Σελ. 12 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 373
  1. #166
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedRock Εμφάνιση μηνυμάτων
    27€ το μήνα με 50/10 και με δωρεάν σταθερό και με 2 ώρες ομιλία στο καρτοκινητό μου. δε βλέπω πώς θα με δελεάσουν να ανέβω σε μεγαλύτερες ταχύτητες.
    Ελα ντε! Γιατι να πας στα 100 και να δινεις €15 παραπανω? Ιδιο upload εχει η 100αρα (κακως!) και τα 50 ειναι υπεραρκετα για download.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω δεν μπορω να καταλαβω πως θα δωσουν 200Mbits. Δεν νομιζω οτι οι καρτες που βαζουν υποστιριζουν 35b η gfast.
    Ακομα αμφιβαλω εαν μεταβουν σε 30 προφιλ γιατι δεν ειναι συμβατο με το vectoring ενω το 35 ειναι μιας και ειναι πολλαπλασιο.
    Τωρα εαν βαλουν και αλλες dslam καρτες στα KV που να υποστηριζουν 35b η gfast ειναι κατι που δεν το γνωριζω αλλα απο θεμα κοστους
    ποσοι σε μια γειτονια να θελουν 200mbits ωστε να παει ο οτε η η wind να βαλουν extra dslam καρτα
    και να ειναι στα πρωτα 100 μετρα απο την καμπινα????? Εδω ειναι το μεγαλο ερωτημα.
    Το G.Fast απο καμπινα θα ειναι για λιγους, οπως ειναι σημερα το VDSL2 απο Α/Κ.

    Υψηλες συχνοτητες, κοντινη αποσταση...

    Για σωστο G.Fast θα χρειαστει FTTPdp τοπολογια, δηλαδη επιπλεον σκαψιματα.

    http://www.mvmtel.com/efx-14-four-channel-g-fast-onu/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Οτε στην ανακοινωση για επισημη διαθεση 100αρας και 200αρας κανει λογο για supervectoring....αρα μιλαμε για 35b vectored στις 200αρες
    Για δειτε εδω τι λεει περι supervectoring/35b:

    http://gfastnews.com/index.php/90-r/...elayed-to-2019

    Cosmote = DT

    Μηπως γι' αυτο το 200αρι θα αργησει λιγο ακομα?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    To οφελος του καθολικου vectoring ειναι τεραστιο καθως οσο μεταφερονται οι νεοι πελατες στις καμπινες δεν θα πεφτουν οι ταχυτητες οπως γινεται στην Αγγλια...εκει αναγκαστηνε να δωσουνε 3db SNR γιατι το crosstalk παει συνεφο στις καμπινες
    Ωραια ολα αυτα, αλλα εγω εχω απορια για ποια χρηση ακριβως βγαλανε το 30a που υπαρχει εδω και τοσα χρονια ως VDSL2 profile.

    Ειναι για μονο για FTTB (πολυκατοικιες)? Εκει δηλαδη δεν υπαρχει προβλημα με την ελλειψη vectoring αν μιλαμε π.χ. για 16 διαμερισματα/γραμμες?

    Non-vectoring DSLAM εχω δει μονο σε DPUs που υποστηριζουν μονο μια γραμμη, αρα μονο εκει δεν υπαρχει θεμα με crosstalk... απαξ και μπει εστω και δευτερη, αρχιζουν τα προβληματα.

    Εντωμεταξυ υπαρχει και αυτο:

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...L2_deployments

    "Päijät-Hämeen Puhelin started providing 100/64 Mbit/s VDSL2 subscriptions in 2007 Q1.

    DNA Oy offers symmetric 100/100 Mbit/s VDSL2 connections at least in the Oulu area."


    Αυτοι πως δινουν 100αρες με τοσο μεγαλο upload εδω και μια δεκαετια? Προφανως μονο με 30a. Και με το crosstalk τι γινεται?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ποιοτητα των καλωδιων στην ελλαδα ειναι πολυ χαλια. Ειδικα η πλεξουδα που καταληγη στο καφαο. Καλο και το supervectoring οπου στην ουσια ειναι το vectoring στο 35b profil αλλα εχω την εντυπωση
    οτι δεν προκειτε να πιασουμε σε γενικες γραμμες αυτες τις ταχυτητες. Μερικοι μπορει να το πιασουν αλλα θα αρχισουμε τα παζαρεματα και τις αλλαγες στο profile καθε τρις και λιγο
    Εγω ειμαι στο Τοροντο και οι οπτικες ερχονται στο σπιτι αρκετες φορες οπως τα κανονικα καλωδια. Δηλαδη απο κολωνα σε κολωνα και σπαει σε διπλανα σπιτια.
    Ετσι ειναι πολυ ευκολο και φτηνο να δωσεις fiber to the home απο το να βαζεις gfast καρτες η οποιες δεν πρεπει να περνουν πανω απο 48 συνδρομητες η μια.
    Καποια στιγμη λογο των κακων καλωδιων ο οτε θα αναγκαστει να περασει καινουργια καλωδια οποτε δεν βλεπω το λογο να μην περνανε οπτικες κολονατα και απο σπιτι σε σπιτι.
    Για να δουμε. Εγω νομιζω οτι βιαζονται για 200mbits. Εαν το service δεν ειναι διαθεσιμο τουλαχιστον σε ενα 80% σε αυτους που μπορουν να εχουν vdsl τοτε γιατι ολη αυτη η διαφημιση?
    Εγω βλεπω τα στατιστικα ενος φιλου μου στον οποιο μολις ενεργοποιηθηκε το vectoring και το zyxel VMG8924 του εδειξε attainable rate 122Mbits και σιγουρα ειναι λιγοτερο απο 150 μετρα απο το KV
    Συμφωνα με το γραφημα επρεπε να του εδειχνε περιπου 180Mbits. Και να σκευτητε οτι ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος ειναι δικο του το κτηριο εχει περασει ethernet στην πολυκατοικια του με σωστα Patch panels και ρεκλετες για τις γραμμες του οτε και παρολα αυτα το καλωδιο εξω απο το κτηριο ειναι χαλια.
    Να επισημανω κατι οτι εδω η Bell Canada (τοπικος οτε) εβαλε vdsl dslam σε καθε γωνια του δρομου και το μεγαλυτερο προφιλ που δινει ειναι 50mbits.
    Ανακοινωσαν οτι δεν θα επενδυσουν σε αλλη vdsl τεχνολογια γιατι τους βγαινει πιο ακριβη απο τα services που θελουν να δωσουν και πανε κατευθειαν σε fiber to the home
    Λεω εγω μηπως κατι ξερουν?
    Με ολο τον σεβασμο, αλλα θεωρω οτι συγκρινεις ανομοιες περιπτωσεις.

    Ο Καναδας ειναι σχετικα αραιοκατοικημενη χωρα, οποτε εχει καποιο νοημα αυτο με τις κολωνες (ετσι κανει και η Verizon στις ΗΠΑ). Ενδεχομενως να εχει νοημα και για χωρια στην Ελλαδα, οχι ομως για αστικες περιοχες. Εκει το μηκος του χαλκου απο το ΚΑΦΑΟ συνηθως ειναι μικρο.

    Επισης, εσεις στον Καναδα εχετε πιο σοβαρα προβληματα με bandwidth caps, ετσι δεν ειναι? Εμεις εδω δεν εχουμε τετοια (για ποσο ακομα δεν ξερω), με εξαιρεση το passive FTTH της Inalan.

    Ο χαλκος εχει τεραστιο potential και δυσκολα θα εγκαταλειφθει εντελως:

    https://www.semiwiki.com/forum/attac...nfographic.jpg
    http://gfastnews.com/index.php/90-r/...24-and-848-mhz
    https://www.assia-inc.com/terabit-dsl/

    Δεν ειναι μονο οι καμπινες οπως βλεπεις, υπαρχει κι αλλο σταδιο εξελιξης μετα απο αυτες. Σαν την αναπτυξη των τριχοειδων αγγειων που ειπε και καποια ψυχη...

  2. #167
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην Αμερικη και Καναδα τους αρμεγουν κανονικα με το cable internet+TV....data caps και αγιος ο θεος...εκτος απο τις περιοχες που υποστηριζεται google fiber και verzion fios
    Τωρα με τον στρατηγο Trump θα καταργησουν και το Net Neutrality....αυτες ειναι τραγικες καταστασεις και εχει γινει πανικος στα φορουμ...θα σε βαζουν να πληρωνεις ξεχωριστα για Facebook και Youtube

    Δεν υπηρχε ποτε μεγαλη δημοφιλια του adsl και vdsl στις Αμερικες.Βεβαια οταν εμεις ειχαμε dialup 33 Κbps μιλαγα με Αμερικανο που ειχε Cable 5Μbit...τοτε ομως δεν ειχανε caps λογικα
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  3. #168
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Να σου πω την αληθεια το προβλημα με το bandwidth caps το ειχαμε πριν 3-4 χρονια. Εγω στο σπιτι μου δεν εχω bandwidth cap εδω και τουλαχιστον 4 χρονια.
    Στην αρχη η διαφορα στην τιμη ηταν μεγαλη (ι.ε 15$) για να παρεις unlimited. Τωρα η διαφορα εχει πεσει στα 5$ (ι.ε 3.7 ευρω) και τινι να εξαφανιστη.
    Ολο και περισσοτεροι περνουν uniliited και πο περισσοτεροι providers δεν το διαφημιζουν ποια. Εγω παντως συγκρινω providers και πακετα unlimited παντα.
    Να σου δωσω και ενα παραδειγμα. Τα πακατα που δεν ειναι unlimited εχουν limit 300Gb το μηνα (συνηθως τα μικρα ι.ε 30mbits) και καποια αλλα εχουν 500Gb.
    Εγω με IPTV και να ειναι η τηλεοραση αρκετες ωρες την ημερα ανοιχτη και να μην κοιταω και να κανω διαφορα αλλα στον υπολογιστη με δυσκολια εφτανα τα 300gb το μηνα.
    Φυσικα εαν καποιος εκανε torrent και κατεβασε ταινειες τα 300GB θα ηταν λιγα. Φυσικα σημερα απλα περνεις ενα unlimited (που ειναι και τα περισσοτερα) και τελειωνει η ιστορια.

    Τωρα το θεμα με τις οπτικες απο κολονα σε κολονα θα διαφωνισω εδω. Οντως ο καναδας και η αμερικη ειναι αεροκατοικοιμενες και ισα ισα δεν θα συμφερε εδω τις εταιριες να τραβανε
    οπτικες για ενα και μονο σπιτι στα 500 μετρα. Οσο ποιο πυκνοκατοικοιμενα εισαι τοσο συμφερη η οπτικη γιατι να συνδεσεις τα σπιτια σε οπτικη ειναι bus τυπου και οχι ενα προς ενα
    οπως ειναι το χαλκινο καλωδιο.
    Το να σκαψεις απο την αλλη ειναι ακριβο αλλα εγω μιλαω να μεταφερεις την οπτικη απο κολονα σε κολονα και απο σπιτι σε σπιτι οπως ειναι στην ελλαδα (και εδω).
    Ο Οτε στην ελλαδα εχει κανει προβλεψη και βαζει τα vdsl καφαο ανα 500 μετρα. Εαν θες για παραδειγμα να καλυψεις ενα στενο (ας υποθεσουμε σε ευθεια) απλα
    βαζει στην κολονα ενα οπτικο καλωδιο (μπορει να εχει αρκετες οπτικες ινες) και το τραβαει σε μια ευθεια σπο κολονα σε κολονα. Το καλωδιο βρισκεται εξω απο καθε σπιτι.
    Εαν ηθελε να το κανει με χαλκινο θα χρησιμοποιουσε αρκετα καλωδια γιατι η τοπολογια θα ηταν 1 προς ενα με το καφαο.
    Δεν ξερω ποσο κανει το καλωδιο της οπτικης σημερα αλλα πιστευω οτι οι τιμες εχουν πεσει παρα μα παρα πολυ για τις οπτικες ενω τα μεταλλα στο χρηματιστιριο εχουν παρει την ανηφορα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Αμερικη και Καναδα τους αρμεγουν κανονικα με το cable internet+TV....data caps και αγιος ο θεος...εκτος απο τις περιοχες που υποστηριζεται google fiber και verzion fios
    Τωρα με τον στρατηγο Trump θα καταργησουν και το Net Neutrality....αυτες ειναι τραγικες καταστασεις και εχει γινει πανικος στα φορουμ...θα σε βαζουν να πληρωνεις ξεχωριστα για Facebook και Youtube

    Δεν υπηρχε ποτε μεγαλη δημοφιλια του adsl και vdsl στις Αμερικες.Βεβαια οταν εμεις ειχαμε dialup 33 Κbps μιλαγα με Αμερικανο που ειχε Cable 5Μbit...τοτε ομως δεν ειχανε caps λογικα
    Σημερα οπως αναφερα το data caps δεν ειναι προβλημα. Ολοι οι providers εχουν unlimited πακετα με σχεδος ιδια λεφτα με καποιο ιδιο που δεν εχει unlimited (ισως η διαφορα να ειναι 5$)
    Το προβλημα για μενα ειναι η τηλεοραση. Ολοι θελουν να σου δινουν τηλεοραση, ιντερνετ, τηλεφωνο ολα μαζι και αυτο εμενα δεν μου αρεσει.
    Ακομα σε πολλα διαμερισματα δεν μπορεις να βαλεις κεραια για να ποιανεις τα ελεθευρα ATSC καναλια οποτε η πας cable η vdsl η σε iptv που εχω και εγω (βεβαια δεν ειναι νομιμο αλλα εχει αρχισει να πιεζει τους μεγαλους να ριχνουν τις τιμες).
    Ακομα να ξερετε οτι οι τιμες που περνει ο κοσμος εδω δεν ειναι αυτες που βλεπει ο καθενας στο website της καθε εταιριας. Μονο οι βλακες περνουν αυτες τις τιμες.
    Εδω παντα μιλας με το loyalty department και περνεις τιμες παρα πολυ μικροτερες. Κατι τετοιο γινετε και τωρα τελευταια στην ελλαδα με το να σου τηλ και να σου λενε τιμες οι οποιες
    δεν υπαρχουν στο website τους μονο που εδω η διαφορα ειναι μεγαλη.

    Για να διασκεδασουμε λιγο να σας πω τι πληρωνω εδω. Εχω πακετο μη διαφημιζομενο και περνω cable ιντερνετ απο τον Rogers (o δευτερος ποιο μεγαλος εδω ο οποιος internet, τηλεοραση, κινητο και διαφορα αλλα) 55 καναδικα συν 13% = 62.15$ περιπου 41 ευρω. Το service μου ειναι για 75mbits down kai 12 up αλλα με εχουν σε προφιλ 100Mbits down kai 12 up.
    Αυτο δεν ειναι λαθος αλλα το κανουν εξεπητιδες για να παραμηνης σε αυτους.
    Η προηγουμενη εταιρια που ειχα στο ιντερνετ ηταν ποιο μικρη μου εδινε 100Mbits down 10Mbits (φυσικα unlimited internet) up με 50$ τελικη (37ευρω). Δεν ειχα κανενα προβλημα μαζι τους
    αλλα μολις εμαθα οτι το calling centre το εχουν στην ινδια και για τυχαιο λογο τους πηρα τηλεφωνο να μιλησω και ο ινδος μου ειπε οτι βρισκετε στο new delhi τα πηρα στο κρανιο και εφυγα.
    Οπως καταλαβενετε τα δολλαρια βγαινουν εδω πρεπει να παραμεινουν εδω με ντοποιους και να καταναλωθουν εδω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος prince72 : 22-11-17 στις 06:21.

  4. #169
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σημερα οπως αναφερα το data caps δεν ειναι προβλημα. Ολοι οι providers εχουν unlimited πακετα με σχεδος ιδια λεφτα με καποιο ιδιο που δεν εχει unlimited (ισως η διαφορα να ειναι 5$)
    Το προβλημα για μενα ειναι η τηλεοραση. Ολοι θελουν να σου δινουν τηλεοραση, ιντερνετ, τηλεφωνο ολα μαζι και αυτο εμενα δεν μου αρεσει.
    Ακομα σε πολλα διαμερισματα δεν μπορεις να βαλεις κεραια για να ποιανεις τα ελεθευρα ATSC καναλια οποτε η πας cable η vdsl η σε iptv που εχω και εγω (βεβαια δεν ειναι νομιμο αλλα εχει αρχισει να πιεζει τους μεγαλους να ριχνουν τις τιμες).
    Ακομα να ξερετε οτι οι τιμες που περνει ο κοσμος εδω δεν ειναι αυτες που βλεπει ο καθενας στο website της καθε εταιριας. Μονο οι βλακες περνουν αυτες τις τιμες.
    Εδω παντα μιλας με το loyalty department και περνεις τιμες παρα πολυ μικροτερες. Κατι τετοιο γινετε και τωρα τελευταια στην ελλαδα με το να σου τηλ και να σου λενε τιμες οι οποιες
    δεν υπαρχουν στο website τους μονο που εδω η διαφορα ειναι μεγαλη.
    Αυτα με το loyalty department γινεται και εδω χρονια συν οτι οι τιμες ειναι πολυ φθηνοτερα απο τα πακερα cable+internet Αμερικη..δεν μπορουν να πανε πιο κατω..αλλες οι τιμες καταλογου και αλλες οι τιμες που σου δινουν στο τηλεφωνω για ανανεωση...Το πακετο που εχω εγω τωρα σε αμερικανικο φορουμ ειδα να πουλιεται στο μιλητο/τηλεφωνο οχι καταλογο τουλαχιστον 80$ το μηνα.

    Αυτα που περιγραφεις για την τηλεοραση τα ξερω γι αυτο εγραψα για την cable tv...βεβεαια και εδω Ελλαδα δεν με ενδιαφερει το θεμα τηλεοραση αφου το προγραμμα ειναι σαβουρα/σαπιλα ... οτι ταινια ή σειρα θελω υπαρχει αλλος τροπος να την δω οποτε αν εμενα στο Κανδαδα/Αμερικη εκει θα μου ηταν αδιαφορη η cable tv/aerial tv

    Παντως ειναι ευχαριστο που δεν εχεις caps αλλα νομιζω στο Κανδα ειναι καλυτερα.... στην Αμερικη ειναι πολυ χειροτερα (και στην Αυστραλια επισης)
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  5. #170
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα με το loyalty department γινεται και εδω χρονια συν οτι οι τιμες ειναι πολυ φθηνοτερα απο τα πακερα cable+internet Αμερικη..δεν μπορουν να πανε πιο κατω..αλλες οι τιμες καταλογου και αλλες οι τιμες που σου δινουν στο τηλεφωνω για ανανεωση...Το πακετο που εχω εγω τωρα σε αμερικανικο φορουμ ειδα να πουλιεται στο μιλητο/τηλεφωνο οχι καταλογο τουλαχιστον 80$ το μηνα.

    Αυτα που περιγραφεις για την τηλεοραση τα ξερω γι αυτο εγραψα για την cable tv...βεβεαια και εδω Ελλαδα δεν με ενδιαφερει το θεμα τηλεοραση αφου το προγραμμα ειναι σαβουρα/σαπιλα ... οτι ταινια ή σειρα θελω υπαρχει αλλος τροπος να την δω οποτε αν εμενα στο Κανδαδα/Αμερικη εκει θα μου ηταν αδιαφορη η cable tv/aerial tv

    Παντως ειναι ευχαριστο που δεν εχεις caps αλλα νομιζω στο Κανδα ειναι καλυτερα.... στην Αμερικη ειναι πολυ χειροτερα (και στην Αυστραλια επισης)
    Απο οτι ξερω απο φιλους μου εχουν αρχισει να μην εχουν data caps και εκει αν και μερικα data caps ειναι οντως μεγαλα.
    Εγω εχω voip τηλεφωνο σταθερο (εννοω με toronto νουμερο δω και 8 χρονια) και μιλαω με τους γονεις μου με voip. Τουε εχω βαλει ενα τοροντο νουμερο στο σπιτι
    οποτε οποτε με περνοουν σταθερο/κινητο το ιδιο ειναι, ασε δε που ειναι δωρεαν το voip νουμερο για ολα τα τηλεφωνα στον καναδα.

    Εμενα με πηραζε ποιο πολυ η local TV αναγκαζομουνα να περνω ποιο παλια ιντερνετ και τηλεοραση μαζι. Απο τοτε που εχω βαλει iptv ξελευθερωθηκα.
    Παντως να αναφερω εδω οτι μπορεις να παρεις αλλων εταιριων calling centers (απο Loyalty βγαινεις μονο εαν εχεις υπηρεσια μαζι τους) και να τους ζητησης προσφορα.
    Ειμαι σιγουρος οτι δεν θα σε αφησουν να φυγεις ετσι. Ακομα το καλο ειναι οτι σου στελνουν την προσφορα με εμαιλ οποτε δεν μιλαμε με αερα.
    Ακομα κατι να αναφερο εαν εχεις μια καλη προσφορα στο κινητο η ετερια ποτε μα ποτε δεν σου αυξανει την τιμη. Σου την διατηρη εφ ορου ζωης

  6. #171
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Μερικές τεχνικές απορίες.
    Αν υποθέσουμε ότι θέλει ο ΟΤΕ ή ο όποιος πάροχος να βάλει οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι κάποιου τα ΚΑΦΑΟ που υπάρχουν είναι συμβατά; Δηλαδή θα υπάρχουν γραμμές χαλκού και οπτικές ίνες στο ίδιο ΚΑΦΑΟ ταυτόχρονα;
    Στις πολυκατοικίες τι γίνεται; Φαντάζομαι θα πρέπει να αλλαχτεί όλος ο πίνακας.
    Με τον εξοπλισμό τι γίνεται; χρειάζονται ειδικά ρούτερ-μόντεμ; Η ίδια απορία ισχύει και για τώρα βέβαια, ο εξοπλισμός που έχουμε τώρα είναι συμβατός με την νέα τεχνολογία ή θα πάρουμε αναγκαστικά του παρόχου αν αποφασίσουμε να βάλουμε τα νέα πακέτα;

  7. #172
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα εαν καποιος εκανε torrent και κατεβασε ταινειες τα 300GB θα ηταν λιγα. Φυσικα σημερα απλα περνεις ενα unlimited (που ειναι και τα περισσοτερα) και τελειωνει η ιστορια.
    Μην το σκέφτεσαι με torrents. Απλά σκέψου ένα σπίτι να έχει 1 ή και παραπάνω gamers. Πλέον αρκετά games είναι 60+GB, πχ το Shadow of War 96GB. Το αγοράζεις με key online και το κατεβάζεις.

  8. #173
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το σκέφτεσαι με torrents. Απλά σκέψου ένα σπίτι να έχει 1 ή και παραπάνω gamers. Πλέον αρκετά games είναι 60+GB, πχ το Shadow of War 96GB. Το αγοράζεις με key online και το κατεβάζεις.
    Ξερεις τι κλαμμα εχει πεσει στην Αμερικη με το Scorpio και τα 4K assets (100GB games)? Τυχεροι ειμαστε μεσα στην ατυχια μας (χαλια upload λογω ADSL)... και ναι, εκει περα τις σνομπαρουν τις xDSL, ισως γιατι παντα ειχαν δικτυα cable.

  9. #174
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν παιζω παιχνιδια και δεν μπορω να ξερω οτι ειναι τοσο μεγαλα.
    Απο την αλλη σε αυτη την περιπτωση απλα καποιος περνει ενα unlimited πακετο.
    Τωρα σε ενα πιο λογικο σπιτι μπορει να παρουν ενα με 300gb cap και εαν πανε παραπανω να πληρωσουν αλλα 10$.
    Δεν ειναι τρομερο σημερα η διαφορα και ετσι οπως παει σε λιγο καιρο δεν θα βρισκεις ουτε τα cap plans

  10. #175
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RedRock Εμφάνιση μηνυμάτων
    27€ το μήνα με 50/10 και με δωρεάν σταθερό και με 2 ώρες ομιλία στο καρτοκινητό μου. δε βλέπω πώς θα με δελεάσουν να ανέβω σε μεγαλύτερες ταχύτητες.
    η wind πλεον δινει 50/5 ; δινει κανεις 50/10;

  11. #176
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    522
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω ειμαι στο Τοροντο και οι οπτικες ερχονται στο σπιτι αρκετες φορες οπως τα κανονικα καλωδια. Δηλαδη απο κολωνα σε κολωνα και σπαει σε διπλανα σπιτια.
    Ετσι ειναι πολυ ευκολο και φτηνο να δωσεις fiber to the home απο το να βαζεις gfast καρτες η οποιες δεν πρεπει να περνουν πανω απο 48 συνδρομητες η μια.
    Καποια στιγμη λογο των κακων καλωδιων ο οτε θα αναγκαστει να περασει καινουργια καλωδια οποτε δεν βλεπω το λογο να μην περνανε οπτικες κολονατα και απο σπιτι σε σπιτι.
    Κανονικά στην επαρχία και σε όλα τα προάστια των πόλεων, όπου το τηλεφωνικό καλώδιο έτσι κι αλλιώς μεταφέρεται με κολώνες σήμερα, θα έπρεπε να γίνει αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η πιο εύκολη και πιο φθηνή λύση δεν ευδοκιμεί. Θα μπορούσαν όλα τα χωριά της Ελλάδος να έχουν καθαρίσει με FTTH σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

    Κάποιος ανέβασε σε προηγούμενο ποστ μια φωτογραφία από Ρουμανία, με μια κολώνα γεμάτη καλώδια οπτικών να κρέμονται. Αν και το θεωρώ ακραίο παράδειγμα, θα το προτιμούσα έναντι των 11Mbps που θα παραμείνουν τόσα για τα επόμενα χρόνια...

  12. #177
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά στην επαρχία και σε όλα τα προάστια των πόλεων, όπου το τηλεφωνικό καλώδιο έτσι κι αλλιώς μεταφέρεται με κολώνες σήμερα, θα έπρεπε να γίνει αυτό. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η πιο εύκολη και πιο φθηνή λύση δεν ευδοκιμεί. Θα μπορούσαν όλα τα χωριά της Ελλάδος να έχουν καθαρίσει με FTTH σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

    Κάποιος ανέβασε σε προηγούμενο ποστ μια φωτογραφία από Ρουμανία, με μια κολώνα γεμάτη καλώδια οπτικών να κρέμονται. Αν και το θεωρώ ακραίο παράδειγμα, θα το προτιμούσα έναντι των 11Mbps που θα παραμείνουν τόσα για τα επόμενα χρόνια...
    Εδω στο Τοροντο εχουμε 3 σεναρια που για μενα ολα δουλευουν μια χαρα. Στη downtown οπως λεμε οπου εχουμε high rise building αλλα και πιο απλα σπιτια αλλα γενικα ειναι πυκνοκατοικειμενο (οχι οπως η κυψελη) δεν εχουμε εναερια καλωδια, ολα ειναι υπογειως. Ακομα και τα καλωδια της δεη ειναι υπογειως. Εδω εχουν σκαψει 10ετιες πριν και εχουν φρεατια ανα τακτα διαστηματα ι.ε 50 μετρα και απο κατω
    υπαρχει ενας αγωγος περιπου 1 μετρο διαμετρο. Ολες οι ετεριες ριχνουν τις οπτικες με ενα μηχανιμα απο τα φρεατια και τις τραβανε χιλιομετρα χωρις να σκαψει κανενας. Ο χρονος που τους περνει ειναι αμελιτεος.
    Η οπτικη ερχετε στο κτηριο και απο εκει σε ολα τα διαμερισματα η σπιτια
    Ετσι οποιος θελει περναει τις οπτικες τις δικες του. Πειστευω οτι πληρωνει κατι καπου στον δημο. Αντιθετα με τον ΟΤΕ ο οποιος σκαβει 15 εκατοστα στο δρομο και με την παραμικρη πλημμηρα
    η ασφαλτος θα ξυλωθει.
    Το ιδιο γινετε με τα φρεατια σε ολη το τοροντο αλλα για οπτικες κορμου.
    Το δευτερο σεναριο ειναι να διακλαδιζουν τις οπτικες απο τα φρεατια κορμου σε σπιτα σε κολονες οπως γινετε και στην ελλαδα αλλα υπαρχει τακτοποιηση. Βλεπω στην κολονες και καλωδια νουμερα, με ονοματα
    εταιριων και διαφορα αλλα για ξερουν ποιο καλωδιο οπτικης παει που. Ετσι τα σπιτια περνουν οπτικες παλι πολυ γρηγορα και χωρις κανενας να σκαψει.
    Το τριτο σεναρια ειναι να περνουν οπτικι απο φρεατια κορμου και να σκαβουν ωστε να μεγαλωσουν τα φρεατια και να φτασουν οι οπτικες στα σπιτια.
    Ακομα και κατι να αναφερω οτι οταν σκαβουν (και γενικα οτι εργα γεινονται στο δρομο) υπαρχει παντα ενας αστυνομικος να επιβλεπει και να αξιολογισει οτι η εταιρια θα τα φτιαξει ολα πριν.

    Μα ειναι τοσο δυσκολο να γινει κατι τετιο στην ελλαδα? Αναρωτιεμε?
    Θα μπορουσε ο οτε τωρα που εχει KV σε λιγοτερο απο 500 μετρα να δινει οπτικη στα σπιτια απο κολονα σε κολονα οπως θα γινονταν σε χαλκινα καλωδια. Ακομα και εαν πρεπει να αντικαταστηση
    τα χαλκινα καλωδια θα μπορουσε πολυ ευκολα να δωσει οπτικες.
    Εν παση περιπτωση....

  13. #178
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μα ειναι τοσο δυσκολο να γινει κατι τετιο στην ελλαδα? Αναρωτιεμε?
    Θα μπορουσε ο οτε τωρα που εχει KV σε λιγοτερο απο 500 μετρα να δινει οπτικη στα σπιτια απο κολονα σε κολονα οπως θα γινονταν σε χαλκινα καλωδια. Ακομα και εαν πρεπει να αντικαταστηση
    τα χαλκινα καλωδια θα μπορουσε πολυ ευκολα να δωσει οπτικες.
    Εν παση περιπτωση....
    Απο οσα εχω διαβασει στο φορουμ απο πολλους το vectoring/gfast ειναι ενα ενδιαμεσο σταδιο/step για τον ΟΤΕ (φανταζομαι και για τους αλλους)
    Μελλοντικα το τελικο σταδιο του σχεδιασμου ΟΤΕ (απο 2020+) ειναι να δωσει απο καμπινες οπτικες ινες σε ολα τα σπιτια
    Τωρα με ποιο τροπο υλοποιησης θα γινει αυτο δεν το γνωριζω

    Ηδη σε καποια ΚΑΦΑΟ λιγα βεβαια οπως στη Καλαματα αλλα και Αττικη ηδη απο αυτην την φαση (πριν το 2020) θα δινει FTTH απευθειας απο την καμπινα
    Αν διαβασεις το αρχειο λεει ρητα FTTH και οχι GFAST σε αυτες τις καμπινες
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  14. #179
    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περιοχή
    Perama
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE ZXHNH168N
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 13.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αστικό. Και να ήθελε υψηλότερες ταχύτητες δεν θα του έδιναν.
    σωστά.από αστικό παίρνω. ο ΟΤΕ είναι δίπλα μου πάντως για υψηλότερες ταχύτητες,αν μου έδιναν 100 up ,τότε ναι θα το σκεφτόμουν σοβαρά. έτσι όπως είμαι τώρα δε με χαλάει καθόλου.

  15. #180
    Εγγραφή
    09-02-2004
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Μηνύματα
    1.665
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Speedport 724
    Έκανε κάποιος αίτηση στην Καλαμάτα; Άρχισε όντως η διάθεση;
    CPU : i5770K , mobo : Gigabyte Z77 , ram : Corsair 16GB
    GPU : ATI 7950 , Case : HAF932

Σελ. 12 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 2710111213141722 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-19, 12:49
  2. COSMOTE: νέα προγράμματα mobile internet
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 19:05
  3. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 15:24
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 20:24
  5. Nova: νέα προγράμματα Nova3Play
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 00:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας