Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.665
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Firefox
    Με ξαφνική απόφαση της, η Mozilla ακύρωσε την συμφωνία που είχε από το 2015 με την Yahoo, προκειμένου να έχει σαν προεπιλογή την δική της μηχανή αναζήτησης, στον Firefox στις ΗΠΑ, Καναδά, Χονγκ Κονγ και Ταϊβάν.

    Την θέση της Yahoo, ξαναπαίρνει η Google, με την Mozilla να αναφέρει πως η αλλαγή έγινε για την παροχή ποιοτικών υπηρεσιών αναζήτησης και μεγαλύτερου εύρους περιεχομένου στους χρήστες του Firefox.

    Η Yahoo πλήρωσε 375 εκατομμύρια δολάρια το 2015 στην Mozilla και είχε δεσμευτεί σε ανάλογες ετήσιες πληρωμές, ως το 2019.

    Πηγή : Reuters

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    452
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Τα πάντα για την (άπιαστη) πρωτιά. Η ματαιοδοξία της Mozilla στο αποκορύφωμα της.

    Φυσικά αν όντως ενδιαφερόταν για το privacy των χρηστών της (όπως εύκολα λέει) θα έβαζε για default search engine κανένα DuckDuckGo όπως κάνει ο Tor browser. Μα τι λέω και εγώ τώρα ε;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-09-2017
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17941/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως έπαιξε ρόλο η εξαγορά της Yahoo από τη Verizon.

  4. #4
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ακόμα και γω θέλω να φύγω από την yahoo-γιαχάλια, είναι καραγκιόζηδες και για τα μπάζα, με απέκλεισαν απο 2 account που είχα για 10ετία.
    Είναι βλαμμένα και θέλουν κρέμασμα με τα άντερά τους. yahoo γιαχνί.
    Πως την κατάντησαν έτσι, ούτε Ελληνες να ήταν.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-01-2013
    Περιοχή
    Down on the beach
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11-925/143
    ISP
    Cosmote
    Router
    S.Plus 2/ZTE MC801A
    SNR / Attn
    9,7(dB) / 14,2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και γω θέλω να φύγω από την yahoo-γιαχάλια, είναι καραγκιόζηδες και για τα μπάζα, με απέκλεισαν απο 2 account που είχα για 10ετία.
    Είναι βλαμμένα και θέλουν κρέμασμα με τα άντερά τους. yahoo γιαχνί.
    Πως την κατάντησαν έτσι, ούτε Ελληνες να ήταν.
    Γιατι σε απεκλεισαν?

  6. #6
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    γιατί το ένα e-mail είχε για verify το άλλο, εγώ και password θυμόμουνα και όλα.
    Προχτές πήγα να κάνω login και μετά το password ζήτησε verification account, έδωσα το άλλο αλλά όταν πήγα να κάνω login εκεί έστελνε verification στο πρώτο!
    Ούτε secret questions καταλαβαίνουν ούτε secret answers ούτε τίποτα.
    Είναι διάνοιες οι άνθρωποι, πρέπει να είσαι διάνοια για να φαλιρίσεις μια yahoo!.
    _αλάκες.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    η yahoo είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετοι σε θέμα ασφάλειας. Έχει κλειδώσει από τους λογαριασμούς του κόσμο και κοσμάκη.

    Μια συνάδελφο την κλείδωσε όταν ξαφνικά αποφάσισε να την ρωτήσει ποια είναι η απάντηση σε security ερώτηση (αυτές που είχαμε παλιά για να "ξεκλειδώνουμε" accounts). Η κοπέλα ήξερε τον κωδικό της (δεν τον έδωσε ποτέ λάθος) απλά δεν θυμόταν την απάντηση σε security question (του τύπου ο αγαπημένος σου ηθοποιός).

    Δεν είναι δυνατόν να έχεις σε υπόληψη εταιρία που βάζει ψηλότερα security question (που στην τελική είναι προβλέψιμο και συχνά οδηγούσε και οδηγεί σε παραβιάσεις και σπανίως χρησιμοποιείται σήμερα από εταιρίες) από τον ίδιο τον κωδικό (τον οποίο ξέρεις). ένα άλλο φίλο μου τον έβαλε να αλλάξει κωδικό (καθώς ουκ ολίγες φορές τους έχουν πάρει hashes και βρίσκουν κωδικούς) τον άλλαξε σε κάτι που είναι σίγουρος ότι θυμάται αλλά παρόλα αυτά δεν ξαναμπήκε ποτέ και δεν μπορεί να ανακτήσει τον λογαριασμό του (δεν έχουν καν φόρμα διαμαρτηρίας ή κάτι να μιλήσεις με κάποιον να στείλεις id κτλ).

    Και άλλος και άλλος φίλος ή γνωστός έχει χάσει λογαριασμό σε αυτό το άθλιο πράγμα που λεγεται yahoo email/account για ασήμαντες αφορμές. Σε όσους ξέρω τους λέω αλλάξτε όσο προλαβαίνετε έτσι και αλλιώς θα τον χάσετε το λογαριασμό (ειδικά οι παλιοί χωρίς mobile). Και κρίμα που κατάργησαν τον forwarder (που ότι mail ερχόταν το προωθούσε που ήθελες) καθώς χρησιμοποιούνταν από πολλούς ενδιάμεσα μέχρι ο κόσμος να μάθει το καινούριο τους email.

    Στο θέμα μας η μηχανή αναζήτησής της είναι τουλάχιστον αδιάφορη. Δυστυχώς αυτό αφορά και τις πάπιες και άλλες πολλές μηχανές. Καλώς ή κακώς η google είναι βασιλιάς με τίμημα (μερικά προσωπικά δεδομένα). Ορθώς επέστρεψε στη google γιατί αυτό τις στοίχιζε κόσμο που τσατίζονταν με τα αποτελέσματα και δεν ήξερε ή αδιαφορούσε να αλλάξει μηχανή (σε google να το βάλει).

    Από μένα μακριά από yahoo. είναι από ασφάλεια εμφανώς άχρηστοι σε ασφάλεια και πρακτικές (δεν ξέρουν τα στοιχειώδη οι υπεύθυνοι και το επιβεβαιώνουν διαρκώς)..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος keysmith : 16-11-17 στις 01:25. Αιτία: spelling
    There is nothing like 127.0.0.1

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... (δεν έχουν καν φόρμα διαμαρτηρίας ή κάτι να μιλήσεις με κάποιον να στείλεις id κτλ)...
    Παλιότερα, έψαχνα κι' εγώ τρόπο να τους τα χώσω, και όντως, δεν υπήρχε κάτι.
    Τώρα, υπάρχει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  9. #9
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    και το χειρότερο είναι ότι σου κάνουν και πλάκα, αφού έχεις πατήσει ένα σωρό _αλακίες με street signs και cars στο captcha τους στο τέλος σου βγάζουν κάτι Uh-Oh, θέλουν σκότωμα.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δεν κατηγορώ τη mozilla γι αυτό. Υπάρχουν άφθονα άλλα για να την κατηγορήσει κανείς. Τα λεφτά είναι πολλά και η mozilla κάπως πρέπει να πληρώσει τα έξοδα της.

    Απλά εμένα μου κάνει εντύπωση η βλακεία και η αμορφωσιά τόσων ανθρώπων που δεν μπορούν να αλλάξουν τη default επιλογή. Είναι τόσο απλό όμως εκατομμύρια κόσμου δεν το κάνουν. Και έτσι αυτή η default επιλογή αξίζει $400εκ.

  11. #11
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Τώρα, υπάρχει.
    υπάρχει αλλά πάντα καταλήγει στο:
    Uh-oh...
    It looks as though we can't recover your account online. Please visit our Help site to get back in.

    Το 'Thou shalt not kill' θα έπρεπε να είχε αστερίσκους, δηλαδή να λέει κάπου (πχ) εκτός και αν είναι yahoo τότε επιβάλλεται να τους κάνεις γιαχνί.
    Θελουν κρέμασμα ανάποδα και γδάρσιμο και μετά σκότωμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Αν και ηξερα τις ερωτησεις ασφαλειας και αλλαξα και το password ποτε δεν με αφησε να μπω σε ενα παλιο email. Εκανα κανονικα login αλλα δεν μπορουσα να δω το περιεχομενο. Μου εβγαζε ενα μηνυμα του στυλ "υπαρχει τεχνικο προβλημα προσπαθηστε ξανα αργοτερα". Τελικα διαβασα οτι αν εχει μεινει ανενεργο ενα email για 12 μηνες δεν μπορεις με τιποτα να το χρησιμοποιησεις, κανεις login, ξανακανεις login, και σου λεει παντα δοκιμαστε αργοτερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Aυτο που δεν καταλαβαίνει η Mozilla είναι οτι χάνει έδαφος γιατί χάνει όλο και περισσότερο την μοναδικότητα του. Αν ήθελα να βάλω τον Chrome, θα έβαζα τον chrome όχι εναν κλώνο του!

  14. #14
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατηγορώ τη mozilla γι αυτό. Υπάρχουν άφθονα άλλα για να την κατηγορήσει κανείς. Τα λεφτά είναι πολλά και η mozilla κάπως πρέπει να πληρώσει τα έξοδα της.

    Απλά εμένα μου κάνει εντύπωση η βλακεία και η αμορφωσιά τόσων ανθρώπων που δεν μπορούν να αλλάξουν τη default επιλογή. Είναι τόσο απλό όμως εκατομμύρια κόσμου δεν το κάνουν. Και έτσι αυτή η default επιλογή αξίζει $400εκ.
    Αυτή είναι η ουσία!

  15. #15
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτο που δεν καταλαβαίνει η Mozilla είναι οτι χάνει έδαφος γιατί χάνει όλο και περισσότερο την μοναδικότητα του. Αν ήθελα να βάλω τον Chrome, θα έβαζα τον chrome όχι εναν κλώνο του!
    Κι όμως η τελευταία (προχθεσινή?) έκδοση quantum τα "σπάει". Είναι πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια που και εγώ λέω είναι γρήγορος και ελαφρύς και μου αρέσει αισθητικά το νέο gui. Μικρό (για κάποιους) τίμημα ότι αρκετά plugins δεν λειτουργούν προς το παρόν (το ublock origin για διαφημίσεις που χρησιμοποιώ λειτουργεί).
    There is nothing like 127.0.0.1

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 17:51
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-17, 21:27
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 02:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας