Σελ. 88 από 1037 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 15542
  1. #1306
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.777
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Κάτω από την επιλογή server έχει μια επιλογή για Connections, Multi και Single. Δοκίμασε και με τις 2 και διάλεξε και διάφορους servers εντός Ελλάδας.

  2. #1307
    Εγγραφή
    27-02-2010
    Περιοχή
    Κάτω Πατήσια
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Οκ φίλε,θα το δοκιμάσω όταν γυρίσω σπίτι.Thanks.

  3. #1308
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε 3 περιπτώσεις

    gravis wind/cosmote

    Zer0c00L voda/cosmote

    dimitri_ns cosmote/cosmote

    όλοι με πάροχο cosmote

    Απ'ότι ξεκάθαρα φαίνεται μόνο ο Zer0c00L μένει κοντά σε εκκλησία
    Και εγώ ενημερωτικά voda/cosmote είμαι. Οπότε όταν συνδεθώ(μάλλον σε καμία εβδομάδα) θα μπορώ να τρέχω και εγώ τεστ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ενημερωτικά voda/cosmote είμαι. Οπότε όταν συνδεθώ(μάλλον σε καμία εβδομάδα) θα μπορώ να τρέχω και εγώ τεστ
    Στην περιοχή του Πειραιά

  4. #1309
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ενημερωτικά voda/cosmote είμαι. Οπότε όταν συνδεθώ(μάλλον σε καμία εβδομάδα) θα μπορώ να τρέχω και εγώ τεστ

    - - - Updated - - -



    Στην περιοχή του Πειραιά
    ναι στην περιοχή του Πειραιά ο πάροχος που έχει την υποδομή είναι η VODAFONE ότι ισχύει και στην Περιοχή του Βύρωνα

    στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου ο πάροχος που έχει την υποδομή είναι η COSMOTE

    βέβαια καλό είναι να γίνουν συγκρίσεις και με άλλες περιοχές όπου την υποδομή έχει η COSMOTE.

    για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα τι παίζει

    δεν μπορεί ο συνδυασμός VODAFONE/COSMOTE να αποδίδει καλύτερα από συνδυασμό COSMOTE/COSMOTE ή COSMOTE/VODAFONE

    κάτι δεν γίνεται καλά...

  5. #1310
    Εγγραφή
    12-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgnd3300v2
    Είμαι στην διαδικασία τοποθέτησης οπτικής ίνας στην πολυκατοικία. Κάνοντας τον έλεγχο του διαμερίσματος μου,μου υπέδειξαν το σημείο απόληξης της ίνας δίπλα στην πρίζα τηλεφώνου.Σας ερωτώ είναι υποχρεωτικό να γίνει έτσι η εγκατάσταση, γιατί θέλω να έχω την ίνα σε άλλο σημείο δίπλα στην τηλεόραση,οπου δεν υπάρχει πρίζα τηλεφώνου.

  6. #1311
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sanudos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στην διαδικασία τοποθέτησης οπτικής ίνας στην πολυκατοικία. Κάνοντας τον έλεγχο του διαμερίσματος μου,μου υπέδειξαν το σημείο απόληξης της ίνας δίπλα στην πρίζα τηλεφώνου.Σας ερωτώ είναι υποχρεωτικό να γίνει έτσι η εγκατάσταση, γιατί θέλω να έχω την ίνα σε άλλο σημείο δίπλα στην τηλεόραση,οπου δεν υπάρχει πρίζα τηλεφώνου.
    ναι έτσι γίνεται η εγκατάσταση (βάση οδηγιών)

    άλλωστε δεν σε ενδιαφέρει το που θα μπει η οπτική ίνα (πρίζα) ούτε το καλώδιο οπτικής ίνας που θα κουμπώσει στο ONT (NOKIA)

    αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το καλώδιο δικτύου (UTP) που θα φύγει από το ONT (NOKIA) για να συνδεθεί με το ROUTER (SPEEDPORT PLUS) όπου βρίσκεται αυτό...καθώς αυτό είναι η καρδιά διαχείρισης της πρόσβασης σου στο διαδίκτυο - του WiFi και φυσικά της VoIP τηλεφωνίας.

    σε αυτό έχεις φυσική πρόσβαση

    όχι στο ONT (NOKIA)

  7. #1312
    Εγγραφή
    12-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgnd3300v2
    Άρα λειτουργικά πρέπει να στηθεί όπως μου είπαν.
    Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

  8. #1313
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Σε μενα πάντως η είσοδος της ίνας στο σπίτι δεν είχε καμία σχέση με το που ήταν η πριζα τηλεφώνου. Συμπτωματικά δε με βόλευε να ήταν κοντά στην πρίζα τηλεφώνου. Οπότε τους είπα να το βάλουν δίπλα στη τηλεόραση. Φαντάζομαι παιζει ρόλο το σημείο εισόδου.

  9. #1314
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Στόχος είναι το μικρότερο δυνατόν κόστος εγκατάστασης.

  10. #1315
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στόχος είναι το μικρότερο δυνατόν κόστος εγκατάστασης.
    Το αυτό

  11. #1316
    Εγγραφή
    12-04-2012
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgnd3300v2
    Και στο δικό μου σπίτι το εγγύτερο σημείο εισόδου της ίνας είναι στην θέση της τηλεόρασης αλλά μου επέμεναν ότι πρέπει να προσεγγίσει την πρίζα του τηλεφώνου. Μπορώ να τους υποχρεώσω να το βάλουν κοντά στην tv χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα λειτουργικό. Η πρίζα του τηλεφώνου είναι ακριβώς απέναντι από την tv και θα έχω θεματάκια με την διαδρομή της ινας, κυρίως αισθητικού χαρακτήρα.

  12. #1317
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για μένα είναι θέμα "εισόδου" - λιγότερου κόστους - λειτουργικού χαρακτήρα
    το αισθητικό να με συγχωρούν οι φίλοι αλλά το αφήνω από έξω καθώς μπαίνει κανάλι οπότε δεν φαίνεται τίποτα απολύτως
    απλά από όσα έχω καταλάβει μετράει από που έχει μπει η οπτική ίνα στο διαμέρισμα (πιο σύντομος δρόμος)
    και επαναλαμβάνω δεν σας ενδιαφέρει το που θα μπει η οπτική ίνα
    σας ενδιαφέρει το καλώδιο δικτύου που θα φύγει από το ONT (NOKIA) και θα πάει στο ROUTER (SPEEDPORT PLUS)
    η οπτική ίνα σας είναι αδιάφορη καθώς εκεί δεν έχετε πρόσβαση ούτε μπορείτε να συνδέσετε τίποτα.

  13. #1318
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sanudos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στο δικό μου σπίτι το εγγύτερο σημείο εισόδου της ίνας είναι στην θέση της τηλεόρασης αλλά μου επέμεναν ότι πρέπει να προσεγγίσει την πρίζα του τηλεφώνου. Μπορώ να τους υποχρεώσω να το βάλουν κοντά στην tv χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα λειτουργικό. Η πρίζα του τηλεφώνου είναι ακριβώς απέναντι από την tv και θα έχω θεματάκια με την διαδρομή της ινας, κυρίως αισθητικού χαρακτήρα.
    Αν βάλουν την ίνα στο διαμέρισμα από την σωλήνα που έρχεται το καλώδιο του τηλεφώνου, δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Η μόνη υποχρέωση που έχουν είναι να υπάρχει κοντά πρίζα ρεύματος. Συζήτησε το μαζί τους.

  14. #1319
    Εγγραφή
    11-11-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    61
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Speedport plus
    Σε εμένα συνεβη κάτι "ωραίο".την τρίτη καταχωρήθηκε η αίτηση στον ΟΤΕ την Πέμπτη με πήρε τηλέφωνο ο μηχανικός για ραντεβού για να γίνει η μελέτη εγκατάστασης,το οποίο και έγινε την παρασκευή.παει αυτό.δε το περίμενα τόσο γρήγορα.μου είπε πως από εδώ και πέρα θέλει περίπου μία εβδομάδα για να εγκριθεί από τον ΟΤΕ και ε σύνολο δύο με τρεις εβδομάδες θα αρχίσουν τα σκαψίματα στο πεζοδρόμιο για να μπει η ίνα στην πολυκατοικία και στο σπίτι και συνολικα μου είπε θέλεις γύρω στις 5 εβδομάδες για να είσαι ετοιμος

  15. #1320
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα συνεβη κάτι "ωραίο".την τρίτη καταχωρήθηκε η αίτηση στον ΟΤΕ την Πέμπτη με πήρε τηλέφωνο ο μηχανικός για ραντεβού για να γίνει η μελέτη εγκατάστασης,το οποίο και έγινε την παρασκευή.παει αυτό.δε το περίμενα τόσο γρήγορα.μου είπε πως από εδώ και πέρα θέλει περίπου μία εβδομάδα για να εγκριθεί από τον ΟΤΕ και ε σύνολο δύο με τρεις εβδομάδες θα αρχίσουν τα σκαψίματα στο πεζοδρόμιο για να μπει η ίνα στην πολυκατοικία και στο σπίτι και συνολικα μου είπε θέλεις γύρω στις 5 εβδομάδες για να είσαι ετοιμος
    Σε ποια περιοχή αυτό?

    όντως αν σε 5 εβδομάδες είσαι έτοιμος με ενεργοποιημένη την οπτική ίνα (FTTH) μην το πεις πουθενά

    γιατί συνήθως είναι από 1 έως και 4 μήνες η όλη διαδικασία αν εμπλέκονται και δύο ξεχωριστοί πάροχοι είναι πολλά τα συνεργεία και διαφορετικά...

Σελ. 88 από 1037 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας