Σελ. 71 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 15858
  1. #1051
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    στο κλιμακοστάσιο χρησιμοποιούν σπιράλ ή αυτά τα πλαστικά κανάλια;

  2. #1052
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο κλιμακοστάσιο χρησιμοποιούν σπιράλ ή αυτά τα πλαστικά κανάλια;
    Ειδικά επίπεδα κανάλια
    ή
    ότι βολέψει τον καθένα

    Η cosmote είπε στον συντηρητή τι θέλει

    Για το κλιμακοστάσιο, ανάλογα με το συνεργείο τοποθέτησης.
    Εχω δει κατασκευή με σπιραλ στο Βύρωνα, που εγώ θα τους έβαζα να την ξηλώσουν.
    Λίγο πιό πίσω έχω ανεβάσει φωτό με μικρό αυτοκόλλητο κανάλι (βάζουν και βίδες)

    https://www.adslgr.com/forum/threads...30#post6737130
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 22-01-20 στις 18:40.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #1053
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Εχει πληρωθεί κι υπάρχει απόδειξη
    2. Είναι ο άρχοντας του φρεατίου (κάτι σαν τον καπετάνιο σε πλοίο)
    3. Δεν ήρθε μεθυσμένος να δουλέψει

    Ποιά τρέλα ? Δεν τον παίρνει.

    ΥΓ
    Ποιός νόμος ? Μέχρι και μπουτόν να καλείς το ασανσέρ μέσα από το σπίτι σου μπορεί να βάλει, να μην βγαίνεις στα κοινόχρηστα και μου κρυώσεις.

    Σαν διαχειριστής είσαι υποχρεωμένος να καλείς ανεξάρτητες εταιρείες ανα τακτά διαστήματα (ανάλογα με τον τύπο του κτιρίου κατοικίες/επαγγελματικό) να πιστοποιούν τον ανελκυστήρα (και να ελέγχουν τον συντηρητή)

    https://www.google.com/search?sxsrf=...4dUDCAo&uact=5

    http://www.esyd.gr/portal/p/esyd/el/liftforeis.jsp
    Αντιγράφω από την πιστοποίηση:

    Επίσης επισημαίνεται οτι οποιοσδήποτε σημαντικές μετατροπές γίνονται στην εγκατάσταση πρέπει να γνωστοποιούνται και να εγκρίνονται απο τον φορέα κατόπιν επανελέγχου.

    Από μόνο του αυτό ειναι 160+ΦΠΑ

    Το τι εινα σημαντικό δεν ξέρω ποιος θα το κρίνει και αν τώρα ή στον επόμενο έλεγχο (6ετίας) σου πουν ξήλωσέ τα τι κάνεις ?
    Εκτός απο το να του βάλεις 50€ στην τσέπη και να ενισχύσεις αυτό που λέμε πιο πάνω για νόμους που δεν συγκινούν κανέναν, ούτε εμάς που δεν τους υπακούμε ούτε το νομοθέτη για να τους αλλάξει.

  4. #1054
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιγράφω από την πιστοποίηση:

    Επίσης επισημαίνεται οτι οποιοσδήποτε σημαντικές μετατροπές γίνονται στην εγκατάσταση πρέπει να γνωστοποιούνται και να εγκρίνονται απο τον φορέα κατόπιν επανελέγχου.

    Από μόνο του αυτό ειναι 160+ΦΠΑ

    Το τι εινα σημαντικό δεν ξέρω ποιος θα το κρίνει και αν τώρα ή στον επόμενο έλεγχο (6ετίας) σου πουν ξήλωσέ τα τι κάνεις ?
    Εκτός απο το να του βάλεις 50€ στην τσέπη και να ενισχύσεις αυτό που λέμε πιο πάνω για νόμους που δεν συγκινούν κανέναν, ούτε εμάς που δεν τους υπακούμε ούτε το νομοθέτη για να τους αλλάξει.
    θα συμφωνήσω με τον φίλο k.m. φίλε dimitri_ns

    εδώ είναι η ουσία

    ότι κάποιος θα κληθεί να πληρώσει τον λογαριασμό

    και σε εμένα εδώ στον Βύρωνα (Παγκράτι) μου είπαν από (VODAFONE/COSMOTE) να περάσει από το φρεάτιο του ανελκυστήρα αλλά όταν το είπα στον συντηρητή οποίος μου είπε ξεκάθαρα ότι αυτό είναι παράνομο
    τότε η απάντηση μου ήταν ξεχάστε το και κάντε όπως πρέπει την εγκατάσταση.

  5. #1055
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα συμφωνήσω με τον φίλο k.m. φίλε dimitri_ns

    εδώ είναι η ουσία

    ότι κάποιος θα κληθεί να πληρώσει τον λογαριασμό

    και σε εμένα εδώ στον Βύρωνα (Παγκράτι) μου είπαν από (VODAFONE/COSMOTE) να περάσει από το φρεάτιο του ανελκυστήρα αλλά όταν το είπα στον συντηρητή οποίος μου είπε ξεκάθαρα ότι αυτό είναι παράνομο
    τότε η απάντηση μου ήταν ξεχάστε το και κάντε όπως πρέπει την εγκατάσταση.
    Οσο κι αν συμφωνώ ή διαφωνώ, υπάρχουν νόμοι και κανονισμοί για τισ κατασκευές και τις ευθύνες.
    Να θυμίσω την θλιβερή Ρικομέξ.
    Πληρώνεις για να αποποιηθείς ευθύνες.
    Η καλή κατασκευή είναι άλλο πράγμα.

    Σωστή η απάντησή σου στον συντηρητή.
    Πες του όμως να ξαναδιαβάσει και να ρωτήσει εγγράφως το σωματείο του.

    Κάνετε έλεγχο πιστοποίησης ?
    Γιατί η Περιφέρεια κόβει πρόστιμο και στον συντηρητή και στον Διαχειριστή και ξεκινάει η διαδικασία είσπραξης δημοσίων εσόδων (εφορία κλπ)

    Από την άλλη μπορείτε να μην συντηρείτε καν τον ανελκυστήρα, η πολυκατοικία αποφασίζει.
    Το αν βάζετε μέσα τα παιδιά σας, δικιά σας απόφαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 22-01-20 στις 21:32.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #1056
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Ρωτάω, πολλοι απο εμας δεν εχουν δει ουτε καν να ξεκινανε οι εργασιες στην περιοχη τους, ειμαστε δικαιουχοι, τι γινεται αμα ληξει το κουπονι?

  7. #1057
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνετε έλεγχο πιστοποίησης ?
    Γιατί η Περιφέρεια κόβει πρόστιμο και στον συντηρητή και στον Διαχειριστή και ξεκινάει η διαδικασία είσπραξης δημοσίων εσόδων (εφορία κλπ)

    Από την άλλη μπορείτε να μην συντηρείτε καν τον ανελκυστήρα, η πολυκατοικία αποφασίζει.
    Το αν βάζετε μέσα τα παιδιά σας, δικιά σας απόφαση.
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλού, άλλα εδώ (Ν. Ηράκλειο) επειδή πλησίασε η τελική ημερομηνία της κατάθεσης της πιστοποίησης στο Δήμο, μου ήρθε χαρτί που έλεγε ότι αν δεν αποσταλεί άμεσα θα δοθεί εντολή διακοπής ηλεκτροδότησης στη ΔΕΔΔΗΕ για την οικοδομή.

    Η κατάθεση περιλαμβάνει την πιστοποίηση και το βιβλίο ανελκυστήρα που έχει μέσα τις μηνιαίες ενημερώσεις/σφραγίδες του συντηρητή.

    Οπότε δεν αποφασίζει η πολυκατοικία. Και όσο είμαι διαχειριστής (προσωπικά) τηρώ νόμους και διατάξεις για να έχω τον πισινό μου καλυμμένο.

    Επίσης ο συντηρητής είναι υπόχρεος ασφάλισης του ανελκυστήρα για ατύχημα και αστική ευθύνη και για τον διαχειριστή. Κάθε χρόνο ζητάω και μου στέλνουν αντίγραφο. Αν δεν έχεις συντηρητή τότε μαντέψτε ποιον θα κυνηγήσουν σε ατύχημα.

    ΥΓ: Σίγουρα υπάρχουν και οικοδομές (ξέρω μερικές σε επαρχία) που μάλλον ο δήμος δεν ξέρει καν ότι λειτουργεί ανελκυστήρας.

    ΥΓ2: Το σκίσαμε το θέμα με τα off-topic.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτάω, πολλοι απο εμας δεν εχουν δει ουτε καν να ξεκινανε οι εργασιες στην περιοχη τους, ειμαστε δικαιουχοι, τι γινεται αμα ληξει το κουπονι?
    Πέρσι έδωσαν παράταση. Πιθανός θα ξαναδώσουν. Είμαστε άλλωστε στη χώρα των παρατάσεων.

  8. #1058
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Μακαρι παιδια

  9. #1059
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο κι αν συμφωνώ ή διαφωνώ, υπάρχουν νόμοι και κανονισμοί για τισ κατασκευές και τις ευθύνες.
    Να θυμίσω την θλιβερή Ρικομέξ.
    Πληρώνεις για να αποποιηθείς ευθύνες.
    Η καλή κατασκευή είναι άλλο πράγμα.

    Σωστή η απάντησή σου στον συντηρητή.
    Πες του όμως να ξαναδιαβάσει και να ρωτήσει εγγράφως το σωματείο του.

    Κάνετε έλεγχο πιστοποίησης ?
    Γιατί η Περιφέρεια κόβει πρόστιμο και στον συντηρητή και στον Διαχειριστή και ξεκινάει η διαδικασία είσπραξης δημοσίων εσόδων (εφορία κλπ)

    Από την άλλη μπορείτε να μην συντηρείτε καν τον ανελκυστήρα, η πολυκατοικία αποφασίζει.
    Το αν βάζετε μέσα τα παιδιά σας, δικιά σας απόφαση.
    Σε παρακαλώ μην μου θυμίζεις ένα δυσάρεστο συμβάν στο οποίο έχασα πολύ καλούς φίλους μου.

    ναι είχε ρωτήσει το σωματείο του το οποίο συμφώνησε με την απόφαση του να αρνηθεί την διέλευση καλωδίων οπτικών ινών μέσα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα (τα οποία αυτός φυσικά θα τα πέρναγε και όχι συνεργεία της VODAFONE/COSMOTE)

    έτσι και εγώ με την σειρά μου συμφώνησα μαζί του και αρνήθηκα (άλλωστε είχε γίνει μελέτη από που θα περάσουν τα καλώδια) στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποιήθηκε η σκάλα (ελικοειδής μορφή) η οποία είναι δίπλα από τον ανελκυστήρα άρα δεν είχε και μεγάλη διαφορά

    ναι γίνεται έλεγχος πιστοποίησης από την αρμόδια αρχή σε όλα τα μέρη του ανελκυστήρα (μηχανικά/ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονικά)

    ναι γίνεται συντήρηση όπως προβλέπεται και αν χρειαστεί αλλαγή ή αντικατάσταση το οποιοδήποτε εξάρτημα γίνεται άμεσα με καινούργιο και όχι επισκευή του.

    θυμίζω ότι σε αυτή την πολυκατοικία που είμαστε ιδιοκτήτες ζούμε/μένουμε με τις οικογένειες μας (γυναίκες/παιδιά/παππούδες/γιαγιάδες)

    άρα δεν παίζουν εκπτώσεις με τις ανθρώπινες ζωές

    αυτό το πράγμα τήρησα μέχρι τις 31/12/2019 που ήμουν ο διαχειριστής

    αυτό το πράγμα τηρεί και ο νέος διαχειριστής από 01/01/2020

  10. #1060
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλού, άλλα εδώ (Ν. Ηράκλειο) επειδή πλησίασε η τελική ημερομηνία της κατάθεσης της πιστοποίησης στο Δήμο, μου ήρθε χαρτί που έλεγε ότι αν δεν αποσταλεί άμεσα θα δοθεί εντολή διακοπής ηλεκτροδότησης στη ΔΕΔΔΗΕ για την οικοδομή.

    .
    Εχετε καλό Δήμο

    Αν υπάρχουν λεφτά, θα δοθεί παράταση για το κουπόνι και φαντάζομαι θα γίνεται για πολλά χρόνια.
    Χωρίς κρατική επιδότηση, οπτικές δεν μπαίνουν, κάτι σαν όλες τις υποδομές (λιμάνια κλπ)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #1061
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    θα δοθεί παράταση για το κουπόνι της δράσης sfbb.gr
    όπως και θα δοθεί παράταση για όλες τις παρόμοιες δράσεις...μην ξεχνάτε ότι πρέπει να αναβαθμιστεί το δίκτυο σε οπτικές ίνες σε όλη την επικράτεια
    αεροδρόμια - λιμάνια κτλ...

  12. #1062
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άρα ο λόγος που επιλέγεται το ασανσέρ είναι η ευκολία όσων περνούν τις ίνες;
    Το ρωτάω γιατί γνωρίζω τρεις περιπτώσεις που έγινε μέσα από εκεί και φαίνεται ότι είναι η "νόρμα".
    Μπορείς να πεις εσύ ως "συνδρομητής" δεν θέλω να περάσει από εκεί; Γίνεται πιο δύσκολο;
    No one flirts like a Malkavian

  13. #1063
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Δεν θα πεθάνετε αν περάσει η οπτική ίνα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα, ουτε καν ασθενή ρεύμα δεν περνάει απο την οπτική. Οπτική ινα των χιλιοστών μιλάμε τώρα, Ναι οκ με τον νόμο αλλα οχι και τρομοκρατία απο το τιποτα.

  14. #1064
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα πεθάνετε αν περάσει η οπτική ίνα από το φρεάτιο του ανελκυστήρα, ουτε καν ασθενή ρεύμα δεν περνάει απο την οπτική. Οπτική ινα των χιλιοστών μιλάμε τώρα, Ναι οκ με τον νόμο αλλα οχι και τρομοκρατία απο το τιποτα.
    Δεν λέμε αυτό (ότι η ίνα θα προκαλέσει το ατύχημα). Λέμε το νόμο και τι μπορεί να γίνει αν συμβεί κάποιο ατύχημα που μπορεί να συνέβαινε έτσι και αλλιώς. Αν εχει μπει χέρι η ασφαλιστική πχ θα πει "Δεν καλύπτω γιατί μπήκε χέρι στην εγκατάσταση" κ.ο.κ.

    Ας το λήξουμε το off-topic. Είπαμε τι ισχύει, ο καθένας αποφασίζει και είναι υπεύθυνος για την απόφασή του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Durdyn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ο λόγος που επιλέγεται το ασανσέρ είναι η ευκολία όσων περνούν τις ίνες;
    Το ρωτάω γιατί γνωρίζω τρεις περιπτώσεις που έγινε μέσα από εκεί και φαίνεται ότι είναι η "νόρμα".
    Μπορείς να πεις εσύ ως "συνδρομητής" δεν θέλω να περάσει από εκεί; Γίνεται πιο δύσκολο;
    Ευκολία, Κόστος (για τον εργολάβο), εμφανισιακό/καλοπιστικό για τους ενοίκους.

    Μπορείς να πεις "δεν επιτρέπετε από το συντηρητή (τον ρωτήσεις/δεν τον ρωτήσεις)" και να το πάνε κανονικά από τη σκάλα γύρο-γύρο.

  15. #1065
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    άμα χρειαστεί να σκάψουν το πεζοδρόμιο και στον ακάλυπτο χώρο μπροστά από το σπίτι χρησιμοποιούν μεταλλικούς σωλήνες και μεταλλικό σπιράλ στις γωνίες μέσα το έδαφος ;;

Σελ. 71 από 1058 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας