Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T6_GR5
    SNR / Attn
    (dB) / 10.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή με έχουν κουράσει αφάνταστοι οι ηλίθιοι που δουλεύουν στη Nova και πραγματικά έχω βαρεθεί τα τηλέφωνα και την αναμονή, ρωτάω και εδώ.

    Μετά από πολλή ταλαιπωρία, έβαλα επιτέλους VDSL σε VPU στις 10/11. Ταχύτητα συγχρονισμού 50/4,96

    Τώρα το βράδυ στη 1:00 δεν μπορούσα να μπω στο net. Μπαίνω στο router και βλέπω ότι έχει αλλάξει σε ADSL. Κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις και τουλάχιστον έχω ίντερνετ.

    Έχει τύχει σε κανέναν σας κάτι τέτοιο; Ντάξει, με έχουν φέρει στο αμήν, ένα 6μηνο τώρα μιλάμε η ηλιθιότητα της ηλιθιότητας... Αν δεν έχει φτιαχτεί μέχρι αύριο το πρωί θα τα ακούσουν γιατί τους χρειάζεται.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mπες στο μενου του ρουτερ και ξετσεκαρε οτι γραφει adsl στο modulation...και εμενα στην αρχη οταν ενεργοποιηθηκα κλειδωσε adsl αντι για vdsl λογω του ρουτερ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  86,5 KB 
ID: 188197
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #3
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T6_GR5
    SNR / Attn
    (dB) / 10.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mπες στο μενου του ρουτερ και ξετσεκαρε οτι γραφει adsl στο modulation...και εμενα στην αρχη οταν ενεργοποιηθηκα κλειδωσε adsl αντι για vdsl λογω του ρουτερ

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  87 
Μέγεθος:  86,5 KB 
ID: 188197
    Το έχω βάλει να βρίσκει αυτόματα και λειτουργεί, αλλά την δοκίμασα την πρότασή σου. Απλά δεν συγχρόνιζε καθόλου.



    Πήρα τη Nova τηλέφωνο, το δήλωσαν ως βλάβη στον ΟΤΕ. Περιμένω 1-3 εργάσιμες πάλι.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-01-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    τελικα αδερφε βρηκες ακρη?

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως ο εξοπλισμός δεν υποστηρίζει vectoring και έγινε ενεργοποίηση του vectoring στην καμπίνα;

  6. #6
    Εγγραφή
    09-10-2005
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Φιλε μου εγω με αναβαθμιση της γραμμης απο 24 σε 50 περιμενω απο τις 28/12 για ενεργοποιηση. Την προηγουμενη Τεταρτη 10/01 γυρναω σπιτι και βλεπω οτι δεν εχω τηλεφωνο και ιντερνετ. Δεν μου ειχε ερθει κανενα μηνυμα ενεργοποιησης αλλα λεω δεν βαζω το ρουτερ που μου στειλανε μπας και εγινε. Το βαζω πανω λογκαρω μεσα και βλεπω οτι ειμαι VDSL Vectoring κτλ αλλα η γραμμη κλειδωνε στα 24575kbps. Με τα πολλα το δηλωνω βλαβη ερχεται τεχνικος, ξαναερχεται τεχνικος του ΟΤΕ χθες και γυρναω και βλεπω το μοντεμ κλειδωμενο σε ADSL να συγχρονιζει 1μβπς.

    Καλω τεχνικη και αφου με εβαλε να κανω untick αυτα που σου ειπε και το παιδι απο πανω μετα απο κανα δυο ρισταρτ συγχρονισε κανονικα 49999κβπς. Η αληθεια ειναι οτι πηρε πολυ ωρα για να συγχρονισει οποτε εχε λιγο υπομονη μπας και κλειδωσει.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T6_GR5
    SNR / Attn
    (dB) / 10.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα ξεχάσει ότι είχα ανοίξει θέμα.

    Λοιπόν επειδή μου είχαν κάνει κάτι παρόμοιο παλιότερα (να βάλω VDSL τηλεφωνικά αλλά το πρόγραμμα να παραμείνει ADSL) στην αρχή πήγε εκεί το μυαλό μου. Τους το λέω στο τηλέφωνο, "όχι VDSL έχετε, βλάβη είναι". Έρχεται τεχνικός, μετράει την πρίζα, επιβεβαιώνει τη βλάβη λέγοντας ότι ουτε το δικό του μηχάνημα δούλευε σε ταχύτητες VDSL και ότι έχει πρόβλημα το κουτι (αυτά τότε με τις πολλές βροχές που πλημμυρισε η Μανδρα).

    Περιμένω εγώ να φτιαχτεί και τρώω φλασια, βάζω το Technicolor πάνω και συγχρονίζει όντως 50/5 επειδή είχε ενεργοποιηθεί το vectoring στη γραμμή. Η forthnet έστειλε και 2 μνμτα μέσα σε αυτό το διάστημα για να πει ότι η βλάβη είχε διορθωθεί μερικώς και μετά ολικως αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

    Υπήρχε όντως βλάβη στη γραμμή, ήταν απλά θέμα vectoring και ο τεχνικός δεν ήξερε τι εκανε, τα συμπεράσματα δικά σας.

    Η συνέχεια με την ταλαιπωρία για να αλλάξω το technicolor είναι σε άλλο thread. :P

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lnds500 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ξεχάσει ότι είχα ανοίξει θέμα.

    Λοιπόν επειδή μου είχαν κάνει κάτι παρόμοιο παλιότερα (να βάλω VDSL τηλεφωνικά αλλά το πρόγραμμα να παραμείνει ADSL) στην αρχή πήγε εκεί το μυαλό μου. Τους το λέω στο τηλέφωνο, "όχι VDSL έχετε, βλάβη είναι". Έρχεται τεχνικός, μετράει την πρίζα, επιβεβαιώνει τη βλάβη λέγοντας ότι ουτε το δικό του μηχάνημα δούλευε σε ταχύτητες VDSL και ότι έχει πρόβλημα το κουτι (αυτά τότε με τις πολλές βροχές που πλημμυρισε η Μανδρα).

    Περιμένω εγώ να φτιαχτεί και τρώω φλασια, βάζω το Technicolor πάνω και συγχρονίζει όντως 50/5 επειδή είχε ενεργοποιηθεί το vectoring στη γραμμή. Η forthnet έστειλε και 2 μνμτα μέσα σε αυτό το διάστημα για να πει ότι η βλάβη είχε διορθωθεί μερικώς και μετά ολικως αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

    Υπήρχε όντως βλάβη στη γραμμή, ήταν απλά θέμα vectoring και ο τεχνικός δεν ήξερε τι εκανε, τα συμπεράσματα δικά σας.

    Η συνέχεια με την ταλαιπωρία για να αλλάξω το technicolor είναι σε άλλο thread. :P
    Αν είχε ενεργοποιηθεί το vectoring ναι ήταν καθαρά θέμα vectoring

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2008
    Μηνύματα
    320
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    20400/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    TG 784
    SNR / Attn
    16/6(dB) / 5/9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αν σου έχουν δώσει ΖΤΕ168 ROUTER και συγχρονίζεις σε ADSL είναι θέμα του vectoring, πάρε τηλ στις βλάβες να σου στείλουν τεχνικό, με firmware upgrade φτιάχνει. (τηλ. 8001001112)

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή από ΟΤΕ σε Nova
    Από spiros71 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 13:13
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 11:51
  3. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 16:02
  4. Αλλαγή απο pstn σε voip πως κάνουμε;
    Από chriszah στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-17, 11:19
  5. Αλλαγή από cosmote σε άλλο πάροχο
    Από klong στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 15:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας