Σελ. 232 από 1056 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.466-3.480 από 15837
  1. #3466
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα δεν γινεται. Δεν υπαρχει τετοια διαδικασια. Μπορεις να ζητησεις μισθωμενο, με το αναλογο κοστος, οπου τοτε θα ερθει μεν ινα αλλα οχι gpon.
    Συμμετρικη παντα, και ας πουμε για 200/200 με κανα 500ρικο το μηνα να εισαι ΠΟΛΥ ευχαριστημενος. Και 3-4 χιλιαρικα κοστος κατασκευης.
    θα σε απογοητεύσω στο θέμα τιμής είναι λίγο λάθος

    επίσης θα πρέπει να υπάρχει υποδομή στην περιοχή αλλιώς δεν στην βάζουν.

    πρόσφατα βάλαμε στην εταιρεία COSMOTE (DIA) Direct Internet Access (μέσω οπτικής ίνας) στο Κέντρο της Αθήνας (Εξάρχεια)

    τα 50/50 έχουν κόστος 300 ευρώ
    τα 100/100 έχουν κόστος 500 ευρώ

    οι εργασίες κόστος 600 ευρώ

    τώρα έχουμε παραγγείλει ταυτόχρονα σε COSMOTE και WIND εργασίες οπτικών ινών σε υποκατάστημα μας στα Πατήσια

    θα σας πω συγκριτικά τιμές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 01-03-21 στις 01:41.

  2. #3467
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έρχεται ο χαλκός από το box του ΟΤΕ της κολώνας, ακριβώς από κάτω έχει τοποθετηθεί και το box της οπτικής.

    Οποτε η όδευση της οπτικής πάει παράλληλα με του χαλκού και έπειτα και τα 2 καλώδια καταλήγουν στο rack.

    Απλά στο ενδιάμεσο μου έχουν τοποθετήσει και άλλο ένα box.

    Ήταν ο πιο εύκολος τρόπος για την δίκη μου περίπτωση.
    Αυτο ειναι πολυ καλο που εγινε στην δικη σου περιπτωση γιατι θα με βοηθησει πολυ αν γινει και σεμενα.

    Γνωριζεις καθολου αν θα πρεπει να μιλησω με τον ΟΤΕ ωστε να μ'ενημερωσουν ποιοι μηχανικοι ασχολουνται με την μελετη ωστε να κανω μια κουβεντα?

  3. #3468
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν γίνεται έτσι. Ζητάς (κάνεις αίτηση) να συνδεθείς και πριν ξεκινήσουν οι εργασίες, στέλνουν τον τεχνικό για να εξετάσει την περίπτωση και να εκδώσει την σχετική μελέτη. Αν δεν καλυφθείς με αυτό που θα προτείνει, απλά δεν προχωρά το αίτημα.

  4. #3469
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι πολυ καλο που εγινε στην δικη σου περιπτωση γιατι θα με βοηθησει πολυ αν γινει και σεμενα.

    Γνωριζεις καθολου αν θα πρεπει να μιλησω με τον ΟΤΕ ωστε να μ'ενημερωσουν ποιοι μηχανικοι ασχολουνται με την μελετη ωστε να κανω μια κουβεντα?
    ο μόνος υπεύθυνος είναι ο μηχανικός της εταιρείας που έχει την υποδομή στην περιοχή αυτός θα έρθει και θα κάνει την μελέτη

    αν δεν συμφωνήσετε απλά δεν θα προχωρήσει το αίτημα και δεν θα υπάρχει επιδότηση ούτε εργασίες οπτικών ινών

    σε άλλους μπαίνει εξωτερικά του κτιρίου

    σε άλλους μπαίνει από την υπάρχουσα καλωδίωση του παλιού χάλκινου δικτύου στο κτίριο

    σε άλλους μπαίνει εναέρια (δεν συνιστάται βέβαια) στο κτίριο

    σε άλλους μπαίνει εσωτερικά του ακινήτου και γίνεται νέο δίκτυο

    πάντως εγώ θα ξανά επέλεγα οπτικές ίνες να βάλω

    αντί του παλιού χάλκινου δικτύου

  5. #3470
    Εγγραφή
    02-08-2011
    Μηνύματα
    307
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται έτσι. Ζητάς (κάνεις αίτηση) να συνδεθείς και πριν ξεκινήσουν οι εργασίες, στέλνουν τον τεχνικό για να εξετάσει την περίπτωση και να εκδώσει την σχετική μελέτη. Αν δεν καλυφθείς με αυτό που θα προτείνει, απλά δεν προχωρά το αίτημα.
    Γνωριζεις αν με την διαδικασια αυτη δεν προχωρησει τελικα θα εχω καποια επιβαρυνση?
    Για την μελετη βασικα ρωταω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μόνος υπεύθυνος είναι ο μηχανικός της εταιρείας που έχει την υποδομή στην περιοχή αυτός θα έρθει και θα κάνει την μελέτη

    αν δεν συμφωνήσετε απλά δεν θα προχωρήσει το αίτημα και δεν θα υπάρχει επιδότηση ούτε εργασίες οπτικών ινών

    σε άλλους μπαίνει εξωτερικά του κτιρίου

    σε άλλους μπαίνει από την υπάρχουσα καλωδίωση του παλιού χάλκινου δικτύου στο κτίριο

    σε άλλους μπαίνει εναέρια (δεν συνιστάται βέβαια) στο κτίριο

    σε άλλους μπαίνει εσωτερικά του ακινήτου και γίνεται νέο δίκτυο

    πάντως εγώ θα ξανά επέλεγα οπτικές ίνες να βάλω

    αντί του παλιού χάλκινου δικτύου
    Το οτι υπαρχουν τοσες επιλογες ειναι καλο.
    Αν δεν υπαρχει καποια επιβαρυνση σε περιπτωση ακυρωσης θα το προχωρησω.

  6. #3471
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζεις αν με την διαδικασια αυτη δεν προχωρησει τελικα θα εχω καποια επιβαρυνση?
    Για την μελετη βασικα ρωταω.

    - - - Updated - - -


    Το οτι υπαρχουν τοσες επιλογες ειναι καλο.
    Αν δεν υπαρχει καποια επιβαρυνση σε περιπτωση ακυρωσης θα το προχωρησω.
    Δεν νομίζω να υπάρχει επιβάρυνση

    γιατί δεν θα προχωρήσει το αίτημα σου θα ακυρωθεί αφού δεν θα βρείτε διέξοδο με την μελέτη

    προσωπικά πάντως σου προτείνω να το σκεφτείς γιατί αν μείνεις με το παλιό χάλκινο δίκτυο κάποια στιγμή θα το μετανιώσεις / οι ανάγκες του νοικοκυριού θα αυξηθούν
    και αν δεν υπάρχει η επιδότηση από την δράση sfbb.gr πίστεψε με θα κοπανάς το κεφάλι σου στο πεζοδρόμιο και στον τοίχο που δεν θέλησες να πειράξεις
    το ξέρω από κάποιους στην περιοχή μου που δεν ήθελαν (να χαλάσουν ένα ακίνητο 30ετών) που στην ουσία δεν χάλασε τίποτα απλά μπήκε σωλήνας/κανάλι και οι απαραίτητοι κατανεμητές
    ευτυχώς που τους παρότρυνα να ρωτήσουν τον μηχανικό αν κοπεί η επιδότηση πόσο θα είναι το κόστος για να βάλουν οπτικές ίνες...αμέσως υπόγραψαν να προχωρήσουν οι εργασίες

  7. #3472
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζεις αν με την διαδικασια αυτη δεν προχωρησει τελικα θα εχω καποια επιβαρυνση?
    Για την μελετη βασικα ρωταω.
    Δεν κοστίζει τίποτα. Είναι το πρώτο βήμα (από αρκετά) που πρέπει να γίνουν ώστε να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση της οπτικής ίνας σε μία οικοδομή και έχεις κάθε δικαίωμα να την αρνηθείς στο αρχικό της στάδιο.
    Ο μηχανικός μετά την επί τόπου εξέταση και σε συνεννόηση με τον πελάτη, καθορίζει την βέλτιστη λύση για την όδευση της ίνας έως μέσα στην οικοδομή.
    Κατόπιν θα βγάλει την σχετική μελέτη, θα σου στείλουν έγγραφο με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και την υπογραφή σου για να προχωρήσουν οι εργασίες. Χωρίς αυτά δεν γίνεται τίποτα απολύτως. Η μελέτη είναι δωρεάν στα πλαίσια εξεύρεσης λύσης για τον σχεδιασμό των εργασιών και των απαιτούμενων υλικών.

  8. #3473
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κοστίζει τίποτα. Είναι το πρώτο βήμα (από αρκετά) που πρέπει να γίνουν ώστε να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση της οπτικής ίνας σε μία οικοδομή και έχεις κάθε δικαίωμα να την αρνηθείς στο αρχικό της στάδιο.
    Ο μηχανικός μετά την επί τόπου εξέταση και σε συνεννόηση με τον πελάτη, καθορίζει την βέλτιστη λύση για την όδευση της ίνας έως μέσα στην οικοδομή.
    Κατόπιν θα βγάλει την σχετική μελέτη, θα σου στείλουν έγγραφο με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και την υπογραφή σου για να προχωρήσουν οι εργασίες. Χωρίς αυτά δεν γίνεται τίποτα απολύτως. Η μελέτη είναι δωρεάν στα πλαίσια εξεύρεσης λύσης για τον σχεδιασμό των εργασιών και των απαιτούμενων υλικών.
    Καλημέρα

    Ακριβώς ότι λέει ο @jkoukos που είναι πιο ειδικός επί του θέματος

    Η μελέτη του μηχανικού είναι "Δωρεάν" είναι το πρώτο βήμα από πολλά (είναι το πιο σημαντικό καθώς θα σου προσκομίσουν και τα απαραίτητα έγγραφα προς υπογραφή για να προχωρήσουν οι εργασίες) γίνεται στα πλαίσια εξεύρεσης λύσης για τον σχεδιασμό των εργασιών και των απαιτούμενων υλικών - μετά από την επί τόπου εξέταση και σε συνεννόηση με τον πελάτη καθορίζει την βέλτιστη λύση για την όδευση της οπτικής ίνας στην οικοδομή.

  9. #3474
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι πολυ καλο που εγινε στην δικη σου περιπτωση γιατι θα με βοηθησει πολυ αν γινει και σεμενα.

    Γνωριζεις καθολου αν θα πρεπει να μιλησω με τον ΟΤΕ ωστε να μ'ενημερωσουν ποιοι μηχανικοι ασχολουνται με την μελετη ωστε να κανω μια κουβεντα?
    Όπως έγραψαν και οι υπόλοιποι συνομιλητές, η συνεννόηση έγινε κατόπιν ραντεβού με τον μηχανικού που ήρθε να κάνει μελέτη του χώρου.

  10. #3475
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SIDASHE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωριζεις αν με την διαδικασια αυτη δεν προχωρησει τελικα θα εχω καποια επιβαρυνση?
    Για την μελετη βασικα ρωταω.

    - - - Updated - - -


    Το οτι υπαρχουν τοσες επιλογες ειναι καλο.
    Αν δεν υπαρχει καποια επιβαρυνση σε περιπτωση ακυρωσης θα το προχωρησω.
    Στη δική μου περίπτωση (Πολυκατοικία), κατεύθυναν την ίνα μέσα από την υπάρχουσα καλωδίωση του παλιού χάλκινου "δικτύου" στο κτίριο. Ουσιαστικά η ίνα κατέληξε στον ίδιο χώρο που βρίσκεται και ο κατανεμητής του χαλκού.
    Το πεζοδρόμιο αν το δεις, δεν καταλαβαίνεις καν ότι το άνοιξαν.
    Στη συνέχεια ανέβασαν το καλώδιο (ίνα) στους ορόφους μέσα από τα κάγκελα του κλιμακοστασίου.

  11. #3476
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.875
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Σε μονοκατοικία θεωρητικά δεν υπάρχουν περισσότερες επιλογές "διαδρομής" της ίνας? Πχ αντί να μπει απο την "είσοδο" και να κάνει διαδρομή εντός σπιτιού μα κανάλια, να κάνει την διαδρομή εκτός και να τρυπήσουν από την πίσω πλευρά του τοίχου που θα μπει η πρίζα?

  12. #3477
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz 7590
    Καλημερα,

    θα ερθουν σημερα να μου φερουν το modem και να συνδεθω (επιτελους).

    Επειδη θελω να βαλω δικο μου router μετα το Nokia ONT η συνδεση θα ειναι PPPoE. Θελει καποια αλλη ρυθμιση στο router για το internet; Εννοειται φανταζομαι θελει τα credentials. Κατι αλλο; Vlan ID μηπως;

    Ευχαριστω.
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  13. #3478
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Μια ερωτησούλα παιδιά.

    Στην περίπτωση του FTTH το Speedport Plus έχει κάτι περισσότερο να προσφέρει σε σχέση με το Entry 2i, για μας που το modem του παρόχου το έχουμε έτσι κι αλλιώς μόνο για τη γραμμή και την τηλεφωνία, και χρησιμοποιούμε άλλο router σαν access point, για DHCP κλπ;
    Εγώ π.χ. έχω το Fritz 4040 ως router (πάνω στο Speedport Entry 2i) αυτή τη στιγμή, με την απλή DSL.

  14. #3479
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στη δική σου περίπτωση δεν έχει να προσφέρει τίποτα επιπλέον. Ούτως ή άλλως θα το χρησιμοποιήσεις μόνο για την τηλεφωνία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μονοκατοικία θεωρητικά δεν υπάρχουν περισσότερες επιλογές "διαδρομής" της ίνας? Πχ αντί να μπει απο την "είσοδο" και να κάνει διαδρομή εντός σπιτιού μα κανάλια, να κάνει την διαδρομή εκτός και να τρυπήσουν από την πίσω πλευρά του τοίχου που θα μπει η πρίζα?
    Φυσικά και υπάρχουν περισσότερες εναλλακτικές. Ακόμη να βάφει ο πλαστικός σωλήνας μέσα από τον οποίο θα περάσει η ίνα στο ίδιο χρώμα με τον τοίχο και να γίνει μια μικρή τρύπα ακριβώς στο σημείο που θα τοποθετηθεί η πρίζα μέσα στο σπίτι.
    Αλλά ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες και θέλω, πολλές φορές αδιαπραγμάτευτα.

  15. #3480
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz 7590
    Επιτελους FTTH





    ενημερωτικα για οποιον τον ενδιαφερει οι ρυθμισεις του router μου που το συνδεσα με το Nokia ONT ειναι αυτες

    Asus WAN Ρυθμισεις
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Σελ. 232 από 1056 ΠρώτηΠρώτη ... 212222227230231232233234237242252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας