Σελ. 522 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 502512517520521522523524527532542 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.816-7.830 από 15524
  1. #7816
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ
    Και φθηνό ρεύμα
    Και φθηνό νερό

    Και υγειονοική περίθαλψη
    Και δωρεάν γκόμενα

    Τι σκ@τά είναι ένα κράτος που δεν νοιάζεται για τους πολίτες του.
    Κοινωνικό κράτος δεν υπάρχει ? Τι κοινωνία είμαστε?
    Φιλελέδες όλοι μας ? Του χρηματιστηρίου ?

    ΥΓ
    Εκείνο που με τρελαίνει είναι το ρεύμα (προς το παρόν)
    Καίμε ας πούμε 2.000 kwh ίδιας ποιότητας όλοι μας.
    Αλλά πληρώνουμε διαφορετικές τιμές.
    Το κοινωνικό αγαθό που λέγεται ρεύμα, εκτός κι αν δεν είναι κοινωνικό.

    Με το καλό και στο νερό και στην παιδεία και στην περίθαλψη και .. και ..
    Εσύ φίλε δημήτρη έχεις δίκιο 100% σε ότι λες και δυστυχώς ποτέ δεν θα δεις αυτό που ζητάς.

    Εγώ για αυτό είπα στο άλλο θέμα αφού αυτοί που κυβερνούν είναι ανίκανοι να φτιάξουν δικά τους προγράμματα γιατί δεν αντιγράφουν τα προγράμματα που έχουν άλλες χώρες της Ε.Ε. π.χ. στην Σουηδία/Νορβηγία/Φιλανδία/Δανία κτλ που έχουν λύσει από καιρό καθημερινά προβλήματα του πολίτη που αφορά το φορολογικό/ασφαλιστικό/εργασιακό/κοινωνικό κτλ και να τα προσαρμόσουν στην δική μας κοινωνία.

  2. #7817
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά και συμφωνώ 100%

    - - - Updated - - -



    Για τους λόγους που έχω εξηγήσει δεν θα ανεβάσω κανένα link για το συγκεκριμένο θέμα όπως και για κανένα άλλο θέμα

    Link θα ανέβει μόνο αν είμαι εγώ που θα δημοσιεύσω κάποια είδηση τότε θα υπάρχει από κάτω η πηγή όπως προβλέπεται

    Θέλετε να το καταλάβετε καλώς δεν θέλετε κανένα πρόβλημα

    Δεν είμαι υποχρεωμένος να ανεβάσω κανένα link από την στιγμή που η απάντηση μου/σχόλιο μου/μήνυμα μου δεν αφορά είδηση και θέμα που έχω ανεβάσει εγώ

    Γράφω σε μια δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα
    Μην ανεβάσεις, μην το ξανα αναφέρεις στην κουβέντα όμως χωρίς λίνκ καθώς είναι fake και παραπληροφόρηση και δεν με ενδιαφέρει πλέον η συνεχεία.
    Τόσο απλά.

  3. #7818
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    π.χ. στην Σουηδία/Νορβηγία/Φιλανδία/Δανία κτλ
    Τα παγκόσμια πειράματα εφαρμόζονται και σε αυτούς, όχι μόνο σε εμάς. Τσιπάκια, αχρήματες κοινωνίες και κάτι άλλα ουτοπικά σενάρια είναι πιο μπροστά εκεί... και δεν ζηλεύω καθόλου, μακριά από εδώ. Και ας μην έχω 1000 μέγκαμπιτ.

  4. #7819
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παγκόσμια πειράματα εφαρμόζονται και σε αυτούς, όχι μόνο σε εμάς. Τσιπάκια, αχρήματες κοινωνίες και κάτι άλλα ουτοπικά σενάρια είναι πιο μπροστά εκεί... και δεν ζηλεύω καθόλου, μακριά από εδώ. Και ας μην έχω 1000 μέγκαμπιτ.
    Η τεχνολογία αγαπητέ έχει 2 χρήσεις: Η κάνεις θαύματα ή αυτοκαταστρέφεσαι. Νοήμων άνθρωπος είσαι θεωρώ οτι ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά την τεχνολογία και ασε τους Σουηδούς να γίνουν και Cyborg, προφανώς έτσι νοιώθουν οτι η ζωη τους έχει νόημα.
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  5. #7820
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κάνεις θαύματα ή αυτοκαταστρέφεσαι.

  6. #7821
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνολογία αγαπητέ έχει 2 χρήσεις: Η κάνεις θαύματα ή αυτοκαταστρέφεσαι. Νοήμων άνθρωπος είσαι θεωρώ οτι ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά την τεχνολογία και ασε τους Σουηδούς να γίνουν και Cyborg, προφανώς έτσι νοιώθουν οτι η ζωη τους έχει νόημα.
    Πολύ σωστά

  7. #7822
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνολογία αγαπητέ έχει 2 χρήσεις: Η κάνεις θαύματα ή αυτοκαταστρέφεσαι. Νοήμων άνθρωπος είσαι θεωρώ οτι ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά την τεχνολογία και ασε τους Σουηδούς να γίνουν και Cyborg, προφανώς έτσι νοιώθουν οτι η ζωη τους έχει νόημα.
    Νομίζεις ότι την χρησιμοποιείς?
    Νυχτωμένος.
    Οτι και όπως σου επιτρέψουν χρησιμοποιείς.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #7823
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζεις ότι την χρησιμοποιείς?
    Νυχτωμένος.
    Οτι και όπως σου επιτρέψουν χρησιμοποιείς.
    Και εγώ χρησιμοποιώ αυτούς προς όφελος μου. Έτσι λειτουργεί. Πάω όπου είναι το συμφέρον μου σαν πολίτης και σαν χρήστης της τεχνολογίας
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  9. #7824
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ χρησιμοποιώ αυτούς προς όφελος μου. Έτσι λειτουργεί. Πάω όπου είναι το συμφέρον μου σαν πολίτης και σαν χρήστης της τεχνολογίας
    Κίνητρο θα σου δώσουν.
    Ψευτοκίνητρο
    Οπως και η google σου δίνει κίνητρο με τις υπηρεσίες της.
    Να αισθάνεσαι ικανοποιημένος, η χαρά της σκλαβιάς.

    Ξαναδιάβασε
    1984 / ORWELL GEORGE
    https://www.politeianet.gr/books/978...os-1984-200625

    Kai αν είσαι περισσότερο του βίντεο και όχι του διαβάσματος
    Κουρδιστό πορτοκάλι https://www.imdb.com/title/tt0066921/
    Lucky man https://www.imdb.com/title/tt0070464/

    Alan Price - Look Over Your Shoulder
    https://www.youtube.com/watch?v=HiS-mGr4elI
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 07-05-22 στις 21:45.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #7825
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους λόγους που έχω εξηγήσει δεν θα ανεβάσω κανένα link για το συγκεκριμένο θέμα όπως και για κανένα άλλο θέμα
    Link θα ανέβει μόνο αν είμαι εγώ που θα δημοσιεύσω κάποια είδηση τότε θα υπάρχει από κάτω η πηγή όπως προβλέπεται
    Θέλετε να το καταλάβετε καλώς δεν θέλετε κανένα πρόβλημα
    Δεν είμαι υποχρεωμένος να ανεβάσω κανένα link από την στιγμή που η απάντηση μου/σχόλιο μου/μήνυμα μου δεν αφορά είδηση και θέμα που έχω ανεβάσει εγώ
    Γράφω σε μια δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα
    Δηλαδή παραδέχεσαι ότι αυτά που γράφεις είναι βγαλμένα,
    από το μυαλό σου, από την φαντασία σου
    και όπως έχουν πεί και άλλοι συμφορουμίτες, δεν ισχύουν.
    Άλλο είναι το να λέει κάποιος την άποψη του (και την γνώμη του)
    και άλλο να λέει ότι ισχύει το τάδε …
    και όταν τον προκαλούν, για να πεί, που τα βρήκε αυτά που γράφει να το αποφεύγει.
    Είναι ξεκάθαρη ομολογία και παραδοχή, ότι διαδίδει fake news.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 08-05-22 στις 02:50.

  11. #7826
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή παραδέχεσαι ότι αυτά που γράφεις είναι βγαλμένα,
    από το μυαλό σου, από την φαντασία σου
    και όπως έχουν πεί και άλλοι συμφορουμίτες, δεν ισχύουν.
    Άλλο είναι το να λέει κάποιος την άποψη του (και την γνώμη του)
    και άλλο να λέει ότι ισχύει το τάδε …
    και όταν τον προκαλούν, για να πεί, που τα βρήκε αυτά που γράφει να το αποφεύγει.
    Είναι ξεκάθαρη ομολογία και παραδοχή, ότι διαδίδει fake news.
    Όχι δεν παραδέχομαι ότι αυτά που γράφω είναι βγαλμένα από το μυαλό μου , από την φαντασία μου

    Ισχύουν 100% και υπάρχουν δημοσιευμένα σε ιστοσελίδες της ελληνικής κυβέρνησης αλλά και της Ε.Ε.

    Αλλά όπως είπα και δεν θες εσύ και άλλοι να το καταλάβετε (το οποίο είναι δικό σας πρόβλημα όχι δικό μου) δεν είμαι υποχρεωμένος να ανεβάσω καμία πηγή καθώς αφορά προσωπικό μου σχόλιο/απάντηση/μήνυμα αν ήταν είδηση που θα δημοσίευα εγώ θα είχε και την πηγή όπως προβλέπεται από τους κανόνες του διαδικτύου καθώς είναι οι μόνοι κανόνες που ακολουθώ πιστά όλα αυτά τα χρόνια.

    Γράφω σε μια δημόσια ιστοσελίδα/κοινότητα στην οποία είμαι απλό μέλος όχι συντάκτης/αρθρογράφος δεν γράφω σε μια ιστοσελίδα εφημερίδας ή άλλου μέσου ενημέρωσης

    Το ADSLgr.com είναι μια δημόσια διαδικτυακή ιστοσελίδα/κοινότητα τεχνολογίας δεν είναι εφημερίδα ούτε μέσο ενημέρωσης και φυσικά δεν είναι δικαστήριο.

    Ποτέ δεν διαδίδω ψευδές ειδήσεις ούτε κάνω παραπληροφόρηση πάντα είμαι αντικειμενικός , έχω τα επιχειρήματα μου και φυσικά όλες τις απαραίτητες αποδείξεις.

    Αυτά είναι οι προσωπικές σου προσβολές και ειρωνείες πράγματα δηλαδή μου με αφήνουν αδιάφορο όπως και εσύ φυσικά.

  12. #7827
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Zer0c00L αν θες να παραθέσεις την πηγή έχει καλώς. Αν δε θες, πάλι έχει καλώς, αλλά σταμάτα άμεσα οποιαδήποτε αναφορά την οποία δεν μπορείς να στηρίξεις. Επόμενα μηνύματα για το θέμα χωρίς παράθεση της πηγής θα διαγράφονται χωρίς δεύτερη σκέψη. Ο χώρος που σε φιλοξενεί δε θα γίνει φυτώριο παραπληροφόρησης.
    Ανυπόγραφος

  13. #7828
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    η χαρά της σκλαβιάς.
    Αυτό και υπάρχει και το εις την αγγλικήν:

    First create the problem, then show them the solution, they are happy!

  14. #7829
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dslsub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό και υπάρχει και το εις την αγγλικήν:

    First create the problem, then show them the solution, they are happy!
    Πολλά αλλάζουν μέσ' τα χρόνια.
    Η ψυχολογία των ανθρώπων όχι.
    Από την εποχή του Περικλή, πιθανά και παλιότερα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #7830
    Εγγραφή
    16-07-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Αποχαιρέτησα το χαλκό και πέρασα και εγώ πριν από λίγες μέρες στην οπτική ίνα. Παρακάτω περιγράφω αναλυτικά το πως εξελίχθηκε η όλη διαδικασία (Cosmote fiber 100). Στην περιοχή μου (Μυτιλήνη) οι εργασίες τελείωσαν το καλοκαίρι του 2021 (τo σωληνάκι της οπτικής ήταν περίπου 3- 4 μέτρα από το σπίτι μου). Σταδιακά προσδίδονταν κάθε μήνα κάποιες διευθύνσεις στην δράση που εκτυπώνουμε το κουπόνι. Έτσι κάποια στιγμή εμφανίστηκε διαθεσιμότητα στην διεύθυνση μου και εκτύπωσα το κουπόνι. Επειδή όμως υπολόγισα ότι θα έπεφτα μέσα στον χειμώνα (στρωμένο το σπίτι κλπ), το άφησα για τον νέο χρόνο (2022).

    24/02/2022 Με κάλεσαν στο τηλέφωνο και συμφώνησα για την τοποθέτηση της οπτικής. 28,90/μήνα για 2 χρόνια. Μετά από υπόδειξη έλαβα τα έντυπα στο mail, τα εκτύπωσα, τα υπέγραψα, τα σκάναρα και τα έστειλα με mail μαζί με το κουπόνι την ίδια μέρα το βράδυ.

    26/02/2022 Μετά το μεσημέρι λήψη sms στο κινητό ότι παρέλαβαν τα έντυπα.

    01/03/2022 ενημέρωση με sms για την αποστολή του εξοπλισμού ΟΝΤ – Ρούτερ.

    04/03/2022 Παραλαβή εξοπλισμού από κούριερ (ont huawei και speedport plus).

    10/03/2022 τηλεφωνική επικοινωνία, κλείσιμο ραντεβού στις 11 03 2022 από μηχανικό για αυτοψία.

    11/03/2022 Αυτοψία από μηχανικό και υπογραφή εντύπων - σκαρίφημα από που θα περάσει η ίνα-. Ενημέρωσε ότι σε 3-4 περίπου εβδομάδες θα έρθει συνεργείο για τις εργασίες που απαιτούνται.

    24/03/2022 Επικοινωνία με το μηχανικό και πρόταση για κλείσιμο ραντεβού με το συνεργείο στις 27/03. Λόγω δικού μου προβλήματος, ραντεβού με το συνεργείο στις 31/03 ή και νωρίτερα, για τις εξωτερικές δουλειές.

    30/03/2022 Ήρθε συνεργείο, έσκαψε στον δρόμο και τοποθέτησε μία μεταλλική σωλήνα στον τοίχο του σπιτιού (μονοκατοικία), τσιμέντωσε τα σκαψίματα περίπου μιάμιση ώρα δουλειά και έφυγε αφού πρώτα έβγαλε φωτό την δουλειά που έκανε.

    01/04/2022 Συνεργείο ‘’πέρασε’’ το οπτικό καλώδιο από το καφάο οπτικών ινών μέχρι τον μεταλλικό σωλήνα στον τοίχο του σπιτιού.

    04/04/2022 Επικοινωνία και κλείσιμο ραντεβού στις 05/04/22 για ολοκλήρωση των εργασιών με την τοποθέτηση της οπτικής πρίζας στο σπίτι.

    05/04/2022 Το συνεργείο τοποθέτησε ένα κουτί στον τοίχο. (cosmote ΒΕΡ ΧΧΧΧΧΧ, έρχεται από το καφάο σε αυτό, ένα καλώδιο που περιέχει 4 οπτικές ίνες, η μία για εμένα, οι υπόλοιπες εφεδρικές και για άλλο σπίτι -έτσι μου είπαν- ). Τοποθέτηση των κατάλληλων σπιράλ, καναλιών και την οπτική πρίζα με το λογότυπο cosmote μέσα στο σπίτι. Στην οπτική πρίζα τοποθέτησαν ένα αυτοκόλλητο με κάτι αριθμούς. Μέσα από το σπίτι πέρασαν το οπτικό καλώδιο με τον ακροδέκτη σύνδεσης εσωτερικά της οπτικής πρίζας, μέχρι το κουτί ΒEP εξωτερικά. Έκοψαν το παραπανίσιο οπτικό καλώδιο. Κόλλησαν την οπτική ίνα στο εξωτερικό κουτί. Πήραν διάφορες μετρήσεις με ένα μεγάλο επαγγελματικό όργανο στο κουτί και στην οπτική πρίζα. Μου είπαν ότι οι μετρήσεις είναι ΟΚ, έχουν αποθηκευτεί στο όργανο και τις δίνουν να τις δει ο πάροχος. Αν δεν είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια ο πάροχος δεν τις δέχεται και πρέπει να ξανά δουν την εγκατάσταση και να αποκαταστήσουν τυχόν πρόβλημα. Μου είπαν να περιμένω να με καλέσουν για ενεργοποίηση. Και εδώ έβγαλαν φωτό την δουλειά που έκαναν.

    Όταν έφυγε το συνεργείο, εγκατέστησα το Huawei HG8010H version 6 ΟΝΤ και το σύνδεσα με το κίτρινο οπτικό καλώδιο που υπήρχε μέσα στο κουτί του με την οπτική πρίζα. Του έδωσα ρεύμα με δικό μου πάκ τροφοδοτικό (Mini UPS 12 volt 2,1Ampere). Το Led power ανάβει σταθερά πράσινο χρώμα ενώ το Led ΡΟΝ αναβοσβήνει περίπου 2 φορές το δευτερόλεπτο πράσινο χρώμα, προσπαθώντας να συνδεθεί με τον πάροχο μου … (σε γνωστούς μου που έχουν το ίδιο ΟΝΤ και έχουν ενεργοποιηθεί ανάβει σταθερά πράσινο χρώμα). Αναμονή για ενεργοποίηση…….

    13/04/2022 Επίσκεψη μηχανικού στο σπίτι, έβγαλε φωτογραφία την οπτική πρίζα και το ΟΝΤ το οποίο είχα εγκαταστήσει εγώ ο ίδιος. Ενημέρωσε ότι λόγω φόρτου δουλειάς των τεχνικών θα καθυστερήσει η ενεργοποίηση.

    19/04/2022 το ΟΝΤ συνεχίζει να αναβοσβήνει. Το κλείνω από το κουμπάκι και το ξανά ανοίγω. (Το κάνω αυτό κάθε 1 ή 2 μέρες από την στιγμή που ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση). Έκπληξη! το Led ΡΟΝ μένει αναμένω σταθερά!!! Αλλά παρά τις προσπάθειες δεν κατάφερα να συνδεθώ στο ιντερνέτ. Διάφορα διαγνωστικά των widows μου λένε να επικοινωνήσω με τον πάροχο μου!

    20/04/2022 Λήψη sms ότι για την ενεργοποίηση της νέας μου υπηρεσίας σύντομα θα με καλέσει εκπρόσωπος για κλείσιμο ραντεβού με τεχνικό του οτε! Ξανά κάνω δοκιμές αμέσως μετά το sms, το ιντερνέτ συνδέθηκε!!!!. Δεν λειτουργεί όμως με τίποτα το τηλέφωνο. Έχω τον κωδικό τηλεφωνίας δεν κάνει register αλλά ούτε και ζητάει αυτόματα νέο κωδικό όταν επιλέξω προφίλ cosmote (fritzbox 7590 international αγορασμένο από Ελλάδα). Υποθέτω ότι δεν συνδέεται επειδή δεν έχει γίνει επίσημα η ενεργοποίηση. Το απόγευμα λαμβάνω κλήση από το 13888 για κλείσιμο ραντεβού για την ενεργοποίηση στις 27/04/2022. Αργότερα λαμβάνω και ενημερωτικό sms με το ραντεβού, στο κινητό.

    Να προσθέσω ότι πήρα διάφορες μετρήσεις από την οπτική πρίζα με ένα μικρό οργανάκι που αγόρασε πρόσφατα γνωστός μου για αναφορά. Οι ενδείξεις είναι αυτές: -17,48 dBm στα 850 nm, -14,92 dBm στα 1300 nm, -14,92 dBm στα 1310 nm, -14,63 dBm στα 1490 nm, -14,89 dBm στα 1550 nm και -15,65 dBm στα 1625 nm. Δεν γνωρίζω πιο ή πια μήκη κύματος χρησιμοποιεί η cosmote, ούτε την ακρίβεια του οργάνου αυτού, αλλά όπως και να έχει και με βάση αυτά που μου είπαν οι τεχνικοί πρέπει να είμαι μέσα στα αποδεκτά όρια του ΟΝΤ (στο μάνουαλ του ΟΝΤ διάβασα από -27 μέχρι -8).

    26/04/2022 Η έκπληξη!!!! Τηλεφωνική επικοινωνία από τεχνικό για να έρθει στο σπίτι και σήμερα αν μπορώ για την ενεργοποίηση….. Επιτέλους ενεργοποίηση!!!
    Μου μέτρησε το σήμα στην πρίζα με δικό του όργανο -14,92. Για να μην καθυστερώ τον άνθρωπο συνδέσαμε το speedport plus με το ΟΝΤ, μάλλον έκανε κάποια αναβάθμιση (άναβε το λαμπάκι service) και μετά από λίγο άναψαν τα λαμπάκια του ίντερνετ και του τηλεφώνου. Κάναμε δοκιμές ιντερνέτ ΟΚ, τηλεφωνία ΟΚ και τεστ ταχύτητας P:8, D:106, U:11 Mbps.

    Όταν έφυγε ο τεχνικός αποσύνδεσα το speedport plus και σύνδεσα το fritzbox 7590. Το επανάφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ώστε να το σετάρω από την αρχή με την νέα σύνδεση επιλέγοντας προφίλ κοσμοτέ για να πάρει και τον κωδικό της τηλεφωνίας. Όλα πάνε καλά και συνδέεται το ιντερνέτ και το τηλέφωνο. Αποθηκεύω τις ρυθμίσεις για να ανακτήσω και να έχω από αυτές τον κωδικό της τηλεφωνίας. Βρίσκω τον κωδικό της τηλεφωνίας να μοιάζει με τον παλιό που είχα. Τον τσεκάρω και βλέπω πως είναι ακριβώς ο ίδιος!!!! Με παραξένεψε αυτό, αφού το ρούτερ του παρόχου συνδέθηκε πρώτο με στο ΟΝΤ. Ίσως κράτησε τον κωδικό στην μνήμη του και δεν έκανε αίτημα για νέο κωδικό επειδή τις προηγούμενες μέρες πριν την ενεργοποίηση έκανα περιήγηση στα μενού του, και του είχα περάσει τον κωδικό της τηλεφωνίας. Το fritz που έβαλα μετά έκανε αίτηση και του στάλθηκε ο ίδιος κωδικός. Επειδή αντιμετωπίζω κάποια θέματα με το fritzbox 7590 τα περιγράφω στο νήμα του 7590 έχω βάλει το παλιό 7490.

    Μου αρέσει το γρήγορο κατέβασμα μεγάλων αρχείων αφού με την προηγούμενη σύνδεση μου για το ίδιο μέγεθος απαιτούνταν πενταπλάσιος χρόνος! Ελπίζω να παραμείνει η ταχύτητα ως έχει και στο μέλλον που θα αυξάνονται οι οπτικές συνδέσεις και να μην αρχίσει να πέφτει προς τα κάτω όπως συνέβη σε εμένα με τα καλώδια του χαλκού. Όταν είχα 24άρα ΑDSL πριν από χρόνια συγχρόνιζα 19 – 20. Όσο πέφταν οι τιμές και αυξάνονταν οι συνδρομητές, με την πάροδο του χρόνου έπεφτε σταδιακά και η ταχύτητα, είχε φτάσει κάποια στιγμή στα 5 με 6. Αργότερα με το vdsl μια από τα ίδια. Αντίθετα τώρα τελευταία που άρχιζαν να βάζουν οπτικές και να αποσυμφορίζεται το παλιό καφάο στην περιοχή μου, είδα μια αύξηση στην ταχύτητα μου. Την μέγιστη ταχύτητα του πακέτου που είχα και λίγο παραπάνω την έπιανα μόνο όταν κοβόταν το ηλεκτρικό ρεύμα και τροφοδοτούσα το ρούτερ από το UPS!!!! (Μάλλον ήμουν μόνος στο καφάο)!!! Αλλά όταν ερχόταν το ρεύμα και άρχιζαν να συνδέονται ένα ένα και τα ρούτερ των άλλων συνδρομητών άρχιζε η πτώση της ταχύτητας μέχρι να πάει πάνω κάτω στην τιμή που είχα πριν.

    Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την όλη διαδικασία. Όλοι οι άνθρωποι που ήρθα σε επαφή μαζί τους ήταν ευγενέστατοι, έμπειροι και άψογοι επαγγελματίες. Τους ευχαριστώ όλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sat3x1 : 08-05-22 στις 14:56.

Σελ. 522 από 1035 ΠρώτηΠρώτη ... 502512517520521522523524527532542 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας