Σελ. 32 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 15887
  1. #466
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πραγματική είναι και άμεσα αναβαθμίσιμη στο gigabit. Οι πελάτες, δηλαδή εμείς, δεν θελουμε να βάλουμε το χέρι στην τσέπη με επακόλουθο το ποσοστό του FTTH να είναι μονοψήφιο και μάλιστα μικρό μονοψήφιο. Για τους παρόχους θα ήταν η καλύτερη τους να μεγαλώσει η αγορά και τα κέρδη τους.

  2. #467
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Η δράση SFBB δεν έχει να κάνει με την ΕΕΤΤ αλλά με το υπουργείο ψηφιακής πολιτικής
    Πραγματική ταχύτητα που φτάνε στο fiber modem όχι πραγματική ταχύτητα Internet όλες τις ώρες της ημέρας

  3. #468
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ρώτησα κάποιον που δουλεύει σε εταιρία που έχουν 1Gbps από την Sparkle και μου είπε ότι κοστίζει 500 ευρώ/μήνα
    αλλά μιλάμε για εταιρικό πακέτο

  4. #469
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρώτησα κάποιον που δουλεύει σε εταιρία που έχουν 1Gbps από την Sparkle και μου είπε ότι κοστίζει 500 ευρώ/μήνα
    αλλά μιλάμε για εταιρικό πακέτο
    άλλο πράγμα τα εταιρικά πακέτα
    και άλλο πράγμα τα οικιακά πακέτα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δράση SFBB δεν έχει να κάνει με την ΕΕΤΤ αλλά με το υπουργείο ψηφιακής πολιτικής
    Πραγματική ταχύτητα που φτάνε στο fiber modem όχι πραγματική ταχύτητα Internet όλες τις ώρες της ημέρας
    Πραγματική ταχύτητα (100Mbps) λέει στην ιστοσελίδα της δράσης SFBB και όταν ρώτησα μου είπαν όλες τις ώρες της ημέρας και όλες τις ημέρες
    αν δεν έχω 100Mbps δηλώνω βλάβη στον πάροχο μου
    δεν υπάρχει το "έως" 100Mbps.

    όταν λένε 100 πιάνεις 100
    όταν λένε 200 πιάνεις 200
    όταν λένε 1000 πιάνεις 1000

    αν δεν με πιστεύεις κάνε ερώτημα (email) στην δράση SFBB και θα σε καλέσουν στο τηλέφωνο και θα σου τα πουν.

  5. #470
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο πράγμα τα εταιρικά πακέτα
    και άλλο πράγμα τα οικιακά πακέτα

    - - - Updated - - -



    Πραγματική ταχύτητα (100Mbps) λέει στην ιστοσελίδα της δράσης SFBB και όταν ρώτησα μου είπαν όλες τις ώρες της ημέρας και όλες τις ημέρες
    αν δεν έχω 100Mbps δηλώνω βλάβη στον πάροχο μου
    δεν υπάρχει το "έως" 100Mbps.

    όταν λένε 100 πιάνεις 100
    όταν λένε 200 πιάνεις 200
    όταν λένε 1000 πιάνεις 1000

    αν δεν με πιστεύεις κάνε ερώτημα (email) στην δράση SFBB και θα σε καλέσουν στο τηλέφωνο και θα σου τα πουν.
    Το έως έτσι κι αλλιώς είναι για αυτό που λέμε συγχρονισμό, ασχέτως αν δεν υφίσταται κάτι τέτοιο στο Ftth

  6. #471
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Άλλο πράγμα ο συγχρονισμός. Δεν μιλούσα για αυτό εγώ. Μιλούσα για το πραγματικό αποτέλεσμα.

    Επίσης μιλούσα για το οικιακό πακέτο (οπότε δεν μιλάω για dedicated γραμμή με SLA κτλ).

    Αν δεν μπορούν να το υποστηρίξουν αργότερα to 1GB (γιατί στην VDSL 50 δεν είχα ποτέ θέμα), λογικά θα βάλουν κάποια ρήτρα για το download ή θα ανεβάσουν τιμές στο 1GB.

    Αλλά ακόμα και με πολιτικές ορθές χρήσης δεν σώνεσαι αν γενικά δεν κατεβάζεις πολύ, αλλά την ώρα που το χρειάζεσαι δεν αντέχει το δίκτυο (από πίσω επειδή όλοι κατεβάζουν όλο το internet).

    Αυτό εννοούσα

    ΥΓ: Μην ξεχνάμε ότι και τα απεριόριστα τηλεφωνήματα δεν είναι πραγματικά απεριόριστα. Έβαλαν την έννοια της 'Ορθής χρήσης" γιατί "εμείς" οι χρήστες είμαστε κακοί/στραβοί/κτλ (αντί να βαφτίσουν το πακέτο με ότι ακριβώς δίνει).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έως έτσι κι αλλιώς είναι για αυτό που λέμε συγχρονισμό, ασχέτως αν δεν υφίσταται κάτι τέτοιο στο Ftth
    ως προς το τυπικό θα είναι οκ αφού θα συχρονιζει ακριβώς το "modem".

  7. #472
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πράγμα ο συγχρονισμός. Δεν μιλούσα για αυτό εγώ. Μιλούσα για το πραγματικό αποτέλεσμα.

    Επίσης μιλούσα για το οικιακό πακέτο (οπότε δεν μιλάω για dedicated γραμμή με SLA κτλ).

    Αν δεν μπορούν να το υποστηρίξουν αργότερα to 1GB (γιατί στην VDSL 50 δεν είχα ποτέ θέμα), λογικά θα βάλουν κάποια ρήτρα για το download ή θα ανεβάσουν τιμές στο 1GB.
    Δεν είχες πρόβλημα στην 50αρα αλλά αν πχ αποφάσιζε η συντριπτική πλειοψηφία να κατεβάσει την ίδια στιγμή κάτι μεγάλο, θα έβλεπες το πρόβλημα κι αυτό γιατί τα "50Mbps" σου/μου αντιστοιχούν σε αρκετούς συνδρομητές. Απλά είναι δύσκολο να συμβεί αν ο ISP έχει επενδύσει σωστά στις υποδομές του και γιατί ταυτόχρονα είναι σπάνιο να κατεβάζουν τόσοι πολλοί ταυτόχρονα.

  8. #473
    Εγγραφή
    27-12-2004
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    97/9.8
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι πολύ σωστά αυτά που λέτε αλλά...αν διαβάσετε τι λέει η δράση SFBB που χρηματοδοτεί τα έργα FTTH σε αρκετές περιπτώσεις και η ΕΕΤΤ στην οποία λογοδοτούν οι εταιρείες αποδέχτηκαν το γεγονός ότι θα δίνουν πραγματική ταχύτητα 100Mbps και ότι θα μπορεί να αναβαθμιστεί σε 1Gbps άρα αν δεν δώσουν αυτή την ταχύτητα για διάφορους λόγους τότε θα αντιμετωπίσουν θέματα με την ΕΕΤΤ η οποία παρακολουθεί το έργο και είναι η αρμόδια αρχή.

    για αυτό είπα εξ αρχής ότι θα πρέπει να βάλουν το χέρι βαθιά στην δική τους τσέπη γιατί το έργο FTTH θέλει υποδομές άρα επενδύσεις

    τα κορόιδα οι πελάτες να τα δίνουν δεν υπάρχουν πια...
    Εγώ πάντως με FTTH (COSMOTE) στο Παλαιό Φάληρο εδώ και ένα μήνα δεν έχω δει 100/10 Mbps καθαρό.

    Αυτό που βλέπω είναι 97 - 98 Down & 9.8 - 9.9 Up σε καθημερινές μετρήσεις στο speedtest.net

    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παραπονεθώ γιατί δεν είμαι καρφωτός στο απόλυτο?

    Επίσης πότε θα συγχρονιστεί το Up με το Down? Γιατί κρατάνε το Up στο 1/10 του Down?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimoss : 04-05-19 στις 18:04.

  9. #474
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως με FTTH στο Παλαιό Φάληρο εδώ και ένα μήνα δεν έχω δει 100/10 Mbps καθαρό.

    Αυτό που βλέπω είναι 97 - 98 Down & 9.8 - 9.9 Up σε καθημερινές μετρήσεις στο speedtest.net

    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παραπονεθώ?
    100αρα Ethernet port ή 1000αρα?

  10. #475
    Εγγραφή
    27-12-2004
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    97/9.8
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    100αρα Ethernet port ή 1000αρα?
    Με Ethernet καλώδιο από το Nokia στο Lan 1 του Speedport plus...αν αυτό σου λέει κάτι.

  11. #476
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλο πράγμα τα εταιρικά πακέτα
    και άλλο πράγμα τα οικιακά πακέτα

    - - - Updated - - -



    Πραγματική ταχύτητα (100Mbps) λέει στην ιστοσελίδα της δράσης SFBB και όταν ρώτησα μου είπαν όλες τις ώρες της ημέρας και όλες τις ημέρες
    αν δεν έχω 100Mbps δηλώνω βλάβη στον πάροχο μου
    δεν υπάρχει το "έως" 100Mbps.

    όταν λένε 100 πιάνεις 100
    όταν λένε 200 πιάνεις 200
    όταν λένε 1000 πιάνεις 1000

    αν δεν με πιστεύεις κάνε ερώτημα (email) στην δράση SFBB και θα σε καλέσουν στο τηλέφωνο και θα σου τα πουν.

    Δεν ισχύει αυτό που λες, ακόμα και σε μισθωμένα σου δίνουν συγκεκριμένο contention ratio
    Όταν λένε 100 η επικοινωνία σου με τον παρόχο είναι με 100, μετά απο εκεί τίποτα δεν είναι εγγυημένο

  12. #477
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως με FTTH (COSMOTE) στο Παλαιό Φάληρο εδώ και ένα μήνα δεν έχω δει 100/10 Mbps καθαρό.

    Αυτό που βλέπω είναι 97 - 98 Down & 9.8 - 9.9 Up σε καθημερινές μετρήσεις στο speedtest.net

    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παραπονεθώ γιατί δεν είμαι καρφωτός στο απόλυτο?

    Επίσης πότε θα συγχρονιστεί το Up με το Down? Γιατί κρατάνε το Up στο 1/10 του Down?
    να πω ότι είσαι ο μόνος? στο Παλαιό Φάληρο

    γιατί γνωρίζω και τον πρώτο που έβαλε στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου αλλά και τους επόμενους δύο καθώς όλοι είναι συνάδελφοι μου από την δουλειά

    και όλοι τους συγχρονίζουν από την πρώτη μέρα πάνω από τα 100/10 όπως και εγώ στην περιοχή του Παγκρατίου

    όλοι έχουμε το SPEEDPORT PLUS (Gigabit LAN) και καλώδια δικτύου CAT6 και πάνω

    γενικά όλο το εσωτερικό δίκτυο είναι Gigabit.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Ethernet καλώδιο από το Nokia στο Lan 1 του Speedport plus...αν αυτό σου λέει κάτι.
    αυτό που θέλει να σου πει είναι με τι καλώδιο

    ναι τι καλώδιο όμως?

    γιατί αν βάλεις κανένα παλιό καλώδιο δικτύου UTP π.χ CAT5 δεν θα πιάσεις 100 αφού 100 είναι το μέγιστο του δικτύου

    αν βάλεις καλώδιο δικτύου όμως που υποστηρίζει Gigabit τότε θα δεις τα 100 της σύνδεσης σου και το Gigabit στο LAN σου

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που λες, ακόμα και σε μισθωμένα σου δίνουν συγκεκριμένο contention ratio
    Όταν λένε 100 η επικοινωνία σου με τον παρόχο είναι με 100, μετά απο εκεί τίποτα δεν είναι εγγυημένο
    εγώ επιμένω πάντως στην άποψη μου

    να με συγχωρείς

    ούτε σε μισθωμένο κύκλωμα έχω δει αυτό που λες για connection ratio

    πληρώνουμε για 100/100 έχουμε 100/100 όλο το 24/7

    το ίδιο ισχύει μέχρι τώρα και στις απλές συνδέσεις FTTH 100/10 που έχουμε

    εκεί που δεν ισχύει είναι στις απλές συνδέσεις VDSL 50 εκεί πιάνουμε την ανάλογη ταχύτητα στην περιοχή (στις περισσότερες φορές είναι 50 αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι 30-40)

  13. #478
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων


    εγώ επιμένω πάντως στην άποψη μου

    να με συγχωρείς

    ούτε σε μισθωμένο κύκλωμα έχω δει αυτό που λες για connection ratio

    πληρώνουμε για 100/100 έχουμε 100/100 όλο το 24/7

    το ίδιο ισχύει μέχρι τώρα και στις απλές συνδέσεις FTTH 100/10 που έχουμε

    εκεί που δεν ισχύει είναι στις απλές συνδέσεις VDSL 50 εκεί πιάνουμε την ανάλογη ταχύτητα στην περιοχή (στις περισσότερες φορές είναι 50 αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι 30-40)
    Επέμενε όσο θέλεις


    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...lay_fiber.html
    8. Τι είναι η πραγματική ταχύτητα;
    Η πραγματική ταχύτητα της σύνδεσης στο Ιnternet είναι η ταχύτητα με την οποία συνδέεται το router σου στο δίκτυο COSMOTE Fiber μέσω της πρίζας (ταχύτητα συγχρονισμού). H ταχύτητα συγχρονισμού εξαρτάται από το πόσο μακριά μένεις από το Αστικό Κέντρο ΟΤΕ ή την καμπίνα Τηλεπικοινωνιών στη γειτονιά σου, καθώς και την ποιότητα των καλωδίων τόσο του δικτύου όσο και του κτιρίου που μένεις. Οι παραπάνω παράγοντες αξιολογούνται και σού προτείνεται το κατάλληλο πρόγραμμα κατά την online παραγγελία σου στο cosmote.gr, καλώντας στο 13888 ή πηγαίνοντας σε ένα από τα καταστήματα του Ομίλου ΟΤΕ.

    Η ταχύτητα αυτή είναι η μόνη για την οποία μπορούμε να δεσμευτούμε, καθώς η ταχύτητα που τελικά μπορείς να απολαμβάνεις μέσω Wi-Fi όταν χρησιμοποιείς το Smartphone, το Tablet, την κονσόλα ή το laptop σου, επηρεάζεται από πάρα πολλούς εξωγενείς παράγοντες που είναι αδύνατο να γνωρίζουμε. Για παράδειγμα η όποια συσκευή με την οποία συνδέεσαι και οι δυνατότητές της, η κατασκευή και διαρρύθμιση του σπιτιού ή της επιχείρησής σου, οι οικιακές συσκευές όπως φούρνοι μικροκυμάτων, τηλεοράσεις, ψυγεία που επηρεάζουν το WiFi σήμα κ.α. Οι παράγοντες αυτοί επηρεάζουν άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο, την τελική ταχύτητα που απολαμβάνεις από τη συσκευή σου, αλλά σε κάθε περίπτωση το πιθανότερο είναι να την δεις μειωμένη σε σχέση με την ταχύτητα συγχρονισμού του router σου.

  14. #479
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επέμενε όσο θέλεις
    εννοείται ότι επιμένω γιατί τα βλέπω μπροστά μου στην πράξη

    και μιλάω πάντα βασισμένος σε εμένα προσωπικά (στην σύνδεση μου) όταν έχω 100/10 (24/7) μην ξεχνάς ότι συμμετέχω στο πρόγραμμα SamKnows που μετράει την ταχύτητα μου έτσι έχω στατιστικά στοιχεία ανά πάσα στιγμή για την σύνδεση μου.

    αλλά το ίδιο συμβαίνει και με συνδέσεις φίλων

    αλλά και σε ότι έχουμε στην δουλεία μου

    καθώς έχουμε αιτηθεί FTTH 1000 από γνωστή εταιρεία και αναμένουμε την απάντηση της πότε μπορεί να μας καλύψει

  15. #480
    Εγγραφή
    27-12-2004
    Περιοχή
    ΠΑΛ. ΦΑΛΗΡΟ
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    97/9.8
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    να πω ότι είσαι ο μόνος? στο Παλαιό Φάληρο

    γιατί γνωρίζω και τον πρώτο που έβαλε στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου αλλά και τους επόμενους δύο καθώς όλοι είναι συνάδελφοι μου από την δουλειά

    και όλοι τους συγχρονίζουν από την πρώτη μέρα πάνω από τα 100/10 όπως και εγώ στην περιοχή του Παγκρατίου

    όλοι έχουμε το SPEEDPORT PLUS (Gigabit LAN) και καλώδια δικτύου CAT6 και πάνω

    γενικά όλο το εσωτερικό δίκτυο είναι Gigabit.

    - - - Updated - - -



    αυτό που θέλει να σου πει είναι με τι καλώδιο

    ναι τι καλώδιο όμως?

    γιατί αν βάλεις κανένα παλιό καλώδιο δικτύου UTP π.χ CAT5 δεν θα πιάσεις 100 αφού 100 είναι το μέγιστο του δικτύου

    αν βάλεις καλώδιο δικτύου όμως που υποστηρίζει Gigabit τότε θα δεις τα 100 της σύνδεσης σου και το Gigabit στο LAN σου

    - - - Updated - - -
    Δεν είμαι ο μόνος. Και ο δεύτερος στην πολυκατοικία παρόμοια ταχύτητα έχει.
    Το καλώδιο είναι αυτό που είχε η συσκευασία όταν το έφερε ο τεχνικός. Δεν το έχω κοιτάξει για να είμαι ειλικρινής. Αλλά θα το αλλάξω σε CAT6 ή CAT7 και θα επανέλθω..
    Είμαι περίεργος να δω...

    Ευχαριστώ

Σελ. 32 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας