Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    18-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Κάτω Πατήσια
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    4,5(dB) / 26,6(dB)
    Έχει κανείς κάνει αίτηση στη Wind για αναβάθμιση στh νέα VDSL υπηρεσία καμπίνας όπως το λέει η Wind (VDSL vectoring ίσως; ), που είναι διαθέσιμα από τον Οκτώβριο του 2017; Αν έχετε καινούργια καφάο κάτω από το σπίτι σας τότε είναι πολύ πιθανό να μπορείτε να κάνετε την αναβάθμιση. Η Wind υποσχέθηκε καρφωτά 50 MB download και 5 mb upload αλλά έχω κάνει την αίτηση ένα μήνα τώρα και ακόμη δεν έχει γίνει τίποτα. Είχα πάρει ημερομηνία ενεργοποίησης στις 13/11 για την περιοχή Κάτω Πατήσια και ακόμη τίποτα. Η Wind μου λέει ότι δεν έχει πάει ο δημόσιος πάροχος να φτιάξει το καλώδιο και να γίνει η σύνδεση και ακόμη περιμένουν νέα ημερομηνία ενεργοποίησης. Και ότι έχει καθυστερήσει πάρα πολύ. Δηλαδή γίνεται γρήγορα σε άλλες περιπτώσεις και κόλλησε στη δικιά μου; Δεν καταλαβαίνω. Εχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα από τη Wind ακόμη. Έχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση;


    Βρήκα επίσης το παρακάτω στην ΕΕΤΤ που αφορά τις αναθέσεις σε Wind για κατασκευή δικτύων νέας γενιάς NGA. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο αλλά αν ανοίξετε το πρώτο (26 Οκτωβρίου 2017) έχει και ένα Excel με τις καμπίνες και το τρίμηνο ενεργοποίησής τους. Για Πατήσια αναφέρει 2019. Τι @@ριες μας λέει η Wind τότε; Και επίσης στο pdf αναφέρει για ταχύτητες τουλάχιστον 100 mb!


    http://www.eett.gr/opencms/opencms/E...ndex.html?yy=1

  2. #2
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Δε ξέρω αν βοηθάει καθόλου, γιατί είμαστε τελείως διαφορετικές περιοχές και εγώ έχω θέματα καλωδίωσης να λύσω ακόμη για να πω ότι "έχω" vdsl, αλλά ξαφνικά από χθες το router μου (zte h168n) μου γράφει πως συνδέομαι με vdsl2 vectoring και μάλιστα πρακτικά δεν είχα internet μέχρι να ενεργοποιήσω την επιλογή vectoring στο modulation. Ξαναλέω βέβαια πως έχω πολλά προβλήματα ακόμη και μπορεί να είναι εντελώς τυχαίο. Είχα κάνει αίτηση για 'απλό' vdsl 50mbps πριν κάνα μήνα.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Κάτω Πατήσια
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    4,5(dB) / 26,6(dB)
    Τι θέματα καλωδίωσης έχεις; Καταρχήν ήρθε κάποιος τεχνικός ΟΤΕ ή Wind στην πολυκατοικία ή έξω στην καμπίνα του ΟΤΕ ή έτσι απλά έγινε VDSL2 vectoring; Ούτε χθες έγινε ενεργοποίηση και έστειλα email διαμαρτυρίας στη Wind γιατί προφανώς δεν έχουν δυνατότητα VDSL στη γειτονιά μου. Ούτε η Vodafone, ούτε η Cosmote, ούτε η Cyta, ούτε η Nova. Πώς λοιπόν μου λέει η Wind ότι έχω; Εχω αρχίζει και υποπτεύομαι λαμογιές. Κι αν τελικά ενεργοποιηθεί έχω μια υποψία ότι θα έχω προβλήματα σύνδεσης και δεν θα φτάνει τα 50 mbps όπως υποσχέθηκαν. Πέρα από αυτό η τεχνολογία VDSL vectoring θα δώσει ταχύτητες τουλάχιστον 100 mbps λένε (όχι η Wind). Οπότε τα 50 για πλάκα θα πιάσει.

    Βέβαια τώρα με τις καταιγίδες σιγά μην ασχοληθούν. Αν και από την άλλη θα μπορούσαν να το είχαν έτοιμο πριν αρχίσουν οι μπόρες. Αντε να δούμε πότε και αν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leas : 17-11-17 στις 12:39.

  4. #4
    Το avatar του μέλους shakm
    shakm Guest
    Είμαι λίγο μακριά από την καμπίνα μου και δεν ξέρω αν πέρασε τεχνικός (αλλά λογικά δε θα έπρεπε; ). Δες και αυτό το thread https://www.adslgr.com/forum/threads...24#post6280724 όπου πολλοί άλλοι βλέπουν σιγά σιγά την αλλαγή.

    Έχω θέματα εσωτερική καλωδίωσης (45-47mbps στην κολώνα έξω από το σπίτι και 18mbps στο router) και ψάχνω με ηλεκτρολόγους καταρχήν να δούμε σε ποιο σημείο πάει κάτι στραβά (υποπτεύομαι παράλληλο υπόγειο καλώδιο ρεύματος) και μάλλον με βλέπω να τραβάω καλώδιο απευθείας κολώνα-router.

    Κοίτα και εμένα κανένας πάροχος εκτός από τη Wind δε μου έβγαζε ότι έχω δυνατότητα vdsl ("χρειάζεται διερεύνηση" έλεγαν όλοι οι άλλοι), αλλά τελικά ήρθε τεχνικός ΟΤΕ και μέτρησε 47mbps στην κολώνα μου και τεχνικός Wind που μέτρησε 45mbps και μάλιστα προ vectoring. Επιφυλάσσομαι βέβαια μέχρι να τα δω στο router, αλλά να λένε όλοι οι τεχνικοί ψέματα;

  5. #5
    Εγγραφή
    18-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Κάτω Πατήσια
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    4,5(dB) / 26,6(dB)
    Αν μένεις σε παλιά οικοδομή κάτι θα έχει χαλάσει από τα καλώδια. Οπως κι εγώ. Και τώρα που μου είπες για ηλεκτρολόγους αν δω ότι δεν έχω τα 50 mb θα τους καλέσω να ψάξουν. Το "χρειάζεται διερεύνηση" μου το ανέφερε η Cosmote μόνο. Ολοι οι άλλοι απλά δεν δίνουν VDSL. Η Cosmote μου έλεγε ότι πρέπει πρώτα να κάνω την αίτηση για adsl και στην πορεία της αίτησης να δούνε αν υπάρχει δυνατότητα VDSL. Στην Cosmote, που αυτοί βάλανε τις καμπίνες ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ή κάνουν τον Αλέκο.

    Η περιοχή που μένω έχει καμπίνα ακριβώς στη γωνία της πολυκατοικίας μου, άλλη μία ακριβώς απέναντι και άλλη μία ούτε 100 μέτρα πιο μακριά και έχει και άλλες στη γύρω περιοχή. Εσκαψε καλά ο Cosmote τον περασμένο Μάρτιο περίπου και πέρασαν οπτικές ίνες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 6024
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-24, 21:54
  2. Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-18, 21:29
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 17:51
  4. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-16, 00:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας