Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 79
  1. #46
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.104
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων


    Όποιος στο είπε αυτό, σε δουλεύει. Ότι φτάνουν εκεί κοντά μικροκυμματικά, φτάνουν, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να σπαταλήσεις πόρους για ικανοποιήσεις μελέτη για 1gbps όταν ο πελάτης θέλει 10mbps. Δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα από τη δική σου μεριά βέβαια να είναι παραπάνω.



    Αν χρειάστηκαν καντήλια για να σας πουλήσουν μισθωμένο, κάτι πάει πολύ στραβά. Ζητείστε επίσημα προσφορά για ίνα. Ειδικά αν είστε πελάτες καιρό και ανανεώσετε δέσμευση, πιθανότατα να σας χρεώσουν μόνο εφάπαξ για την αλλαγή.
    Το είδα να κλειδώνει στο 1Gbit όταν έκαναν την εγκατάσταση και νομίζω είναι καινούργιο της ZTE το άκρο μας. Από εκεί και πέρα εγώ ήθελα 50mbit minimum αλλά το κόστος ήταν τραγικά μεγάλο... παρόλα αυτά το 10mbit μας βγήκε στην τιμή που μας έδινε η Vodafone τα 2mbit πριν κάνουμε την μετακόμιση οπότε καλά είναι...
    Τεσπα ξεφύγαμε.. θα τους κάνω νύξη για ίνα όπως λες επίσημα πλέον και βλέπουμε, ευχαριστώ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #47
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49996/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    31(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα να κλειδώνει στο 1Gbit όταν έκαναν την εγκατάσταση και νομίζω είναι καινούργιο της ZTE το άκρο μας. Από εκεί και πέρα εγώ ήθελα 50mbit minimum αλλά το κόστος ήταν τραγικά μεγάλο... παρόλα αυτά το 10mbit μας βγήκε στην τιμή που μας έδινε η Vodafone τα 2mbit πριν κάνουμε την μετακόμιση οπότε καλά είναι...
    Τεσπα ξεφύγαμε.. θα τους κάνω νύξη για ίνα όπως λες επίσημα πλέον και βλέπουμε, ευχαριστώ.
    Υπάρχουν άλλες εταιρίες στο κτίριο που στεγάζεται η εταιρία σου ; Αν ναι, ρώτα ποια άλλη εταιρία θέλει να βάλει κύκλωμα οπτικής ίνας (μονής όδευσης και εισαγωγής για να μην σας πάει ο κούκος αηδόνι) ώστε να επιμερίσετε το κόστος κατασκευής και το κόστος εισαγωγής μέσα στο κτίριο. Επίσης πες τους ότι ενδιαφέρεσαι για πολυετές συμβόλαιο, ώστε να περάσουν το κόστος κατασκευής στο μηνιαίο μίσθωμα. Στα εταιρικά πακέτα αυτό είναι πολύ σύνηθες. Δεν τον βλέπω για πολύ σπίρτο τον πωλητή του ΟΤΕ, για να μην τα έχει ήδη ψάξει αυτά.

    Νόμιζα ότι για μικροκυματικά χρησιμοποιεί ακόμα της INTRACOM. Σε κάθε περίπτωση τα μικροκυματικά στις ζώνες που εκπέμπει η COTE πιάνουν το 1 Gbps με διαμόρφωση 1024 QAM το πολύ μέχρι 1 χιλιόμετρο απόσταση και αυτό αν είναι σε Point-to-Point τοπολογία. Πιθανολογώ ότι με το που πιάσει βροχή, σου πέφτει αμέσως το ασυρματικό.
    Ταυτίσου με τ' αυτί σου

  3. #48
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρίνω από την δουλειά που έκαναν στη κινητή (4g+) θα γίνει (μάλλον) σωστή δουλειά και στην σταθερη.
    Εάν επιτρέπεται σε ποιο σημείο είναι αυτό;

  4. #49
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα να κλειδώνει στο 1Gbit όταν έκαναν την εγκατάσταση και νομίζω είναι καινούργιο της ZTE το άκρο μας. Από εκεί και πέρα εγώ ήθελα 50mbit minimum αλλά το κόστος ήταν τραγικά μεγάλο... παρόλα αυτά το 10mbit μας βγήκε στην τιμή που μας έδινε η Vodafone τα 2mbit πριν κάνουμε την μετακόμιση οπότε καλά είναι...
    Τεσπα ξεφύγαμε.. θα τους κάνω νύξη για ίνα όπως λες επίσημα πλέον και βλέπουμε, ευχαριστώ.
    Αυτά πες τα στον emeliss και τον SfH στη συζήτηση εδώ Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε το pricing που έχεις πάρει για τα 10 και τα 50, αν μπορείς να πεις.

  5. #50
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νόμιζα ότι για μικροκυματικά χρησιμοποιεί ακόμα της INTRACOM. Σε κάθε περίπτωση τα μικροκυματικά στις ζώνες που εκπέμπει η COTE πιάνουν το 1 Gbps με διαμόρφωση 1024 QAM το πολύ μέχρι 1 χιλιόμετρο απόσταση και αυτό αν είναι σε Point-to-Point τοπολογία. Πιθανολογώ ότι με το που πιάσει βροχή, σου πέφτει αμέσως το ασυρματικό.
    Τα καινούρια τους ναι, είναι intracom. Το πόσο πιάνουν εξαρτάται από τη μελέτη, το μέγεθος καναλιού, τη συχνότητα, κτλ. Σε γενικές γραμμές, μπορείς να πιάσεις μεγάλες ταχύτητες ή/και να έχεις ζεύξεις που δεν επηρεάζονται πολύ από καιρικά φαινόμενα ( έως και να περνάνε μέσα από τυφώνα ). Αυτά όμως εξαρτώνται από τη μελέτη και τους πόρους που θα διαθέσεις, και επηρεάζουν πολύ το κόστος.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #51
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αστειότητες ΟΤΕ. Επίσης είδα τέτοιες Αφίσες σε στάσεις λεωφορείων σε περιοχές που τις έχει αφήσει με ADSL στα 6-12 Mbps. Φταιει μετά ο άλλος που ταλαιπωρείτε από τις αθλιες ταχυτητες να παει να του κατεβάσει τις αφίσες;; Όταν και αν ποτέ αξιωθεί να φέρει το Gbps στα σπίτια σε σοβαρό αριθμό πελατών ας διαφημίσει..
    Και να κατεβασεις τις αφισες, δεν θα ερθει πιο γρηγορα η οπτικη ινα στο σπιτι σου.

  7. #52
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά πες τα στον emeliss και τον SfH στη συζήτηση εδώ Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε το pricing που έχεις πάρει για τα 10 και τα 50, αν μπορείς να πεις.
    Τι ακριβώς να μου πει; Ότι είχε μια βλάβη; Ότι θα έκανε την δουλειά του καλά με μια απλή adsl; Λίγη σοβαρότητα παρακαλώ.

  8. #53
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς να μου πει; Ότι είχε μια βλάβη; Ότι θα έκανε την δουλειά του καλά με μια απλή adsl; Λίγη σοβαρότητα παρακαλώ.
    Το ότι το κόστος για 50Mbps DIA ήταν απαγορευτικό, και ότι τα 10 ολόκληρα Mbps βγήκαν στην ίδια τιμή με τα 2 ολόκληρα Mbps της Vodafone, οπότε «καλά είναι», συν του ότι οι λύσεις είναι περιορισμένος και ο ανταγωνισμός πρακτικά μη λειτουργικός.

  9. #54
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν επιτρέπεται σε ποιο σημείο είναι αυτό;
    eNB 5 (Αιγάλεω) πριν κάνα μήνα.

  10. #55
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ε τότε βρήκες paravoid μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία σε εποχή κρίσης. Εκτός βέβαια και αν όλα όσα υποθέτεις είναι εκτός τόπου.

  11. #56
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    eNB 5 (Αιγάλεω) πριν κάνα μήνα.
    Η αλήθεια είναι ότι έχω χρόνια να περάσω αλλά καμία σχέση με αυτά που βλέπω συνήθως, σχεδόν διπλάσια ταχύτητα. Το μέγιστο που έχω πετύχει εγώ είναι με 3CA στη Κηφισιά 210Mbps και Ψυχικό 170.

  12. #57
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Έχω δει και λίγο μεγαλύτερα peak (από αυτό που ανέβασα) πολύ κοντά σε 3ca σταθμούς, κυρίως νυχτερινές ώρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 15-11-17 στις 19:24.

  13. #58
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το είδα να κλειδώνει στο 1Gbit όταν έκαναν την εγκατάσταση και νομίζω είναι καινούργιο της ZTE το άκρο μας. Από εκεί και πέρα εγώ ήθελα 50mbit minimum αλλά το κόστος ήταν τραγικά μεγάλο... παρόλα αυτά το 10mbit μας βγήκε στην τιμή που μας έδινε η Vodafone τα 2mbit πριν κάνουμε την μετακόμιση οπότε καλά είναι...
    Τεσπα ξεφύγαμε.. θα τους κάνω νύξη για ίνα όπως λες επίσημα πλέον και βλέπουμε, ευχαριστώ.
    Νομίζω η ZTE μόνο 70ρια είχε για τέτοιες εφαρμογές. Το ότι κλείδωσε κάπου, δε σημαίνει ότι η μελέτη έγινε για αυτά τα χαρακτηριστικά. Anyway, ας το σταματήσουμε εδώ αυτό γιατί έχουμε βγει αρκετά εκτός θέματος.

    Αυτά πες τα στον emeliss και τον SfH στη συζήτηση εδώ Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε το pricing που έχεις πάρει για τα 10 και τα 50, αν μπορείς να πεις.
    Αν θες να συζητήσουμε το pricing και το πώς υπολογίζουν το pnl οι περισσότεροι πάροχοι, ευχαρίστως, αλλά όχι σε αυτό το νήμα. Το pm inbox μου είναι ανοιχτό για όλους

  14. #59
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τότε βρήκες paravoid μια πολύ καλή επιχειρηματική ευκαιρία σε εποχή κρίσης. Εκτός βέβαια και αν όλα όσα υποθέτεις είναι εκτός τόπου.
    Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σου -- και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά ή επιθετικά! Επειδή διακρίνω μια ειρωνία από τη μεριά σου πάντως, μην ξεχνάς αυτό

  15. #60
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    OteDIA = ΟΤΕ Dedicated Internet Access
    Επίσης οποιαδήποτε συζήτηση στον ΟΤΕ για οπτική το κόστος είναι τεράστιο. Θα ψαχτώ για Wind οπτική γιατί έχω γνωστό που σε εταιρεία εδώ στη Μαγούλα η Wind του πέρασε οπτική από την Αττική οδό προς το εργοστάσιό του με δικά τους έξοδα.



    Βασικά είναι ένα LINK από το χώρο σου σε άκρο της Cosmote μικροκυματικό. Εμείς συγκεκριμένα μπήκε εύκολα γιατί έχουμε άμεση οπτική επαφή με την κεραία που είναι σε ένα βουναλάκι απέναντι στα 3-4χλμ περίπου. Το λινκ είνια 1GBIT και ότι πληρώσεις παίρνεις. Σου βάζουν χωρίς δικά σου έξοδα την κεραία και 2 φέτες για 1U rack (η μία το modem
    Τα 10/10 που έχουμε είναι σε πολύ καλή τιμή (κάτω από 300€ αν θυμάμαι καλά) και αυτό γιατί στην αρχή που ήρθαμε μαγούλα από Χαΐδάρι σαν εταιρεία έβαλα 4 adsl που έπεφταν όλες με το παραμικρό, άσε που κλείδωναν στα 5mbit. Ε με τα πολλά καντήλια μας έκανα προσφορά για την DIA.
    Φίλος στη Θεσσαλονίκη έχει μικροκυματικό με Vodafone 50/50 με κόστος λίγο κάτω απο 500€/μήνα (χωρίς ΦΠΑ)

    Βέβαια είναι εταιρικός πελάτης και στην κινητή με πολλούς αριθμούς. Γενικά είναι ευχαριστημένος, ελάχιστα εως μηδενικά προβλήματα με κακοκαιρίες κλπ. Αν δεν κάνω λάθος του έχουν δώσει και ενα backup VDSL δωρεάν.

    Επίσης, αν τυχαίνει να βρίσκεσαι σχετικά κοντά στην ίνα του εκάστοτε παρόχου το κόστος δεν είναι τεράστιο. Ισα ίσα. Το μεγαλύτερο κόστος σε αυτές τις περιπτώσεις είναι τα σκαπτικά για να έρθει η ίνα στον χώρο σου (ο κάθε δήμος έχει δικά του κοστολόγια για εκσκαφή/μέτρο)

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:44
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 23:27
  3. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 01:36
  4. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 19:48
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 20:29

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας