Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 131
  1. #76
    Εγγραφή
    12-11-2015
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγγελία έχει αποτέλεσμα είτε να κάνεις φορητότητα τον αριθμό σε άλλον πάροχο, είτε να διακόψεις την σύνδεση χάνοντας τον αριθμό.
    Δεν μπορείς να τον κάνεις μεταφορά σε άλλο συμβόλαιο ή καρτοπρόγραμμα ή καρτοκινητό στην ίδια εταιρεία.
    Κάνεις λάθος λόγω αλλαγής των χρεώσεων από τον πάροχο μπορείς να κάνεις διακοπή συμβολαίου και μετατροπή σε καρτοκινητό διατηρώντας φυσικά τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου και βεβαίως δεν πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης των 15€

  2. #77
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KERTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις λάθος λόγω αλλαγής των χρεώσεων από τον πάροχο μπορείς να κάνεις διακοπή συμβολαίου και μετατροπή σε καρτοκινητό διατηρώντας φυσικά τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου και βεβαίως δεν πληρώνεις το τέλος αποσύνδεσης των 15€
    Ακριβως ετσι...μολις πηρα στο 13888 να κανω καταγγελια η κατα τα αλλα ευγενεστατη κοπελιτσα στην αρχη επεμενε οτι δεν εχει γινει καμμια αυξηση.Οχι εχει γινει της λεω με ανακοινωση σας στις 15/11 τελικα με τα πολλα ενημερωθηκε και μου ειπε το αυτονοητο οτι εχω δικιο και οτι μπορω να προχωρησω σε καταγγελια.

    Της ειπα οτι θελω να γινει μετατροπη σε καρτοκινητο και μου εδωσε ενα 4ψηφιο κωδικο να παω σε ενα καταστημα Cosmote να κανω τη μετατροπη...

    Τα γραφω αναλυτικα για οποιον ενδιαφερεται να προχωρησει σε καταγγελια...

    Μολις γινει η μετατροπη κατευθεια αιτηση φορητοτητας σε Q και αντε γεια Cosmote....

  3. #78
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hellraiser76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως ετσι...μολις πηρα στο 13888 να κανω καταγγελια η κατα τα αλλα ευγενεστατη κοπελιτσα στην αρχη επεμενε οτι δεν εχει γινει καμμια αυξηση.Οχι εχει γινει της λεω με ανακοινωση σας στις 15/11 τελικα με τα πολλα ενημερωθηκε και μου ειπε το αυτονοητο οτι εχω δικιο και οτι μπορω να προχωρησω σε καταγγελια.

    Της ειπα οτι θελω να γινει μετατροπη σε καρτοκινητο και μου εδωσε ενα 4ψηφιο κωδικο να παω σε ενα καταστημα Cosmote να κανω τη μετατροπη...

    Τα γραφω αναλυτικα για οποιον ενδιαφερεται να προχωρησει σε καταγγελια...

    Μολις γινει η μετατροπη κατευθεια αιτηση φορητοτητας σε Q και αντε γεια Cosmote....
    Δεν προσπάθησαν να σε κρατήσουν με κάποια προσφορά πχ να απορροφήσουν την αύξηση του παγίου;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  4. #79
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προσπάθησαν να σε κρατήσουν με κάποια προσφορά πχ να απορροφήσουν την αύξηση του παγίου;
    Προς το παρον οχι...και να φανταστεις ημουν και στο Cosmote 65 plus και πληρωνα 52ευρω το μηνα που θα γινοταν 55 με την αυξηση.

    Βεβαια τη καταγγελια την εκανα πριν 4 ωρες...οποτε μπορει αυριο να με παρουν τηλ για καμμια προσφορα.

  5. #80
    Εγγραφή
    09-05-2006
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    router
    Σήμερα πήγα και εγώ στον Γερμανό και ο υπεύθυνος εταιρικών συμβολαίων μου είπε να επικοινωνήσω με 13818 από Δευτέρα έως Παρασκευή για να μου δώσουν κωδικό μετατροπής. Με διαβεβαίωσε ότι μπορώ να παραμείνω στην Cosmote σαν καρτοκινητο πια και ότι δεν θα χρειαστεί να αλλάξω sim. Hellraiser76 η άγνοια της κοπέλας λογικά θα οφείλεται στο ότι τους υπαλλήλους τους τους έχουν ενημερώσει εδώ και 3 ήμερες. Από δεύτερα τα νεότερα.....

  6. #81
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Όπως έγραψα στο προηγούμενο post ήμουν συνδρομητής Cosmote για πολλά χρόνια, για την ακρίβεια σε λίγο θα έκλειναν 10. Οπότε θα γράψω εδώ την εμπειρία μου για να το υπάρχει.

    Είχα ένα αρκετά ακριβό συμβόλαιο, συγκεκριμένα το Mobile XL και πάντα έκανα ανανέωση με έκπτωση στον λογαριασμό. Εδώ και χρόνια το κόστος αυξανόταν διαρκώς, με έμμεσους και άμεσους τρόπους (δεν τους αναφέρω εδώ, αν θέλετε μπορώ να τους γράψω). Τον τελευταίο χρόνο είχα πια χάσει το μέτρημα πόσες φορές υπήρχε υποσημείωση στον λογαριασμό ότι άλλαξαν οι όροι της σύμβασης. Πρέπει όμως να πω επίσης ότι το σήμα σε διάφορα σημεία έχει υποβαθμιστεί σε μεγάλο βαθμό κάτι που κάνει το διαρκώς αυξανόμενο κόστος δύσκολο να δικαιολογηθεί. Προφανώς δεν αναφέρομαι σε δύσβατα σημεία, αλλά σε αστικές περιοχές, διάσπαρτες στη χώρα, με πολλή κίνηση.

    Αν και πολύ καιρό σκεφτόμουν να κάνω φορητότητα, το έκανα όταν είδα το συγκεκριμένο άρθρο στο adslgr. Ειλικρινά, μετά από τόσα χρόνια και μετά από τόσα χρήματα, δεν άντεχα άλλο, ένιωθα ότι με κοροϊδεύουν. Το αποτέλεσμα ήταν το εξής. Περίπου μισή ώρα μετά την αίτηση μου τηλεφώνησαν για να μου κάνουν προσφορά όπως είπαν. Μιλήσαμε για περίπου 20-30 λεπτά και από την αρχή διευκρίνησα ότι ο λόγος που έκανα την αίτηση είναι το κόστος και η συνεχής αλλαγή των όρων της σύμβασης. Ανέφερα επίσης τη συγκεκριμένη αύξηση στα πάγια που γράφετε εδώ στο adslgr για να λάβω την απάντηση ότι δεν το γνωρίζουν και αν υπήρχε κάτι τέτοιο θα το γνώριζαν.

    Αφού καταλήξαμε σε 3 πακέτα βάσει των αναγκών μου, κλείσαμε χωρίς να συμφωνήσουμε γιατί η σύμβαση θα ήταν αναγκαστικά για 24 μήνες που θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλο χρόνικό διάστημα. Μετά από 15 λεπτά αφού κλείσαμε όμως, μου τηλεφώνησαν ξανά. Αυτή τη φορά για να μου πουν ότι δεν μπορούν να μου δώσουν κάποιο από τα πακέτα για τα οποία συζητούσαμε επί μισή ώρα. Κι αυτό γιατί είχα κάνει ανανέωση πριν 9 μήνες και δεν είχε παρέλθει 12μηνο. Τους απάντησα ότι αυτό δεν είναι δικό μου θέμα και αντίθετα ο νόμος μου δίνει τη δυνατότητα να φύγω εφόσον αλλάξουν οι όροι της σύμβασης. Η απάντηση τους ήταν ότι το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μου δώσουν 500ΜΒ το μήνα! Ναι κι όμως το είπαν αυτό και δεν θέλω καν να αναφέρω τι θα ήθελα να απαντήσω. Τους θύμισα ότι στην αρχή της συζήτησης είχα δηλώσει ότι ο λόγος της αίτησης φορητότητας είναι το κόστος και ότι η πρόταση τους αυτή προφανώς δεν με ενδιαφέρει. Με ρώτησαν κιόλας τι θα κάνω! Εννοείται ότι εντελώς εκνευρισμένος πλέον απάντησα ότι δεν μου δίνουν κάποια επιλογή και το έκλεισα.

    Τώρα το κινητό είναι vodafone, από την οποία είχα φύγει πριν 10 χρόνια, ενώ είχα μείνει εκεί 8, πάλι εντελώς εκνευρισμένος κυρίως με θέματα κάλυψης τότε και με τη συμπεριφορά τους από την εξυπηρέτηση πελατών. Στους 18 μήνες που λήγει το συμβόλαιο θα ξανακάνω αίτηση φορητότητας, όπως θα κάνω κάθε φορά όταν λήγει το συμβόλαιο από εδώ και στο εξής. Η αλήθεια είναι ότι σε ωθούν εκεί και είναι ο μοναδικός τρόπος να αμυνθεί κάπως ο καταναλωτής. Ή τουλάχιστον είναι σίγουρο ότι μένοντας για χρόνια σε έναν πάροχο χάνεις χρήματα (και ηρεμία).

  7. #82
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Σε κατανοώ φίλε μου απόλυτα, τα ίδια περνάω τα τελευταία χρόνια στην Cosmote. Όλοένα αυξάνουν οι τιμές συν του ότι συνεχώς γίνονται λαθάκια στους λογαριασμούς, πάντα προς τα πάνω έτσι; Αναγκάζομαι να κάνω τον ντέτεκτιβ για να ανακαλύπτω τις "λαδιές" τους. Απλά έχω 2XL συμβόλαια και πληρώνω αρκετά λιγότερο απ'οσο κοστίζει ονομαστικά το ένα οπότε δυστυχώς η φορητότητα δε με σώζει και το ξέρουν ότι με κρατάνε.

    Σταδιακά όμως η τιμή ανεβαίνει δλδ από 45€ πήγαμε 47€, ενώ τώρα ανανέωσα στα 52€ και με τις αυξήσεις θα πάει στα 58€ αν κ είπαν (μετά από έγγραφη διαμαρτυρία μου όπως πάντα) ότι έστω για 1 χρόνο μπορούν να δώσουν ακόμα ένα 5% για να απορροφήσουν μεγάλο μέρος της αύξησης. Τον επόμενο χρόνο ίδομεν... εκτός και αν κάνω καταγγελία το οποίο σκέφτομαι έντονα γιατί δεν στο κρύβω μου την έχουν δώσει να κάνουμε συμβόλαιο για 2 χρόνια και μετά από 15 μέρες να αλλάζουν μονομερώς οι όροι της σύμβασης και οι τιμές όπως γουστάρουν αυτοί.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  8. #83
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Σύμφωνα όμως με τον νέο κανονισμό δεν έχουμε πλέον δικαίωμα για καταγγελία της σύμβασης απο πλευράς μας αζημίως για τετράμηνο; Αυτό τελικά ισχύει ή όχι

    Η θα πρέπει να περάσει το εξάμηνο; σύμφωνα με το "Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις θα τεθούν σε ισχύ μετά την πάροδο έξι μηνών, χρόνος που απαιτείται προκειμένου οι πάροχοι να προετοιμαστούν επαρκώς, ώστε να ανταποκριθούν στις νέες υποχρεώσεις τους. "
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος computersgr : 12-12-17 στις 19:19.

  9. #84
    Εγγραφή
    25-04-2007
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    54
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Υποθέτω όμως πως αν υπάρχει συνδυαστική προσφορά με άλλον αριθμό κινητού Cosmote (π.χ οικογενειακό πακέτο, σταθερό τηλέφωνο) γυρίζοντάς το σε καρτοκινητό χάνεις τις εκπτώσεις, σωστά?
    Μέχρι πότε έχουμε διωρία καταγγελίας? 15/12?

  10. #85
    Εγγραφή
    25-03-2005
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    709
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11264
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    ZyXEL 8924 / Entry 2i
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 11.2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ΠΡΟΣΟΧΗ

    Σύμφωνα μόλις με υπάλληλο της εξυπηρέτησης πελατών του 13888 από χθες 22/12/2017 ανακοινώθηκε ενδο-εταιρικά ότι δεν θα ισχύσουν οι τιμολογιακές αλλαγές της 15/01/2018, ενώ αναμένεται σχετικό δελτίο τύπου την ερχόμενη εβδομάδα. Κατά συνέπεια όποιος προβεί στο μεσοδιάστημα σε καταγγελία σύμβασης λόγω της επικείμενης μονομερούς αύξησης των των παγίων από 15/01 δε θα δικαιούται του αζήμιου της διαδικασίας, καθώς επίσης θα του επιβάλλονται τέλη απομείωσης για την αποχώρηση / μετατροπή από συμβόλαιο σε κάρτα.
    Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι.

    Εκείνοι που βλέπουν
    Eκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν και...
    Eκείνοι που δε θέλουν να δουν

  11. #86
    Εγγραφή
    18-02-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    893
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5499
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Χμμ περίεργο αυτό (και ναι το λογικό πλέον φαντάζει περίεργο!)
    INTEL CORE i7 11700 WITH NOCTUA NH-D15S CHROMAX.BLACK | GIGABYTE Z490 AORUS PRO AX | G.SKILL RIPJAWS V DDR4-3200MHz CL14 32GB | SAPPHIRE RX 580 NITRO+ 8GB GDDR5 | CREATIVE SOUND BLASTER Z SE | WD_BLACK NVME SSD SN850X 1TB | WD_BLACK NVME SSD SN750 1TB | CORSAIR RM750 80+ GOLD | BE QUIET! PURE BASE 500DX

  12. #87
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομικά δεν στέκει. Όσοι έχουν κάνει ή θα κάνουν αυτό που επίσημα τους ανακοινώθηκε και πριν υπάρξει επίσημα αλλαγή, δεν έχουν να φοβούνται τίποτα.

  13. #88
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Επίσημα ΔΕΝ έχει ανανκοινωθεί κάτι, ούτε έχουν αποσυρθεί οι επίσημες ανακοινώσεις περί αυξήσεων πάντως..

  14. #89
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσημα ΔΕΝ έχει ανανκοινωθεί κάτι, ούτε έχουν αποσυρθεί οι επίσημες ανακοινώσεις περί αυξήσεων πάντως..
    Πόσο πιο επίσημο το θέλεις από το Δελτίο Τύπου που εκδόσανε; Στο 13888 με ενημέρωσαν ότι ισχύει οπότε...ισχύει μέχρι νεωτέρας...

  15. #90
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο επίσημο το θέλεις από το Δελτίο Τύπου που εκδόσανε; Στο 13888 με ενημέρωσαν ότι ισχύει οπότε...ισχύει μέχρι νεωτέρας...
    Που ακριβως εκδωθηκε το δελτιο τυπου αυτο?

Σελ. 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 314
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 17:04
  2. Μηνύματα: 185
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 17:23
  3. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 11:02
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-17, 01:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας