Σελ. 6 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 373
  1. #76
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.025
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακως το υπεραναλυεις τοσο πολυ, γιατι μετα θα σου πει καποιος οτι και στο Α/Κ κατεληγε οπτικη ινα, αρα θα επρεπε να λεγεται κι εκεινο "fiber". Μην παιζουμε την κολοκυθια τωρα...
    Αυτό ακριβώς σκέφτηκα ρε φιλε λέμε ahahaha. Αλλα ok όπως νιώθει και καταλαβαίνει κανεις την τεχνολογία

    πάμε όπως λέει η διαφήμιση τις wind ... thunder thunder

    https://www.youtube.com/watch?v=VgsAnApqvRk


  2. #77
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακως το υπεραναλυεις τοσο πολυ, γιατι μετα θα σου πει καποιος οτι και στο Α/Κ κατεληγε οπτικη ινα, αρα θα επρεπε να λεγεται κι εκεινο "fiber". Μην παιζουμε την κολοκυθια τωρα...
    Με πρόλαβες. Τα αστικά κέντρα απ' ότι ξέρω συνδέονται με οπτικές ίνες πριν από το 2004, δηλαδή από την εποχή του dialup. Μην ονομάσουμε και τις dialup συνδέσεις fiber.

  3. #78
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.645
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πρόλαβες. Τα αστικά κέντρα απ' ότι ξέρω συνδέονται με οπτικές ίνες πριν από το 2004, δηλαδή από την εποχή του dialup. Μην ονομάσουμε και τις dialup συνδέσεις fiber.
    Ακριβώς. Και μην ξεχναμε οτι ενα τεραστιο ποσοστο παιρνει απο Α/Κ και οχι απο καινουριες καμπινες. Σκεφτειτε ποσα χιλιαδες νοικοκυριά μονο σε Αθηνα και Θεσσαλονικη δεν παιρνουν απο καμπινα. Στη Θεσσαλονικη ξερω οτι η Τουμπα που εχει χιλιαδες κοσμο δεν υπαρχουν ΚΑΝ καμπινες. Το ιδιο και σε πολλες περιοχες στα δυτικα. Fiber του κωλου.

  4. #79
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πρόλαβες. Τα αστικά κέντρα απ' ότι ξέρω συνδέονται με οπτικές ίνες πριν από το 2004, δηλαδή από την εποχή του dialup. Μην ονομάσουμε και τις dialup συνδέσεις fiber.
    Εκεί όμως ήταν στο backhaul και στο backbone. Εδώ οι ίνες είναι στο access. Η ονομασία έχει τα θετικά της, έχει και τα αρνητικά της.

  5. #80
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς. Και μην ξεχναμε οτι ενα τεραστιο ποσοστο παιρνει απο Α/Κ και οχι απο καινουριες καμπινες. Σκεφτειτε ποσα χιλιαδες νοικοκυριά μονο σε Αθηνα και Θεσσαλονικη δεν παιρνουν απο καμπινα. Στη Θεσσαλονικη ξερω οτι η Τουμπα που εχει χιλιαδες κοσμο δεν υπαρχουν ΚΑΝ καμπινες. Το ιδιο και σε πολλες περιοχες στα δυτικα. Fiber του κωλου.
    Αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα (οτι πολυς κοσμος δεν εχει προσβαση σε ταχυτητες των 100 Mbps και ανω), οχι η ονομασια που εδωσε το marketing. Ασχολουμαστε με το περιτυλιγμα και οχι με την ουσια.

  6. #81
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.645
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Ποια 100.. εγώ που είμαι κέντρο Θεσσαλονίκης, και είμαι η τελευταία καμπίνα στην ακτίνα του κέντρου που ΔΕΝ άλλαξαν σε καινούριες, και ούτε καν 50 δε μπορώ να πάρω από το κέντρο. Και μιλάμε για πολλά νοικοκυριά και στο κέντρο, αλλά και πάρα πολλές επιχειρήσεις. Τα ίδια διαβάζω και από παιδιά σε Αθήνα.

  7. #82
    Εγγραφή
    23-03-2009
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    125
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    44000 /5000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Technicolor/TG788vn
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πρώτη φορά βλέπω Fiber που να δίνει μόνο 10/20Mbit upload νομίζω ότι μας περνάνε για χαζούς έρεπε τουλάχιστον 100/100
    Conviction Rank2

  8. #83
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγω παντως δεν εχω καταλαβει το αλλο. Οπως και να το λενε fiber η καπως αλλιως το ολο θεμα ειναι οτι ολοι
    θα δινουν μεσω vdsl κατα 97% και τωρα που ενεργοποιηθηκε το vectoring βλεπω το attainable rate να ειναι στα 120,130 αντε 140 Mbits
    Τα πακετα των 200 mbits γιατι τα ανακοινωσαν? Αφου δεν προκειτε να δωσουν τωρα 200Μbits ουτε να ενεργοποιησουν 35 profile η gfast?

  9. #84
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.025
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eso Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρώτη φορά βλέπω Fiber που να δίνει μόνο 10/20Mbit upload νομίζω ότι μας περνάνε για χαζούς έρεπε τουλάχιστον 100/100
    Καλά μην ανησυχείς και στα αληθινά FTTH πακέτα που θα βγούν πάλι το 10% του download θα δίνουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως δεν εχω καταλαβει το αλλο. Οπως και να το λενε fiber η καπως αλλιως το ολο θεμα ειναι οτι ολοι
    θα δινουν μεσω vdsl κατα 97% και τωρα που ενεργοποιηθηκε το vectoring βλεπω το attainable rate να ειναι στα 120,130 αντε 140 Mbits
    Τα πακετα των 200 mbits γιατι τα ανακοινωσαν? Αφου δεν προκειτε να δωσουν τωρα 200Μbits ουτε να ενεργοποιησουν 35 profile η gfast?
    Vdsl 35b = 300mbps
    Vdsl 30a = 200mbps
    Vdsl 17a = 100mbps

    Πακέτο 200mbps θα δώσουν από σήμερα, gfast στο κοντινό μέλλον θα δούμε κύριος από καμπίνες της WIND εάν δεν κάνω λάθος.

  10. #85
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    To vdsl 30a δεν προκειτε να το δουμε γιατι δεν ειναι συμβατο με το 17α (και με το vectoring)
    To 35b δεν προκειτε να το δουμε τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον και για το gfast αμφιβαλο στα επομενα 2-3 χρονια.
    Το να ανακοινωσεις 200 και 300 απο τωρα δεν εχει νοημα.

  11. #86
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Πάντως αν δεν είχα κάποιον ιδιαίτερο λόγο δεν θα βιαζόμουν να κάνω αίτηση. Θεωρώ σίγουρο ότι σε λίγο καιρό θα υπάρξουν καλύτερες προσφορές από το μηνιαίο πάγιο έως και τα τέλη ενεργοποίησης. Επιπλέον η Wind λογικά σε μερικές εβδομάδες θα λανσάρει και το πακέτο με τα αθλητικά της Nova οπότε θα βγουν πακέτα που θα το εμπεριέχουν.
    Γενικά βέβαια δεν θα βιαστώ, έχω μια adsl σύνδεση και έχω δοκιμάσει και παρακολουθώ χωρίς πρόβλημα το Netflix, την Euroleague TV, το NBA, μπαίνω χωρίς πρόβλημα σε όλες τις σελίδες και κατεβάζω άνετα ότι θελήσω. Προφανώς και είναι ωραίες οι υψηλές ταχύτητες αλλά θεωρώ ότι προς το παρόν δεν αξίζουν το τόσο υψηλότερο κόστος.
    H μοναδική περίπτωση να το έκανα αυτήν την περίοδο είναι η υποθετική περίπτωση να μαζευτούμε 3-4 άτομα από διαφορετικά διαμερίσματα και να μοιραστούμε το κόστος, όπου με 62 ευρώ ας πούμε θα μπορούσαμε να έχουμε όλοι εξαιρετικές ταχύτητες ακόμα και οι 4 να το χρησιμοποιούν ταυτόχρονα, αλλά τότε υπάρχουν θέματα ότι εμπιστεύεσαι τον γείτονα σου και ότι θα πρέπει να βρεις λύσεις για το σήμα.

  12. #87
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Χθες μου έβγαζε διαθεσιμότητα στη Σπάρτη για 100 Mbps, σήμερα με ένα "μαγικό" τρόπο έγινε 50! Απορώ τι σκ@τ@ έχουν ανακοινώσει, αφού ακόμα κανένας πάροχος δε δίνει Vectoring και οι καμπίνες της WIND στην Καλαμάτα, δεν έχουν ενεργοποιηθεί...

  13. #88
    Εγγραφή
    23-10-2017
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗΣ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Cosmote Fiber 200
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπήκα στο site τους που έχει και χάρτη διαθεσιμότητας αλλά δυστυχώς δεν παρέχονται αυτές οι ταχύτητες στη διεύθυνση μου. Περίεργο γιατί περιμετρικά έχω ένα σωρό νέες καμπίνες της Wind συν τα έργα που έκαναν τα οποία πέρασαν εμπρός και από το δικό μου στενό (όχι όμως μέσα σε αυτό).
    Να υποθεσω οτι εισαι καπου καλλιθεα?
    Το ιδιο και εδω περιμενουμε να ενεργοποιηθουν οι καμπινες WIND να δουμε ποσο θα μας πουλαει ο οτε τον fiber!

  14. #89
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και ολα γινονται voip φαινεται και απο δω...

    https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/..._WEB_guide.pdf

  15. #90
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.228
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    θα έχει ενδιαφέρον πλέον να δουμε τιμες και απο τους υπόλοιπους και κυρίως απ' τους παρόχους που δεν ξόδεψαν δεκάρα για vectoring και απλώς θα νοικιάζουν τις καμπίνες των αλλων.
    Θέλω να πιστεύω οτι κάτι καλύτερο θα κάνουν σε τιμη κυρίως στη 200αρα που ειναι ακριβη

Σελ. 6 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-19, 12:49
  2. COSMOTE: νέα προγράμματα mobile internet
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 19:05
  3. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 15:24
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-17, 20:24
  5. Nova: νέα προγράμματα Nova3Play
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-17, 00:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας