Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 131
  1. #106
    Εγγραφή
    08-10-2010
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Forthnet
    Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με την τελευταία αύξηση ("αναβάθμιση", αφού δεν τους αρέσει να λέμε την λέξη "αύξηση" )

    Πήρα κι εγώ στον λογαριασμό μου αρχές Δεκεμβρίου την ενημέρωση για τα extra mb από 15/1 (παραβλέπω το γεγονός ότι αυτού του είδους την "ενημέρωση" πολλοί,όπως κι εγώ, δεν την παίρνουν εύκολα χαμπάρι, αφού αν έχεις συμβόλαιο και ο λογαριασμός σου έρχεται στο ποσό που έχεις συνηθίσει δεν έχεις λόγο να κοιτάξεις τον λογαριασμό. Και βέβαια μπορεί η Comsote να σε βομβαρδίζει με sms για διάφορες "προσφορές" αλλά για αυτά που πρέπει να μάθεις τα βάζει κάτω από το νομικό "χαλάκι").
    Επειδή με τσάντισε η συγκεκριμένη προσέγγιση αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους πω "ή δεν μου κάνετε την αύξηση ή φεύγω από σας" (να σημειώσω ότι είμαι συνδομητής συμβολαίου στην εταιρία από το 1998 χωρίς διακοπή).
    Προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο. Αναμονές και αδύνατη επικοινωνία.
    Πάω σε κατάστημα Cosmote. Μου δίνουν πάλι ένα ακουστικό στο χέρι και πάλι αναμονή χωρίς επικοινωνία.
    Προσπαθώ από την φόρμα επικοινωνίας. Δεν δουλεύει (τουλάχιστον γύρω στις 20-22/12)
    Μιλάω με το chat. Μου δίνουν ένα mail να στείλω τα παράπονά μου. Το στέλνω (22/12). Απάντηση καμία.
    Στέλνω στις 8/1 fax. Απάντηση καμία. Προσοχή, όχι δεν πήρα απάντηση που να με βολεύει αλλά δεν πήρα απάντηση γενικά.
    Σήμερα στις 9 με τα πολλά μιλάω με μια κυρία στο τμήμα διακοπών η οποία μου ανέφερε ότι "μα καλά, δεν είδατε ότι ενημερώσαμε στο site ότι δεν θα γίνει αυτή η αλλαγή ;"
    Δεν ξέρω πως σας φαίνονται όλα τα παραπάνω αλλά προσωπικά έχω στραβώσει.
    Καταρχήν σπατάλησα πολύ χρόνο προσπαθώντας απλά να επικοινωνήσω μαζί τους, λες και δεν έχουμε άλλα πράγματα να κάνουμε.
    Θεωρώ απαράδεκτο ότι, τουλάχιστον στη γραπτή μου επικοινωνία, δεν απάντησε ποτέ κανείς (μεγάλο fail της "εξυπηρέτησης πελατών" τους).
    Δεν ξέρω πως και γιατί "μάζεψαν" την ιδέα τους για αύξηση (ίσως υπήρξε μεγάλη αντίδραση) αλλά το ότι δεν έγινε δεν αλλάζει την άσχημη εικόνα που μου δημιουργήθηκε.
    Σαφώς και τώρα δεν μπορώ να στηρίξω διακοπή συμβολαίου "αζημίως" αλλά πραγματικά θα το σκεφτώ πολύ όταν έρθει η ώρα της ανανέωσης.

    Συγχαρητήρια στην Cosmote. Αν καταφέρνεις "πιστό" πελάτη (τα 19 χρόνια κάτι λένε γι' αυτό) που τόσα χρόνια δεν άλλαξε εταιρία παρά τις σχετικές δελεαστικές προτάσεις κατά καιρούς, να τον κάνεις να σκέφτεται την αποχώρηση ε κάποιος εκεί μέσα χρειάζεται να πάρει τα εύσημα

  2. #107
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Αν έχεις αφήσει το συμβόλαιο απλά να ανανεωθεί, χωρίς εσύ να εκμεταλλεύεσαι πχ έκπτωση παγίου, μια χαρά φεύγεις αζημίως.

  3. #108
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Σημερινή ανακοίνωση Cosmote:
    Ανακοινώνεται ότι αναστέλλονται στο σύνολό τους οι τιμολογιακές αλλαγές που ανακοινώθηκαν στις 14/11/2017, με τίτλο «Τιμολογιακές αλλαγές σε προγράμματα Συμβολαίου και ΚαρτοΣυμβολαίου COSMOTE, για ιδιώτες & επαγγελματίες».

    https://www.cosmote.gr/mobile/conten...es_allages.pdf

  4. #109
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπήκε νέα διοίκηση στην ΕΕΤΤ και μάλλον περιμένουν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #110
    Εγγραφή
    08-08-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Κάθομαι και διαβάζω ολο το θέμα από την αρχή 8 σελίδες νευριάζω σιχτιρίζω βρίζω ιδρώνω και φτάνω στο προτελευταίο μήνυμα για να διαβάσω οτι το πήρανε πίσω!!!Χαχαχα ας προσεχα κυριακατικα!!!
    οοο παοκαρα εχω τρελα μες το μυαλοοοο
    οπου και να παιζεις παντα θα σ"ακολουθω
    για σενα θα πεθανω και για σενα μονο ζωω!!!!!

  6. #111
    Εγγραφή
    07-03-2016
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πω κι εγώ την εμπειρία μου σχετικά με την τελευταία αύξηση ("αναβάθμιση", αφού δεν τους αρέσει να λέμε την λέξη "αύξηση" )

    Πήρα κι εγώ στον λογαριασμό μου αρχές Δεκεμβρίου την ενημέρωση για τα extra mb από 15/1 (παραβλέπω το γεγονός ότι αυτού του είδους την "ενημέρωση" πολλοί,όπως κι εγώ, δεν την παίρνουν εύκολα χαμπάρι, αφού αν έχεις συμβόλαιο και ο λογαριασμός σου έρχεται στο ποσό που έχεις συνηθίσει δεν έχεις λόγο να κοιτάξεις τον λογαριασμό. Και βέβαια μπορεί η Comsote να σε βομβαρδίζει με sms για διάφορες "προσφορές" αλλά για αυτά που πρέπει να μάθεις τα βάζει κάτω από το νομικό "χαλάκι").
    Επειδή με τσάντισε η συγκεκριμένη προσέγγιση αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί τους και να τους πω "ή δεν μου κάνετε την αύξηση ή φεύγω από σας" (να σημειώσω ότι είμαι συνδομητής συμβολαίου στην εταιρία από το 1998 χωρίς διακοπή).
    Προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο. Αναμονές και αδύνατη επικοινωνία.
    Πάω σε κατάστημα Cosmote. Μου δίνουν πάλι ένα ακουστικό στο χέρι και πάλι αναμονή χωρίς επικοινωνία.
    Προσπαθώ από την φόρμα επικοινωνίας. Δεν δουλεύει (τουλάχιστον γύρω στις 20-22/12)
    Μιλάω με το chat. Μου δίνουν ένα mail να στείλω τα παράπονά μου. Το στέλνω (22/12). Απάντηση καμία.
    Στέλνω στις 8/1 fax. Απάντηση καμία. Προσοχή, όχι δεν πήρα απάντηση που να με βολεύει αλλά δεν πήρα απάντηση γενικά.
    Σήμερα στις 9 με τα πολλά μιλάω με μια κυρία στο τμήμα διακοπών η οποία μου ανέφερε ότι "μα καλά, δεν είδατε ότι ενημερώσαμε στο site ότι δεν θα γίνει αυτή η αλλαγή ;"
    Δεν ξέρω πως σας φαίνονται όλα τα παραπάνω αλλά προσωπικά έχω στραβώσει.
    Καταρχήν σπατάλησα πολύ χρόνο προσπαθώντας απλά να επικοινωνήσω μαζί τους, λες και δεν έχουμε άλλα πράγματα να κάνουμε.
    Θεωρώ απαράδεκτο ότι, τουλάχιστον στη γραπτή μου επικοινωνία, δεν απάντησε ποτέ κανείς (μεγάλο fail της "εξυπηρέτησης πελατών" τους).
    Δεν ξέρω πως και γιατί "μάζεψαν" την ιδέα τους για αύξηση (ίσως υπήρξε μεγάλη αντίδραση) αλλά το ότι δεν έγινε δεν αλλάζει την άσχημη εικόνα που μου δημιουργήθηκε.
    Σαφώς και τώρα δεν μπορώ να στηρίξω διακοπή συμβολαίου "αζημίως" αλλά πραγματικά θα το σκεφτώ πολύ όταν έρθει η ώρα της ανανέωσης.

    Συγχαρητήρια στην Cosmote. Αν καταφέρνεις "πιστό" πελάτη (τα 19 χρόνια κάτι λένε γι' αυτό) που τόσα χρόνια δεν άλλαξε εταιρία παρά τις σχετικές δελεαστικές προτάσεις κατά καιρούς, να τον κάνεις να σκέφτεται την αποχώρηση ε κάποιος εκεί μέσα χρειάζεται να πάρει τα εύσημα
    Καταλαβαίνω ακριβώς πως νιώθεις, τα έχω περάσει κι εγώ και έφυγα (τα έχω γράψει εδώ). Είναι γεγονός ότι τους υφιστάμενους συνδρομητές τους έχουν γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Κάνουν τις "προσφορές" τους μέχρι να κάνεις το συμβόλαιο, μετά αλλάζουν συνεχώς τους όρους και γενικα βασίζονται στο ότι οι περισσότεροι δεν θα ασχοληθούν και θα συνεχίσουν να πληρώνουν.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις αφήσει το συμβόλαιο απλά να ανανεωθεί, χωρίς εσύ να εκμεταλλεύεσαι πχ έκπτωση παγίου, μια χαρά φεύγεις αζημίως.
    Και με έκπτωση παγίου φεύγεις αζημίως αν ο πάροχος αλλάξει μονομερώς τους όρους της σύμβασης. Αυτό δηλαδή που κάνει η cosmote κάθε τρεις και λίγο.

    8. Έχει δικαίωμα η εταιρία να τροποποιήσει μονομερώς τους συμβατικούς
    όρους, παρόλο που δεν έχει λήξει η σύμβασή μου; Ποια είναι τα δικαιώματά
    μου;
    Η εταιρία διατηρεί αυτό το δικαίωμα, ωστόσο οφείλει να σας ενημερώσει τουλάχιστον
    1 μήνα πριν ισχύσουν οι αλλαγές. Επίσης, πρέπει να σας ενημερώσει για το δικαίωμά
    σας να καταγγείλετε τη σύμβαση αζημίως λόγω αλλαγής των όρων της (βλ. και Ερ. 39).
    Η ενημέρωση για τις αλλαγές πραγματοποιείται σωρευτικά:
    • Από τον διαδικτυακό τόπο της εταιρίας.
    • Σε εμφανές σημείο στον έντυπο ή ηλεκτρονικό λογαριασμό.
    Μπορείτε να καταγγείλετε τη σύμβαση (ορισμένης ή αορίστου διάρκειας) αζημίως εντός 1
    μηνός από την ενημέρωσή σας. Σημειώνεται ότι εξακολουθούν να ισχύουν οι υποχρεώσεις
    που ορίζει η σύμβασή σας σχετικά με τυχόν οφειλές για την επιδότηση συσκευών ή τερμα-
    τικού εξοπλισμού, αλλά δεν ισχύουν για επιδότηση παγίου.
    ΕΕΤΤ - Οδηγός Καταναλωτή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mcde : 16-01-18 στις 16:37.

  7. #112
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.424
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίρνουν πίσω τις αυξήσεις στην τηλεφωνία

    Με παρέμβαση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, ακυρώνονται οι αυξήσεις στα τιμολόγια σταθερής και κινητής τηλεφωνίας στα συμβόλαια που είναι σε ισχύ.
    Οι αλλαγές στο ρυθμιστικό πλαίσιο που μπλοκάρουν τις ανατιμήσεις.

    http://www.euro2day.gr/news/economy/...thlefonia.html

  8. #113
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνουν πίσω τις αυξήσεις στην τηλεφωνία

    Με παρέμβαση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, ακυρώνονται οι αυξήσεις στα τιμολόγια σταθερής και κινητής τηλεφωνίας στα συμβόλαια που είναι σε ισχύ.
    Οι αλλαγές στο ρυθμιστικό πλαίσιο που μπλοκάρουν τις ανατιμήσεις.

    http://www.euro2day.gr/news/economy/...thlefonia.html
    Νομίζω είναι και το πιο λογικό σε αυτές τις περιπτώσεις.

    Δεν μπορεί το συμβόλαιο να ισχύει μόνο υπέρ των παρόχων. Αν θέλει ο πελάτης να φύγει, να υπάρχουν κυρώσεις αλλά εάν θέλει ο πάροχος να το σπάσει δεν τρέχει τίποτα άμα θέλετε φύγετε αζημίως.

    Ο πελάτης θα πρέπει να έχει το δικαίωμα, να παραμείνει στο συμβόλαιο με τις τιμές για τις οποίες είχε συμφωνήσει. Όταν με το καλό λήξει το συμβόλαιο το ξανασυζητάμε.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #114
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίρνουν πίσω τις αυξήσεις στην τηλεφωνία

    Με παρέμβαση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων, ακυρώνονται οι αυξήσεις στα τιμολόγια σταθερής και κινητής τηλεφωνίας στα συμβόλαια που είναι σε ισχύ.
    Οι αλλαγές στο ρυθμιστικό πλαίσιο που μπλοκάρουν τις ανατιμήσεις.

    http://www.euro2day.gr/news/economy/...thlefonia.html
    Αυτό θα έλεγα πως είναι δημιουργική δημοσιογραφία, παίρνει δυο πράγματα που είναι πραγματικότητα αλλά δεν έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους και τσουπ, με παρέμβαση της ΕΕΤΤ ακυρώνουν τις αυξήσεις που ανακοινώσανε μήνες πρίν. Δεν έκανε κάποια παρέμβαση η ΕΕΤΤ εδώ

  10. #115
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Αφού λεει οτι ο Τσαμάκης έστειλε στις 19/12 επιστολή και στις 3 εταιρείες σχετικά με το ΦΕΚ για την απαγόρευση αυξήσεων σε συμβόλαια συγκεκριμένης διάρκειας...

  11. #116
    Εγγραφή
    09-05-2006
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα έλεγα πως είναι δημιουργική δημοσιογραφία, παίρνει δυο πράγματα που είναι πραγματικότητα αλλά δεν έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους και τσουπ, με παρέμβαση της ΕΕΤΤ ακυρώνουν τις αυξήσεις που ανακοινώσανε μήνες πρίν. Δεν έκανε κάποια παρέμβαση η ΕΕΤΤ εδώ
    Και βέβαια έκανε παρέμβαση η ΕΕΤΤ αφού οι εταιρίες δεν συμμορφώθηκαν και έτσι τους τράβηξαν το αυτί:
    "Οι αυξήσεις οδεύουν προς αναστολή καθώς υπήρξε στις 19 Δεκεμβρίου επιστολή του απερχόμενου προέδρου της ΕΕΤΤ Δημήτρη Τσαμάκη προς τις διοικήσεις των εταιρειών τηλεπικοινωνιών. Στην επιστολή αναφερόταν πως στις 6 Δεκεμβρίου δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 4262/Β/6-12-17) ο νέος Κανονισμός Γενικών Αδειών. Και ο νέος κανονισμός απαγορεύει τις αυξήσεις......''

  12. #117
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzanetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια έκανε παρέμβαση η ΕΕΤΤ αφού οι εταιρίες δεν συμμορφώθηκαν και έτσι τους τράβηξαν το αυτί:
    "Οι αυξήσεις οδεύουν προς αναστολή καθώς υπήρξε στις 19 Δεκεμβρίου επιστολή του απερχόμενου προέδρου της ΕΕΤΤ Δημήτρη Τσαμάκη προς τις διοικήσεις των εταιρειών τηλεπικοινωνιών. Στην επιστολή αναφερόταν πως στις 6 Δεκεμβρίου δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ 4262/Β/6-12-17) ο νέος Κανονισμός Γενικών Αδειών. Και ο νέος κανονισμός απαγορεύει τις αυξήσεις......''
    Κάτι τέτοιο θα περίμενα να το βρώ στην σελίδα της ΕΕΤΤ, όπως πχ έχει την ανακοίνωση για τον νέο κανονισμό και το ανάλογο ΦΕΚ.

    Απο την άλλη αφού η ΕΕΤΤ έχει βγάλει την ανακοίνωση, αλλά και το ΦΕΚ, βλέπει κάποιος τον λόγο να έχει επικοινωνία ο πρόεδρος της ΕΕΤΤ με τους παρόχους, απο την στιγμή που οι παρόχοι ήταν στην διαβούλευση;
    όπως εγώ και εσύ έχουν πρόσβαση στο ΦΕΚ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 22-01-18 στις 21:57.

  13. #118
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Ο ρόλος μιας ρυθμιστικής αρχής είναι να παρεμβαίνει και άμεσα εκτός ΦΕΚ/ρυθμιστικών αποφάσεων και άλλων τέτοιων όπως επεμβαίνει όταν κάποιος καταναλωτής κάνει καταγγελία. Το οτι δεν δημοσιεύονται όλα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν έχουν γίνει...
    Αν τελικά αυτός είναι ο λόγος που πήρε η Κοσμοτέ πίσω τις αυξήσεις (και όχι ο μεγάλος αριθμός καταγγελιών σύμβασης για αθέτηση συμβολαίου) τότε είναι πολύ ευχάριστο!

  14. #119
    Εγγραφή
    09-05-2006
    Περιοχή
    ΒΕΡΟΙΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    router
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ρόλος μιας ρυθμιστικής αρχής είναι να παρεμβαίνει και άμεσα εκτός ΦΕΚ/ρυθμιστικών αποφάσεων και άλλων τέτοιων όπως επεμβαίνει όταν κάποιος καταναλωτής κάνει καταγγελία. Το οτι δεν δημοσιεύονται όλα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι δεν έχουν γίνει...
    Αν τελικά αυτός είναι ο λόγος που πήρε η Κοσμοτέ πίσω τις αυξήσεις (και όχι ο μεγάλος αριθμός καταγγελιών σύμβασης για αθέτηση συμβολαίου) τότε είναι πολύ ευχάριστο!
    Συμφωνώ απόλυτα,έδρασε άμεσα,τους χτύπησε το καμπανάκι και τους έδωσε την δυνατότητα να διορθώσουν το λάθος τους πριν τους ρίξει καμιά καμπάνα. Ο ρόλος τους είναι να ελέγχουν και να επιβάλουν ποινές στις εταιρίες και όχι να συμβουλεύουν τους καταναλωτές, γιαυτό υπάρχουν άλλοι οργανισμοί όπως ο συνήγορος του πολίτη.

  15. #120
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Και εγώ θα συμφωνήσω για τον ρόλο της ΕΕΤΤ και χαίρομαι πολύ για την ταχύτατη αντίδραση του προέδρου. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο - να πάρουν πίσω αυξήσεις!!!
    Καλή αρχή!

Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 314
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-18, 17:04
  2. Μηνύματα: 185
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 17:23
  3. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 11:02
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-17, 01:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας