Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Χαίρετε.

    Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να μιλήσει κανείς με Αγγλία (σε κινητό στην Αγγλία αλλά και σταθερό) ?

    Από το προηγούμενο καλοκαίρι, με την λήξη των χρεώσεων περιαγωγής στα κινητά, μπορεί ο κάτοικος στην Αγγλία να έχει και μια ελληνική SIM (καρτοκινητό), προκειμένου να τον καλούν από ελληνικά σταθερά/κινητά, καταναλώνοντας ο καλών τον χρόνο ομιλίας του προγράμματος του ?

    Γνωρίζω ότι ο πάροχος ελληνικής SIM μπορεί ανά 4μηνο να βλέπει αν η SIM βρίσκεται περισσότερο χρόνο στο εξωτερικό απ' ότι στην Ελλάδα και αν συμβαίνει αυτό να χρεώνει ένα αντίτιμο, στην πράξη όμως γίνεται κάτι τέτοιο, γνωρίζει κανείς ?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αυτός που περιγράφεις είναι ο φθηνότερος τρόπος.
    Ακόμα και αν αρχίσει να τον χρεώνει ο ελληνικός πάροχος, η χρέωση είναι μικρή (π.χ. 0,80 ευρώ / ΩΡΑ στην cosmote που είχα δει).

    Για σταθερό μπορείς να καλείς και από VoIP (π.χ. Skype κλπ).

    Επίσης ο κάτοικος του εξωτερικού αν έχει 3G / wifi κλπ μπορείς να τον καλείς στο Skype audio / Viber audio κλπ...

  3. #3
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ένας πάμφθηνος τρόπος για να επικοινωνείς με το εξωτερικό είναι οι VoIP Providers. Μπορείς να καλείς από το κινητό σου και από το σταθερό σου με χρήση internet και πολύ χαμηλό κοστολόγιο. Ενδεικτικά για Αγγλία που καλώ κι εγώ, έχω ανοίξει ένα θέμα εδώ με τις απαραίτητες πληροφορίες. Αν έχεις κάποια απορία ρώτα ελεύθερα.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που περιγράφεις είναι ο φθηνότερος τρόπος.
    Ακόμα και αν αρχίσει να τον χρεώνει ο ελληνικός πάροχος, η χρέωση είναι μικρή (π.χ. 0,80 ευρώ / ΩΡΑ στην cosmote που είχα δει).

    Για σταθερό μπορείς να καλείς και από VoIP (π.χ. Skype κλπ).

    Επίσης ο κάτοικος του εξωτερικού αν έχει 3G / wifi κλπ μπορείς να τον καλείς στο Skype audio / Viber audio κλπ...
    Επειδή κι εγώ με κοσμοτέ μίλησα, μου είπαν ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ από σταθερό ΟΤΕ προς κινητό ΟΤΕ που βρίσκεται Αγγλία, ακόμη κι αν το σταθερό ΟΤΕ έχει δωρεάν χρόνο προς ελληνικά κινητά. Θα χρεωθεί το σταθερό σαν να καλεί κινητό εξωτερικού. Από κινητό ΟΤΕ που βρίσκεται Ελλάδα προς κινητό ΟΤΕ που βρίσκεται Αγγλία, χρησιμοποιείς κανονικά τον χρόνο ομιλίας που έχει το πρόγραμμά σου. Δεν ξέρω αν έπεσα σε υπάλληλο που δεν γνώριζε, βέβαια, γι' αυτό ρώτησα κι εδώ που φαντάζομα υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας πάμφθηνος τρόπος για να επικοινωνείς με το εξωτερικό είναι οι VoIP Providers. Μπορείς να καλείς από το κινητό σου και από το σταθερό σου με χρήση internet και πολύ χαμηλό κοστολόγιο. Ενδεικτικά για Αγγλία που καλώ κι εγώ, έχω ανοίξει ένα θέμα εδώ με τις απαραίτητες πληροφορίες. Αν έχεις κάποια απορία ρώτα ελεύθερα.
    Θα το τσεκάρω αυτό, φαίνεται ενδιαφέρον.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή κι εγώ με κοσμοτέ μίλησα, μου είπαν ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ από σταθερό ΟΤΕ προς κινητό ΟΤΕ που βρίσκεται Αγγλία, ακόμη κι αν το σταθερό ΟΤΕ έχει δωρεάν χρόνο προς ελληνικά κινητά. Θα χρεωθεί το σταθερό σαν να καλεί κινητό εξωτερικού. Από κινητό ΟΤΕ που βρίσκεται Ελλάδα προς κινητό ΟΤΕ που βρίσκεται Αγγλία, χρησιμοποιείς κανονικά τον χρόνο ομιλίας που έχει το πρόγραμμά σου. Δεν ξέρω αν έπεσα σε υπάλληλο που δεν γνώριζε, βέβαια, γι' αυτό ρώτησα κι εδώ που φαντάζομα υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία.
    Γράφεις ότι σου είπαν, πως καλώντας ένα ελληνικό κινητό 69xx από το σταθερό σου, θα χρεωθείς εσυ διεθνή κλήση.
    Θεωρείς σκόπιμο να επεκταθούμε στο να εξηγήσουμε γιατί αυτό δεν ευσταθεί / είναι ανεφάρμοστο;
    Μας απασχολεί το τι λέει ο κάθε άσχετος υπάλληλος ενός call center?

  6. #6
    Εγγραφή
    07-11-2003
    Περιοχή
    Βούλα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφεις ότι σου είπαν, πως καλώντας ένα ελληνικό κινητό 69xx από το σταθερό σου, θα χρεωθείς εσυ διεθνή κλήση.
    Θεωρείς σκόπιμο να επεκταθούμε στο να εξηγήσουμε γιατί αυτό δεν ευσταθεί / είναι ανεφάρμοστο;
    Μας απασχολεί το τι λέει ο κάθε άσχετος υπάλληλος ενός call center?
    Μου ακούστηκε κι εμένα ΠΟΛΥ ύποπτο και ανεδαφικό αυτό... Γι' αυτό και ρώτησα εδώ. Καλώς ή κακώς, από τους υπαλλήλους των call center παίρνουμε την "επίσημη" απάντηση της εταιρίας, άλλο αν αυτοί αρκετές φορές δεν γνωρίζουν και πολλά πράγματα !

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iparout Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ακούστηκε κι εμένα ΠΟΛΥ ύποπτο και ανεδαφικό αυτό... Γι' αυτό και ρώτησα εδώ. Καλώς ή κακώς, από τους υπαλλήλους των call center παίρνουμε την "επίσημη" απάντηση της εταιρίας, άλλο αν αυτοί αρκετές φορές δεν γνωρίζουν και πολλά πράγματα !
    Λάθος.
    Την επίσημη απάντηση της εταιρίας την παίρνεις μόνο εγγράφως ή από το site ή από τους δημοσιευμένους τιμοκαταλόγους.
    Ό,τι σου πει οποιοσδήποτε προφορικά δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα.
    Δηλαδή αν σου έλεγε ότι μπορείς να καλείς δωρεάν σε κινητά εξωτερικού, εσύ έκανες λογαριασμό 1.000 ευρώ και πήγαινες να τον αμφισβητήσεις, θα έλεγες "μου το είπαν από το call center";
    Και ως γνωστόν "οι κλήσεις καταγράφονται" μόνο για τη δική τους διασφάλιση.
    Αν σου πουν ανακρίβειες και ζητήσεις την ηχογράφηση, περίμενε να σου τη στείλουν...

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-18, 03:36
  2. Σύνδεση επιτραπέζιου υπολογιστή με Smart Tv (δίκτυο)
    Από zibigeo στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-17, 12:39
  3. Φθηνές κλήσεις στην Αγγλία με την DiscountVoip
    Από stelakis1914 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-17, 16:50
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 22:26
  5. αγορα κινητού απο Αγγλία
    Από shocked στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-16, 21:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας