Σελ. 528 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 508518523526527528529530533538548 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 7.906-7.920 από 15894
  1. #7906
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβα. Ευχαριστω για τις απαντησεις. Τωρα δηλαδη χωρις κουπονι τι γινεται; Δεν θα παιρνει ο κοσμος ftth; Η απλα θα ειναι ακριβο;
    H WIND εριξε τις τιμες.
    33€ 200 FTTH
    Λογικα θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι..
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  2. #7907
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Λογικά θα ανακοινώσουν τιμές και από εκεί και πέρα αποφασίζεις.

  3. #7908
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Καλησπέρα σε όλους,

    Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό. Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να μου πει:

    α) Τις ακριβές διαστάσεις σε χιλιοστά της τετράγωνης οπτικής πρίζας που βάζει ο ΟΤΕ εντός του διαμερίσματος? Σε φώτο έχω δει ότι είναι περίπου ίδιες διαστάσεις με το Nokia ONT το οποίο σύμφωνα με το datasheet είναι (HxWxD) 89x82x27 mm.

    β) αν γνωρίζει να μας πει πώς ακριβώς γίνεται ο τερματισμός τις οπτικής μέσα στην πρίζα. Η πρίζα δηλαδή στην τελική μπαίνει για να παρέχει έναν πράσινο θηλυκό SC/APC connector αλλά πριν από αυτό, η οπτική που έρχεται από το floorbox:

    1) γίνεται splice με το pigtail του θηλυκού connector το οποίο είναι "έτοιμο" εργοστασιακά (το οπτικό pigtail δηλαδή είναι ήδη τερματισμένο στον θηλυκό SC/APC connector εντός της πρίζας)

    ή

    2) η οπτική έρχεται από floorbox και γίνεται splice με pigtail που καταλήγει σε αρσενικό SC/APC connector και μετά ο connector αυτός κουμπώνει σε θηλυκή μούφα εντός της πρίζας - από τη μία είναι ο εισερχόμενος αρσενικός connector και από την άλλη είναι ο απερχόμενος αρσενικός connector - το καλώδιο δηλαδή που πάει στο ONT.

    Το ζουμί είναι ότι στην περίπτωση #1 η πρίζα είναι «fixed» με το καλώδιο του floorbox ενώ στην περίπτωση #2 η πρίζα εύκολα βγαίνει από τη θέση της καθώς εντός της υπάρχει connector που εύκολα αποσυνδέεται.

    Ευχαριστώ!

  4. #7909
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.971
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό. Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να μου πει:

    α) Τις ακριβές διαστάσεις σε χιλιοστά της τετράγωνης οπτικής πρίζας που βάζει ο ΟΤΕ εντός του διαμερίσματος? Σε φώτο έχω δει ότι είναι περίπου ίδιες διαστάσεις με το Nokia ONT το οποίο σύμφωνα με το datasheet είναι (HxWxD) 89x82x27 mm.

    β) αν γνωρίζει να μας πει πώς ακριβώς γίνεται ο τερματισμός τις οπτικής μέσα στην πρίζα. Η πρίζα δηλαδή στην τελική μπαίνει για να παρέχει έναν πράσινο θηλυκό SC/APC connector αλλά πριν από αυτό, η οπτική που έρχεται από το floorbox:

    1) γίνεται splice με το pigtail του θηλυκού connector το οποίο είναι "έτοιμο" εργοστασιακά (το οπτικό pigtail δηλαδή είναι ήδη τερματισμένο στον θηλυκό SC/APC connector εντός της πρίζας)

    ή

    2) η οπτική έρχεται από floorbox και γίνεται splice με pigtail που καταλήγει σε αρσενικό SC/APC connector και μετά ο connector αυτός κουμπώνει σε θηλυκή μούφα εντός της πρίζας - από τη μία είναι ο εισερχόμενος αρσενικός connector και από την άλλη είναι ο απερχόμενος αρσενικός connector - το καλώδιο δηλαδή που πάει στο ONT.

    Το ζουμί είναι ότι στην περίπτωση #1 η πρίζα είναι «fixed» με το καλώδιο του floorbox ενώ στην περίπτωση #2 η πρίζα εύκολα βγαίνει από τη θέση της καθώς εντός της υπάρχει connector που εύκολα αποσυνδέεται.

    Ευχαριστώ!
    Για το β...


  5. #7910
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν είναι όλα έτσι πάντως, σε μερικά όντως γίνεται splice μέσα στη πρίζα, και υπάρχει και ειδική εγκοπή για να τοποθετείται το σημείο της ένωσης για προστασία. Γι' αυτό ρώτησε συγκεκριμένα για την περίπτωση της Cosmote.

  6. #7911
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ και εξαρτάται από τον τεχνικό και την περίπτωση. Γίνεται και με τους 2 τρόπους, αλλά συνήθως ο πρώτος.
    Και στις 2 περιπτώσεις, αν μεταφερθεί η πρίζα χρειάζεται κατάλληλο patch οπτικό καλώδιο.

  7. #7912
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Στην δική μου εγκατάσταση το pigtail της μπρίζας μου ήταν μακρύ, νομίζω 6 μέτρα, οπότε δεν χρειάστηκε να κάνουν κόλληση εσωτερικά. Το έκοψαν και το κόλλησαν στο floor box κατευθείαν.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  8. #7913
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Εμένα συνεργειο της Cosmote μου κόλλησε επάνω στην οπτική ίνα θηλυκό adaptor τον οποίο και στερέωσε επάνω στο κουτί της πρίζας.
    Άρα έχει διαφορά ως προς το video οπου βλέπουμε αρσενικό adaptor στην άκρη της ίνας και επιπλέον ένα adaptor θυληκό και από τις 2 πλευρές
    ο οποίος και στερεώνεται στο κουτί και αναμένει το εξωτερικό patch cable(αρσενικό) για να συνδεθεί με το nokia.

  9. #7914
    Εγγραφή
    16-07-2014
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZBOX 5590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλά έψαξα και δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό. Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να μου πει:

    α) Τις ακριβές διαστάσεις σε χιλιοστά της τετράγωνης οπτικής πρίζας που βάζει ο ΟΤΕ εντός του διαμερίσματος? Σε φώτο έχω δει ότι είναι περίπου ίδιες διαστάσεις με το Nokia ONT το οποίο σύμφωνα με το datasheet είναι (HxWxD) 89x82x27 mm.

    β) αν γνωρίζει να μας πει πώς ακριβώς γίνεται ο τερματισμός τις οπτικής μέσα στην πρίζα. Η πρίζα δηλαδή στην τελική μπαίνει για να παρέχει έναν πράσινο θηλυκό SC/APC connector αλλά πριν από αυτό, η οπτική που έρχεται από το floorbox:

    1) γίνεται splice με το pigtail του θηλυκού connector το οποίο είναι "έτοιμο" εργοστασιακά (το οπτικό pigtail δηλαδή είναι ήδη τερματισμένο στον θηλυκό SC/APC connector εντός της πρίζας)

    ή

    2) η οπτική έρχεται από floorbox και γίνεται splice με pigtail που καταλήγει σε αρσενικό SC/APC connector και μετά ο connector αυτός κουμπώνει σε θηλυκή μούφα εντός της πρίζας - από τη μία είναι ο εισερχόμενος αρσενικός connector και από την άλλη είναι ο απερχόμενος αρσενικός connector - το καλώδιο δηλαδή που πάει στο ONT.

    Το ζουμί είναι ότι στην περίπτωση #1 η πρίζα είναι «fixed» με το καλώδιο του floorbox ενώ στην περίπτωση #2 η πρίζα εύκολα βγαίνει από τη θέση της καθώς εντός της υπάρχει connector που εύκολα αποσυνδέεται.

    Ευχαριστώ!
    Οι διαστάσεις της οπτικής μου πρίζας cosmote είναι 84Χ84Χ24 mm και έκαναν την κόλληση στο κουτί εξωτερικά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sat3x1 : 13-05-22 στις 21:38.

  10. #7915
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.971
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Δεν γινόταναι μαζί με την οπτική να μας δίνανε ένα Huawei....ή ζητάω πολλά??? Τι λέτε?

    https://www.ycict.net/products/huawei-hg8245h-ftth/

    https://www.aliexpress.com/item/4000...27050499%21sea

    https://www.alibaba.com/product-deta...7d523ea27Y535L

    φαντάζομαι πως δεν θα παίζει χωρίς παρέμβαση από support...

  11. #7916
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    No thnx, 1000 φορές ξεχωριστό ΟΝΤ.

  12. #7917
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα συνεργειο της Cosmote μου κόλλησε επάνω στην οπτική ίνα θηλυκό adaptor τον οποίο και στερέωσε επάνω στο κουτί της πρίζας.
    Άρα έχει διαφορά ως προς το video οπου βλέπουμε αρσενικό adaptor στην άκρη της ίνας και επιπλέον ένα adaptor θυληκό και από τις 2 πλευρές
    ο οποίος και στερεώνεται στο κουτί και αναμένει το εξωτερικό patch cable(αρσενικό) για να συνδεθεί με το nokia.
    Και σε εμένα έτσι το έκαναν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #7918
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Καταλήγουμε ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος μπούσουλας για το splicing της ίνας στην πρίζα και το κάθε συνεργείο στο πεδίο κάνει ότι χρειάζεται κατά περίπτωση με γνώμονα την προστασία του καλωδίου και τις ιδιαιτερότητες του χώρου.

    Για τις διαστάσεις κρατάμε το 84x84x24 mm που είναι σχεδόν ίδιες με του nokia ont.

    Thanks!

    - - - Updated - - -

    BTW, μου στείλανε το Nokia ONT G-010G-R.

    Στην σύμβαση αλλά και οι περισσότερες αναφορές που έχω δει εδώ μέσα αναφέρονται στο -Q. Προφανώς και είναι κάποιο minor revision που άρχισαν να στέλνουν πλέον.

    Το έβαλα back-2-back με laptop να το σκαλίσω λίγο (έχοντας διαβάσει και το manual –ο θεός να το κάνει- της alcatel για τo μοντέλο -P του 2015) αλλά μισή ώρα που το είχα πριζομένο στο wireshark δεν μου έκανε την τιμή να μου στείλει ούτε ένα frame. Υποπτεύομαι ότι πρέπει να πάρει σήμα από την οπτική πρώτα για να γίνει initialize. Θα δοκιμάσω πάλι όταν έρθει το φως το αληθινό

    Κάπου εδώ είχε πάρει το μάτι μου ένα document μιας in-depth ανάλυσης για την πρόσβαση και για πιθανά κενά ασφάλειας που είχε το μοντέλο του 2015 αλλά δεν μπορώ να το βρω. @jkoukos νομίζω εσύ το είχες κάνει post το λινκ? Είναι εύκολο να μας το περάσεις πάλι?

  14. #7919
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

    Καταλήγουμε ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος μπούσουλας για το splicing της ίνας στην πρίζα και το κάθε συνεργείο στο πεδίο κάνει ότι χρειάζεται κατά περίπτωση με γνώμονα την προστασία του καλωδίου και τις ιδιαιτερότητες του χώρου.

    Για τις διαστάσεις κρατάμε το 84x84x24 mm που είναι σχεδόν ίδιες με του nokia ont.

    Thanks!

    - - - Updated - - -

    BTW, μου στείλανε το Nokia ONT G-010G-R.

    Στην σύμβαση αλλά και οι περισσότερες αναφορές που έχω δει εδώ μέσα αναφέρονται στο -Q. Προφανώς και είναι κάποιο minor revision που άρχισαν να στέλνουν πλέον.

    Το έβαλα back-2-back με laptop να το σκαλίσω λίγο (έχοντας διαβάσει και το manual –ο θεός να το κάνει- της alcatel για τo μοντέλο -P του 2015) αλλά μισή ώρα που το είχα πριζομένο στο wireshark δεν μου έκανε την τιμή να μου στείλει ούτε ένα frame. Υποπτεύομαι ότι πρέπει να πάρει σήμα από την οπτική πρώτα για να γίνει initialize. Θα δοκιμάσω πάλι όταν έρθει το φως το αληθινό

    Κάπου εδώ είχε πάρει το μάτι μου ένα document μιας in-depth ανάλυσης για την πρόσβαση και για πιθανά κενά ασφάλειας που είχε το μοντέλο του 2015 αλλά δεν μπορώ να το βρω. @jkoukos νομίζω εσύ το είχες κάνει post το λινκ? Είναι εύκολο να μας το περάσεις πάλι?
    απλά μην το πολύ σκαλίσεις γιατί μην ξεχνάς ότι οι χρήστες δεν έχουμε πρόσβαση στο ONT παρά μόνο στο ROUTER.

  15. #7920
    Εγγραφή
    10-03-2004
    Μηνύματα
    809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Απιστευτη γκαντεμια. Ηρθαν μεχρι την γωνια του σπιτιου μου με ινα στο παλαιο φαληρο απο τον οτε αλλα δεν εστριψαν αριστερα προς τα μενα, δυο πολυκατοικιες αποσταση. Επιασα τον μαστορα εκει που δουλευε και του λεω θα περασετε τωρα απο εδω απο το στενακι μου; Μου λεει οχι αλλα καποια στιγμη μπορει να ξαναρθουμε. Ελεος δηλαδη…

Σελ. 528 από 1060 ΠρώτηΠρώτη ... 508518523526527528529530533538548 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας