Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 56
  1. #16
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τους είχε ειδοποιήσει από πέρυσι που είχε βγει διαβούλευση.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-Αδειών
    3 σελίδες sub-thread και δεν έχει παρά ελάχιστους μήνες "ζωής"
    τιμολογιακές ανακοινώσεις

    Αν δεν κάνω λάθος πρεσβεύεις ότι δεν υπάρχει καρτέλ και όλα κυλούν βάσει επιχειρηματικού πλάνου του εκάστοτε πάροχου, σωστά;

    Βέβαια, είναι εντελώς τυχαίο και συμπτωματικό ότι οι ανακοινώσεις είναι σχεδόν ταυτόχρονες, με παραπλήσιες ή ταυτόσημες τροποποιήσεις.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 σελίδες sub-thread και δεν έχει παρά ελάχιστους μήνες "ζωής"
    τιμολογιακές ανακοινώσεις

    Αν δεν κάνω λάθος πρεσβεύεις ότι δεν υπάρχει καρτέλ και όλα κυλούν βάσει επιχειρηματικού πλάνου του εκάστοτε πάροχου, σωστά;

    Βέβαια, είναι εντελώς τυχαίο και συμπτωματικό ότι οι ανακοινώσεις είναι σχεδόν ταυτόχρονες, με παραπλήσιες ή ταυτόσημες τροποποιήσεις.
    Γιατι δεν φαινεται το post σου?

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν φαινεται το post σου?
    Μπορεί να το κάνει αυτόματα το φόρουμ, γιατί δεν έχει σχέση με το θέμα όσο με το ότι θέλει να πει πως υπάρχει Καρτελ


    Spoiler:
    (εχει να κάνει με τα ελληνικά στο λινκ, δεν τα κάνε σωστά parse το vbuletin)

  4. #19
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δελτίο Τύπου:
    Ο νέος Κανονισμός Γενικών Αδειών, που εξέδωσε η ΕΕΤΤ, καθορίζει τις υποχρεώσεις των παρόχων ηλεκτρονικών επικοινωνιών και δίνει έμφαση στην προάσπιση των δικαιωμάτων των συνδρομητών και στον έλεγχο των χρεώσεών τους σε τηλεφωνία και Διαδίκτυο.

    Οι σημαντικότερες υποχρεώσεις που επιβάλλει ο νέος Κανονισμός, μεταξύ άλλων, αφορούν στα ακόλουθα θέματα:

    • Συμβάσεις ορισμένου χρόνου: Ο πάροχος δεν θα έχει δικαίωμα, στη διάρκεια του ορισμένου χρόνου της σύμβασης, να αυξάνει το πάγιο ή να μειώνει τον χρόνο ομιλίας/όγκο δεδομένων του προγράμματος υπηρεσιών.
    • Αύξηση προθεσμίας για καταγγελία σύμβασης: Αυξάνεται το χρονικό περιθώριο που έχει στη διάθεσή του ο συνδρομητής για την καταγγελία της σύμβασης αζημίως, σε περίπτωση μονομερούς τροποποίησης των συμβατικών όρων ή των τιμολογίων από τον πάροχο. Η παραπάνω προθεσμία καθορίζεται, για ορισμένου ή αορίστου χρόνου σύμβαση, είτε στους τρεις μήνες, εάν ακολουθείται μηνιαίος κύκλος τιμολόγησης, είτε στους τέσσερις μήνες, για διμηνιαίο κύκλο τιμολόγησης, από την ημερομηνία εφαρμογής των τροποποιήσεων.
    • Έλεγχος υπέρογκων χρεώσεων: Οι συνδρομητές θα μπορούν να επιλέγουν τη δυνατότητα διακοπής της υπηρεσίας σε περίπτωση που ο λογαριασμός υπερβαίνει συγκεκριμένο χρηματικό ποσό, με βάση τρεις κατηγορίες επιλογών.
    • Αποστολή λογαριασμών: Σε όλες τις νέες συμβάσεις, συμπεριλαμβανομένων και των ανανεώσεων των υφιστάμενων συμβάσεων, ο συνδρομητής θα ερωτάται να επιλέξει εξαρχής εάν επιθυμεί να λαμβάνει τον λογαριασμό σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή. Σε περίπτωση που ο συνδρομητής δεν επιλέξει και εφόσον η σύνδεσή του περιλαμβάνει υπηρεσίες Διαδικτύου, ο λογαριασμός θα αποστέλλεται ηλεκτρονικά.
    • Δωρεάν γραμμή εξυπηρέτησης βλαβών: Οι συνδρομητές θα μπορούν να καλούν τη γραμμή εξυπηρέτησης βλαβών, που διαθέτουν οι πάροχοι, χωρίς χρέωση από όλα τα δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας.
    • Αυτόματη πίστωση λογαριασμού σε περίπτωση βλαβών: Εφόσον η βλάβη υπερβαίνει τις δύο εργάσιμες ημέρες από την ημέρα δήλωσής της, ο πάροχος θα πιστώνει αυτόματα τον συνδρομητή, εντός τετραμήνου από την άρση της βλάβης και χωρίς να απαιτείται σχετική αίτηση, με το τμήμα του παγίου που αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο διακοπής των παρεχόμενων υπηρεσιών.



    Επισημαίνεται ότι, η απαγόρευση της αύξησης του παγίου στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου και η ρύθμιση για την αποστολή ηλεκτρονικών λογαριασμών τίθενται άμεσα σε ισχύ. Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις θα τεθούν σε ισχύ μετά την πάροδο έξι μηνών, χρόνος που απαιτείται προκειμένου οι πάροχοι να προετοιμαστούν επαρκώς, ώστε να ανταποκριθούν στις νέες υποχρεώσεις τους.

    Κορυφαία προτεραιότητα για την ΕΕΤΤ παραμένει η προάσπιση των δικαιωμάτων και η πρόσβαση των καταναλωτών σε ανταγωνιστικές επιλογές υπηρεσιών ηλεκτρονικών επικοινωνιών.

    Πηγή : ΕΕΤΤ
    σωστή κίνηση έκανε η ΕΕΤΤ αλλά μάλλον άργησε καθώς οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας όλα αυτά που αναφέρει τα έχουν κάνει ήδη εις βάρος των πελατών/καταναλωτών και δεν νομίζω να αλλάξει κάτι.

  5. #20
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    @tzelen
    Δεν έχει σημασία ή σχέση με το νήμα η άποψη μου για τυχόν καρτέλ. Αυτό που έχει σημασία είναι πως κάνεις σχόλιο που λέει ότι οι πάροχοι είχαν εσωτερική ενημέρωση από την ΕΕΤΤ και έτρεξαν να κάνουν τις αυξήσεις τους πριν ισχύσουν. Αυτό όπως είδες είναι απλά λανθασμένο. Τόσο απλά.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    καιρός ήταν...
    Ίσως πρέπει να πω μπράβο,αλλά δε μπορώ

  7. #22
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    @tzelen
    Δεν έχει σημασία ή σχέση με το νήμα η άποψη μου για τυχόν καρτέλ. Αυτό που έχει σημασία είναι πως κάνεις σχόλιο που λέει ότι οι πάροχοι είχαν εσωτερική ενημέρωση από την ΕΕΤΤ και έτρεξαν να κάνουν τις αυξήσεις τους πριν ισχύσουν. Αυτό όπως είδες είναι απλά λανθασμένο. Τόσο απλά.
    Κοίτα, προφανώς δεν είμαι μέσα στις συναντήσεις, για να έχω ιδία άποψη, αλλά η πραγματικότητα μας δείχνει ότι η ΕΕΤΤ έχει διακοσμητικό ρόλο ή/και λειτουργεί υπέρ των πάροχων. Και αυτό θεωρώ είναι σαφές και όχι μόνο δική μου άποψη.
    Από εκεί και πέρα, η παρούσα οδηγία είναι σίγουρα θετική.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Άραγε οι αυξήσεις που ανακοίνωσε πρόσφατα η Vodafone, με ισχύ από τον Μάρτιο του 2018... θα ισχύσουν για τα συμβόλαια ορισμένου χρόνου;

  9. #24
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    ότι ανακοινώθηκε πριν από τον νέο κανονισμό της ΕΕΤΤ (για τον οποίο ήταν ενήμερες και οι τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας) πιστεύω ότι θα ισχύσει κανονικά
    ο νέος κανονισμός ισχύει για τα επόμενα όχι για τα προηγούμενα (αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη) για αυτό θεωρώ την ΕΕΤΤ αν και έπραξε σωστά με τον νέο κανονισμό κατά την προσωπική μου άποψη άργησε....επίσης ο ρόλος της είναι διακοσμητικός γιατί αν ήταν πράγματι ανεξάρτητη αρμόδια αρχή θα είχε επιβάλει υψηλά πρόστιμα και κυρώσεις σε όλες τις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας και μη καθώς ήδη έχουν παραβιάσει τον νέο κανονισμό με τις αυξήσεις , χρεώσεις για βλάβη , κτλ...

  10. #25
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πως τον έχουν παραβιάσει; Από πότε ισχύει ο νέος κανονισμός; Ούτε καν στην σελίδα της ΕΕΤΤ δεν υπάρχει.

  11. #26
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως τον έχουν παραβιάσει; Από πότε ισχύει ο νέος κανονισμός; Ούτε καν στην σελίδα της ΕΕΤΤ δεν υπάρχει.
    δεν μπήκες στον κόπο φίλε μου να διαβάσεις την πηγή του άρθρου που δημοσιεύτηκε

    http://www.eett.gr/opencms/opencms/a...news_0735.html

    όλα αυτά που αναφέρει ο νέος κανονισμός της ΕΕΤΤ που ήταν ενημερωμένες και οι τρεις εταιρείες έχουν ήδη εφαρμοστεί/γίνει ή όχι?

    γιατί κατά την δική μου άποψη ως άσχετου ή όπως αποκαλώ τον εαυτό μου (δανεισμένο από το Battlefield 1) "μαιμού = μπανάνα" λέω ότι όλα τα έχουν ήδη εξαγγείλει - κάνει - εφαρμόσει και οι τρεις εταιρείες

  12. #27
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Πάμε πάλι. Αυτή είναι μια ανακοίνωση. Που είναι η δημοσίευση του εθνικού τυπογραφείου; Που είναι το πλήρες κείμενο; Ούτε καν στην σελίδα με το νομικό πλαίσιο της ΕΕΤΤ δεν υπάρχει ακόμα.

  13. #28
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε πάλι. Αυτή είναι μια ανακοίνωση. Που είναι η δημοσίευση του εθνικού τυπογραφείου; Που είναι το πλήρες κείμενο;
    αυτή είναι η Ανακοίνωση της ΕΕΤΤ ή αλλιώς το Δελτίο Τύπου για τον νέο κανονισμό (αυτός ο νέος κανονισμός είχε τεθεί σε διαβούλευση με τις τρεις εταιρείες) υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ.

    μέχρι να πάει στο εθνικό τυπογραφείο και να δημοσιευτεί το πλήρες κείμενο του νέου κανονισμού

    μην σου πω ότι και οι τρεις εταιρείες θα έχουν περάσει και άλλες αυξήσεις στις τιμές / χρεώσεις / κτλ...

    έχουμε μέλλον ακόμα η γραφειοκρατία καλά κρατάει ακόμα και στο μη δημόσιο...αλλά στις ανεξάρτητες αρμόδιες αρχές.

    να ξεχάσω την περιβόητη ΑΠΠΔ (Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων) σε καταγγελία που έκανα το 2016 πόσο καιρό έκανε τάχα μου για να συγκεντρώσει ομαδικές καταγγελίες ώστε να ρίξει αυτά τα απαράδεκτα και γελοία πρόστιμα στις εταιρείες που έριξε τον Αύγουστο του 2016 και οι ίδιες εταιρείες συνέχιζαν να ενοχλούν εντός του 2017 και σε εκ νέου καταγγελία που της έκανα μου είπαν ότι θα μπει στο αρχείο μέχρι να μαζευτεί ικανός αριθμός από καταγγελίες για να προχωρήσει σε ακροάσεις των υπευθύνων και πρόστιμα (το πρόβλημα το έλυσα μόνος μου)

  14. #29
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αυτό ακριβώς. Αν δεν δημοσιευτεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως δεν ισχύει και άρα δεν έχουν παραβιάσει τίποτα.

  15. #30
    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι ανακοινώθηκε πριν από τον νέο κανονισμό της ΕΕΤΤ (για τον οποίο ήταν ενήμερες και οι τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας) πιστεύω ότι θα ισχύσει κανονικά
    Ο νέος κανονισμός τέθηκε άμεσα σε ισχύ από σήμερα, οι αυξήσεις ανακοινώθηκαν για εφαρμογή σε μετεγενέστερο χρόνο (2018), γιατί να ισχύσει....

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-17, 15:10
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 21:05
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-17, 20:18
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 16:31
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 13:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας