Σελ. 202 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204207212222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.016-3.030 από 15878
  1. #3016
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια, αν θέλει κάποιος, θα μπορεί να ξαναγυρίσει στον χαλκό και στα προβλήματα του.
    Δεν έχω δεί, να έχει πεί ο ΟΤΕ, ότι θα καταργήσει το δίκτυο χαλκου.
    Αν υπάρχει κάποια ανακοίνωση (περί κατάργησης του δικτύου χαλκού) , ας μας το αναφέρει, όποιος την έχει δεί και πού την είδε.
    Νομίζω, ότι, ότι γράφεται περί κατάργησης του χαλκού,
    ανήκει στην σφαίρα των ονείρων και στις αυθαίρετες φαντασιώσεις, αυτών του τα γράφουν.
    Δεν έχει βγει κάποια αντίστοιχη ανακοίνωση ούτε από τον ΟΤΕ ούτε από κανέναν. Αν και έχω διαβάζει τριγύρω στο φόρουμ κάτι περιπτώσεις που είχε πει κάτι αντίστοιχο το τμήμα πωλήσεων κάποιας εταιρείας που φυσικά δεν ισχύει. Τώρα αν αξίζει να γυρίσεις από την οπτική πίσω στον χαλκό αφού τελειώσει η προσφορά είναι ανάλογα με την τσέπη του καθενός.

  2. #3017
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Δε νομιζω οτι αξιζει το κοστος αφαιρεσης χαλκου η οτιδηποτε αλλο...Δεν υπαρχει περιπτωση.Πιο πιθανο ειναι να σου πουνε οτι καταργουνε απλα τις υπηρεσιες χαλκου και αμα θελεις μονο fiber.αλλα κατι τετοιο θα γινει σε βαθος πολλων ετων...
    VAMOS ARIS

  3. #3018
    Εγγραφή
    14-07-2020
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Αν και νέος πελάτης οπτικής μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω σε χαλκό ούτε με σφαίρες.
    Μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα όσον αφορά την εμπειρία δικτύου, ειδικά σε περιοχές κεντρικές που υπάρχουν άπειροι χρήστες μαζεμένοι σαν τις σαρδέλες.
    Μακάρι να βγει καμία απόφαση από ευρωπαϊκή ένωση για πλήρη εκσυγχρονισμό μπας και καταργηθεί εντελώς ο χαλκός.

    Update Η γραμμή είναι ακόμη ξεκλειδωτη προς το παρόν.
    Υποθέτω ότι τα 2 reboot που έγιναν την πρώτη μέρα μάλλον είχαν να κάνουν με firmware update του speedport.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Peter13 : 19-01-21 στις 14:57.

  4. #3019
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.400
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peter13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και νέος πελάτης οπτικής μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν πρόκειται να ξαναγυρίσω σε χαλκό ούτε με σφαίρες.
    Μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα όσον αφορά την εμπειρία δικτύου, ειδικά σε περιοχές κεντρικές που υπάρχουν άπειροι χρήστες μαζεμένοι σαν τις σαρδέλες.
    Μακάρι να βγει καμία απόφαση από ευρωπαϊκή ένωση για πλήρη εκσυγχρονισμό μπας και καταργηθεί εντελώς ο χαλκός.

    Update Η γραμμή είναι ακόμη ξεκλειδωτη προς το παρόν.
    Υποθέτω ότι τα 2 reboot που έγιναν την πρώτη μέρα μάλλον είχαν να κάνουν με firmware update του speedport.
    Κατάργηση του χαλκού σημαίνει οπτική μέχρι το σπίτι ΠΑΝΤΟΥ. Αυτό για να γίνει θα περάσουν πολλάαααααα χρόνια. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άνθρωποι που και τα 10 μια χαρά τους φτάνουν, για FB, Insta, mail. Οπότε μας βλέπω ακόμα πιο πολλά χρόνια.

  5. #3020
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Ποια είναι η ελάχιστη τιμή που θα βρω τη 100αρα cosmote;τον άλλον μηνα μου λήγει το συμβόλαιο μαζί με το κουπόνι sfbb

  6. #3021
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η ελάχιστη τιμή που θα βρω τη 100αρα cosmote;τον άλλον μηνα μου λήγει το συμβόλαιο μαζί με το κουπόνι sfbb
    Εχουμε δει πολλές περιπτώσεις που τους λήγει το κουπόνι και ως «προσφορά» δίνουν πάλι 41,90. Εγω προσωπικά δεν εχω δει καποιος να λέει ότι μου εκαναν προσφορά απο 41,90 κανα 38-39 ευρώ.

  7. #3022
    Εγγραφή
    14-07-2020
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάργηση του χαλκού σημαίνει οπτική μέχρι το σπίτι ΠΑΝΤΟΥ. Αυτό για να γίνει θα περάσουν πολλάαααααα χρόνια. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άνθρωποι που και τα 10 μια χαρά τους φτάνουν, για FB, Insta, mail. Οπότε μας βλέπω ακόμα πιο πολλά χρόνια.
    Σιγουρα δεν προκειται να γινει την επομενη εβδομαδα, αλλα παρατηρω οτι σιγα σιγα μπαινουν νεοι παικτες στο παιχνιδι και ο ανταγωνισμος ειναι καλος για τον τελικο χρηστη.
    Ενα δημοσιευμα που ειχα διαβασει ειναι για το δορυφορικο ιντερνετ που φτιαχνει ο Musk μεσω της Starlink, το οποιο αν και ακριβο θα δινει καλυψη σχεδον παντου οταν ερθει.
    Διαβασα επισης οτι στα χωραφια των παροχων μαλλον θα μπει η ΔΕΗ, αφου σκοπευει να αξιοποιησει το ηλεκτρικο δικτυο και να φτιαξει η ιδια δικτυο οπτικων ινων (εναεριες) στους πυλωνες. Απο οτι διαβασα προβλεπεται να δινει χονδρικη σε παροχους. Αντιστοιχα εργα με εναεριες οπτικες υπαρχουν στην Ιταλια. Υπομονη και βλεπουμε λοιπον.

  8. #3023
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    https://iguru.gr/2021/01/18/optiki-i...i-sta-routers/

    Επηρεάζονται όσοι έχουν οπτικές σπίτι από όλους τους παρόχους στην Ελλάδα;

  9. #3024
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://iguru.gr/2021/01/18/optiki-i...i-sta-routers/

    Επηρεάζονται όσοι έχουν οπτικές σπίτι από όλους τους παρόχους στην Ελλάδα;
    Δεν έχουμε Fiberhome ONT/Routers στην Ελλάδα.

  10. #3025
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://iguru.gr/2021/01/18/optiki-i...i-sta-routers/

    Επηρεάζονται όσοι έχουν οπτικές σπίτι από όλους τους παρόχους στην Ελλάδα;
    αφού λέει για 2 συγκεκριμένα

    Κώδικας:
    ο ερευνητής ασφαλείας Pierre Kim ανέφερε ότι εντόπισε πάρα πολλά κενά ασφαλείας με τα FiberHome HG6245D και FiberHome RP2602, δύο μοντέλα δρομολογητών FTTH ONT που αναπτύχθηκαν από την κινεζική εταιρεία FiberHome Networks.
    Επίσης στην ελλάδα (εκτός απο inalan) τα ONT είναι χώρια απο το router.

  11. #3026
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.507
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάργηση του χαλκού σημαίνει οπτική μέχρι το σπίτι ΠΑΝΤΟΥ. Αυτό για να γίνει θα περάσουν πολλάαααααα χρόνια. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άνθρωποι που και τα 10 μια χαρά τους φτάνουν, για FB, Insta, mail. Οπότε μας βλέπω ακόμα πιο πολλά χρόνια.
    Αύριο είναι απίθανο να γίνει, αλλά τις ημέρες μας ο κόσμος της τεχνολογίας αλλάζει γρήγορα. Πριν περίπου 20 χρόνια ήρθε το Internet με 47 kb (νομίζω) στην επαρχία και τώρα μπορούμε να έχουμε 200.

  12. #3027
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουμε δει πολλές περιπτώσεις που τους λήγει το κουπόνι και ως «προσφορά» δίνουν πάλι 41,90. Εγω προσωπικά δεν εχω δει καποιος να λέει ότι μου εκαναν προσφορά απο 41,90 κανα 38-39 ευρώ.
    Με πήραν πριν από λίγο και μου είπαν ότι λήγει το κουπόνι και μου δίνουν την 100αρα με 41.9 ευρώ. Όπως το ειπες

  13. #3028
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πήραν πριν από λίγο και μου είπαν ότι λήγει το κουπόνι και μου δίνουν την 100αρα με 41.9 ευρώ. Όπως το ειπες
    Ta ίδια και εγώ, το συμβόλαιο λίγει τον Φεβρουάριο, ρώτησα για 50άρα, μου είπε να πάρω το 13888.

    Εκανα μέσα από το site αίτηση για 50L που το χρεώνουν 31,50 + 50 € ενεργοποίηση γραμμής, 50 € θέλει ο ΟΤΕ για να γυρίσει την 100άρα οπτική σε 50άρα οπτική, σε ήδη υπάρχοντες πελάτες, γελάν κι οι κότες, συνολικά δηλαδή περίπου 34/μήνα.

    Περιμένω
    Αν δεν μου φτάσει η 50άρα (χλωμό) θα ζητήσω αργότερα 100άρα που θα το κάνουν χαμογελόντας και χωρίς τέλος ενεργοποίησης.

    ΥΓ
    Σε φίλο που πλήρωνε 150 €/μήνα σε κινητά cosmote, τους είπε ότι είναι δυσαρηστημένος και του δώσανε την 50άρα στα 29.
    Πεδίο δόξης λαμπρό για όσους έχετε κινητά cosmote και πληρώνετε άντερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 19-01-21 στις 21:46.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #3029
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ta ίδια και εγώ, το συμβόλαιο λίγει τον Φεβρουάριο, ρώτησα για 50άρα, μου είπε να πάρω το 13888.

    Εκανα μέσα από το site αίτηση για 50L που το χρεώνουν 31,50 + 50 € ενεργοποίηση γραμμής, 50 € θέλει ο ΟΤΕ για να γυρίσει την 100άρα οπτική σε 50άρα οπτική, σε ήδη υπάρχοντες πελάτες, γελάν κι οι κότες, συνολικά δηλαδή περίπου 34/μήνα.

    Περιμένω
    Αν δεν μου φτάσει η 50άρα (χλωμό) θα ζητήσω αργότερα 100άρα που θα το κάνουν χαμογελόντας και χωρίς τέλος ενεργοποίησης.

    ΥΓ
    Σε φίλο που πλήρωνε 150 €/μήνα σε κινητά cosmote, τους είπε ότι είναι δυσαρηστημένος και του δώσανε την 50άρα στα 29.
    Πεδίο δόξης λαμπρό για όσους έχετε κινητά cosmote και πληρώνετε άντερα.
    Δίνουν 50αρα σε FTTH?

  15. #3030
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ta ίδια και εγώ, το συμβόλαιο λίγει τον Φεβρουάριο, ρώτησα για 50άρα, μου είπε να πάρω το 13888.

    Εκανα μέσα από το site αίτηση για 50L που το χρεώνουν 31,50 + 50 € ενεργοποίηση γραμμής, 50 € θέλει ο ΟΤΕ για να γυρίσει την 100άρα οπτική σε 50άρα οπτική, σε ήδη υπάρχοντες πελάτες, γελάν κι οι κότες, συνολικά δηλαδή περίπου 34/μήνα.

    Περιμένω
    Αν δεν μου φτάσει η 50άρα (χλωμό) θα ζητήσω αργότερα 100άρα που θα το κάνουν χαμογελόντας και χωρίς τέλος ενεργοποίησης.

    ΥΓ
    Σε φίλο που πλήρωνε 150 €/μήνα σε κινητά cosmote, τους είπε ότι είναι δυσαρηστημένος και του δώσανε την 50άρα στα 29.
    Πεδίο δόξης λαμπρό για όσους έχετε κινητά cosmote και πληρώνετε άντερα.
    οποτε ειναι σιγουρο οτι δεν κανουν υποχωρηση...καταλαβα,καλη δυναμη ευχομαι.το γελοιο ειναι παντως η ενεργοποιηση γραμμης,δεν θα τα πληρωνα
    VAMOS ARIS

Σελ. 202 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 182192197200201202203204207212222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας