Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 198

Θέμα: VDSL ΚΟΖΑΝΗ

  1. #31
    Εγγραφή
    09-06-2006
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    46794/4998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 12.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά τί έχει γίνει στην Κοζάνη με τις VDSL? Βρίσκομαι πολύ κοντά στο αστικό κέντρο, από πέρυσι τον Οκτώβρη μέχρι και τον Μάιο συγχρόνιζα στα 50 Mbps σταθερά, ούτε errors ούτε αποσυνδέσεις ούτε τπτ. Μες στο καλοκαίρι κάτι παίχτηκε και μόλις ήρθα από διακοπές βρήκα τη γραμμή στα 35 Mbps. Έκανα παράπονα, μου άλλαξαν SNR στο κατώτερο δυνατό (~8.5 dB) και επανήλθε στα 45. Αλλά με είχαν βγάλει από fastpath και όταν ζήτησα να ξαναμπώ έπεσε η ταχύτητα στα 42 πάλι. Υποστηρίζουν ότι έχω attenuation 17 dB ενώ το router μου δείχνει 10. Δεν έχει έρθει κανένας να μετρήσει στην πρίζα μου, αλλά υποστηρίζουν ότι μέτρησαν στο KV και τόσο βρήκαν τη μέγιστη ταχύτητα. Να τα χει παίξει το router μου ή τώρα που ενεργοποιούν τις καμπίνες με τις οπτικές ίνες χειροτερεύουν οι γραμμές που παίρνουν από το ΑΚ;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20190917-162640.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  294,3 KB 
ID: 206876

  2. #32
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί να ενεργοποιήθηκαν άλλες γραμμές VDSL από το καφάο που παίρνεις εσύ και να αυξήθηκε το crosstalk. Μπορεί αυτό που περιγράφω να έγινε στην ίδια την οικοδομή που μένεις. Μη ξεχνάς ότι το attainable δεν είναι μόνο συνάρτηση του SNR, αλλά και της δυνατότητας του spectrum 8b/17a/35a να φέρει δεδομένα στους "ελεύθερους" τόνους (διάγραμμα bitloading), οπότε κατ' επέκτασιν όσοι περισσότεροι ζητάνε VDSL δίχως vectoring από το Α/Κ τόσο θα πέφτει η ταχύτητα...Αυτό βέβαια θα αντιστραφεί όταν ενεργοποιηθούν οι νέες καμπίνες της voda καθώς το Α/Κ θα αποφορτιστεί από τις άμεσες συνδέσεις και τη πίεση πλέον θα πέσει στις καμπίνες. Οπότε εν ολίγοις σιγά σιγά θα πρέπει να βλέπεις την υπηρεσία να επιστρέφει στα προηγούμενα επίπεδα.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  3. #33
    Εγγραφή
    30-09-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλο τον κόσμο, υπάρχει κάποιο νεότερο περί VDSL για περιοχή Κοζάνης εκτός κέντρου; 2 χρόνια το παλεύουν και ακόμα τίποτα.

  4. #34
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχουν ενεργοποιηθεί κάποιες από τις καμπίνες της Voda κυρίως από το κέντρο και βόρεια (παλιά kV υπ' αριθμ. 330+), ενώ τα kV 2xx / 4xx έχουν πάρει κάποια παράταση που κανείς δε φαίνεται να γνωρίζει τι σημαίνει σε σχέση με πιθανή ημ/νία ενεργοποίησης...Κατά τα λοιπά στα σημεία εξόδου της πόλης, καθώς και προς Αγ. Παρασκευή έχουν εδώ και 2ετία που λειτουργούν ενεργά καφάο του ΟΤΕ και δίνουν σε συγκεκριμένες περιοχές VDSL έως και 100mbps.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  5. #35
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Technicolor DGA4130
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgoneos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλο τον κόσμο, υπάρχει κάποιο νεότερο περί VDSL για περιοχή Κοζάνης εκτός κέντρου; 2 χρόνια το παλεύουν και ακόμα τίποτα.
    Εδώ και 10 μήνες έχω vdsl2 σύνδεση στη WIND (εμπορική ονομασία FIBER200) μέσω καμπίνας του ΟΤΕ (ID 4945-142) στην έξοδο της πόλης για Λάρισα (περιοχή ταβέρνα "Κουτούκι") κλειδωμένος σταθερά χωρίς αποσυνδέσεις στα 165/20. Είναι λυπηρό ομως απο τότε μέχρι σήμερα, να μπορείς να πάρεις ταχύτητες >100mbps μόνο αν εισαι κουμπωμένος στις 2-3 ενεργές vdsl καμπίνες του ΟΤΕ στην πόλη. Θεωρητικά και οι ήδη ενεργοποιημένες καμπίνες της voda δεν θα επρεπε να δίνουν διαθεσιμότητας για υψηλές ταχύτητες (>100mbps)?

  6. #36
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulmf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 10 μήνες έχω vdsl2 σύνδεση στη WIND (εμπορική ονομασία FIBER200) μέσω καμπίνας του ΟΤΕ (ID 4945-142) στην έξοδο της πόλης για Λάρισα (περιοχή ταβέρνα "Κουτούκι") κλειδωμένος σταθερά χωρίς αποσυνδέσεις στα 165/20. Είναι λυπηρό ομως απο τότε μέχρι σήμερα, να μπορείς να πάρεις ταχύτητες >100mbps μόνο αν εισαι κουμπωμένος στις 2-3 ενεργές vdsl καμπίνες του ΟΤΕ στην πόλη. Θεωρητικά και οι ήδη ενεργοποιημένες καμπίνες της voda δεν θα επρεπε να δίνουν διαθεσιμότητας για υψηλές ταχύτητες (>100mbps)?
    Από 200 μέγιστο, εσύ είσαι στα 165;
    Τα κολπάκια τύπου ADSL, όσο και να προχωρήσει η τεχνολογία, δεν θα σταματήσουν ποτέ εδώ στην Ελλάδα.

  7. #37
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει σε όλο τον πλανήτη (μην πω Γαλαξία). Είναι περιορισμός της συγκεκριμένης τεχνολογίας και νόμων της φυσικής.
    Σε οποιαδήποτε DSL υπηρεσία (ADSL, VDSL κλπ) ο συγχρονισμός εξαρτάται πρωτίστως από την απόσταση από το DSLAM και την ποιότητα του χάλκινου δικτύου στην περιοχή. Δευτερευόντως από άλλους παράγοντες.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παρατήρησα ότι δεν είχε καταχωρηθεί σχεδόν καμία VDSL καμπίνα στην περιοχή της Κοζάνης, οπότε πρόσθεσα πολλές στον χάρτη .

    Επίσης, λογικά είναι σε δοκιμαστικό επίπεδο και οι μισές βόρειες καμπίνες της πόλης, αφού ενώ έχω VDSL 50άρι από τις καινούργιες καμπίνες (όχι από Α/Κ), στο σαιτ της διαθεσιμότητας μου βγάζει ότι είναι μονάχα το 24άρι ADSL διαθέσιμο στην περιοχή μου...

  9. #39
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει σε όλο τον πλανήτη (μην πω Γαλαξία). Είναι περιορισμός της συγκεκριμένης τεχνολογίας και νόμων της φυσικής.
    Σε οποιαδήποτε DSL υπηρεσία (ADSL, VDSL κλπ) ο συγχρονισμός εξαρτάται πρωτίστως από την απόσταση από το DSLAM και την ποιότητα του χάλκινου δικτύου στην περιοχή. Δευτερευόντως από άλλους παράγοντες.
    Δηλαδή όταν πάμε στο μέλλον στα 1Gbit, με ποια απώλεια της τάξης του 15%, θα παίζουμε γύρω στα 850;

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως ανέφερα εξαρτάται κυρίως από την απόσταση και την ποιότητα του χάλκινου δικτύου. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρτ για να πεις ότι θα έχεις 10% ή 20% ή 30% κλπ απώλεια.
    Σε κάθε περίπτωση σε xDSL ισχύει απόλυτα το "έως" παντού και πάντα. Νόμος απαράβατος της φυσικής. Σε FTTH δεν ισχύει αυτό.

  11. #41
    Εγγραφή
    08-10-2013
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    329
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως ανέφερα εξαρτάται κυρίως από την απόσταση και την ποιότητα του χάλκινου δικτύου. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρτ για να πεις ότι θα έχεις 10% ή 20% ή 30% κλπ απώλεια.
    Σε κάθε περίπτωση σε xDSL ισχύει απόλυτα το "έως" παντού και πάντα. Νόμος απαράβατος της φυσικής. Σε FTTH δεν ισχύει αυτό.
    Oκ. Ευχαριστώ.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Technicolor DGA4130
    Το γεγονός ότι στο tester (ST332B SENTER) του τυπικού ελέγχου που διενεργεί κατ'οίκον ο τεχνικός - συνεργάτης του provider με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας (όπως επίσης και στο έντυπο report που σου αφήνει μετά τον έλεγχο), δίνει η γραμμή μέγιστο δυνατό download 380Μbps στη πρίζα του σπιτιού, δε λέει τπτ για το που θα συγχρονίσει το modem; Και ο ίδιος o τεχνικός απόρρησε γιατί δεν κλειδώνει στα 200 και με παρότρυνε να δηλώσουμε βλάβη. Ο provider "νίπτει τας χείρας" εφόσον έχω >75% της ταχύτητας σύνδεσης και φυσικά απο πουθενά δεν παίρνεις πειστική απάντηση...

  13. #43
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulmf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονός ότι στο tester (ST332B SENTER) του τυπικού ελέγχου που διενεργεί κατ'οίκον ο τεχνικός - συνεργάτης του provider με την ενεργοποίηση της υπηρεσίας (όπως επίσης και στο έντυπο report που σου αφήνει μετά τον έλεγχο), δίνει η γραμμή μέγιστο δυνατό download 380Μbps στη πρίζα του σπιτιού, δε λέει τπτ για το που θα συγχρονίσει το modem; Και ο ίδιος o τεχνικός απόρρησε γιατί δεν κλειδώνει στα 200 και με παρότρυνε να δηλώσουμε βλάβη. Ο provider "νίπτει τας χείρας" εφόσον έχω >75% της ταχύτητας σύνδεσης και φυσικά απο πουθενά δεν παίρνεις πειστική απάντηση...
    Για 200άρα γραμμή θα έπρεπε κανονικά να είσαι σε προφίλ 35b με ενεργοποιημένο (εννοείται) το vectoring...δεδομένου ότι κλειδώνεις πάνω σε ενεργή καμπίνα του ΟΤΕ (δίπλα στον Χλιάπα) δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει "μπουκώσει" η περιοχή καθότι πρόκειται για νέα εγκατάσταση..για κάνε έναν έλεγχο στο προφίλ μήπως λέω μήπως έχεις απενεργοποιημένο το 35b και κλειδώνεις χαμηλά λόγω 17a..στην καλύτερη δεν ανεβάζεις και ένα screencap από τα στοιχεία της σύνδεσης για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα;

    edit: το 17a τερματίζει στα 100mbps θεωρητικά...αλλά με τα τζιμάνια του ΟΤΕ κανείς δε μπορεί να είναι βέβαιος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RTouris : 29-10-19 στις 13:46.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  14. #44
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Technicolor DGA4130
    Δυστυχώς το Technicolor DGA4130 όσο "τούμπανο" και αν είναι σαν modem-router είναι κλειδωμένο και δεν βλέπεις ούτε τα βασικά...

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    86
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παιδιά εγώ παίρνω σύνδεση VDSL από Καμπίνα στη Λευκόβρυση Κοζάνης, την οποία την έχω σε απόσταση περίπου 100m, εδώ και 5+ χρόνια είμαι με 50αρι που κλειδώνει τέρμα και μου βγάζει και Attainable Net Data Rate το router ~88mbit στο down αλλά το verctoring μου το δείχνει disabled. Τους έχω ρωτήσει επανειλημμένα πότε θα ενεργοποιήσουν το vectoring για να έχω δυνατότητα να μεταβώ στις μεγαλύτερες ταχύτητες 100 η 200 και κανείς δεν μου δίνει κάποια απάντηση. Ούτε στην εξυπηρέτηση πελατών που πήρα τηλ ούτε στο τοπικό εμπορικό της Κοζάνης. Είναι τραγικό να υπάρχει η υποδομή με οπτική ίνα στην καμπίνα τόσο καιρό και να μην αναβαθμίζουν μέσα τις κάρτες για να ενεργοποιηθεί το vectoring. Μήπως σκέφτονται ότι επειδή είναι χωριό δεν θα υπάρξει ζήτηση για μεγαλύτερες ταχύτητες και δεν ενδιαφέρονται να ασχοληθούν?

Σελ. 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΑΠΟ THN COSMOTE ΓΙΑ VDSL
    Από ippeas2 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-17, 08:50
  2. VDSL Κερκυρα - Υψος
    Από FirefoxAurora στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 20:44
  3. VDSL 30 vs VDSL 50
    Από WhatSoEver στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-17, 03:39
  4. VDSL Κοζάνη
    Από RTouris στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-17, 21:18
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 12:15

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας