Σελ. 15 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 15856
  1. #211
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    όταν με το καλό θα δίνουν 1000 Down θα δίνουν 100 Up

    αλλά έχουμε μέλλον....και ας ελπίσουμε χρήματα για να το κάνουμε...

  2. #212
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    παραθέτω μερικές φωτογραφίες από την εγκατάσταση οπτικών ινών στην πολυκατοικία μου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΡΟΦΟΥ - ΔΙΑΚΛΑΔΩΤΗΣ (ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ).jpg  

    ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΡΟΦΟΥ (ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΟΨΗ).jpg  

    ΔΙΑΚΛΑΔΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗ.jpg  

    ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ.jpg  

    ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΛΩΔΙΟΥ ΑΠΟ ΦΡΕΑΤΙΟ.jpg  

    ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ.jpg  

    ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ (ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ).jpg  

    ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΡΟΦΟΥ (ΠΑΝΟΡΑΜΙΚΗ).jpg  


  3. #213
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Την φωτο 1 την εκανε ο μαστορας, την 7 ομως ο βοηθος, και μαλιστα της κακιας ωρας...

  4. #214
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την φωτο 1 την εκανε ο μαστορας, την 7 ομως ο βοηθος, και μαλιστα της κακιας ωρας...
    η κάθε φωτογραφία έχει όνομα σε ποιες αναφέρεσαι

    όλες οι εργασίες έγιναν υπό την επίβλεψη μου ως διαχειριστή και ιδιοκτήτη

    και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι έγιναν από τον υπεύθυνο του συνεργείου καμία δεν έγινε από βοηθό ή μαθητευόμενο

    επίσης έγιναν μερικές τροποποιήσεις από την αρχική μελέτη (σχέδιο) για λόγους αισθητικής του χώρου

    ενδεικτικά να αναφέρω ότι οι κατανεμητές ορόφου με την διακλάδωση είναι επί πέντε (καθώς τόσοι και οι όροφοι της πολυκατοικίας)

    επίσης έχουμε τρία καταστήματα τα οποία θα πάρουν οπτική από τον δικό τους κατανεμητή που έχει τοποθετηθεί εξωτερικά της πολυκατοικίας

    όλοι οι σωλήνες τοποθετήθηκαν σε ελικοειδή μορφή και κινήθηκαν μαζί με την σκάλα της πολυκατοικίας έτσι ώστε να μην φαίνεται τίποτα.

    προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η εργασία του τεχνικού συνεργείου (VODAFONE/COSMOTE/WIND) από τις υπάρχουσες εργασίες της ΙΝΑΛΑΝ που έχω δει και προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ πρόχειρες (τσαπατσοδουλειές)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 16-12-18 στις 16:25.

  5. #215
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κανάλια δεν ξέρουνε να βάζουνε ?
    Ούτε άσπρα σπιράλ ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #216
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανάλια δεν ξέρουνε να βάζουνε ?
    Ούτε άσπρα σπιράλ ?
    μάλλον δεν πρόσεξες καλά τις φωτογραφίες
    έτσι δεν είδες ότι έχει τοποθετηθεί σπιράλ και πλαστικός σωλήνας από τον όποιο περνάει το καλώδιο της οπτικής ίνας

    κανάλια δομημένης καλωδίωσης δεν βάζουν φίλε μου εκτός αν τα πληρώσεις εσύ ο ίδιος

    όπως δεν σου βάζει ούτε η ΙΝΑΛΑΝ φυσικά

    και σε σχέση με την δουλειά της ΙΝΑΛΑΝ είναι πιο επαγγελματική κατά την άποψη μου καθώς κανείς δεν μπορεί να κάνει ζημιά στο καλώδιο ενώ στις εγκαταστάσεις της ΙΝΑΛΑΝ άνετα μπορούν να κάνουν ζημιά κάποιοι κακοθελητές.

    εξωτερικά το καλώδιο είναι σε μεταλλική σωλήνα ψηλά αλλάζει γίνεται πλαστική η σωλήνα (όλο το καλώδιο είναι τοποθετημένο σε σπιράλ) και όλα τα κουτιά "κλειδώνουν" πρόσβαση έχει ο διαχειριστής και οι τεχνικοί κανείς άλλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 16-12-18 στις 16:32.

  7. #217
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    E οταν ανοιξει το lightbox, τις μετραει.. Και οπως τις εχεις ειναι ξεκαθαρο πια ειναι η εβδομη. Ο κεντρικος κατανεμητης.
    Το καλωδιο απο πανω ερχεται στραβα, η αναχωρηση φευγει αμεσως αριστερα, κατι ροκα ασχετα, ακομα και τα στηριγματα φαινονται απεξω.
    Μπορει λειτουργικα να μην εχει καποιο προβλημα, οπτικα ομως θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο.

    Αν το εκανε αυτο ο υπευθυνος, τοτε ηταν ωρα να σχολασει.

  8. #218
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είδες ότι έχει σπιράλ και πλαστικό σωλήνα από τον όποιο περνάει το καλώδιο?
    Χρώματος γρίζο-γκρί
    Θα βάψετε ταβάνια, τοίχους, μετώπη σκάλας γκρί ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #219
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρώματος γρίζο-γκρί
    Θα βάψετε ταβάνια, τοίχους, μετώπη σκάλας γκρί ?
    είχα πει για λευκά σπιράλ και σωλήνες

    η απάντηση που πήρα είναι ότι δεν διαθέτουν λευκά παρά μόνο γκρι.

    η πολυκατοικία είναι πρόσφατα βαμμένη

    άσε γιατί το πράσινο χρώμα που έχει βαφεί η σκάλα με εκνευρίζει αλλά άρεσε στην πλειοψηφία των ιδιοκτητών...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    E οταν ανοιξει το lightbox, τις μετραει.. Και οπως τις εχεις ειναι ξεκαθαρο πια ειναι η εβδομη. Ο κεντρικος κατανεμητης.
    Το καλωδιο απο πανω ερχεται στραβα, η αναχωρηση φευγει αμεσως αριστερα, κατι ροκα ασχετα, ακομα και τα στηριγματα φαινονται απεξω.
    Μπορει λειτουργικα να μην εχει καποιο προβλημα, οπτικα ομως θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο.

    Αν το εκανε αυτο ο υπευθυνος, τοτε ηταν ωρα να σχολασει.
    Το σχόλιο σου περί απομάκρυνσης του υπεύθυνου του συνεργείου το θεωρώ άστοχο (δεν είναι σωστό να ευχόμαστε να χάσει την δουλεία του κάποιος)

    καθώς αν αυτός είναι ώρα για να σχολάσει τότε ο υπεύθυνος του συνεργείου π.χ της ΙΝΑΛΑΝ τι πρέπει να κάνει..? που κατά την προσωπική μου γνώμη οι εγκαταστάσεις του είναι απαράδεκτες

    Το τεχνικό συνεργείο αυτό είναι που κάνει όλες τις εγκαταστάσεις στο Λεκανοπέδιο της Αττικής για την δράση SFBB και ο υπεύθυνος φυσικά είναι ο ίδιος άνθρωπος

    Αυτοί κάνουν την εγκατάσταση στην περιοχή του Βύρωνα - Παγκρατίου - Π. Φαλήρου κτλ

    αν επιλεγείς για την δράση SFBB αυτό το συνεργείο θα σου κάνει την εγκατάσταση σου αρέσει ή όχι

    ο μηχανικός που θα έρθει να σου κάνει την μελέτη είναι από το πάροχο που έχει την υποδομή της περιοχής στην περίπτωση μας ήταν από την VODAFONE

    το συνεργείο ήταν της COSMOTE (OTE) ο μοναδικός ιδιώτης εργολάβος που κάνει αυτού του είδους της εργασίες

    ότι αφορά το "στραβό" που λες έπρεπε να γίνει έτσι γιατί πάει στην σκάλα και πρέπει να ακολουθήσει ελικοειδή μορφή για να ανέβει έτσι πέντε ορόφους + την ταράτσα.

    δεν διαφωνώ ότι μπορούσε να γίνει καλύτερη η δουλειά

    Το αποτέλεσμα προσωπικά μου αρέσει καθώς είναι διακριτικό παρέχει ασφάλεια στον εξοπλισμό και δεν επιτρέπεται η πρόσβαση
    (ευτυχώς σε αυτό υπάρχουν τα εξωτερικά φώτα με ανίχνευση κίνησης που θα αποθαρρύνουν κάθε περίεργο και οι κάμερες ασφαλείας εξωτερικά και εσωτερικά της πολυκατοικίας)

    Προσωπικά εγώ τους ευχαρίστησα για την δουλειά που έκαναν φρόντισα και ήμουν καλός οικοδεσπότης ότι ζήτησαν το είχαν (καφέ-νερό-φαγητό)

    τρεις μέρες με βροχή έκαναν την δουλειά

    (εμένα μου κόστισε τρεις μέρες άδεια από την δουλειά μου)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 16-12-18 στις 17:06.

  10. #220
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ωρες ωρες κανεις overshoot...
    Οταν λεω να σχολασει, εννοω οτι ειχε ερθει η ωρα να τελειωσει τη μερα του και απλα βιαζοταν. (ασε που μπορει να ειχε πεσει και τηλεφωνο απο την καλη του με διαφορα εξτραδακια.. γκουχ γκουχ)

    Γενικοτερα, γιατι το παιρνεις προσωπικα? Ουτε δικο σου να ηταν το συνεργειο.
    H δουλεια ειναι ιδια ειτε περνας οπτικα καλωδια ειτε δικτυου.
    Σχολιαζουμε ποσο οπτικα (στο ματι οχι στην ινα) σωστη η οχι θα μπορουσε να γινει η εγκατασταση.
    Ειμαι σιγουρος οτι ειχε και δυσκολα σημεια, και οτι δεν γινεται να εχουμε απο δω πληρη εικονα.
    Παρολα αυτα, μιας και μιλαμε για κουβιδη, αν ακολουθηθει η τυποποιηση της εταιρειας το οπτικο αποτελεσμα ειναι ομορφο, κιας μεινει γκρι.
    (τα καναλια ειναι απειρως χειροτερα οπτικα πολλες φορες)

    Αν τωρα ειναι το μοναδικο συνεργειο, αστα βραστα ποτε θα μπει ftth σε ικανοποιητικους αριθμους.

  11. #221
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρες ωρες κανεις overshoot...
    Οταν λεω να σχολασει, εννοω οτι ειχε ερθει η ωρα να τελειωσει τη μερα του και απλα βιαζοταν. (ασε που μπορει να ειχε πεσει και τηλεφωνο απο την καλη του με διαφορα εξτραδακια.. γκουχ γκουχ)

    Γενικοτερα, γιατι το παιρνεις προσωπικα? Ουτε δικο σου να ηταν το συνεργειο.
    H δουλεια ειναι ιδια ειτε περνας οπτικα καλωδια ειτε δικτυου.
    Σχολιαζουμε ποσο οπτικα (στο ματι οχι στην ινα) σωστη η οχι θα μπορουσε να γινει η εγκατασταση.
    Ειμαι σιγουρος οτι ειχε και δυσκολα σημεια, και οτι δεν γινεται να εχουμε απο δω πληρη εικονα.
    Παρολα αυτα, μιας και μιλαμε για κουβιδη, αν ακολουθηθει η τυποποιηση της εταιρειας το οπτικο αποτελεσμα ειναι ομορφο, κιας μεινει γκρι.
    (τα καναλια ειναι απειρως χειροτερα οπτικα πολλες φορες)

    Αν τωρα ειναι το μοναδικο συνεργειο, αστα βραστα ποτε θα μπει ftth σε ικανοποιητικους αριθμους.
    μην ανησυχείς δεν το παίρνω προσωπικά ούτε σε παρεξηγώ

    πάμε στα πιο πρακτικά

    καταρχήν η δουλειά του συγκεκριμένου συνεργείου είναι σαφώς καλύτερη από την αντίστοιχη των συνεργείων της ΙΝΑΛΑΝ που προσωπικά την βρίσκω απαράδεκτη

    για να έχεις καλύτερη άποψη θα πρέπει να την δεις από κοντά (δεν μπορώ να φωτογραφίσω όλη την εγκατάσταση (εισόδου + 5 ορόφων + ταράτσας)) μέσω φωτογραφιών (οπτικά) δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα

    είχε δυσκολίες καθώς έπρεπε να τροποποιήσουν το αρχικό σχέδιο ώστε η καλωδίωση να ακολουθήσει την σκάλα της πολυκατοικίας σε ελικοειδή μορφή

    δεν νομίζω ότι υπήρχε βιασύνη καθώς στην πολυκατοικία μου που ήταν η πρώτη της περιοχής έφαγαν τέσσερις μέρες συνολικά

    πρώτη μέρα (τετάρτη) ήρθαν και έσκαψαν δρόμο και πεζοδρόμιο
    δεύτερη μέρα - τρίτη μέρα (πέμπτη-παρασκευή) έκαναν εσωτερικά την εγκατάσταση
    και σήμερα ήρθαν και έκλεισαν δρόμο/πεζοδρόμιο

    μια χαρά προλαβαίνουν να βάζουν (λόγω της δράσης)

    η επόμενη πολυκατοικία που θα βάλουν είναι στον Βύρωνα (του προϊσταμένου μου στην δουλειά)

    τώρα μένει με το καλό που θα έρθει ο εξοπλισμός και γίνει η υπόλοιπη εγκατάσταση στο σπίτι μέσα να γίνουν και οι απαραίτητες δοκιμές.

  12. #222
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ε, άμα είναι να το συγκρίνουμε με το εντελώς χύμα, προφανώς και είναι μια χαρά. Το ότι θα μπορούσε στις λεπτομέρειες να ήταν καλύτερο λέμε.
    Ένα συνεργείο, 1 πολυκατοικία μια εβδομάδα.
    Δλδ 52 πολυκατοικίες το χρόνο. Αν είναι 1000 πολυκατοικίες να μπουν, θέλουμε 20 χρόνια.

  13. #223
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, άμα είναι να το συγκρίνουμε με το εντελώς χύμα, προφανώς και είναι μια χαρά. Το ότι θα μπορούσε στις λεπτομέρειες να ήταν καλύτερο λέμε.
    Ένα συνεργείο, 1 πολυκατοικία μια εβδομάδα.
    Δλδ 52 πολυκατοικίες το χρόνο. Αν είναι 1000 πολυκατοικίες να μπουν, θέλουμε 20 χρόνια.
    Μια ιδιωτική εταιρεία (δεν θυμάμαι την επωνυμία της πάντως ασχολείται αποκλειστικά με έργα οπτικών ινών COSMOTE (OTE)) δεν ξέρω πόσα συνεργεία έχει o υπεύθυνος είναι ένας.

  14. #224
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωρες ωρες κανεις overshoot...

    Αν τωρα ειναι το μοναδικο συνεργειο, αστα βραστα ποτε θα μπει ftth σε ικανοποιητικους αριθμους.
    Δεν είναι το μοναδικό αλλά δεν φτάνουν.
    Οι μηχανικοί βλέπουν 2-3 πολυκατοικίες την μέρα και οι εγκαταστάτες τελειώνουν εγκατάσταση σε 2 μέρες.

    Την Παρασκευή 14 είδαν την πολυκατοικία μου και μου δώσανε ημερομηνία εγκατάστασης τέλος Γενάρη.
    Για αίτηση αρχών Οκτωβρίου
    Πίκρα

    Τουλάχιστον ας συντομεύσουν τους χρόνους στην αποστολή εξοπλισμού. Σε φίλο τον στείλανε 25 ημέρες μετά την εγκατάσταση. Ερχεται υποχρεωτικά τεχνικός για να γίνει η μετάβαση από χαλκό σε ίνα.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #225
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι το μοναδικό αλλά δεν φτάνουν.
    Οι μηχανικοί βλέπουν 2-3 πολυκατοικίες την μέρα και οι εγκαταστάτες τελειώνουν εγκατάσταση σε 2 μέρες.

    Την Παρασκευή 14 είδαν την πολυκατοικία μου και μου δώσανε ημερομηνία εγκατάστασης τέλος Γενάρη.
    Για αίτηση αρχών Οκτωβρίου
    Πίκρα

    Τουλάχιστον ας συντομεύσουν τους χρόνους στην αποστολή εξοπλισμού. Σε φίλο τον στείλανε 25 ημέρες μετά την εγκατάσταση. Ερχεται υποχρεωτικά τεχνικός για να γίνει η μετάβαση από χαλκό σε ίνα.
    εμένα έγινε γρήγορα η αίτηση - μελέτη - εγκατάσταση

    τώρα μένει ο εξοπλισμός

    πριν από μένα ένας από τους πληροφορικάριους είχε κάνει αίτηση (π. φάληρο) έγινε η μελέτη - εγκατάσταση - αποστολή εξοπλισμού

    μετά από μένα είναι ο προϊστάμενος μου (βύρωνα) έκανε την αίτηση έγινε η μελέτη τώρα θα του κάνουν την εγκατάσταση και μένει η αποστολή εξοπλισμού

Σελ. 15 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας