Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι ευτυχής συνδρομητής inalan και απολαμβάνω 100/100 FTTH. Το πρόβλημα μου είναι πως εδώ και περίπου δύο εβδομάδες παρατήρησα σε μεγάλα αρχεία mp4 πως το youtube ήταν απελπιστικά αργό σε σχέση με πριν. Προς μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα πως το upload περιορίζεται στα 10mbps. Το κλασικό speedtest.net ωστόσο, σε αντίθεση με άλλα αντίστοιχα testing websites δείχνει σταθερά πάνω από 100mbps στο upload, παρότι η διαφορά στο youtube και σε torrents ήταν αξιοσημείωτη. Η κάρτα δικτύου δείχνει να συγχρονίζει 1gpbs, αυτό λέει λόγω cat6 καλωδίου.

    Σε επικοινωνία που ήρθα με τεχνικό της εταιρίας μου είπε πως όλα είναι καλά στη γραμμή, και μπορεί και εκείνος να δει από το σύστημα πως το συγκεκριμένο μηχάνημα (desktop) που επικοινωνεί με το router μέσω ethernet δείχνει να κλειδώνει στο upload στα 10mbps, και με παρότρυνε να δοκιμάσω άλλο pc, άλλο καλώδιο κτλ. Όντως, έβαλα ένα laptop με ethernet πάνω στο router, στις ίδιες θύρες, και τα uploads έφτιαξαν, με τεράστια διαφορά στο youtube.

    Δοκίμασα άλλο καλώδιο στο desktop, καθώς και ολοκαίνουριους drivers για τη realtek κάρτα δικτύου (MB: ASROCK Z77 PRO3) αλλά τζίφος, το upload πεισματικά κουμπωμένο εκεί. Το downgrade στη ταχύτητα είμαι σίγουρος πως ξεκίνησε πριν λίγες εβδομάδες όπως προανέφερα, γτ ανέβαζα κάποια video μερικών 100άδων mb και έκανε λίγα λεπτά ενώ ήμουν συνηθισμένος να τα αποτελειώνει γρήγορα. Στο download δε φαίνεται να υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Όταν ανεβάζω torrents κουμπώνουν εκεί σε ταχύτητες λογικές για 10άρα, 1-2mb/s

    Υπάρχει περίπτωση να τα έφτυσε η κάρτα δικτύου λόγω ηλικίας (4 χρόνων) σε συνδυασμό με το απότομο upgrade στη ταχύτητα το τελευταίο 6μηνο; Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    μάλλον κάποια ασυμβατότητα?
    δοκίμασες να κάνεις φρεσκάρισμα στα Windows 10 (αν έχεις) μήπως κάτι δεν πάει καλά
    πάντως είναι περίεργο το Up κολλημένο στα 10Mbps ενώ έχεις Gigabit κάρτα δικτύου και καλώδιο σύνδεσης στο router.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω windows 7 64bit. Το upload σίγουρα έπιανε περισσότερο και σταμάτησε κάποια στιγμή που δε γνωρίζω, υπολογίζω δύο εβδομάδες με μήνα. Η διαφορά είναι χαρακτηριστική γτ έχω 4gb αρχείο για youtube που με το λαπτοπ και το καλώδιο του ανέβαζε σε 10 λεπτά, ενώ στο desktop σε 2 μιση ώρες. Επίσης δε φαίνεται να υπάρχουν αστάθειες, μου παν και από την εταιρία πως δείχνει να είναι κουμπωμένο το σύστημα στα 10mbps upload. Βασικά αυτό που θέλω προφανώς να αποφύγω είναι τη διαδικασία του να αγοράσω νέα κάρτα δικτύου και να τη περάσω. Πόσο μάλλον όταν δεν είμαι και απολύτως σίγουρος. Είπα μήπως ήταν θέμα windows update, τα τελευταία τα βλέπω μέσα Οκτώβρη.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ λέω να δοκιμάσεις με καθαρή εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος θες windows 7 64bit θες windows 10 64bit (αν έχεις δεύτερο σκληρό δίσκο είτε μηχανικό είτε SSD μπορείς να το δοκιμάσεις να δεις συμπεριφορά)

    άλλη λύση δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα αύριο που θα είμαι στην δουλειά θα ρωτήσω τους πληροφορικάριους μήπως ξέρουν κάτι.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε ευχαριστώ. Φορμάτ για αυτό το θέμα δε παίζει να κάνω!

  6. #6
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από policymaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ. Φορμάτ για αυτό το θέμα δε παίζει να κάνω!
    αν δεν διορθώνεται με άλλο τρόπο και από την στιγμή που δοκίμασες φορητό υπολογιστή και είδες ότι είναι καθαρά θέμα του σταθερού.?

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μπορεις να δοκιμασεις με καποια live διανομη του linux ( live = παιζει ειτε απο σιντακι , ειτε απο usb στικακι χωρις εγκαταστασεις )
    μερικα προγραμματα που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι τα : rufus , yumi
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις να δοκιμασεις με καποια live διανομη του linux ( live = παιζει ειτε απο σιντακι , ειτε απο usb στικακι χωρις εγκαταστασεις )
    μερικα προγραμματα που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι τα : rufus , yumi
    όντως και αυτό μπορείς να δοκιμάσεις έτσι θα δεις αν είναι θέμα λογισμικού ή υλικού.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από policymaker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς μεγάλη μου έκπληξη ανακάλυψα πως το upload περιορίζεται στα 10mbps.
    ..................................................
    Όντως, έβαλα ένα laptop με ethernet πάνω στο router, στις ίδιες θύρες, και τα uploads έφτιαξαν, με τεράστια διαφορά στο youtube.
    ..................................................
    Δοκίμασα άλλο καλώδιο στο desktop, καθώς και ολοκαίνουριους drivers για τη realtek κάρτα δικτύου (MB: ASROCK Z77 PRO3) αλλά τζίφος, το upload πεισματικά κουμπωμένο εκεί.
    Πρώτος ύποπτος, η κάρτα δικτύου.
    Μπορείς να δοκιμάσεις κάποια τέτοια.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Όταν παίρνουμε κάρτα δικτύου δεν παίρνουμε φτηνιάρικες σαβούρες του κιλού.

    Παίρνουμε πάντα μακράν το καλύτερο και ποιοτικότερο:

    http://www.e-shop.gr/intel-pro-1000-...k-p-PER.617426
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.771
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    H ενσωματωμένη της μητρικής είναι, δεν πήρε ξεχωριστή...

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2016
    Περιοχή
    Α. Τούμπα
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    30720/10240
    ISP
    HCN
    Router
    Netgear R6400
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται και στο κατέβασμα ή αποκλειστικά στο ανέβασμα;

    Τσέκαρε από το Device Manager μήπως η κάρτα δικτύου σου έχει ρυθμιστεί σε χαμηλότερη ταχύτητα και Half Duplex. (Δεξί κλικ στην κάρτα δικτύου, ιδιότητες, καρτέλα advanced, επιλογή speed & duplex -> είτε Auto Negotiate, είτε 1gbps full duplex, εφόσον το υποστηρίζει το router/switch σου).

  13. #13
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    οι πλροφορικαριοι στην δουλεια λενε να δοκιμασεις με live usb/cd/dvd linux ωστε να δεις αν ειναι θεμα λογισμικου η υλικου
    και αφου π.χ διαγνωστει οτι εχει θεμα το λογισμικο (driver) της καρτας δικτυου καντον απεγκατασταση και εκ νεου εγκατασταση.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-09-2016
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλους. Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση για το πρόβλημα μου
    Θα δοκιμάσω οπωσδήποτε με τη διανομή linux μέσω usb stick. Ομολογώ δε το σκέφτηκα καθόλου. ΑΝ και θα το δω στη πράξη, θα χρειαστεί να περάσω drivers επί τόπου της διανομής για τη realtek ή λέτε δε θα έχω θέμα;
    Μακάρι να είναι θέμα κάρτας για να τα τελειώνω να πάρω είτε τη φθηνή tp link είτε τη κορυφαία intel που λέει ο wantilles. Drivers δε νομίζω να είναι γτ όπως είπα δοκίμασα cleanup των παλιών και εγκατάσταση νέου release, με τα ίδια αποτελέσματα ακριβώς.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kalathakia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα παρουσιάζεται και στο κατέβασμα ή αποκλειστικά στο ανέβασμα;

    Τσέκαρε από το Device Manager μήπως η κάρτα δικτύου σου έχει ρυθμιστεί σε χαμηλότερη ταχύτητα και Half Duplex. (Δεξί κλικ στην κάρτα δικτύου, ιδιότητες, καρτέλα advanced, επιλογή speed & duplex -> είτε Auto Negotiate, είτε 1gbps full duplex, εφόσον το υποστηρίζει το router/switch σου).
    Αποκλειστικά upload διαπιστωμένο γιατί είναι εύκολο να τσεκαριστεί, ενώ upload το speedtest μου δίνει 100mbps, στη πράξη δεν ισχύει. Έχω φάει σκάλωμα γτ με δουλεύει το speedtest πραγματικά.

    ΥΓ: Τα ίδια με full duplex

    - - - Updated - - -

    Επέστρεψα μετά από ώρες testing. Καταρχάς έφτιαξα στικάκι με linux mint και έτρεξα tests μέσω προεγκατεστημένου firefox στη διανομή. Δοκίμασα τα speedtest.net, testmynet, dslreports.com:
    Όλα τα τεστάκια ήταν άψογα. Φουλ ταχύτητα. Δοκιμή youtube 4gb αρχείο: Γύρω στα 20mbps upload, τεσταρισμένο. Πολύ μακριά από το θεμιτό, αλλά πολύ καλύτερα από άθλιο 500kb που φαίνεται να δίνει σε νορμαλ συνθήκες. Έδινε 30 λεπτά upload για 4gb αρχείο, ένα το λαπτοπ με την ethernet έδινε 9 λεπτά, που σημαίνει φουλ 100αρα περίπου.

    Επιστρέφω σε περιβάλλον windows, είχα τη φαεινή ιδέα να δοκιμάσω άλλους browsers, πέραν του chrome που χρησιμοποιώ πάντα. Internet Explorer και firefox σε νορμάλ περιβάλλον windows, στα τεστάκια που προανέφερα δίναν, πέραν μερικών mixed results, κυρίως φουλ ταχύτητες. Ειδικά το dslreports.com, όπως και το speedtest, σε περιβάλλον windows με firefox και internet explorer δίναν φουλ μετρήσεις, 110+/110+ σταθερά. Το μεγάλο τέστ, το αρχείο στο youtube, δίνει και 3mb/s upload, δηλαδή κάτι παραπάνω από 25mbps. Χμ...

    Τώρα, σε windows και chrome: εδώ έχω τα σοβαρότερα προβλήματα, speedtest.com δίνει πάντα 110+/110+, όμως από το dslreports ξεκινούν τα προβλήματα. 100mbps download, αλλά upload σταθερά κοντά στα 50mbps, πάντα. Έχω και το προγραμματάκι networx ανοιχτό που κάνει traffic monitoring, και επιβεβαιώνει τις ταχύτητες. Το testmynet βγάζει πραγματικά ό,τι θέλει όποτε θέλει, download 50, άλλοτε upload 70 άλλοτε 20. Δεν έχει νόημα. Το youtube ωστόσο είναι ό,τι χειρότερο, μου κάνει upload με 500kb/s καρφωμένο μάλιστα. Πραγματικά δε καταλαβαίνω.

    Φυσικά καταλήγω ότι η γραμμή είναι εντάξει. Δε γίνεται τόσα gigabytes δοκιμών, όποτε δουλεύει σωστά το software, να παίζει σταθερά στη 100άρα, πάνω & κάτω. Ειδικά η δοκιμή του laptop μέσω ethernet το επιβεβαίωσε. Έπειτα υπάρχει το προφανές θέμα του chrome, γιατί ειδικά στον chrome να περιορίζονται τα πάντα τόσο πολύ; Γενικά δεν τον εμπιστεύομαι πλέον τον chrome, γιατί είναι απίστευτο resource hog ειδικά για τη μνήμη, αλλά πως γίνεται να έχει ψυχολογικά με το upload συγκεκριμένα;

    Προσπαθώ να καταλάβω πια αν μιλάμε για θέμα windows 7, windows updates, drivers (παρότι πέρασα ολόφρεσκους νέους με cleanup), μήπως ακόμα και επιβαρυμένος σκληρός δίσκος (1tb WD απλός). Ειλικρινά δε ξέρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος policymaker : 14-11-17 στις 20:35.

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αίτημα για χάρισμα desktop pc ~Pentium 4
    Από stavpal στο φόρουμ Ζήτηση
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 12:47
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 07:49
  3. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 02:41
  4. Αναβαθμιση στο παλιο pc
    Από Skiniko στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-17, 17:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας