Σελ. 45 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 253540434445464750 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 767
  1. #661
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.213
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τον εξοπλισμό, είναι όπως τα είπαν τα παιδιά παραπάνω, modem για 35b και ο 724 από πίσω για χρέη router προς στιγμή τουλάχιστον. Διαθεσιμότητα έχουν λίγες καμπίνες -αλλά υπάρχουν- αν και οι περισσότερες έχουν dslams που υποστηρίζουν 35b. Έως ότου γίνει λίγο πιο έξυπνος ο έλεγχος διαθεσιμότητας, περισσότερα προβλήματα θα δημιουργούσε ένα mass rollout του 35b παρά θα έλυνε.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια κόντρα προς τα παιδιά που θέλουν να βοηθήσουν ή να ενημερώσουν.
    Δεν είναι θέμα κόντρας προς κανέναν ωστόσο όταν λέγονται "διάφορα" που θυμίζουν ράδιο αρβύλα (γιατί μεταξύ μας κάπως έτσι διατυπώθηκε ότι αφορά την 200αρα στο νήμα) δεν το βρίσκω λογικό να κριτικάρουμε κάποιον (αυτήν τη φορά εμένα) που έχει την απορία "τι πραγματικά ισχύει για τη 200άρα". Αν όμως αυτά που ειπώθηκαν είναι επίσημα που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν, είναι πολύ εύκολο να το γράψουμε και ο κάθε ένας εδώ δεν θα ρωτήσει περαιτέρω - χαζοί δεν ήμαστε, όλοι ξέρουμε...Αυτό ήθελα να πω και δεν είχα/έχω σκοπό κάποιον να προσβάλλω (ή οτιδήποτε άλλο).

  2. #662
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99998/9999
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    24(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά τον εξοπλισμό, είναι όπως τα είπαν τα παιδιά παραπάνω, modem για 35b και ο 724 από πίσω για χρέη router προς στιγμή τουλάχιστον. Διαθεσιμότητα έχουν λίγες καμπίνες -αλλά υπάρχουν- αν και οι περισσότερες έχουν dslams που υποστηρίζουν 35b. Έως ότου γίνει λίγο πιο έξυπνος ο έλεγχος διαθεσιμότητας, περισσότερα προβλήματα θα δημιουργούσε ένα mass rollout του 35b παρά θα έλυνε.
    Νομιζω οτι επιτελους πηρα την απαντηση που εψαχνα τοσο καιρο! Αυτο βγαζει νοημα.
    Πιθανολογω πως ειμαι σε τετοια καμπινα, οποτε περιμενουμε να γινει πιο "εξυπνος" ο ελεγχος διαθεσιμοτητας.
    For the records εκανα αναβαθμιση σε 100 (χωρις παραλαβη εξοπλισμου). Full συγχρονιζει με το 2i.
    Επισης απο το επαγγελματικο support που μιλουσα για καποια τεχνικα θεματα μου ανεφεραν το νομικο πλαισιο που υπαρχει αυτη τη στιγμη απο την ΕΕΤΤ για τα 200 οτι ειναι προβλημα. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει.

  3. #663
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι θέμα κόντρας προς κανέναν ωστόσο όταν λέγονται "διάφορα" που θυμίζουν ράδιο αρβύλα (γιατί μεταξύ μας κάπως έτσι διατυπώθηκε ότι αφορά την 200αρα στο νήμα) δεν το βρίσκω λογικό να κριτικάρουμε κάποιον (αυτήν τη φορά εμένα) που έχει την απορία "τι πραγματικά ισχύει για τη 200άρα". Αν όμως αυτά που ειπώθηκαν είναι επίσημα που δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν, είναι πολύ εύκολο να το γράψουμε και ο κάθε ένας εδώ δεν θα ρωτήσει περαιτέρω - χαζοί δεν ήμαστε, όλοι ξέρουμε...Αυτό ήθελα να πω και δεν είχα/έχω σκοπό κάποιον να προσβάλλω (ή οτιδήποτε άλλο).
    Προφανέστατα και δεν κατακρίνω κανένα που ενδιαφέρεται να μάθει πληροφορίες. Ωστόσο, το να περάσεις 35Mhz από τον χαλκό είναι πολύ πιο συνθετο από ότι ακούγεται. Από ακαδημαικής άποψης τόσο το 35b όσο και το G.Fast λειτουργούν εξαιρετικά, ωστόσο, σε υλοποιήσεις FTTC, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι από τον κατανεμητή και μέσα, μια σκουριασμένη βίδα σε παλαιότερου τύπου μπορεί να ρίξει (στο 17a) τον συγχρονισμό κατά 100(!!!!)Mbps από το θεωρητικό μέγιστο του πρωτοκόλλου, δεν μπορείτε να φανταστείτε τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει και μια προβληματική αρχαία πρίζα, η χρήση φίλτρου ή το κακό εσωτερικό δίκτυο.

    Θα μου πεις και εμένα τι με ενδιαφέρει, όταν κάνει κάτι mass rollout ένας μεγάλος πάροχος πρόσβασης πρέπει να είναι και σε θέση να την υποστηρίξει πλήρως.

    Τα του εξοπλισμού, αυτό που μπορώ να φανταστώ όσον αφορά το γιατί δεν βγαίνουν στη σελίδα είναι πως πρότκειται για μεταβατική κατάσταση, το μοναδικό πράγμα που παίρνει ο ΟΤΕ μαζί με την DT είναι τα CPEs και αυτή τη στιγμή ούτε ο ΟΤΕ ούτε η DT έχει κάτι που να υποστηρίζει 35b.

  4. #664
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Η 200άρα παρέχεται επίσημα όπου υποστηρίζεται. Έχουν μπει γραμμές σε εγκαταστάσεις αλλά όχι πολλές προφανώς. Προσωπικά ξέρω 2.
    Από εξοπλισμό δίνουν τις εξής 2 εναλλακτικές:

    Speedport W724V σαν router (αν ο πελάτης δεν θέλει ISDN έξοδο τηλεφωνίας) ή FritzBox 7490 (αν θέλει και ISDN) με συνδιασμό ένα adtran για modem (το w724v δεν υποστηρίζει πάνω από 100Mbps και το fritzbox 7490 μέχρι 125Mbps γιαυτό τον ρόλο του modem τον κάνει το adtran).

  5. #665
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Το 7490 μόνο σε περίπτωση που έχεις τηλεφωνικό κέντρο, όχι σε όλες τις ISDN. Τα 100 και 125Mbps αντιστοιχούν σε προφίλ 17a που είναι και το μέγιστο που υποστηρίζουν αμφότερα. Συγκεκριμένα, και το 724 μπορεί να συγχρονίσει στα 125 ή και 130 οριακά ε άριστες γραμμές.

  6. #666
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 200άρα παρέχεται επίσημα όπου υποστηρίζεται. Έχουν μπει γραμμές σε εγκαταστάσεις αλλά όχι πολλές προφανώς. Προσωπικά ξέρω 2.
    Από εξοπλισμό δίνουν τις εξής 2 εναλλακτικές:

    Speedport W724V σαν router (αν ο πελάτης δεν θέλει ISDN έξοδο τηλεφωνίας) ή FritzBox 7490 (αν θέλει και ISDN) με συνδιασμό ένα adtran για modem (το w724v δεν υποστηρίζει πάνω από 100Mbps και το fritzbox 7490 μέχρι 125Mbps γιαυτό τον ρόλο του modem τον κάνει το adtran).
    Ποιο μοντέλο adtran;
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  7. #667
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99998/9999
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    24(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εντυπωσεις απο την αναβαθμιση: https://www.adslgr.com/forum/threads...99#post6315199

  8. #668
    Εγγραφή
    18-01-2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΙΝΟΣ
    Router
    ASUS DSL-N16
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,

    με το Line Attenuation της υπάρχουσας adsl σύνδεσης στο ΟΤΕ θα μπορούσα να υπολογίσω πόσο περίπου θα πιάνω εάν αναβαθμίσω σε VDSL?

  9. #669
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χοντρικά ναι. Αλλά εξαρτάται αν θα παίρνεις από καμπίνα ή το αστικό κέντρο (έχει σημασία η απόσταση), η κατάσταση του χάλκινου δικτύου στην περιοχή σου και φυσικά η εσωτερική σου εγκατάσταση.

  10. #670
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Ρώτησα την Cosmote για VDSL στην Καλαμάτα (από καμπίνα WIND) και μου λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα έως 200 Mbps (το ίδιο δείχνει το site της WIND). Στο site της Cosmote όμως, συνεχίζει να δείχνει έως 24.

  11. #671
    Εγγραφή
    18-01-2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΙΝΟΣ
    Router
    ASUS DSL-N16
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ενώ στον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site του ΟΤΕ λέει ότι πιάνω μέχρι 50mbps, η γειτόνισά που έχει ΟΤΕ και έκανε απόπειρα για αναβάθμιση έφαγε άκυρο, αλλά αυτό έγινε πριν 2 χρόνια. Στο μεσοδιάστημα δεν έχω δει να κάνουν κανένα έργο στην γειτονιά. Εγώ είμαι συνδρομητής vodafone πιάνω 18,5mbps με line Attenuation 22,7 η οποία δεν δίνει vdsl στην περιοχή μου και σκεφτόμουν να πάω OTE. Εάν όμως δεν πιάνει όπως την γειτόνισά θα μπορούσα να γυρίσω ξανά στην vodafone χωρίς εξτρά χρεώσεις; Υπάρχει μόνο ένα κεντρικό ΚΑΦΑΟ στο χωριό μου το οποίο μάλλον μοιράζονται vodafone + OTE.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cris4524 : 18-01-18 στις 13:05.

  12. #672
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα την Cosmote για VDSL στην Καλαμάτα (από καμπίνα WIND) και μου λένε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα έως 200 Mbps (το ίδιο δείχνει το site της WIND). Στο site της Cosmote όμως, συνεχίζει να δείχνει έως 24.
    Ο λόγος που το ρώτησες; αφού δεν θα πας εσυ στον cosmote αλλά θα πας με wind

  13. #673
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Μην εμπιστευεστε το site της Cosmote, δεν δείχνει σωστά την διαθεσιμότητα ακόμα. Ρωτήστε στο κατάστημα όπου μπαίνουν μέσα στο σύστημα και βλέπουν ακριβώς τι υποστηρίζει η κάθε γραμμή...

  14. #674
    Εγγραφή
    18-01-2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    366
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΡΙΝΟΣ
    Router
    ASUS DSL-N16
    SNR / Attn
    6.3(dB) / 20.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ρωτησα και στα κεντρικά με τον αριθμό της γειτόνισσας και μου είπαν ότι πιάνει σίγουρα 30mbps και ως 50mbps (35-45mbps). Το ίδιο και στο κατάστημα τις Κατερίνης.

  15. #675
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εγώ πάντως που έχω 100αρα , το site διαθεσιμότητα με αριθμό , και με διεύθυνση , δείχνει έως 50. Αρα οντως υπάρχει πρόβλημα στο site.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cris4524 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρωτησα και στα κεντρικά με τον αριθμό της γειτόνισσας και μου είπαν ότι πιάνει σίγουρα 30mbps και ως 50mbps (35-45mbps). Το ίδιο και στο κατάστημα τις Κατερίνης.
    Το καταστημα Κατερίνης γνωρίζει , που μπήκαν καμπίνες, αν πιάνεις 50αρα κτλ.
    Αν μπορέσεις να μιλήσεις και με κάποιον τεχνικό.

Σελ. 45 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 253540434445464750 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 372
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-19, 15:57
  2. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 01:49
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-16, 15:46
  4. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 04:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας