Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2017
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ήμουν συνδρομητής internet και σταθερού Forthnet και έκανα αίτημα για να πάω στην COSMOTE. Δέχτηκα αντιπροσφορά από την Forthnet και εντός των 14 ημερών έκανα υπαναχώρηση, δυστυχώς όμως στο μεταξύ η γραμμή μου είχε ήδη μεταφερθεί στην COSMOTE. Δέχτηκα μια ειδοποίηση από την Forthnet ότι στις 8/11 η γραμμή μου θα επιστρέψει. Στις 9/11 το πρωί, ξαφνικά ο τηλεφωνικός αριθμός της γραμμής μας άλλαξε! Συγκεκριμένα, καλώντας στο παλιό νούμερο δεν απαντούσε κανείς, ενώ όταν καλούσαμε από το τηλέφωνο μας σε κάποιο άλλο τηλέφωνο, εμφανιζόταν ένας άλλος αριθμός που πρώτη φορά τον βλέπαμε!

    Την ίδια ημέρα, ανέφερα το γεγονός τηλεφωνικά κατ'αρχήν στην COSMOTE η οποία μου είπε ότι πρέπει να επικοινωνήσω με τη Forthnet γιατί αυτή έκανε το λάθος. Στη συνέχεια επικοινώνησα και με την Forthnet οι οποίοι μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν. Και στους δύο εξήγησα τη σοβαρότητα του προβλήματος που έχει δημιουργηθεί, αφού όχι μόνο χάνουμε κλήσεις κάποιες από τις οποίες μπορεί να είναι πολύ σημαντικές, αλλά ποιος ξέρει και τι συμβαίνει με τη πραγματική γραμμή μας η οποία δεν είναι πλέον στον έλεγχό μας και μπορεί κάποιος να την χρεώνει.

    Στις 10/11 και ενώ δεν είχε γίνει τίποτα ξαναεπικοινώνησα με τη Forthnet, η οποία μου είπε ότι θα ενημερώσει την COSMOTE γιατί η γραμμή μας δεν έχει ακόμη επιστρέψει και ανήκει στην COSMOTE. Μου είπαν επίσης ότι το λάθος είναι του τεχνικού της COSMOTE ο οποίος συνέδεσε λάθος τα καλώδια στο καφάο και μου επισήμαναν ότι αυτοί δε μπορούν να κάνουν απολύτως τίποτα γιατί δεν τους επιτρέπει καν η COSMOTE να έχουν πρόσβαση στο καφάο. Την ίδια ημέρα πήγα στην COSMOTE και κατέθεσα γραπτή καταγγελία όπου ανέφερα το συμβάν και ζήτησα να επιλυθεί άμεσα.

    Σήμερα στις 14/11 το πρόβλημα δεν έχει λυθεί και επικοινώνησα ξανά με την COSMOTE όπου αφού εξήγησα ξανά το πρόβλημα σε 2 τεχνικούς, με συνέδεσαν με μια απαράδεκτη κυρία από το τμήμα αποσυνδέσεων που επέμενε ότι το πρόβλημα δεν είναι της COSMOTE αλλά του άλλου παρόχου, ο οποίος δε τραβάει τη γραμμή στο δίκτυό του, και ότι δε πρέπει να κοιτάω τι γίνεται μόνο στο καφάο αλλά σε όλο το δίκτυο!

    Δεν είμαι τεχνικός αλλά από αυτά που καταλαβαίνω όντως το πρόβλημα δημιουργείται αποκλειστικά από την COSMOTE που πιθανόν με αυτό τον τρόπο να προσπαθεί να μη χάσει πελάτες. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια μιλάμε για μια καθαρά φασιστική νοοτροπία.

    Ζητάω συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το τι άλλο μπορώ να κάνω για να επιλυθεί όσο πιο δυνατόν πιο γρήγορα το πρόβλημα, αλλά και πως μπορώ να στραφώ ενάντια στην COSMOTE για αυτή την απίστευτη συμπεριφορά της.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εχεις 2 διαφορετικά προβλήματα. Απο τη στιγμη που έγινε η φορητοτητα δεν γυρνά πίσω. Οι 14 μέρες είναι θεωρητικό νουμερο, ειδικα προς ΟΤΕ η μεταφορά γίνεται ταχύτατα, πολλές φορες χωρίς πρακτικά να έχεις περιθώριο για ακύρωση. Πάρτο απόφαση και μιλα αποκλειστικά με βλάβες ΟΤΕ. Μέχρι να λυθεί το πρόβλημα θα πρεπει να βάλουν φραγή στο νουμερο σου.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις 2 διαφορετικά προβλήματα. Απο τη στιγμη που έγινε η φορητοτητα δεν γυρνά πίσω. Οι 14 μέρες είναι θεωρητικό νουμερο, ειδικα προς ΟΤΕ η μεταφορά γίνεται ταχύτατα, πολλές φορες χωρίς πρακτικά να έχεις περιθώριο για ακύρωση.
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Ναι μεν η μεταφορά στον ΟΤΕ γίνεται πολύ σύντομα, αλλά αυτό έχει να κάνει με την ακύρωση φορητότητας εντός 3 εργάσιμων ημερών.
    Ο φίλος έκανε αίτημα υπαναχώρησης, που ισχύει κανονικά εντός 14 ημερών και η γραμμή επιστρέφει στον προηγούμενο πάροχο.

    Η φορητότητα έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο αριθμό που έχει ένας πελάτης. Οποιαδήποτε ενέργεια γίνεται (μεταφορά, επιστροφή κλπ), ισχύει αποκλειστικά γι' αυτόν τον αριθμό. Μόνη περίπτωση να δοθεί νέος από κάποιον πάροχο, είναι αν καταργηθεί ο προηγούμενος οπότε γίνεται αίτημα για νέα σύνδεση σε ανενεργό βρόχο, που στην συγκεκριμένη περίπτωση επ' ουδενί ισχύει διότι δεν είναι θέμα της φορητότητας.

    Προφανώς έχει γίνει κάποιο λάθος και το ποιος μπορεί να φταίει στην περίπτωση δεν το γνωρίζουμε με ασφάλεια, αλλά θα μου φαινόταν παράξενο αν δεν είναι θέμα του ΟΤΕ αφού μόνο αυτός εκτελεί το σύνολο σχεδόν των ενεργειών σε μία φορητότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    jkoukos έχεις δίκιο, βιάστηκα να απαντήσω. Άλλο η ακύρωση (3 μέρες πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης) κι άλλο η υπαναχώρηση. Πάντως ο φίλος έπεσε σε περίπτωση, δύσκολο το ξεμπέρδεμα, το θέμα είναι πόσο γρήγορα θα ξαναέχει τηλέφωνο.
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Νομίζω πως θα πρέπει να κάνει μια επίσημη καταγγελία στην ΕΕΤΤ ούτως ώστε το αίτημα του να γίνει ταυτόχρονα κοινοποίηση και στις 2 εταιρίες, και εφόσον θα έχουν και τον επόπτη πάνω απ'το κεφάλι τους να βρουν τη λύση. Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα ο ένας κατηγορεί τον άλλο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 20:06
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-17, 18:11
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-17, 22:55
  4. Προβλημα Κατα το φορματ
    Από manwlhs7 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-17, 00:07
  5. Πρόβλημα με την ένταση στα ηχεία.
    Από molfakias στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 00:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας