Σελ. 249 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 229239244247248249250251254259269 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.721-3.735 από 15876
  1. #3721
    Εγγραφή
    11-10-2007
    Περιοχή
    Κηφισια
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    12,8(dB) / 11,2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν ανήκει σε αυτή την καμπίνα το σπίτι του κουμπάρου.

    No idea για κάτι παραπάνω.

    Κατα τα άλλα, άλλοι παρακαλάνε για FTTH, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    εν μερει τον καταλαβαινω. Ουτε εμενα με ενθουσιαζε η ιδεα του τρυπηματος τοιχου - εργασιων αν μπορουσε να γινει η αναβαθμιση χωρις τιποτα απο αυτα. Τελικα ομως πρεπει να πω οτι ολη η διαδικασια εγινε "αναιμακτα" και χωρις ταλαιπωρια. Μεγαλο πλεονεκτημα επισης οτι οταν δοθει η δυνατοτητα για υψηλοτερες ταχυτητες οσοι εχουν ftth θα μπορουν να τις παρουν, ενω ο χαλκος νομιζω οτι εχει φτασει στα ορια του
    Ο ένας λόγος ήταν η καθυστέρηση της εγκατάστασης και ενεργοποίησης και ο δεύτερος ήταν το τρύπημα στους τοίχους γιατί έπρεπε να γίνει στο υπόγειο και να μπουν εκεί τα patch panel για να μπορέσει να δικτύωση όλο το σπίτι.

    Του είπαν οι τεχνικοί οτι αυτό θα γίνει σε όλους σιγά σιγά, όπου υπάρχουν οι υποδομές θα γίνει πιο γρήγορα.

  2. #3722
    Εγγραφή
    14-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maximosmax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ένας λόγος ήταν η καθυστέρηση της εγκατάστασης και ενεργοποίησης και ο δεύτερος ήταν το τρύπημα στους τοίχους γιατί έπρεπε να γίνει στο υπόγειο και να μπουν εκεί τα patch panel για να μπορέσει να δικτύωση όλο το σπίτι.

    Του είπαν οι τεχνικοί οτι αυτό θα γίνει σε όλους σιγά σιγά, όπου υπάρχουν οι υποδομές θα γίνει πιο γρήγορα.
    Ειχε δομημενη καλωδιωση με καλωδια δικτυου παντου; Καλη περιπτωση και μπραβο του που το σκεφτηκε!
    Το συζητουσαμε αυτο το πραγμα με εναν φιλο που χτιζει τωρα δικο του σπιτι. Επεμενα οτι καλο θα ηταν να ετοιμαστει και καπου κοντα στην εισοδο να φτιαξει εκει την δομημενη καλωδιωση του και να εχει κα πριζες ηλεκτρικου ρευματος. Του φανηκε υπερβολικο. Μαντεψτε ποιος θα τραβαει τα μαλλια του σε 2-3 χρνια

  3. #3723
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paparen Εμφάνιση μηνυμάτων
    εν μερει τον καταλαβαινω. Ουτε εμενα με ενθουσιαζε η ιδεα του τρυπηματος τοιχου - εργασιων αν μπορουσε να γινει η αναβαθμιση χωρις τιποτα απο αυτα. Τελικα ομως πρεπει να πω οτι ολη η διαδικασια εγινε "αναιμακτα" και χωρις ταλαιπωρια. Μεγαλο πλεονεκτημα επισης οτι οταν δοθει η δυνατοτητα για υψηλοτερες ταχυτητες οσοι εχουν ftth θα μπορουν να τις παρουν, ενω ο χαλκος νομιζω οτι εχει φτασει στα ορια του
    Εμένα πάντως η δουλειά που έγινε, πρέπει να ξέρει κάποιος που είναι η οπτική.
    Δεν φαίνεται τίποτα

  4. #3724
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Έχει λάβει κανείς ftth απο cosmote στο Ίλιον? Στο ύψος περίπου του MAX Stores. Αναφέρομαι για την καμπίνα που βρίσκεται στην Λασκαρεως. Την εχουν τοποθετησει εδω και ενα χρονο και εμενα δεν μου βγαζει διαθεσιμοτητα. Εντωμεταξυ μια πορτα πιο κατω ελαβε υπηρεσια. Δεν ξερω αν ειναι απο την ιδια καμπινα βεβαια...

  5. #3725
    Εγγραφή
    29-10-2013
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    54999
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ 7590
    προσφατα πηγα σε 50 cosmote με 31,90 τον μηνα.πεντακαθαρη γραμμη,τερματιζει πανω απο 50 και 5, κανεναν προβλημα,217 μετρα απο την καμπινα λεει το router fritz 7590 που εβαλα.λογω της παλιας εγκαταστασης καλωδιωσης στο σπιτι, σκεπτομαι να παω σε οπτικη ινα εως μεσα με συνδεση 100 στην cosmote.εχω τα εξης ερωτηματα:
    το συμβολαιο μου ειναι προσφατο,θα με πανε στην 100;
    ποσο θα μου βγει το παγιο του μηνα με την επιδοτηση;
    θα μου φερουν οπτικη εως την τωρινη μου πριζα;
    θα δουλεψει με το fritz7590 η προσθετουν και αλλο εξοπλισμο;
    μετα την ληξη της επιδοτησης θα μπορω να παω σε πιο χαμηλη ταχυτητα ;
    θα επιβαρυνθω με κοστος για τις τεχνικες εργασιες;

  6. #3726
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Αμα ισχύουν τα 217 μετρα μάλλον σε vdsl καμπίνα εισαι και όχι σε ftth

  7. #3727
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kainotomia Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσφατα πηγα σε 50 cosmote με 31,90 τον μηνα.πεντακαθαρη γραμμη,τερματιζει πανω απο 50 και 5, κανεναν προβλημα,217 μετρα απο την καμπινα λεει το router fritz 7590 που εβαλα.λογω της παλιας εγκαταστασης καλωδιωσης στο σπιτι, σκεπτομαι να παω σε οπτικη ινα εως μεσα με συνδεση 100 στην cosmote.εχω τα εξης ερωτηματα:
    το συμβολαιο μου ειναι προσφατο,θα με πανε στην 100;
    ποσο θα μου βγει το παγιο του μηνα με την επιδοτηση;
    θα μου φερουν οπτικη εως την τωρινη μου πριζα;
    θα δουλεψει με το fritz7590 η προσθετουν και αλλο εξοπλισμο;
    μετα την ληξη της επιδοτησης θα μπορω να παω σε πιο χαμηλη ταχυτητα ;
    θα επιβαρυνθω με κοστος για τις τεχνικες εργασιες;
    Καλημέρα

    Αν αιτηθείς μέσω της δράσης sfbb.gr αναβάθμιση από VDSL την οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα σου πρέπει να παίρνεις από καμπίνα σε οπτική ίνα εφόσον καλύπτεσαι από την δράση sfbb.gr θα γίνει αποδεκτή καθώς είναι αναβάθμιση (επιτρέπεται αν το κοιτάξεις στο συμβόλαιο σου) η δράση sfbb.gr επιδοτεί όλες τις εργασίες που θα γίνουν εξωτερικά του κτιρίου και εσωτερικά του κτιρίου (καθώς θα αφορά όλα τα διαμερίσματα) και όχι μόνο το δικό σου το οποίο θα συνδεθεί στο δίκτυο οπτικών ινών
    η οπτική ίνα θα έρθει μέχρι μέσα στο διαμέρισμα σου και θα εγκατασταθεί σε πρίζα δίπλα από την κεντρική πρίζα του παλιού χάλκινου δικτύου (άρα καλό είναι να υπάρχει και πρίζα ρεύματος) από εκεί θα συνδεθεί με το NOKIA (ONT) από το οποίο μετά το μόνο που θα χρειαστείς είναι ένα καλώδιο δικτύου από CAT 5 και πάνω το οποίο θα συνδέσεις στην θύρα WAN/LAN του ROUTER σου.
    εννοείται ότι θα σου φέρουν το NOKIA (ONT) και το SPEEDPORT PLUS (ROUTER) όπως και εννοείται ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το FRITZBOX 7590 το οποίο είναι συμβατό φυσικά με την COSMOTE

    ότι αφορά το οικονομικό η επιδότηση από την δράση αν το ψάξεις και μόνος σου βγαίνει 28,90 ευρώ / μήνα μετά την λήξη της λογικά θα πάει στα 39,90 ευρώ (καθώς θα σου κάνουν νέα προσφορά για αυτό) σε όλους σχεδόν έχουν κάνει αυτή την προσφορά.

  8. #3728
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    ήμουν με 200αρι με το κουπονι , έληξε το συμβολαιο και ζητησα 100αρι πακετο , εχω 40 μερες περιπου και ειναι σε εκκρεμότητα το ζήτημα , σημερα μου ειπανε οτι δεν υπάρχει πορτα σε 100αρι... δεν ξερω τι να πράξω

  9. #3729
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Δεν στέκει αυτό. Στο Ftth δεν υπάρχουν πόρτες, απλά μια αλλαγή στο προφιλ σου κάνουν και είναι οκ σε 5 λεπτά.

    Μήπως ζήτησες αλλαγή σε 100mbps μέσω καμπίνας VDSL?

  10. #3730
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Δεν υπάρχει καμπίνα, μόνο ftth

  11. #3731
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει καμπίνα, μόνο ftth
    Μήπως έπεσες σε κανέναν που δεν ήξερε; Για δοκίμασε να ξαναπάρεις να δεις τι θα σου πουν.

  12. #3732
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ναι θα συμφωνήσω δεν στέκει αυτό που σου είπαν

    ξανά κάλεσε στο 13888 μπορεί να έπεσες σε κάποιον που δεν ήξερε ή βαριόταν

  13. #3733
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.883
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως έπεσες σε κανέναν που δεν ήξερε; Για δοκίμασε να ξαναπάρεις να δεις τι θα σου πουν.
    Δεν μου φαίνεται παράξενο να πουλάνε τρέλα για να τον κρατήσουν στο 55 ευρώ το μήνα πακέτο.

  14. #3734
    Εγγραφή
    08-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    351
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλησπερα,
    Μολις ειχα συνομιλια με OTE σχετικα με την γραμμη μου. Σε κατι λιγοτερο απο 1 μηνα ληγει το συμβολαιο μου οποτε εχω μπει σε διαδικασια ψαξιματος.
    Εχω διαβασει παρα πολλα σχετικα με το FTTH και εδω και 2-3 μηνες εχουν σκαψει ολη την περιοχη για να περασει δικτυο FTTH.
    Για οσους ενδιαφερονται, ειναι περιοχη ζωγραφου, ΤΚ 15773.
    Στο sfbb.gr δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα για επιδοτηση, και ο υπαλληλος μου ειπε στο τηλεφωνο οτι εφοσον υπαρχει ηδη δικτυο fiber δεν θα γινει ποτε η περιοχη διαθεσιμη για κουπονι (??). Ειναι λεει για περιοχες οι οποιες δεν ειχαν δικτυο και δυνατοτητα για 100mbps+.
    Και ρωταω εγω ο ποντιος. Για ποιο λογο σκαψανε ΟΛΗ μα ολη την περιοχη εφοσον υπαρχει ηδη δικτυο fiber?
    Τον ρωτησα αν η επιλογη για αναβαθμιση σε fiber που μου δινεται ειναι εξ'ολοκληρου οπτικη ινα οπως το FTTH ή παρεμβαλεται καπου χαλκος και μου ειπε οτι ειναι ΙΝΑ.
    Γενικα δεν μου φανηκε και πολυ γνωστης του αντικειμενου ο φιλαρακος, οχι οτι εγω δηλωνω γνωστης. Ισως εχω καταλαβει και εγω κατι λαθος.
    Εν τελη, προσφορα 39,90€ για 100mbps fiber. Παρα μα παρα πολλα χρονια πελατης και ικανοποιημενος απο την ποιοτητα των υπηρεσιων αλλα πιστευω οτι η τιμη παραμενει τσιμπιμενη και κανω σκεψεις για αλλαγη παροχου.

    Γνωμες και τα φωτα σας παρακαλω.

  15. #3735
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k4ileb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    Μολις ειχα συνομιλια με OTE σχετικα με την γραμμη μου. Σε κατι λιγοτερο απο 1 μηνα ληγει το συμβολαιο μου οποτε εχω μπει σε διαδικασια ψαξιματος.
    Εχω διαβασει παρα πολλα σχετικα με το FTTH και εδω και 2-3 μηνες εχουν σκαψει ολη την περιοχη για να περασει δικτυο FTTH.
    Για οσους ενδιαφερονται, ειναι περιοχη ζωγραφου, ΤΚ 15773.


    Στο sfbb.gr δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα για επιδοτηση, και ο υπαλληλος μου ειπε στο τηλεφωνο οτι εφοσον υπαρχει ηδη δικτυο fiber δεν θα γινει ποτε η περιοχη διαθεσιμη για κουπονι (??). Ειναι λεει για περιοχες οι οποιες δεν ειχαν δικτυο και δυνατοτητα για 100mbps+.
    Και ρωταω εγω ο ποντιος. Για ποιο λογο σκαψανε ΟΛΗ μα ολη την περιοχη εφοσον υπαρχει ηδη δικτυο fiber?
    Τον ρωτησα αν η επιλογη για αναβαθμιση σε fiber που μου δινεται ειναι εξ'ολοκληρου οπτικη ινα οπως το FTTH ή παρεμβαλεται καπου χαλκος και μου ειπε οτι ειναι ΙΝΑ.
    Γενικα δεν μου φανηκε και πολυ γνωστης του αντικειμενου ο φιλαρακος, οχι οτι εγω δηλωνω γνωστης. Ισως εχω καταλαβει και εγω κατι λαθος.
    Εν τελη, προσφορα 39,90€ για 100mbps fiber. Παρα μα παρα πολλα χρονια πελατης και ικανοποιημενος απο την ποιοτητα των υπηρεσιων αλλα πιστευω οτι η τιμη παραμενει τσιμπιμενη και κανω σκεψεις για αλλαγη παροχου.

    Γνωμες και τα φωτα σας παρακαλω.
    Καλησπέρα,

    Είμαι και εγώ στου Ζωγράφου (15771), έχω την εντύπωση ότι ο υπάλληλος της εξυπηρέτησης μπερδεύει το ftth με το fiber που γράφει παντού στο site του ο ΟΤΕ.

Σελ. 249 από 1059 ΠρώτηΠρώτη ... 229239244247248249250251254259269 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας