Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 198

Θέμα: VDSL ΚΟΖΑΝΗ

  1. #16
    Εγγραφή
    06-02-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gergeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    χριστουγενιατικο δωρο απο οτε καθως εφτασε η 50αρα!
    Αναβάθμιση από 30 ή νέα σύνδεση? Από καφαο ΟΤΕ ή από τα καινούργια της Vodafone γιατί απ' όσο ξέρω αυτά θα αργήσουν.

  2. #17
    Εγγραφή
    06-02-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετά από πρόσφατη ενημέρωση από τεχνικό του ΟΤΕ έχουν απομείνει 10 παλιά καφάο του ΟΤΕ προς αντικατάσταση και μετά προχωράμε στο επόμενο στάδιο που λογικά είναι το πλέξιμο των 2 καφάο (ΟΤΕ με νέο της Voda) και το φύσημα της οπτικής. Τώρα για εγκατάσταση dslam κλπ δεν υπάρχει κάποια νεότερη ενημέρωση. Ακριβές χρονοδιάγραμμα δε μπορεί να δώσει δυστυχώς κανείς.
    Επίσης για το θέμα τις διάθεσης VDSL σε διαδικασία beta δοκιμών ή όπως αλλιώς το βαφτίζουν (σε περίπτωση που το καφάο απ' το οποίο παίρνεις είναι τελειωμένο έτοιμο και με ρεύμα) το ίδιο το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ της πόλης μας δε γνωρίζει απολύτως τπτ. Έκανα το λάθος και προσπάθησα να μάθω αν γνωρίζουν κάτι επί του θέματος και πήρα για άλλη μια φορά την κλασική πλέον απάντηση, "μέσα στο καλοκαίρι".
    Ναι γνωρίζω πως το πλάνο της Vodafone όπως φαίνεται στο γνωστό πλέον excel, εμφανίζει εμπορική διάθεση το τρίτο τρίμηνο του 2019, αλλά υπάρχουν πόλεις και περιοχές που πήραν δοκιμαστικά πολύ νωρίτερα (δες Βόλος), αλλά και άλλες που πάνε από παράταση σε παράταση. Τώρα θα μου πεις, ψάχνεις να βρεις άκρη με ΟΤΕ?
    Μάλλον όχι έτσι?
    Όποιος έχει κάποια νεότερα ή γνωρίζει κάτι παραπάνω παρακαλείται θερμά να καταθέσει τη γνώση του, τον πόνο του, το παράπονό του βρε αδερφέ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gzib : 25-02-19 στις 21:16.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Technicolor DGA4130
    Είναι εδώ και ένα χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω συνδρομητής στην υπηρεσία VDSL 50 της WIND κουμπωμένος σε vdsl καμπίνα του ΟΤΕ στα 40-50 περιπου μέτρα απο το σπίτι μου. Ταχύτητες συγχρονισμού 50/5 (sync rate) και μετρημένο στο speedtest 49down/5up. Απο σήμερα το πρωί αναβάθμισα σε FIBER200 της WIND με συγχρονισμους 200/20 (max rate 391/82). Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι ξεκίνησε η διάθεση και των VDSL2 συνδέσεων τουλάχιστον για τους κοντινούς στις λίγες ενεργοποιημένες καμπίνες (για την ώρα μόνο του ΟΤΕ). Ας ελπίσουμε ότι μέχρι το τέλος του έτους θα ενεργοποιηθούν και οι νεοτοποθετημένες (απο τη vodafone) καμπίνες της πόλης (FTTC).

  4. #19
    Εγγραφή
    06-02-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το πρωί περνώντας από τον Αγ. Νικόλαο πέτυχα συνεργείο της ΔΕΔΗΕ να ρευματοδοτεί το νέο καφάο μπροστά από το ELITE και να περνάει και το ρολόι. Μετά από ερώτηση που τους έκανα μου είπαν πως τα περισσότερα καφάο είναι πλέον έτοιμα απ' την μεριά τους (παροχή και μετρητής) και αν το επιτρέψει ο καιρός μέχρι τις 15 θα είναι όλα τελειωμένα.
    Την οπτική δε βλέπω να μπαίνει και αγχώνομαι....!
    Ας ελπίσουμε πως ο εργολάβος της Vodafone θα τρέξει λιγάκι, μπας και έχουμε τουλάχιστον δοκιμαστικά κάποια καφάο ενεργά πριν το καλοκαίρι.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-02-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βλέπω κινητικότητα στα ΚΑΦΑΟ της vodafone το πλέξιμο με αυτά του ΟΤΕ συνεχίζεται και από ερώτηση που έκανα σε συνεργείο, πήρα την απάντηση πως μετά το Πάσχα λογικά θα αρχίσουν να φυσάνε την οπτική.
    Άντε να δούμε.

  6. #21
    Εγγραφή
    06-02-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μιας και βρισκόμαστε στο τελικό στάδιο των έργων απ' ότι πληροφορήθηκα από τον ΟΤΕ αλλά και από τους διάφορους τεχνικούς της vodafone που πετυχαίνει κανείς στα νέα καφάο της πόλης, η εικόνα είναι πως μέσα στο καλοκαίρι θεού θέλοντος θα έχουμε τις πρώτες συνδέσεις fttc.
    Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει το χρόνο που μένει ενεργό το αίτημα μου για αναβάθμιση στα 100mbps σε περίπτωση που περάσει από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ για υλοποίηση. Σημειωτέων πως η καμπίνα στην οποία κουμπώνω είναι έτοιμη (ρεύμα, οπτική ίνα κλπ) αλλά δεν την ακούς να λειτουργεί μιας και δεν έχει παραδοθεί ακόμη από τον εργολάβο vodafone δλδ.
    Μήπως να περιμένω καλύτερα να την ακούσω να δουλεύει και ύστερα να κάνω το αίτημα ή το κάνω και περιμένω πότε θα φιλοτιμηθούν να με εξυπηρετήσουν?
    Επίσης αν κάποιος έχει οποιαδήποτε ενημέρωση για ποιο ακριβή χρόνο παράδοσης ας κάνει ένα κόπο να το παραθέσει γιατί κοντεύει να τελειώσει το έργο και απ' ότι βλέπω το ενδιαφέρον στην Κοζάνη εν αντιθέσει με άλλους νομούς μόνο απογοητευτικό μπορείς να το πεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulmf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εδώ και ένα χρόνο ίσως και λίγο παραπάνω συνδρομητής στην υπηρεσία VDSL 50 της WIND κουμπωμένος σε vdsl καμπίνα του ΟΤΕ στα 40-50 περιπου μέτρα απο το σπίτι μου. Ταχύτητες συγχρονισμού 50/5 (sync rate) και μετρημένο στο speedtest 49down/5up. Απο σήμερα το πρωί αναβάθμισα σε FIBER200 της WIND με συγχρονισμους 200/20 (max rate 391/82). Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι ξεκίνησε η διάθεση και των VDSL2 συνδέσεων τουλάχιστον για τους κοντινούς στις λίγες ενεργοποιημένες καμπίνες (για την ώρα μόνο του ΟΤΕ). Ας ελπίσουμε ότι μέχρι το τέλος του έτους θα ενεργοποιηθούν και οι νεοτοποθετημένες (απο τη vodafone) καμπίνες της πόλης (FTTC).
    Φιλε σε ποια περιοχή της κοζάνης είσαι και κατάφερες να παρεις το 200/20?

  8. #23
    Εγγραφή
    14-10-2007
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12600/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 14(dB)
    @Gzib έχω το γραφείο ακριβώς από πάνω και περιμένω από το 2018 να έρθει επιτέλους η στιγμή να βάλουμε VDSL εδώ...
    Με τεχνικό Nova που μίλησα, η Vodafone έχει μέχρι τέλη του 2019 να παραδώσει, οπότε για καλοκαίρι δεν το κόβω...

  9. #24
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Technicolor DGA4130
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sazistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε σε ποια περιοχή της κοζάνης είσαι και κατάφερες να παρεις το 200/20?
    Στην έξοδο προς Λάρισα, πίσω απο το "Kουτούκι". Είμαι κουμπωμένος στην vdsl καμπίνα του OTE που είναι ακριβώς μπροστά στο "Kουτούκι". Ενώ το upload μου κλειδώνει στα 20mbps το download φτανει στην καλύτερη τα 163mbps. Για τη δεδομένη απόσταση μου απο την καμπίνα (~50μ), δεν επιτρέπεται να μην πιάνω τα 200 τη στιγμή που το line tester του τεχνικού έπιασε σχεδόν 400mbs download στη πρίζα του σπιτιού. Δεν ξέρω αν με κόβει ο οτε ή κάποια πολιτική της Wind... Μακάρι με την ενεργοποίηση των vdsl καμπίνων της πόλης να οφεληθώ και γω που είναι σε καμπίνα του OTE.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soulmf : 29-08-19 στις 17:10.

  10. #25
    Εγγραφή
    10-09-2019
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Entry 2
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 27.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκανα αίτηση και γω χθες για 50αρα! Τα στοιχεία του μόντεμ που παίρνω από το πρωί είναι αυτά παρακάτω! Είμαι σε προφίλ VDSL2 απ'ότι φαίνεται, αλλά τα 50 αγνοούνται ακόμα! Θα κάνω υπομονή 2-3 μέρες, γιατί χθες έκανα το αίτημα και η μετάβαση ίσως να μην ολοκληρώθηκε ακόμα! Τα στοιχεία του modem είναι φυσιολογικά; Αφού μπήκα σε προφίλ VDSL2 δε θα πρεπε να έχω και την ταχύτητα;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (4).png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  41,9 KB 
ID: 206706

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evans Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα αίτηση και γω χθες για 50αρα! Τα στοιχεία του μόντεμ που παίρνω από το πρωί είναι αυτά παρακάτω! Είμαι σε προφίλ VDSL2 απ'ότι φαίνεται, αλλά τα 50 αγνοούνται ακόμα! Θα κάνω υπομονή 2-3 μέρες, γιατί χθες έκανα το αίτημα και η μετάβαση ίσως να μην ολοκληρώθηκε ακόμα! Τα στοιχεία του modem είναι φυσιολογικά; Αφού μπήκα σε προφίλ VDSL2 δε θα πρεπε να έχω και την ταχύτητα;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (4).png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  41,9 KB 
ID: 206706
    Μάλλον θα πρέπει να τσεκάρεις πρώτα την γραμμή στον χώρο σου, ειδικά το 1mb στο Up δεν είναι καλό

  12. #27
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evans Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα αίτηση και γω χθες για 50αρα! Τα στοιχεία του μόντεμ που παίρνω από το πρωί είναι αυτά παρακάτω! Είμαι σε προφίλ VDSL2 απ'ότι φαίνεται, αλλά τα 50 αγνοούνται ακόμα! Θα κάνω υπομονή 2-3 μέρες, γιατί χθες έκανα το αίτημα και η μετάβαση ίσως να μην ολοκληρώθηκε ακόμα! Τα στοιχεία του modem είναι φυσιολογικά; Αφού μπήκα σε προφίλ VDSL2 δε θα πρεπε να έχω και την ταχύτητα;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (4).png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  41,9 KB 
ID: 206706
    Δεν παίρνεις απο τα νέα kv αλλά απο αστικό κεντρο αν
    κρινώ απο το attenuation.Κάνε αυτό που λέει ο sdikr και βλέπεις..
    pepes

  13. #28
    Εγγραφή
    10-09-2019
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Entry 2
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 27.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να δηλώσω βλάβη στην Cosmote, δηλαδή; Για να ασχοληθεί τεχνικός, με το ζήτημα;

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από evans Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δηλώσω βλάβη στην Cosmote, δηλαδή; Για να ασχοληθεί τεχνικός, με το ζήτημα;
    Αν ο ΟΤΕ έρθει και η βλάβη είναι στην δικια σου πλευρά τότε μπορεί να σε χρεώσει, όποτε καλό θα είναι να τσεκάρεις μια τα δικά σου,

  15. #30
    Εγγραφή
    10-09-2019
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ
    Router
    Speedport Entry 2
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 27.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έλαβα και το σχετικό SMS από την Cosmote, "καλωσορίσατε στο νέο δίκτυο οπτικών ινών" κλπ, λέω ωραία θα κάνω reset στο modem, να δω αν συγχρονίσει ψηλότερα. Πάλι τα ίδια! Θα τούς πάρω τηλέφωνο, να δω τι παίζει...

Σελ. 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟ THN COSMOTE ΓΙΑ VDSL
    Από ippeas2 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 08:50
  2. VDSL Κερκυρα - Υψος
    Από FirefoxAurora στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 20:44
  3. VDSL 30 vs VDSL 50
    Από WhatSoEver στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-17, 03:39
  4. VDSL Κοζάνη
    Από RTouris στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-17, 21:18
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας