Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    02-02-2011
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γειά σας,

    Μένω σε μια πλαγια βονου στην Νορβηγία. Απο την μεση και κατω εχουν περασει οπτικη ινα και ολα τα σπιτια εχουν ταχυτητα εως και 500Mbit.
    Στον δρομο που μενω εγω ειναι γεμάτο γερόντια που δεν τους ενδιαφερει η οπτικη ίνα και ετσι η εταιρεια που εσκαψε δεν ενδιαφερθηκε να βαλει και εδω πανω.
    Σκεφτηκα εφοσον βρισκομαι 200 μετρα απο την οπτικη ινα κυριολεκτικα, να ψαξω για εναλλακτικες μεεεεεχρι να δω αν και τι μπορει να κανει η εταιρεια να επεκτεινει 200 μετρα το καλωδιο της να χαρω και εγω 500mbit.
    Ειδα πως πολλοι εχουν καταφυγει στην λυση μεγαλων κεραιων που επεκτεινουν το σημα WiFi απο γειτονικα σπιτια.
    Στοχος μου ειναι να βρω εναν καλο γειτονα που θα συμφωνησει να μοιραστει την συνδεση του μαζι μου.
    Θα ηθελα να ακουσω και απο σας κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο.
    Τα σπιτια που εχουν οπτικη ινα βρισκονται χαμηλοτερα υψομετρικα απο εμενα. Θα πρεπει η κεραια να δειχνει προς τα πανω. Αυτο θα επηρεασει το σημα?
    Ποιά κεραία μου προτείνετε δεδομένου ότι:
    1. η αποσταση ειναι περιπου 370 μετρα απο το ενδεχομενο σπιτι (ελεγμενο μεσω 3D Google Earth) χωρις εμποδια
    2. Υπαρχει μεγαλη κλιση περιπου 30 μοιρες καθετα
    3. Υπαρχουν αρκετά σπίτια τριγύρω και ίσως κάτω απο την νοητή γραμμή ζεύξης με τα περισσότερα απο αυτα να εχουν δορυφορικα πιατα για τηλεοραση (ολοι στην Νορβηγια βλεπουν τηλεοραση μεσω δορυφορου)
    4. Υπαρχουν ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ καιρικα φαινομενα, κυριως βροχή -οχι ομως αστραπές- και αρκετα συχνα πολυ πυκνή ομίχλη!
    5. Με ενδιαφερει μονο το ιντερνετ και οχι η μεταφορα αρχειων, και δεν θα συνδεεται 3ος. Ταχύτητα στα 100mbit/s
    6. Δινω budget έως 400 ευρώ όλα μαζί

    https://www.ubnt.com/airmax/nanobeamm/ <---- σκεφτομαι για κατι απο αυτά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kitharodos : 14-11-17 στις 05:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην απόσταση αυτή οποιαδήποτε συσκευή (Litebeam ή Nanobeam) της Ubiquiti σου κάνει για τα 100Mbps και περίπου στο μισό του προϋπολογισμού. Π.χ. ένα παράδειγμα στα 1000 μέτρα και όχι καθαρή οπτική επαφή.
    Από θέμα αντοχής σε έντονα καιρικά φαινόμενα δεν υπάρχει θέμα αφού είναι κατασκευασμένα για εξωτερική χρήση και αποδεδειγμένα δουλεύουν αξιόπιστα σε πολλά μέρη του κόσμου. Θέλουν μόνο καλή στήριξη στον ιστό ή το σημείο που θα εγκατασταθούν.
    Η βροχή και υγρασία επηρεάζουν τις ασύρματες ζεύξεις, αλλά σε τόσο μικρή απόσταση η απώλεια θα είναι αμελητέα.
    Η υψομετρική διαφορά είναι αδιάφορη, αφού υπάρχει δυνατότητα να ρυθμισθούν σε οποιοδήποτε άξονα. Το μόνο που θα προσέξεις είναι να ρυθμισθούν με τρόπο ώστε να κοιτούν απευθείας η μία την άλλη.

    H LiteBeam AC Gen2, έχει στενότερο λοβό εκπομπής και μεγαλύτερο κέρδος κεραίας (23dBi).
    Η NanoBeam AC Gen2, έχει ταχύτερο επεξεργαστή, περισσότερη μνήμη, λίγο καλύτερη βάση σύνδεσης, αλλά ακριβότερη.

    Στη θέση σου, αν υπήρχε υποψία ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα έκανα ασύρματη ζεύξη πάνω από 1-1,5 χλμ και για μεγαλύτερο bandwidth, θα πήγαινα στη Litebeam, διαφορετικά θα επέλεγα την Nanobeam.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2011
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    με μπέρδεψες. Το οικονομικό δεν είναι θέμα...
    Με ενδιαφερει πιο πολυ η σταθερότητα που εχει το δικτυο οπτικης ινας.
    Ενδιαφερομαι να μαθω τι απωλειες θα φερει η ασυρματη συνδεση στο ping/latency.
    Δεν νομιζω να παω ποτε πανω απο τα 100mbit στο μελλον, ειχα 40mbit με οπτικη ινα στο σπιτι και μου ηταν υπεραρκετό και αν γινει θα εχω σιγουρα μετακομισει σε σπιτι που θα εχει κανονικη οπτικη ινα. Δεν την ξαναπαταω
    Εγώ θέλω αυτό που θα μου αποδίδει την καλύτερη σταθερότητα και οχι ανεβοκατεβασματα στο ping. Αυτό

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και με τα 2 θα έχεις ένα σταθερό δίκτυο που δεν θα επηρεάζει την σύνδεση με τον πάροχο, αυξάνοντας την απόκριση κατά 1ms. Θα είναι σαν να είναι συνδεδεμένες οι 2 θέσεις με καλώδιο δικτύου.
    Πάρε το Nanobeam, καθώς είναι περισσότερο διακριτικό (μόλις 20cm) και συμπαγές (feeder, κάτοπτρο και πλακέτα σε ένα σώμα).

  5. #5
    Εγγραφή
    02-02-2011
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό θα πάρω. Θα χρειαστώ έναν αναλυτικό οδηγό εγκαταστασης.
    Εκτώς από αυτά τι άλλα περιφερειακά χρειάζομαι? Τι router χρειαζομαι?

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιες συσκευές χρειάζεσαι, εξαρτάται πως θέλεις να στηθεί το δίκτυο, αν θέλεις να επικοινωνείς ή όχι με αυτόν που θα σου δώσει πρόσβαση, πόσες συσκευές έχεις, τύπος αυτών κλπ.
    Καλό είναι να βάλεις έναν ασύρματο router ώστε να έχεις εντελώς ξεχωριστό δίκτυο, που θα σου δίνει πρόσβαση σε ενσύρματες και ασύρματες συσκευές.
    Δες τον οδηγό για τις ρυθμίσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-02-2011
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αλλαγή σχεδιου...! Θα πάρω ασυρματη συνδεση απο αλλη περιοχη περιπου 2μιση χιλιομετρα μακρια. Ειμαι αναμεσα στο Litebeam και στο Powerbeam. Αξιζει καλυτερα να παω για το powerbeam? Θα δω μεγαλες διαφορες με το αν ειχα το lite?

Παρόμοια Θέματα

  1. Σέρρες οπτική ίνα
    Από loom3d στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-22, 14:28
  2. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-19, 12:49
  3. οπτικη ινα καλωδιο
    Από rexdimos στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 23:32
  4. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-17, 23:48
  5. Μηνύματα: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 12:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας