Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 114
  1. #76
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest

  2. #77
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #78
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    FTTH σε 5-10 χρόνια, όχι τώρα, τουλάχιστον από τον ΟΤΕ!!!! Το ότι το ονόμασε Fiber o OTE δεν είναι FTTH, ούτε FTTB. Απλά με οπτική εννόνεται ΚΑΦΑΟ με αστικό κέντρο, δηλαδή FTTC.
    Και ναι και όχι. Εξηγώ:

    Στο πλάνο για το NGA, που είναι το σύνολο των αναβαθμίσεων σε NGA και φτάνει αυτή τη στιγμή μέχρι Q3 2019, ο ΟΤΕ έχει δώσει μόνο πλάνα για VDSL vectoring, ενώ οι Vodafone και Wind έχουν δώσει ένα μίγμα VDSL vectoring, G.Fast και FTTH (80 VDSL/20 FTTH αν θυμάμαι καλά), αναλόγως της περιοχής. Οπότε ναι, ισχύει ότι -αν δεν αλλάξει κάτι- από τον ΟΤΕ δεν θα δούμε να σκάβει μέχρι τα σπίτια για FTTH τουλάχιστον για τα επόμενα δύο χρόνια, αν όχι περισσότερο.

    Ωστόσο, σύμφωνα με αυτό το πλάνο, τα αστικά κέντρα της Ελλάδας έχουν χωριστεί στους τρεις παρόχους, με τον καθένα να αναλαμβάνει αποκλειστικότητα για το NGA, οποιασδήποτε τεχνολογίας, του κάθε Α/Κ, με μια συγκεκριμένη διαγωνιστική διαδικασία. Μιας και όμως έτσι οι υψηλές (>= 100Mbps) ταχύτητες κάθε γειτονιάς θα είναι μονοπώλιο ενός εκ των τριών, είναι πλέον και οι τρεις υποχρεωμένοι να πουλάνε χονδρική το last mile σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο, e;ite ανάμεταξύ τους, είτε σε Cyta/Forthnet, με ρυθμιζόμενες, κοστοστρεφείς τιμές. Μέχρι τώρα αυτό γινόταν μόνο από τον ΟΤΕ (ΑΡΥΣ/ΟΚΣΥΑ), αλλά η διάθεση χονδρικών πακέτων τόσο VDSL, όσο και FTTH, γίνεται υποχρεωτικά πλέον και από τους άλλους δύο. Περί αυτού είναι η παρούσα ανακοίνωση, βλ. επίσης τιμοκαταλόγους της Wind και Vodafone. Αντίστοιχη ανακοίνωση για τιμές χονδρικής για το VDSL δεν έχει βγει νομίζω, ωστόσο αν θυμάμαι καλά, ισχύουν οι υπάρχουσες τιμές ΟΤΕ και για τους άλλους, μέχρι νεοτέρας.

    Η διάθεση των χονδρικών είναι υποχρεωτική, αλλά η αγορά όχι, οπότε δεν ξέρουμε τι θα κάνει ακριβώς ο καθένας. Ξέρουμε όμως ότι θα είναι μονόδρομος π.χ. ο ΟΤΕ να αγοράσει χονδρικό πακέτο Wind, αν θέλει να δώσει >= 100Mbps σε συγκεκριμένες περιοχές. Ως εκ τούτου, είναι πιθανό πλέον να δούμε FTTH πακέτα στη λιανική από τον ΟΤΕ, σε συγκεκριμένες περιοχές, πριν το 2019, τα οποία όμως χρησιμοποιούν το last mile και bitstream της Wind ή της Vodafone. Το ίδιο φυσικά μπορεί να συμβεί και για vectoring/G.Fast, οπότε π.χ. το ίδιο πακέτο λιανικής 100Mbps του ΟΤΕ μπορεί να παρέχεται πάνω από υποδομές (FTTC VDSL vectoring) OTE σε μια περιοχή, από (FTTC VDSL vectoring) Vodafone σε άλλη, και (FTTH) Wind σε τρίτη. Και ούτω καθεξής για τους υπόλοιπους συνδυασμούς, 15 στο σύνολο τους (3 παρόχοι δικτύου και 5 πάροχοι λιανικής).

    Όλο αυτό το μπλέξιμο είναι δύσκολο να εξηγηθεί σε δίλεπτα βαρύγδουπα σποτάκια σε πελάτες λιανικής. Εκτιμώ ότι αυτός είναι και ο λόγος που τα μετονόμασαν όλα σε "Fiber". Αν ονόμαζαν Fiber μόνο το FTTH, θα έπρεπε να δημιουργήσουν και τιμολογήσουν τα πακέτα εις διπλούν, και να λένε στον καταναλωτή ότι σε κάποιες περιοχές διατίθεται «VDSL 100Mbps» και όχι «FTTH 100Mbps» και τούμπαλιν, με τα δύο αυτά να είναι αμοιβαία αποκλειόμενα (κ.ο.κ. για τις άλλες ταχύτητες). Επιπλέον της σύγχυσης του καταναλωτή, θα είχαν τον κίνδυνο η διάκριση μεταξύ VDSL και FTTH να γίνει πιο εμφανής, και ως εκ τούτου να λάβουν πιθανώς αρνητική διαφήμιση από τους άλλους δύο (σαν να ακούω τα call center «το ξέρετε ότι τα πακέτα Fiber του ΟΤΕ είναι στην πραγματικότητα δικά μας που τους πουλάμε εμείς»).

    Μένει να δούμε τι θα κάνουν τουλάχιστον οι άλλοι δύο και αν θα εφαρμόσουν ενιαία τιμολογιακή πολιτική με βάση την ταχύτητα, και όχι το μέσο Λογικά νεότερα θα έχουμε μεθαύριο, Δευτέρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paravoid : 18-11-17 στις 16:03.

  4. #79
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    https://www.adslgr.com/forum/threads...-Ελλάδα εδω λεει τα πλανα του οτε για τις οπτικες εμεσως πλην σαφως βεβαια..και η προβλεψη μου χαχα.

  5. #80
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ να ρωτήσω κάτι, παράδειγμα ...

    είμαι συνδρομητής vodafone στην περιοχή μου θα σκάψει η wind. Εγώ θα ζητήσω 200/20 από την Voda αλλα αυτή μου πει ότι δεν μπορεί να με εξυπηρέτηση γιατί δεν θέλει να αγοράσει χοντρική από την wind και δεν την υποχρεώνει EETT να το κάνει.
    Eγω τωρα τι κάνω? ποιος με προστατεύει ? άμα θελήσω να φύγω να πάω σε άλλον πάροχο που θα μου δώσει τα 200/20 από την καμπίνα θα πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης στην Voda ???

  6. #81
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλο αυτό το μπλέξιμο είναι δύσκολο να εξηγηθεί σε δίλεπτα βαρύγδουπα σποτάκια σε πελάτες λιανικής. Εκτιμώ ότι αυτός είναι και ο λόγος που τα μετονόμασαν όλα σε "Fiber". Αν ονόμαζαν Fiber μόνο το FTTH, θα έπρεπε να δημιουργήσουν και τιμολογήσουν τα πακέτα εις διπλούν, και να λένε στον καταναλωτή ότι σε κάποιες περιοχές διατίθεται «VDSL 100Mbps» και όχι «FTTH 100Mbps» και τούμπαλιν, με τα δύο αυτά να είναι αμοιβαία αποκλειόμενα (κ.ο.κ. για τις άλλες ταχύτητες). Επιπλέον της σύγχυσης του καταναλωτή, θα είχαν τον κίνδυνο η διάκριση μεταξύ VDSL και FTTH να γίνει πιο εμφανής, και ως εκ τούτου να λάβουν πιθανώς αρνητική διαφήμιση από τους άλλους δύο (σαν να ακούω τα call center «το ξέρετε ότι τα πακέτα Fiber του ΟΤΕ είναι στην πραγματικότητα δικά μας που τους πουλάμε εμείς»).

    Μένει να δούμε τι θα κάνουν τουλάχιστον οι άλλοι δύο και αν θα εφαρμόσουν ενιαία τιμολογιακή πολιτική με βάση την ταχύτητα, και όχι το μέσο Λογικά νεότερα θα έχουμε μεθαύριο, Δευτέρα.
    Πολύ σωστά. Δεν τα είχα σκεφτεί αυτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να ρωτήσω κάτι, παράδειγμα ...

    είμαι συνδρομητής vodafone στην περιοχή μου θα σκάψει η wind. Εγώ θα ζητήσω 200/20 από την Voda αλλα αυτή μου πει ότι δεν μπορεί να με εξυπηρέτηση γιατί δεν θέλει να αγοράσει χοντρική από την wind και δεν την υποχρεώνει EETT να το κάνει.
    Eγω τωρα τι κάνω? ποιος με προστατεύει ? άμα θελήσω να φύγω να πάω σε άλλον πάροχο που θα μου δώσει τα 200/20 από την καμπίνα θα πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης στην Voda ???
    Όντως, αυτό είναι ένα θέμα. Να πληρώνεις ρήτρα, ενώ ζητάς αναβάθμιση γραμμής.

  7. #82
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εννοείται θα πληρώσεις! Αφού έχεις κάνει συμβόλαιο για κάποιο χρονικο διάστημα, για συγκεκριμένη τιμή , και για συγκεκριμένη ταχύτητα. Αν σπάσεις το συμβόλαιο....πληρώνεις!
    Το θέμα είναι, ότι το 200αρι η Voda θα το αγοράσει χονδρική , οπότε θα στο πουλήσει πιο ακριβά. ΆΡΑ τη συμφέρει να σου δώσει 200.
    Εκτός και αν είναι υποχρεωμένοι να αγοράσουν χονδρικά ένα συγκεκριμένο αριθμό συνδέσεων. Αυτό δεν το ξέρω. Αν γνωρίζει κάποιος θα μας διαφωτίσει.

  8. #83
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Aμα είναι έτσι τότε μεγάλη προσοχή στα 2 έτη συμβόλαια που κάνουμε γιατί μπορεί να είναι πρόβλημα ...

  9. #84
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι, ότι το 200αρι η Voda θα το αγοράσει χονδρική , οπότε θα στο πουλήσει πιο ακριβά. ΆΡΑ τη συμφέρει να σου δώσει 200.
    Εκτός και αν είναι υποχρεωμένοι να αγοράσουν χονδρικά ένα συγκεκριμένο αριθμό συνδέσεων. Αυτό δεν το ξέρω. Αν γνωρίζει κάποιος θα μας διαφωτίσει.
    Αν δεν έχει πάρει με ανάθεση από την ΕΕΤΤ τη συγκεκριμενη περιοχή η Vodafone, τότε υποχρεωτικά αν θέλει να δώσει υψηλές ταχύτητες, θα πρέπει να αγοράσει χονδρικά από τον πάροχο που την έχει αναλάβει.

  10. #85
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχει πάρει με ανάθεση από την ΕΕΤΤ τη συγκεκριμενη περιοχή η Vodafone, τότε υποχρεωτικά αν θέλει να δώσει υψηλές ταχύτητες, θα πρέπει να αγοράσει χονδρικά από τον πάροχο που την έχει αναλάβει.
    Λογικα αν ο παροχος που εχει αναλαβει την καμπινα αν δωσει πχ υποθετικα 500Mbit τοτε μπορει να δωσει και η Vodafone το ιδιο ετσι ;; (παιρνοντας χονδρικη απο τον παροχο καμπινας )
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  11. #86
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.353
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα αν ο παροχος που εχει αναλαβει την καμπινα αν δωσει πχ υποθετικα 500Mbit τοτε μπορει να δωσει και η Vodafone το ιδιο ετσι ;; (παιρνοντας χονδρικη απο τον παροχο καμπινας )
    Ακριβώς. Αν το θελήσει η Vodafone να αγοράσει χοντρική από άλλο πάροχο (ή το ανάποδο), είναι υποχρεωμένος ο άλλος πάροχος να πουλήσει στη Vodafone και μάλιστα σε τιμή χοντρικής, που έχει οριστεί από την ΕΕΤΤ.

  12. #87
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ να ρωτήσω κάτι, παράδειγμα ...

    είμαι συνδρομητής vodafone στην περιοχή μου θα σκάψει η wind. Εγώ θα ζητήσω 200/20 από την Voda αλλα αυτή μου πει ότι δεν μπορεί να με εξυπηρέτηση γιατί δεν θέλει να αγοράσει χοντρική από την wind και δεν την υποχρεώνει EETT να το κάνει.
    Eγω τωρα τι κάνω? ποιος με προστατεύει ? άμα θελήσω να φύγω να πάω σε άλλον πάροχο που θα μου δώσει τα 200/20 από την καμπίνα θα πληρώσω την ρήτρα αποχώρησης στην Voda ???
    Κανείς, και θα πληρώσεις τη ρήτρα αποχώρησης στη Vodafone, νομίζω. Το συμβόλαιο σου είναι για τη διάρκεια που υπέγραψες και την ταχύτητα που υπέγραψες, δεν έχουν καμιά υποχρέωση να σου δώσουν παραπάνω επειδή εμφανίστηκε ένα προϊόν χονδρικής που θα μπορούσαν να αγοράσουν.

    Αυτό υφίσταται μάλιστα και σήμερα, και μάλιστα… είμαι προσωπικά παθόντας

    Εxώ Cyta ADSL 24Mbps από DSLAM της Cyta στο Α/Κ· πρόσφατα (7/10, ήταν στις υποχρεώσεις από την ΕΕΤΤ) στην περιοχή διατέθηκε VDSL, χωρίς vectoring, από την καμπίνα από τον ΟΤΕ, σε λιανική και χονδρική. Ο ΟΤΕ δείχνει διαθεσιμότητα έως 50Mbps από τις 7/10 (λιανική) και στη Vodafone εμφανίστηκε διαθέσιμο περίπου μια εβδομάδα αργότερα (με προϊόν χονδρικής ΟΤΕ φυσικά). Η Cyta δεν εμφανίζει ακόμα 50Mbps διαθέσιμα, και δεν έχει και καμία υποχρέωση, συμβατική ή μη, να κάνει κάτι τέτοιο, και ούτε και εγώ έχω πάτημα για διακοπή συμβολαίου (ευτυχώς, έληξε στο μεταξύ, το είχα προβλέψει). Πιθανώς το κάνει για λόγους κόστους, ή δεν έχουν ΟΚΣΥΑ στο A/K ακόμα, ή είναι ανοργάνωτοι και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, ή έχουν σταματήσει τις επεκτάσεις λόγω πώλησης. Ποιός ξέρει!

    Προσοχή στα διετή συμβόλαια όπως ειπώθηκε και παραπάνω. Επίσης, αν καίγεστε για NGA, και οι προσφορές από διάφορους παρόχους που παίρνετε είναι παρόμοιες κοστολογικά, ίσως έχει νόημα να πάρετε από τον πάροχο που θα δώσει NGA στην περιοχή σας. Το πιθανότερο είναι ότι θα μειώσει την όποια καθυστέρηση.

  13. #88
    Εγγραφή
    23-10-2017
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗΣ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Cosmote Fiber 200
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Το ίδιο συμβαίνει και στην Καλλιθέα την οποία την έχει αναλάβει η WIND και έχει σκάψει ήδη για δίκτυο οπτικών ινών και έχει βάλει και τα καφάο της.Περιμένω πως και πως να ενεργοποιηθούν οι καμπίνες και να δω πόσο θα μου πουλήσει το vdsl ο ΟΤΕ μιας και έχω 1 χρόνο ακόμα συμβόλαιο.

  14. #89
    Εγγραφή
    28-01-2012
    Περιοχή
    peristeri
    Μηνύματα
    2.071
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    Nova
    Router
    tplink archer vr900
    SNR / Attn
    30(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos7escape Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο συμβαίνει και στην Καλλιθέα την οποία την έχει αναλάβει η WIND και έχει σκάψει ήδη για δίκτυο οπτικών ινών και έχει βάλει και τα καφάο της.Περιμένω πως και πως να ενεργοποιηθούν οι καμπίνες και να δω πόσο θα μου πουλήσει το vdsl ο ΟΤΕ μιας και έχω 1 χρόνο ακόμα συμβόλαιο.
    θα εχει ληξη το συμβολαιο μεχρι να ενεργοποιηθουν οι καμπινες

  15. #90
    Εγγραφή
    23-10-2017
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗΣ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Cosmote Fiber 200
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike_871 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα εχει ληξη το συμβολαιο μεχρι να ενεργοποιηθουν οι καμπινες
    Οχι δεν νομιζω να αργησει τοσο πολυ!

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-17, 18:51
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-17, 20:27
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-17, 18:23
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-17, 11:56
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 13:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας