε αυτόν και κατόπιν ελέγχεις την επιλεξιμότητα στο sfbb.gr.

  10. #190
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε περίπτωση κοιτάς τον προγραμματισμό της ΕΕΤΤ αν η καμπίνα με την οποία συνδέεται η οικοδομή σου υπάρχει σε αυτόν και κατόπιν ελέγχεις την επιλεξιμότητα στο sfbb.gr.
    Που μπορώ να δω αν και πότε η καμπίνα που συνδέεται η οικοδομή μου θα αναβαθμιστεί για fiber;;;
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  11. #191
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ποιο αστικό κέντρο ανήκεις; Δεν σε ρωτώ για τον Δήμο ή την περιοχή, αλλά το αστικό κέντρο.

  12. #192
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δήμος Χολαργού, Αθήνα φαντάζομαι, δεν ξέρω πως εννοείς το αστικό κέντρο, βορειοανατολικά προάστια;

    Edit: έψαξα λίγο και βρήκα αυτό:

    ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
    ΚΟΜΒΙΚΗ Ή ΤΕΧΝ. ΠΕΡΙΟΧΗ ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    ΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΑΡΑΝΤΑΠΟΡΟΥ 55
    Χ.Α.Κ.
    ΟΡΙΑ: ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΨΗΦΙΑ ΚΩΔΙΚΟΥ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 65(1~4)XXXX, 656(0~2,4~9)XXX
    ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ (Εγκατεστημένες παροχές) 39520

    είναι η διεύθυνση του κτιρίου του παλιού ΟΤΕ εδώ στον Χολαργό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kitinplus4 : 04-12-18 στις 16:11.
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  13. #193
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.753
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από τον χάρτη εδώ βλέπεις πως έχει χωριστεί η Αθήνα με τα A/K του OTE.
    http://fttxgr.eu/map

    (Πατάς πάνω στα σηματάκια OTE για να δεις την ονομασία τους)
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #194
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ως αστικό κέντρο αναφερόμαστε στο κτίριο του ΟΤΕ που υπάρχει τηλεπικοινωνιακή υποδομή, δικιά του και των άλλων παρόχων.
    Κάθε λοιπόν αστικό κέντρο εξυπηρετεί μια μεγάλη περιοχή που καλύπτει ολόκληρο ή τμήμα ενός Δήμου ή/και όμορων Δήμων. Επίσης ένας Δήμος μπορεί να καλύπτεται από ένα ή και παραπάνω αστικά κέντρα.
    Με απλά λόγια δεν έχουν καμία σχέση τα όρια κάλυψης ενός αστικού κέντρου με τα αντίστοιχα διοικητικά των Δήμων.

    Στον Χολαργό, μάλλον καλύτερα, στις περιοχές του Χολαργού που εξυπηρετούνται από το οικείο αστικό κέντρο, έχουν προ πολλού αναβαθμισθεί οι υπαίθριες καμπίνες και προσφέρεται υπηρεσία VDSL από αυτές.
    Μόνο όσες περιοχές καλύπτονται από καμπίνες που βρίσκονται περιμετρικά έως 550 μέτρα του αστικού κέντρου δεν έχουν αναβαθμισθεί. Λογικά η ανάπτυξη του FTTH θα αφορά καταρχήν αυτές τις περιοχές κι επίσης όσες έχουν εμπορικό ενδιαφέρον για την εταιρεία. Άρα είναι λογικό να μην αφορά το σύνολο των περιοχών κάλυψης και πιθανόν η δικιά σου να μην είναι σε αυτόν.

  15. #195
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    οκ ευχαριστώ, το σπίτι μου είναι περίπου στα 800 μέτρα σε ευθεία από το αστικό κέντρο οπότε λογικά απλά έχει μέχρι VDSL προς το παρόν.
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

Σελ. 13 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415182333 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας