Σελ. 236 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 216226231234235236237238241246256 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.526-3.540 από 15894
  1. #3526
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όοοοοοταν με το καλό ξεβουλώσουν τη γραμμή Και μπορέσω να συνδεθώ με την οπτική κατοστάρα που περιμένω τότε θα μπορέσω και να δω τι κάνουν τα δύο tp-link Deco m4 που έχω εγκαταστήσει μέσα στο σπίτι.
    Αυτή τη στιγμή με 24 ADSL που έχω πραγματικά 15 μου δίνουν όλοι την ταχύτητα.
    Σε φίλο που τα βάλαμε με Wind VDSL 50 κάτω από 47 δεν έχουν πέσει.

  2. #3527
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο "κερδίζει" κάποιος όταν δεν χρειαστεί να γίνει εκσκαφή πεζοδρομίου? Φίλος στην Κατερίνη περιμένει να πάει μηχανικός για μελέτη. Αφορά νεόδμητη πολυκατοικία και ήταν τυχερός όταν περνούσαν απ'εξω και έσκαβαν τον δρόμο τους πέρασαν σωλήνα απευθείας μέσα.

  3. #3528
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.714
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο "κερδίζει" κάποιος όταν δεν χρειαστεί να γίνει εκσκαφή πεζοδρομίου? Φίλος στην Κατερίνη περιμένει να πάει μηχανικός για μελέτη. Αφορά νεόδμητη πολυκατοικία και ήταν τυχερός όταν περνούσαν απ'εξω και έσκαβαν τον δρόμο τους πέρασαν σωλήνα απευθείας μέσα.
    Eλάχιστο

    Σκάψιμο πεζοδρομίου, πέρασμα ίνας, αποκατάσταση πεζοδρομίου, αν έχουν πλάκες (μούτυχε κι αυτό) 3 ώρες.
    Μπορεί και να μην χρειαστεί σκαψιμο, αν η ίνα περνάει από την σωλήνα/διαδρομή του χαλκού.

    Δεν είναι οι εργασίες που σε καθυστερούν.
    Σε καθυστερεί η γραφειοκρατεία από το ένα στάδιο στο άλλο πχ έχουν όλα τελειώσει και περιμένεις 15 μέρες τον τεχνικό με το μόντεμ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 05-03-21 στις 14:43.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #3529
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Ρωτάω γιατί έχω την αίσθηση οτι η μεγαλύτερη καθυστέρηση προκύπτει απο τον εκάστοτε δήμο για άδεια εκσκαφής πεζοδρομίου.

  5. #3530
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stark Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ.
    Καλά έτσι κι αλλιώς το Entry το χρησιμοποιώ σαν modem + για τη τηλεφωνία. Σαν router έχω το Fritz!Box 4040.
    Σε κάθε περίπτωση και μόνο για τις 1000άρες lan θύρες θα βάλω το Plus.
    Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
    Γιατί δεν βάζεις ont>fritz>speedport entry 2i μόνο για τηλ αφού με ΟΤΕ γίνετε;;;

  6. #3531
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν βάζεις ont>fritz>speedport entry 2i μόνο για τηλ αφού με ΟΤΕ γίνετε;;;
    Καλησπέρα.
    Όντως γίνεται αυτό; Δεν το γνώριζα.
    Το ρωτάω διότι το Fritz!Box 4040 δεν είναι modem / router. Είναι μόνο router.
    Θα μπορούσες να με ενημερώσεις για τα πλεονεκτήματα αυτού του σεναρίου και με ποιες ρυθμίσεις υλοποιείται;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 05-03-21 στις 20:20.

  7. #3532
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    το modem τι να το κάνεις ρε συ stark? Aφου ftth θα έχεις πλέον και όχι vdsl.
    Kι εγώ αυτο θα κάνω με το δικο μου asus router. Συνδέεις τη wan του ont με τη want του fritz και πάνω στο fritz το speedport του ΟΤΕ μόνο για την τηλεφωνία.

    Το να χρησιμοποιείς ένα σωστο router και οχι τα σκουπίδια που δινουν οι πάροχοι εχει προφανείς λόγους: μεγαλύτερη ασφάλεια, παραμετροποίηση, συχνά updates, καλύτερο wifi, στατιστικα, QOS κλπ.

  8. #3533
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το modem τι να το κάνεις ρε συ stark? Aφου ftth θα έχεις πλέον και όχι vdsl.
    Kι εγώ αυτο θα κάνω με το δικο μου asus router. Συνδέεις τη wan του ont με τη want του fritz και πάνω στο fritz το speedport του ΟΤΕ μόνο για την τηλεφωνία.

    Το να χρησιμοποιείς ένα σωστο router και οχι τα σκουπίδια που δινουν οι πάροχοι εχει προφανείς λόγους: μεγαλύτερη ασφάλεια, παραμετροποίηση, συχνά updates, καλύτερο wifi, στατιστικα, QOS κλπ.
    Με το FTTH ειλικρινά -και κακώς- δεν είχα ασχοληθεί καθόλου μέχρι τώρα. "Ξύπνησα" λίγο με το που το φέρανε στην πολυκατοικία.
    Τώρα όπως το έχω σεταρισμένο το speedport ουσιαστικά μόνο συγχρονισμό δίνει και τηλεφωνία (αν δεν κάνω χοντρό λάθος).
    DHCP, wi-fi, QOS, κλπ παίρνω από το Fritz.
    Αλλά, ναι εννοείται ότι θα το κάνω έτσι όπως μου το προτείνετε εφόσον είναι καλύτερα.
    Οπότε αν έχω καταλάβει καλά, αυτό που λες ισχύει επειδή με την ΙΝΑ δεν υπάρχει συγχρονισμός όπως με xDSL και το ρόλο του modem τον έχει το ONT;
    Μετά όμως στις ρυθμίσεις του Speedport πρέπει να αλλάξω κάτι συγκεκριμένο; Ή μάλλον να απενεργοποιήσω κάποια πράγματα και να αφήσω μόνο ό,τι είναι απαραίτητο για να παίζει η VOIP τηλεφωνία;
    Παίζει κανένα quide για αυτές τις ρυθμίσεις;

    EDIT: φαντάζομαι αυτά είναι τα βήματα: https://www.adslgr.com/forum/threads...06#post6005606

    p.s. αρκετά μακριά από το Fritz router, κοντά σε ένα μπαλκόνι του σαλονιού, εχω σεταρισμένο και άλλο Entry 2i ως wireless access point. Αυτό το Entry 2i παίρνει από το Fritz με UTP και δίνει άλλο δίκτυο wi-fi (με άλλο SSID) στο χώρο κοντά στο μπαλκόνι, γιατί μέχρι εκεί δεν φτάνει ούτε του Fritz το wireless (δυστυχώς). Θα πρέπει και σε κείνο το Speedport να αλλάξω κάτι; Ξέρω ότι το ιδανικό θα ήταν να έπαιρνα για εκεί ένα Fritz Repeater ώστε να έχω κι εκεί το ίδιο δίκτυο και μάλιστα με mesh, αλλά μετά ανεβαίνουν πολύ τα έξοδα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stark : 06-03-21 στις 00:40.

  9. #3534
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο οδηγός είναι σωστός για να παίζει το Speedport πίσω από το κύριο router μόνο για την τηλεφωνία.
    Στο άλλο Speedport που τόσο έχεις ως ΑΡ, δεν χρειάζεται καμία άλλη ρύθμιση και το αφήνεις στην ησυχία του.

  10. #3535
    Εγγραφή
    17-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!Box 4040
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οδηγός είναι σωστός για να παίζει το Speedport πίσω από το κύριο router μόνο για την τηλεφωνία.
    Στο άλλο Speedport που τόσο έχεις ως ΑΡ, δεν χρειάζεται καμία άλλη ρύθμιση και το αφήνεις στην ησυχία του.
    Ευχαριστώ !

    p.s. Με κάλεσαν χθες και Τρίτη μεσημέρι έρχονται να περάσουν την ίνα στο διαμέρισμα.
    Προχωράμε

  11. #3536
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Λοιπόν μόλις μίλησα με την COSMOTE (13888) η τιμή που ισχύει για ανανέωση του συμβολαίου όσων είναι με επιδότηση μέσω της δράσης sfbb.gr είναι 39,90 ευρώ (αυτή η τιμή δίνεται σε όσους έχουν (1) ένα κανάλι φωνής VoIP αν επιλέξετε και ηλεκτρονικό λογαριασμό πάει στα 38,90 ευρώ αν τώρα έχετε (2) δύο κανάλια φωνής VoIP τότε η τιμή διαμορφώνεται στα 47,40 ευρώ με την έκπτωση του ηλεκτρονικού λογαριασμού γίνεται 46,40 ευρώ.

    ελπίζω να βοήθησα.

  12. #3537
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το modem τι να το κάνεις ρε συ stark? Aφου ftth θα έχεις πλέον και όχι vdsl.
    Kι εγώ αυτο θα κάνω με το δικο μου asus router. Συνδέεις τη wan του ont με τη want του fritz και πάνω στο fritz το speedport του ΟΤΕ μόνο για την τηλεφωνία.

    Το να χρησιμοποιείς ένα σωστο router και οχι τα σκουπίδια που δινουν οι πάροχοι εχει προφανείς λόγους: μεγαλύτερη ασφάλεια, παραμετροποίηση, συχνά updates, καλύτερο wifi, στατιστικα, QOS κλπ.
    Ενδιαφέρον, κι εγώ νόμιζα ότι το asus πήγαινε μετά το speedport και για ένα άλλο λόγο: έχω το speedport και το ont πάνω στο Mini ups για να έχω τηλεφωνία και wifi σε διακοπή ρεύματος ενώ αν βάλω μπροστά άλλο router θα πρέπει να πάρω κι άλλο ups.

  13. #3538
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti UCG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κανείς πόσο χρόνο "κερδίζει" κάποιος όταν δεν χρειαστεί να γίνει εκσκαφή πεζοδρομίου? Φίλος στην Κατερίνη περιμένει να πάει μηχανικός για μελέτη. Αφορά νεόδμητη πολυκατοικία και ήταν τυχερός όταν περνούσαν απ'εξω και έσκαβαν τον δρόμο τους πέρασαν σωλήνα απευθείας μέσα.
    Ουσιαστικα τιποτα. Στην καλυτερη 1-2 μερες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eλάχιστο

    Σκάψιμο πεζοδρομίου, πέρασμα ίνας, αποκατάσταση πεζοδρομίου, αν έχουν πλάκες (μούτυχε κι αυτό) 3 ώρες.
    Μπορεί και να μην χρειαστεί σκαψιμο, αν η ίνα περνάει από την σωλήνα/διαδρομή του χαλκού.

    Δεν είναι οι εργασίες που σε καθυστερούν.
    Σε καθυστερεί η γραφειοκρατεία από το ένα στάδιο στο άλλο πχ έχουν όλα τελειώσει και περιμένεις 15 μέρες τον τεχνικό με το μόντεμ.
    Εμας εκαναν 3 εβδομαδες να μας βαλουν τις πλακες γιατι δεν μπορουσαν να βρουν.

    Επειδη μιλησα μαζι με τον εργολαβο αυτο που τρωει τον πιο πολυ χρονο ειναι η γραφειοκρατεια για την εσκαφη του πεζοδρομιου. Θελουν ακομα και σε εσκαφη 50cm βαθος και 1,5 μετρο μηκος στο πεζοδρομιο να παρουν αδεια οτι δεν εχει αρχαια.
    Εχουν φτασει σε περιπτωσεις που μπορει να τους δωθει η αδεια 3 με 6 μηνες, να κανουν την εγκατασταση πριν και να βαζουν μετα εικονικες ημερομηνιες αφου παρουν την αδεια.

    Εγω ουσιαστικα εκανα αιτηση μεσα Δεκεμβριου και τελειωσα αρχες Μαρτιου, αλλα με πολυ πιεση απο την δικη μου πλευρα. Οταν το ανεφερα σε εναν που εβαζε την ινα μου ειπε οτι ειμαι τυχερος και εχουν αιτησεις απο τον Αυγουστο που δεν εχουν εγκαταστησει ακομα.

    Δυστηχως ειναι θεμα
    α) τυχης
    β) που θα πεσεις
    γ) ποσο θες να ασχοληθεις/πιεσεις.

    Αυτα.

    ΥΓ: Η δουλεια που εκαναν ηταν αψογη και δεν εχω κανενα παραπονο.
    [c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

  14. #3539
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα ενεργοποιήθηκα και εγώ επιτέλους! Μπορώ να πω ότι είναι φοβερή εμπειρία και καμία σχέση με το VDSL.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  44,1 KB 
ID: 225365

  15. #3540
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ενεργοποιήθηκα και εγώ επιτέλους! Μπορώ να πω ότι είναι φοβερή εμπειρία και καμία σχέση με το VDSL.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedtest.png 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  44,1 KB 
ID: 225365
    Τι ταχύτητα είχες πριν με VDSL; Εγώ πιστεύω ότι δεν θα έχει καμία διαφορά η οπτική με το VDSL αν και το VDSL συγχρονίζει στην ίδια ακριβώς ταχύτητα.

Σελ. 236 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 216226231234235236237238241246256 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας