Σελ. 532 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 512522527530531532533534537542552 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.966-7.980 από 15894
  1. #7966
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από το Web ?
    Κάνεις login στο My Cosmote ?

    Ναι από web.
    Και από το link που ήρθε στο email για πληρωμή
    και με login στο my account
    το ίδιο μήνυμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #7967
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Από χθες κι εγώ ενεργοποιημένος στα 100 Mbps με οπτική!
    Δυστυχώς ο τεχνικός δεν γνώριζε από το μενού του Fritz 7530, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει από που να ρυθμίσει την LAN1 να λειτουργεί ως WAN.
    Κατά συνέπεια έβαλα πάλι το Speedport, αλλά το ψάχνω ώστε να βρω πως θα ρυθμίσω την θύρα LAN1 σε WAN, ώστε να ξαναβάλω μπρος το Fritz μου...
    Επίσης ψάχνω τρόπο, δεν μπόρεσα να βρω ακόμη, (καλώδιο ή διακλάδωτή για την ακρίβεια), με το οποίο θα δίνω ρεύμα από το mini UPS του ΟΤΕ και στο ρούτερ και στο ΟΝΤ, αφού το καλώδιο που έχει μέσα η συσκευασία του mini UPS είναι για να τροφοδοτεί με ρεύμα μόνο μία συσκευή...
    Και για το τέλος μια ερώτηση, έχετε πάντα σταθερές μετρήσεις στα Speedtest;
    Κατ' αρχάς παρατηρώ πως υπάρχουν διακυμάνσεις κατά την διάρκεια της μέτρησης, (δεν είναι πάντα σταθερά καρφωμένη η βελόνα στα 100+), ενώ κάποιες φορές το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι και κάτω από 100, (95,97,99, κλπ.).
    Είναι φυσιολογικό;
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  3. #7968
    Εγγραφή
    13-04-2005
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM fritz!box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από χθες κι εγώ ενεργοποιημένος στα 100 Mbps με οπτική!
    Δυστυχώς ο τεχνικός δεν γνώριζε από το μενού του Fritz 7530, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει από που να ρυθμίσει την LAN1 να λειτουργεί ως WAN.
    Κατά συνέπεια έβαλα πάλι το Speedport, αλλά το ψάχνω ώστε να βρω πως θα ρυθμίσω την θύρα LAN1 σε WAN, ώστε να ξαναβάλω μπρος το Fritz μου...
    Επίσης ψάχνω τρόπο, δεν μπόρεσα να βρω ακόμη, (καλώδιο ή διακλάδωτή για την ακρίβεια), με το οποίο θα δίνω ρεύμα από το mini UPS του ΟΤΕ και στο ρούτερ και στο ΟΝΤ, αφού το καλώδιο που έχει μέσα η συσκευασία του mini UPS είναι για να τροφοδοτεί με ρεύμα μόνο μία συσκευή...
    Και για το τέλος μια ερώτηση, έχετε πάντα σταθερές μετρήσεις στα Speedtest;
    Κατ' αρχάς παρατηρώ πως υπάρχουν διακυμάνσεις κατά την διάρκεια της μέτρησης, (δεν είναι πάντα σταθερά καρφωμένη η βελόνα στα 100+), ενώ κάποιες φορές το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι και κάτω από 100, (95,97,99, κλπ.).
    Είναι φυσιολογικό;
    Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι οδηγίες εδώ για το ftitz.
    https://en.avm.de/service/knowledge-...ic-connection/

  4. #7969
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CarbonFibre Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να σε βοηθήσουν οι οδηγίες εδώ για το ftitz.
    https://en.avm.de/service/knowledge-...ic-connection/
    Ευχαριστώ πολύ, θα το μελετήσω...
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  5. #7970
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ψάχνω τρόπο, δεν μπόρεσα να βρω ακόμη, (καλώδιο ή διακλάδωτή για την ακρίβεια), με το οποίο θα δίνω ρεύμα από το mini UPS του ΟΤΕ και στο ρούτερ και στο ΟΝΤ, αφού το καλώδιο που έχει μέσα η συσκευασία του mini UPS είναι για να τροφοδοτεί με ρεύμα μόνο μία συσκευή...
    1. Δεν νομίζω ότι θα αντέξει το battery pack (δεν είναι ups)
    2. Είσαι σίγουρος ότι έχουν ίδια τάση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχετε πάντα σταθερές μετρήσεις στα Speedtest;
    Ποτέ καμία μέτρηση δεν μπορεί να είναι ίδια με τις προηγούμενες.
    Φυσικά και υπάρχουν διακυμάνσεις όταν μιλάμε για speedtest.
    Πολύ περισσότερο αν κάνεις τις δοκιμές ασύρματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ο τεχνικός
    Λογικά δεν ήταν τεχνικός του ΟΤΕ αλλά κάποιος υπάλληλος του εργολάβου.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #7971
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν νομίζω ότι θα αντέξει το battery pack (δεν είναι ups)
    2. Είσαι σίγουρος ότι έχουν ίδια τάση;

    Μου το είπε ο τεχνικός του ΟΤΕ που μου ενεργοποίησε την οπτική χθες, πως με ένα καλώδιο-διακλαδωτή θα συνδέσω το mini UPS και με τις δύο συσκευές, αφού σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, αν μια από τις δύο, (Ρούτερ, ΟΝΤ), δεν λειτουργεί δεν έχω ίντερνετ. Απλά δεν βρίσκω πουθενά αυτό το περίφημο καλώδιο διακλαδωτή, είτε δεν ταιριάζουν τα βύσματα τους, (μεγαλύτερα ή μικρότερα), είτε δεν έχουν τον σωστό συνδυασμό, (1 θυλικό σε 2 θυλικά), θυλικά πρέπει να είναι γιατί τα βύσματα του καλωδίου στις άκρες είναι τρυπούλες, δεν έχουν "ακίδα" μέσα...


    Ποτέ καμία μέτρηση δεν μπορεί να είναι ίδια με τις προηγούμενες.
    Φυσικά και υπάρχουν διακυμάνσεις όταν μιλάμε για speedtest.
    Πολύ περισσότερο αν κάνεις τις δοκιμές ασύρματα.


    Λογικά δεν ήταν τεχνικός του ΟΤΕ αλλά κάποιος υπάλληλος του εργολάβου.
    Τεχνικός του ΟΤΕ ήταν, ήρθε με την "στολή" του και είχε τον κατάλληλο εξοπλισμό για την ενεργοποίηση, (ταμπλετ), με το οποίο έκανε μετρήσεις, ρυθμίσεις του Speedport, (ενεργοποίησε την λειτουργεία WAN στην θύρα LAN1) κλπ.
    Απλά δεν ήξερε σε ποιο σημείο του μενού του Fritz υπήρχε η επιλογή που ενεργοποιείς την λειτουργία WAN στην θύρα LAN1.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  7. #7972
    Εγγραφή
    26-06-2015
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H1600
    Γεια σας.Στις 6 Μαίου έκανα αίτηση για 100αρα με Sfbb, έχω βγάλει κουπόνι,την περασμένη εβδομάδα ήρθε το ZTE H1600 και το NOKIA OTN αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχουν ενημερώσει ακόμη για το πότε αναμένεται να έρθουν οι τεχνικοί για να συνδέσουν οπτικές ίνες.Στην πολυκατοικία έχει περάσει η Vodafone τις οπτικές ίνες στους ορόφους και εγώ είμαι σε αναμονή!
    Να πάρω τηλέφωνο 13888 ή να περιμένω και αυτή την εβδομάδα;
    Περιοχή Τριανδρία Θεσσαλονίκης

  8. #7973
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας.Στις 6 Μαίου έκανα αίτηση για 100αρα με Sfbb, έχω βγάλει κουπόνι,την περασμένη εβδομάδα ήρθε το ZTE H1600 και το NOKIA OTN αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχουν ενημερώσει ακόμη για το πότε αναμένεται να έρθουν οι τεχνικοί για να συνδέσουν οπτικές ίνες.Στην πολυκατοικία έχει περάσει η Vodafone τις οπτικές ίνες στους ορόφους και εγώ είμαι σε αναμονή!
    Να πάρω τηλέφωνο 13888 ή να περιμένω και αυτή την εβδομάδα;
    Περιοχή Τριανδρία Θεσσαλονίκης
    Δεν έχουν χρονοδιάγραμμα.
    Απλά περιμένεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #7974
    Εγγραφή
    26-06-2015
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H1600
    Μάλιστα, οπότε περιμένω για την ώρα.
    Πάντως ενημερωτικά στο τσακ πρόλαβα και έβγαλα το κουπόνι στις 6 Μαίου, μέχρι το μεσημέρι είχα διορία!

  10. #7975
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από χθες κι εγώ ενεργοποιημένος στα 100 Mbps με οπτική!
    Δυστυχώς ο τεχνικός δεν γνώριζε από το μενού του Fritz 7530, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει από που να ρυθμίσει την LAN1 να λειτουργεί ως WAN.
    Κατά συνέπεια έβαλα πάλι το Speedport, αλλά το ψάχνω ώστε να βρω πως θα ρυθμίσω την θύρα LAN1 σε WAN, ώστε να ξαναβάλω μπρος το Fritz μου...
    Επίσης ψάχνω τρόπο, δεν μπόρεσα να βρω ακόμη, (καλώδιο ή διακλάδωτή για την ακρίβεια), με το οποίο θα δίνω ρεύμα από το mini UPS του ΟΤΕ και στο ρούτερ και στο ΟΝΤ, αφού το καλώδιο που έχει μέσα η συσκευασία του mini UPS είναι για να τροφοδοτεί με ρεύμα μόνο μία συσκευή...
    Και για το τέλος μια ερώτηση, έχετε πάντα σταθερές μετρήσεις στα Speedtest;
    Κατ' αρχάς παρατηρώ πως υπάρχουν διακυμάνσεις κατά την διάρκεια της μέτρησης, (δεν είναι πάντα σταθερά καρφωμένη η βελόνα στα 100+), ενώ κάποιες φορές το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι και κάτω από 100, (95,97,99, κλπ.).
    Είναι φυσιολογικό;
    Άθροισε το ονομαστικό ρεύμα λειτουργίας των συσκευών και σύκρινέ το με το mini UPS.
    Πχ εάν οι συσκευές είναι και οι δύο 12V, 1A χρειάζεσαι 12V, 2A (ή 24W). Εάν το mini UPS που έχεις δεν τα δίνει, μην το επιχειρήσεις.

  11. #7976
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από χθες κι εγώ ενεργοποιημένος στα 100 Mbps με οπτική!
    Δυστυχώς ο τεχνικός δεν γνώριζε από το μενού του Fritz 7530, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει από που να ρυθμίσει την LAN1 να λειτουργεί ως WAN.
    Κατά συνέπεια έβαλα πάλι το Speedport, αλλά το ψάχνω ώστε να βρω πως θα ρυθμίσω την θύρα LAN1 σε WAN, ώστε να ξαναβάλω μπρος το Fritz μου...
    Επίσης ψάχνω τρόπο, δεν μπόρεσα να βρω ακόμη, (καλώδιο ή διακλάδωτή για την ακρίβεια), με το οποίο θα δίνω ρεύμα από το mini UPS του ΟΤΕ και στο ρούτερ και στο ΟΝΤ, αφού το καλώδιο που έχει μέσα η συσκευασία του mini UPS είναι για να τροφοδοτεί με ρεύμα μόνο μία συσκευή...
    Και για το τέλος μια ερώτηση, έχετε πάντα σταθερές μετρήσεις στα Speedtest;
    Κατ' αρχάς παρατηρώ πως υπάρχουν διακυμάνσεις κατά την διάρκεια της μέτρησης, (δεν είναι πάντα σταθερά καρφωμένη η βελόνα στα 100+), ενώ κάποιες φορές το αποτέλεσμα της μέτρησης είναι και κάτω από 100, (95,97,99, κλπ.).
    Είναι φυσιολογικό;
    εγώ θα πρότεινα για το miniUPS να πάρεις (2) δύο και να συνδέσεις ξεχωριστά το ONT και το ROUTER

    άλλη λύση (πιο αξιόπιστη για εμένα) τα συνδέεις με πολύπριζο ασφαλείας και πάνω σε κανονικό UPS.

  12. #7977
    Εγγραφή
    28-04-2010
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    EdgeRouter X & SP Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ψάχνω τρόπο, δεν μπόρεσα να βρω ακόμη, (καλώδιο ή διακλάδωτή για την ακρίβεια), με το οποίο θα δίνω ρεύμα από το mini UPS του ΟΤΕ και στο ρούτερ και στο ΟΝΤ, αφού το καλώδιο που έχει μέσα η συσκευασία του mini UPS είναι για να τροφοδοτεί με ρεύμα μόνο μία συσκευή...
    ;

    Δες την απάντηση μου εδώ έχω φωτο και λινκ με το καλώδιο που αγόρασα

  13. #7978
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Νεο κουπονι θα υπαρξει για οπτικη ινα;

  14. #7979
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SP Smart 4+ Leox ONT
    Δεν ξέρουμε
    Αλλα σιγουρα θα υπάρξουν εκπτώσεις στα νεα προγραματα/συμβολαια

  15. #7980
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JoshCalv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχάς η εγκατάστασή σου είναι πολύ καλή και συμμαζεμένη!
    Επειδή εγώ όμως έχω την γυναίκα μου που γκρινιάζει και δεν θέλει τρυπήματα και βιδώματα στον τοίχο, έκανα την εγκατάσταση της φώτο, όσο για το θέμα καλωδίου, διακλαδωτή κλπ. επέλεξα την λύση, ένα mini UPS για κάθε συσκευήΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20220518_212007.jpg 
Εμφανίσεις:  126 
Μέγεθος:  405,8 KB 
ID: 237999...
    Τέλος για να μην γλιστράνε οι συσκευές, UPS & ONT τις στερέωσα μεταξύ τους με ταινία διπλής όψης.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

Σελ. 532 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 512522527530531532533534537542552 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας