Σελ. 47 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 691-705 από 15894
  1. #691
    Εγγραφή
    08-10-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά (πιθανότερα) μπορεί και απλά να αντιμετώπισε το θέμα όπως θα μίλαγε στο τελευταίο άσχετο από τους χιλιάδες που συναναστρέφεται.
    Ότι εσύ ξέρεις 5 πράγματα παραπάνω, ούτε το ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρει.

    Γιατί δεν βλέπεις με πόσο συνδέθηκες από το router σου; (ούτε password δεν θέλει για αυτή την πληροφορία)

    ---
    Edit: Οι υπόλοιποι το πήγαν στις δυνατότητες της ίνας και του τρόπου διασύνδεσης της. (χρήσιμες πληροφορίες και αυτές)
    Εγώ σου είπα απλά, για το πόσο κλείδωσες.

    Υπόψη ότι στα σκαριά είναι να μαρκετάρουν και τα 512 και το 1Mbit στο FttH σύμφωνα με τα επίσημα έγγραφα. Λογικά τα 512 τουλάχιστον, θα τα δούμε στο επόμενο 12μηνο...
    δεν γράφει κάτι καθώς δεν συγχρονίζει το router αλλά το μηχάνημα της ΝΟΚΙΑ.


  2. #692
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πάμε πάλι. Δεν κλειδώνεις κάπου μόνος σου και δεν είναι μεταβλητό. Δεν είναι μια πόρτα στο DSLAM, ένα μόντεμ όπως ήταν στο dsl. Συνολικά είναι 2.5Gbps στο down. Είτε είσαι μόνος σου είτε είναι 128 τερματικά. Είτε είσαι στα 10 μέτρα είτε στα 20 χλμ. Απλά λόγω οπτικού loss δεν μπορεί να είναι πάνω και 128 τερματικά και να είναι στα 20 χλμ.

  3. #693
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά (πιθανότερα) μπορεί και απλά να αντιμετώπισε το θέμα όπως θα μίλαγε στο τελευταίο άσχετο από τους χιλιάδες που συναναστρέφεται.
    Ότι εσύ ξέρεις 5 πράγματα παραπάνω, ούτε το ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρει.

    Γιατί δεν βλέπεις με πόσο συνδέθηκες από το router σου; (ούτε password δεν θέλει για αυτή την πληροφορία)

    ---
    Edit: Οι υπόλοιποι το πήγαν στις δυνατότητες της ίνας και του τρόπου διασύνδεσης της. (χρήσιμες πληροφορίες και αυτές)
    Εγώ σου είπα απλά, για το πόσο κλείδωσες.

    Υπόψη ότι στα σκαριά είναι να μαρκετάρουν και τα 512 και το 1Mbit στο FttH σύμφωνα με τα επίσημα έγγραφα. Λογικά τα 512 τουλάχιστον, θα τα δούμε στο επόμενο 12μηνο...
    Το "κλείδωμα" γίνεται σε άλλο επίπεδο, υπάρχει bandwidth shaping

    To 1mbit μάλλον λάθος είναι και ήθελες να πεις 1Gbit, που ναι σύμφωνα με το πρόγραμμα sfbb ναι πρέπει να παρέχεται η δυνατότητα για αναβάθμιση στο 1Gbit
    1. Τι είναι η SFBB υπηρεσία;

    SFBB (Superfast Broadband) υπηρεσία είναι η λιανική υπηρεσία ηλεκτρονικών επικοινωνιών οποιασδήποτε μορφής (1-, 2-, 3- ή 4-play) που περιλαμβάνει τουλάχιστον τα ακόλουθα:

    Τον απαραίτητο τερματικό εξοπλισμό (modem/router) για τη λειτουργία της,
    Πρόσβαση προς το Internet με πραγματική ταχύτητα καθόδου τουλάχιστον 100Mbps,
    Βασίζεται σε υπηρεσία χονδρικής που διατίθεται με τη μορφή χονδρικής Εικονικής Τοπικής Αδεσμοποίητης Πρόσβασης (Virtual Local Unbundling – VLU), με τεχνικές προδιαγραφές και ελάχιστα χαρακτηριστικά που συμμορφώνονται με την απόφαση 808/002/27.4.2017 της ΕΕΤΤ (και τις όποιες μελλοντικές σχετικές αποφάσεις της), με ταχύτητα καθόδου τουλάχιστον 100Mbps, άμεσα αναβαθμίσιμη σε 1Gbps, και τιμή διάθεσής της υπηρεσίας χονδρικής μικρότερη ή ίση με την εγκεκριμένη από την ΕΕΤΤ τιμή χονδρικής, ως εκάστοτε ισχύει.

  4. #694
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι. Δεν κλειδώνεις κάπου μόνος σου και δεν είναι μεταβλητό. Δεν είναι μια πόρτα στο DSLAM, ένα μόντεμ όπως ήταν στο dsl. Συνολικά είναι 2.5Gbps στο down. Είτε είσαι μόνος σου είτε είναι 128 τερματικά. Είτε είσαι στα 10 μέτρα είτε στα 20 χλμ. Απλά λόγω οπτικού loss δεν μπορεί να είναι πάνω και 128 τερματικά και να είναι στα 20 χλμ.
    Θεωρητικά δεν ειναι μεταβλητό αλλά για να μην δίνουμε και την εντύπωση οτι είναι πάντα αυτό που περιμένει ο χρήστης, πρακτικά είναι μεταβλητό. Aνάλογα το διαθέσιμο bandwidth ή τις καταστάσεις. [source]
    Ίσως να/θα γίνεται να δείχνει στο UI του ένα ONT πόσο bandwidth έχει allocated?

    Therefore, each ONU dynamically adjusts its upstream bandwidth according to its actually transmitted data traffic, improving upstream bandwidth usage.

    Bandwidth can also be allocated in static mode, or fixed mode. In this mode, an OLT periodically allocates a fixed bandwidth to each ONU based on the ONU's service level agreement (SLA), bandwidth, and delay indicators.

  5. #695
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "κλείδωμα" γίνεται σε άλλο επίπεδο, υπάρχει bandwidth shaping

    To 1mbit μάλλον λάθος είναι και ήθελες να πεις 1Gbit, που ναι σύμφωνα με το πρόγραμμα sfbb ναι πρέπει να παρέχεται η δυνατότητα για αναβάθμιση στο 1Gbit
    Ναι εννοείται Gbit, καλά έκανες και το διόρθωσες.

    Bandwidth shaping γίνεται έτσι κι αλλιώς, αλλά σωστά τα λες εδώ είναι περισσότερο "in your face", αφού η Ethernet μεταξύ ONT και router λογικά είναι κλειδωμένη στο gigabit και οι ρυθμίσεις περιορίζουν το τι μας επιτρέπει να περάσει.

    Μια και τα λέμε όλα αυτά, ποιο ακριβώς Nokia ONT φέρνουν ξέρει κανείς;
    ---
    NLS

  6. #696
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά δεν ειναι μεταβλητό αλλά για να μην δίνουμε και την εντύπωση οτι είναι πάντα αυτό που περιμένει ο χρήστης, πρακτικά είναι μεταβλητό. Aνάλογα το διαθέσιμο bandwidth ή τις καταστάσεις. [source]
    Ίσως να/θα γίνεται να δείχνει στο UI του ένα ONT πόσο bandwidth έχει allocated?
    Δεν δίνω αυτή την εντύπωση. Ο χρήστης μπορεί να πάρει από 2.5Gbps έως 19Mbps down στο κομμάτι ONT-ONT. Από και και πίσω προφανώς μικραίνει περισσότερο. Το προφίλ που θα έχει δεν νομίζω να μπορεί να το δει κάπου ο χρήστης αλλά τυπικά θα είναι το εμπορικό του πακέτο.

    Αυτό που βάζεις ως source έχει να κάνει με το upstream που είναι πιο πονεμένο και πιο πολύπλοκο κεφάλαιο.

  7. #697
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προφίλ που θα έχει δεν νομίζω να μπορεί να το δει κάπου ο χρήστης αλλά τυπικά θα είναι το εμπορικό του πακέτο.
    Δύσκολο μου φαίνεται.. δηλαδή αν έχεις 1Gbit γραμμή δεν θα είναι συνέχεια σε εσένα allocated... το ίδιο και το upload.. αλλιώς δεν θα υπήρχε το DBA θα ήταν πάντα fixed. Με λίγα λόγια το "sync" είναι με το OLT, απλά δεν το βλέπουμε.. τώρα με το ρουτερ π.χ βλέπεις ότι έχει κάνει sync πιο χαμηλά και κάνεις ένα ρεσταρτ... με την οπτική πως θα το ξέρουμε αν έχει πρόβλημα?

  8. #698
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Προφανώς και δεν θα έχει μόνιμα allocated 1Gbps. Μετά δεν είναι δημόσιο δίκτυο τηλεπικοινωνιών αλλά μισθωμένο.
    Το up μπορεί να είναι fixed μπορεί και να μην είναι. Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο που θα μοιράζονται το κοινό κανάλι οι χρήστες και είναι στην επιλογή του ISP. Ο βασικός τρόπος λειτουργίας όμως είναι ο ίδιος. Ο καθένας περιμένει την σειρά του για να μιλήσει.

    Πρόβλημα στο GPON προκαλεί η υψηλή απόσβεση του οπτικού σήματος και μεταφράζεται σε λάθη στον κώδικα γραμμής. Πάντα συζητάμε στο layer της πρόσβασης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 23-07-19 στις 17:32.

  9. #699
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NLS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά (πιθανότερα) μπορεί και απλά να αντιμετώπισε το θέμα όπως θα μίλαγε στο τελευταίο άσχετο από τους χιλιάδες που συναναστρέφεται.
    Ότι εσύ ξέρεις 5 πράγματα παραπάνω, ούτε το ξέρει, ούτε τον ενδιαφέρει.

    Γιατί δεν βλέπεις με πόσο συνδέθηκες από το router σου; (ούτε password δεν θέλει για αυτή την πληροφορία)

    ---
    Edit: Οι υπόλοιποι το πήγαν στις δυνατότητες της ίνας και του τρόπου διασύνδεσης της. (χρήσιμες πληροφορίες και αυτές)
    Εγώ σου είπα απλά, για το πόσο κλείδωσες.

    Υπόψη ότι στα σκαριά είναι να μαρκετάρουν και τα 512 και το 1Mbit στο FttH σύμφωνα με τα επίσημα έγγραφα. Λογικά τα 512 τουλάχιστον, θα τα δούμε στο επόμενο 12μηνο...
    Στο FTTH δεν βλέπεις πόσο έχεις συγχρονίσει
    Το SPEEDPORT PLUS δείχνει ΜΗΔΕΝ μόνο από το speedtest ookla βλέπεις

  10. #700
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολο μου φαίνεται.. δηλαδή αν έχεις 1Gbit γραμμή δεν θα είναι συνέχεια σε εσένα allocated... το ίδιο και το upload.. αλλιώς δεν θα υπήρχε το DBA θα ήταν πάντα fixed. Με λίγα λόγια το "sync" είναι με το OLT, απλά δεν το βλέπουμε.. τώρα με το ρουτερ π.χ βλέπεις ότι έχει κάνει sync πιο χαμηλά και κάνεις ένα ρεσταρτ... με την οπτική πως θα το ξέρουμε αν έχει πρόβλημα?
    Δεν είναι εγγυημένο, στο dba Που αναφέρεις μιλάει και για περιπτώσεις που θέλεις να περάσεις και τηλέφωνο απο εκεί και εκεί δίνουν το fixed, όλα τα υπόλοιπα είναι shared με όλους τους υπόλοιπους χρήστης.

  11. #701
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    πάντως μέχρι τώρα ως ιδιώτης (φυσικό πρόσωπο) είμαι ευχαριστημένος με την ταχύτητα που μου δίνει η COSMOTE 100XL 100/10 (αν αργότερα προσθέσουν τα 1000/100 πιθανόν να αναβαθμιστώ από τους πρώτους καθώς το θέλω...)
    ως εταιρεία (νομικό πρόσωπο) επίσης είμαι ευχαριστημένος με τις ταχύτητες (100/10) που μας έχουν δώσει η COSMOTE / VODAFONE / WIND στις διάφορες περιοχές του λεκανοπεδίου της αττικής (και στον Πειραιά) που έχουμε υποδομές
    εκκρεμεί μέχρι τώρα η αίτηση μας για πακέτο 1000/100 που έχουμε ζητήσει...καθώς δεν υπάρχει διαθεσιμότητα

  12. #702
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Πάντως και στην inalan που σου δίνει 2σε1 ont-router, δεν βλέπεις κάτι σχετικό με ταχύτητα αν θυμάμαι καλά (θα το επιβεβαιώσω όταν επιστρέψω σπιτι).

  13. #703
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    275
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Συνδέθηκα κι εγώ επιτέλους (4 μήνες μετά την αίτησή μου) στο cosmote fiber 100/10.
    Η ταχύτητα μοιάζει εξωπραγματική. Netflix μέσω android box απευθείας σε hd χωρίς πτώσεις ποιότητας. Κατέβασμα τόρρεντ με μέσο όρο 11,2 MB/s μέσω wifi σε λάπτοπ που βρίσκεται στα τέσσερα μέτρα από το ρούτερ και ενώ μεσολαβεί τοίχος. Βέβαια το pc που βρίσκεται δύο δωμάτια μακριά και εξυπηρετείται από powerline πιάνει στο speedtest από 72 έως 85 αλλά δεν με πολυνοιάζει.
    Νομίζω ότι το speedport κάνει παρεμβολή σε ένα χαζοσυναγερμό με ανιχνευτή κίνησης που έχω δίπλα.

  14. #704
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.356
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέθηκα κι εγώ επιτέλους (4 μήνες μετά την αίτησή μου) στο cosmote fiber 100/10.
    Η ταχύτητα μοιάζει εξωπραγματική. Netflix μέσω android box απευθείας σε hd χωρίς πτώσεις ποιότητας. Κατέβασμα τόρρεντ με μέσο όρο 11,2 MB/s μέσω wifi σε λάπτοπ που βρίσκεται στα τέσσερα μέτρα από το ρούτερ και ενώ μεσολαβεί τοίχος. Βέβαια το pc που βρίσκεται δύο δωμάτια μακριά και εξυπηρετείται από powerline πιάνει στο speedtest από 72 έως 85 αλλά δεν με πολυνοιάζει.
    Νομίζω ότι το speedport κάνει παρεμβολή σε ένα χαζοσυναγερμό με ανιχνευτή κίνησης που έχω δίπλα.
    Προηγουμένως τι σύνδεση είχες;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #705
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδέθηκα κι εγώ επιτέλους (4 μήνες μετά την αίτησή μου) στο cosmote fiber 100/10.
    Η ταχύτητα μοιάζει εξωπραγματική. Netflix μέσω android box απευθείας σε hd χωρίς πτώσεις ποιότητας. Κατέβασμα τόρρεντ με μέσο όρο 11,2 MB/s μέσω wifi σε λάπτοπ που βρίσκεται στα τέσσερα μέτρα από το ρούτερ και ενώ μεσολαβεί τοίχος. Βέβαια το pc που βρίσκεται δύο δωμάτια μακριά και εξυπηρετείται από powerline πιάνει στο speedtest από 72 έως 85 αλλά δεν με πολυνοιάζει.
    Νομίζω ότι το speedport κάνει παρεμβολή σε ένα χαζοσυναγερμό με ανιχνευτή κίνησης που έχω δίπλα.
    καλορίζικη

    καλώς ήρθες στο FTTH club

    βάλε καλώδιο δικτύου και μην εξαρτάσαι από τα powerline.

    30 μέτρα UTP Cat6 έχω βάλει από την είσοδο του διαμερίσματος που έχω το NOKIA μέχρι το δωμάτιο που έχω το SPEEDPORT PLUS

Σελ. 47 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 2737424546474849525767 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας