Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Οι μικρο-συναλλαγές είναι ένα είδος απάτης. Δίνεις χρήματα για ν' αγοράσεις ένα παιχνίδι και στη συνέχεια ανακαλύπτεις ότι αρκετά στοιχεία του είναι "κλειδωμένα" πίσω από κάποιο είδος μικρο-συναλλαγής. Άρα, το παιχνίδι σου στοιχίζει στην πραγματικότητα περισσότερο απ' ότι δηλώνει η τιμή του. Η κατάσταση δε με τα loot-boxes έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο, και όσο δεν υπάρχει ένα σαφές νομοθετικό πλαίσιο σχετικά μ' αυτά και τις συναλλαγές τόσο οι μεγαλοεταιρίες παιχνιδιών θα συνεχίσουν τις ελεεινές πρακτικές τους. Εύχομαι το Βέλγιο και το ΗΒ να κάνουν πραγματικά κάτι γι αυτό, ώστε να υποχρεωθούν ν' ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες χώρες.

    Κάποιοι από εσάς γνωρίζετε την απόφασή μου να μην αγοράσω το AC: Origins λόγω του ότι το κλείδωσαν πίσω από 3 (!!!) DRM: Uplay, Denuvo & VMProtect. Αν δε, το πάρεις μέσω Steam θα έχεις 4! Χθες διάβαζα ότι έχουν υιοθετήσει και σύστημα μικρο-συναλλαγών. http://heavy.com/games/2017/10/assas...ns-loot-boxes/ Ubishit indeed: τους πληρώνεις για να ΜΗΝ παίξεις το παιχνίδι. Τότε, για ποιο λόγο το έφτιαξαν;

    Ύστερα από τόσα χρόνια που παίζω παιχνίδια δυο πράγματα σιχαίνομαι: πρώτον, RNG (Random Number Generator) το οποίο έχουν πολλά Multiplayer games, αλλά -για να μην ξεχνιόμαστε- το είχε και το Witcher 3 [είχα σπαταλήσει χεδόν μια ώρα επαναφορτώνοντας ένα save για να μου τύχει σπαθί με καλύτερα stats ανάλογα του επιπέδου που είχε φτάσει ο Geralt] και δεύτερο, και χειρότερο, οι μικρο-συναλλαγές με τα loot-boxes και όλα τα σχετικά. Αν αυτή η κατάσταση συνεχιστεί, εγώ προσωπικά, δεν θα βρίσκω παιχνίδι να παίξω διότι αρνούμαι να υποστηρίξω οικονομικά εταιρίες που επιδίδονται σε τέτοιες πρακτικές. Επιμένω δε να υπευνθυμίζω ότι η ιδέα των DLC, micro-transanctions κλπ. ξεκίνησε από την Bethesda με το Oblivion . Έτσι, για να θυμόμαστε πώς και ποιος άνοιξε το κουτί της Πανδώρας.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  2. #17
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μικρο-συναλλαγές είναι ένα είδος απάτης. Δίνεις χρήματα για ν' αγοράσεις ένα παιχνίδι και στη συνέχεια ανακαλύπτεις ότι αρκετά στοιχεία του είναι "κλειδωμένα" πίσω από κάποιο είδος μικρο-συναλλαγής. Άρα, το παιχνίδι σου στοιχίζει στην πραγματικότητα περισσότερο απ' ότι δηλώνει η τιμή του. Η κατάσταση δε με τα loot-boxes έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο, και όσο δεν υπάρχει ένα σαφές νομοθετικό πλαίσιο σχετικά μ' αυτά και τις συναλλαγές τόσο οι μεγαλοεταιρίες παιχνιδιών θα συνεχίσουν τις ελεεινές πρακτικές τους. Εύχομαι το Βέλγιο και το ΗΒ να κάνουν πραγματικά κάτι γι αυτό, ώστε να υποχρεωθούν ν' ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες χώρες.

    Κάποιοι από εσάς γνωρίζετε την απόφασή μου να μην αγοράσω το AC: Origins λόγω του ότι το κλείδωσαν πίσω από 3 (!!!) DRM: Uplay, Denuvo & VMProtect. Αν δε, το πάρεις μέσω Steam θα έχεις 4! Χθες διάβαζα ότι έχουν υιοθετήσει και σύστημα μικρο-συναλλαγών. http://heavy.com/games/2017/10/assas...ns-loot-boxes/ Ubishit indeed: τους πληρώνεις για να ΜΗΝ παίξεις το παιχνίδι. Τότε, για ποιο λόγο το έφτιαξαν;

    Ύστερα από τόσα χρόνια που παίζω παιχνίδια δυο πράγματα σιχαίνομαι: πρώτον, RNG (Random Number Generator) το οποίο έχουν πολλά Multiplayer games, αλλά -για να μην ξεχνιόμαστε- το είχε και το Witcher 3 [είχα σπαταλήσει χεδόν μια ώρα επαναφορτώνοντας ένα save για να μου τύχει σπαθί με καλύτερα stats ανάλογα του επιπέδου που είχε φτάσει ο Geralt] και δεύτερο, και χειρότερο, οι μικρο-συναλλαγές με τα loot-boxes και όλα τα σχετικά. Αν αυτή η κατάσταση συνεχιστεί, εγώ προσωπικά, δεν θα βρίσκω παιχνίδι να παίξω διότι αρνούμαι να υποστηρίξω οικονομικά εταιρίες που επιδίδονται σε τέτοιες πρακτικές. Επιμένω δε να υπευνθυμίζω ότι η ιδέα των DLC, micro-transanctions κλπ. ξεκίνησε από την Bethesda με το Oblivion . Έτσι, για να θυμόμαστε πώς και ποιος άνοιξε το κουτί της Πανδώρας.
    Νομίζω πως το θέμα είναι αρκετά σοβαρό για τους gamers και όχι μόνο και αξίζει προφανώς ξεχωριστό νήμα.

    Συμφωνώ απολύτως με την Bhaal παραπάνω: Τα μοντέλα micro-transactions και p2win είναι απάτη ή σωστότερα είναι μηχανισμοί εθισμού ανθρώπων σε διαδικασίες που τους οδηγούν απερίσκεπτα να σπαταλούν ποσά.

    Επειδή το θέμα με ενδιαφέρει, παρακολούθησα εκτενέστατα το ζήτημα της ιστορίας με το SW: Battlefront 2 που ήταν η αιτία να ξεκινήσει ο τεράστιος θόρυβος που οδήγησε την ΕΑ να απενεργοποιήσει τα ΜΤ προς το παρόν.

    Και ένα από τα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που προέκυψαν είναι ότι η ΕΑ έβγαλε μόνο πέρυσι $1.2 δισ από ΜΤ (ή μπορεί να μην κατάλαβα καλά και ίσως όλα τα ΜΤ στο gaming πέρυσι είχαν αξία 1.2 δισ).

    Πράγμα που σημαίνει ότι μιλάμε για χρυσορυχείο που δύσκολα θα το αγνοήσουν οι εταιρείες και οι επενδυτές. Επίσης, όλες αυτές οι συναλλαγές τέτοιων ποσών γίνονται μακριά από την προσοχή ρυθμιστικών αρχών. Και, ξαναλέω, το θέμα είναι τα ΜΤ που είναι άμεσα συνδεμένα με gameplay και πρόοδο ή βασικά χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού.

    Για τα RNGs, έχω μία διαφωνία μιας και δεν γίνεται αλλιώς θεωρώ σε πάρα πολλά παιχνίδια. Π.χ. στο Elite τα RNGs είναι θεμελιώδες χαρακτηριστικό. Αλλά, από την άλλη, νισάφι κι εκεί... Δεν μπορεί να τρώω 7 ώρες από τη ζωή μου για να βρω το Χ crafting material σε κάποιο παιχνίδι. Επειδή κι εκεί υπάρχει μια γκρίζα αγορά pay-to-win περίπου, με την έννοια ότι μπορείς να πληρώσεις και να τα έχεις. Νομίζω ότι και με τα RNG παραέχει γίνει το κακό και θα πρέπει κι εκεί να μπούνε περιορισμοί. Αλλά, από τους παίκτες όχι από ρυθμιστικές αρχές - έλεος αν έχω μια αρχή να μου ρυθμίζει τα drops σε matts στο Elite!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #18
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Pop, δεν μπορείς να αστυνομεύσεις το RNG, συμφωνώ κι επαυξάνω. Πέρα από τις πρακτικές των εταιριών εμείς οι παίκτες έχουμε ένα μεγάλο μερίδιο ευθύνης για όσα συμβαίνουν καθώς οι αποφάσεις μας ανταμείβουν, ή όχι, τις πρακτικές αυτές.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  4. #19
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bhaal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένω δε να υπευνθυμίζω ότι η ιδέα των DLC, micro-transanctions κλπ. ξεκίνησε από την Bethesda με το Oblivion . Έτσι, για να θυμόμαστε πώς και ποιος άνοιξε το κουτί της Πανδώρας.
    Νομίζω το Team Fortress 2 ήταν το 1ο που έβαλε loot crates.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  5. #20
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το Team Fortress 2 ήταν το 1ο που έβαλε loot crates.
    Είμαι βέβαιος ότι αν ψάξουμε, θα εντοπίσουμε τον patient zero, αλλά τελικά δεν έχει και πολλή σημασία.
    Αν δεν απατώμαι, και το Everquest είχε κάποιες μικρο-συναλλαγές.

    Σε περιοχές όπως η Ασία, όπου η πειρατεία είναι πιο διαδεδομένη, αναπτύχθηκε από νωρίς ως επιχειρηματικό μοντέλο. Στη Δύση, άρχισε να θεωρείται δεδομένο με όλα τα τα farmville-οειδή mobile apps / social network games, που τα κέρδη από MT ήταν πολλαπλάσια της αξίας της εφαρμογής (που πολύ συχνά ήταν και τσάμπα).
    Νομίζω όταν η "νέα" γενιά gamers μεγάλωσε με τέτοια παραδείγματα, δεν ήταν δύσκολο να αποδεχτούν MT σε παιχνίδια όπως το LoL ή όλα της Blizzard, τα οποία μάλιστα το έκαναν σχετικά κομψά, αφού δεν ήταν pay to win...
    Για το Team Fortress δεν μπορώ να το μιλήσω, γιατί παρότι ξέρω ότι τα αντικείμενά του ήταν αισθητικά και όχι λειτουργικά δεν το έχω παρακολουθήσει αρκετά - είχα πάρει είδηση όμως διάφορα σκάνδαλα με τις αισχροκερδείς τιμές κάποιων αντικειμένων και ότι η Valve έκανε σημαντικές αλλαγές στην αγορά του.

    Νομίζω ότι, με αυτούς τους Δούρειους Ίππους, προσπάθησαν ΑΑΑ εταιρείες όπως η EA να ξεπεράσουν τον σκόπελο της γκρίνιας του φτωχού βασικού περιεχομένου και πολλών DLCs (από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας!), που έίχαν εφαρμόσει πριν λίγα χρόνια. Θεωρούσαν ότι η αγορά είναι "ώριμη" για ακριβά ΑΑΑ παιχνίδια χωρίς τόσα DLC, αλλά που συνεχίζεις να πληρώνεις συνέχεια σε μικροσυναλλαγές. Ευτυχώς έκαναν λάθος .

  6. #21
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι, με αυτούς τους Δούρειους Ίππους, προσπάθησαν ΑΑΑ εταιρείες όπως η EA να ξεπεράσουν τον σκόπελο της γκρίνιας του φτωχού βασικού περιεχομένου και πολλών DLCs (από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας!), που έίχαν εφαρμόσει πριν λίγα χρόνια. Θεωρούσαν ότι η αγορά είναι "ώριμη" για ακριβά ΑΑΑ παιχνίδια χωρίς τόσα DLC, αλλά που συνεχίζεις να πληρώνεις συνέχεια σε μικροσυναλλαγές. Ευτυχώς έκαναν λάθος .
    Εγώ δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι έχουν κάνει λάθος. Στην τελική, money talks και τα χρήματα που βγάζουν από ΜΤ (και μάλιστα πάρα πολύ εύκολα και χωρίς κόστος αφού αποτελούν κομμάτι του μηχανισμού των παιχνιδιών) είναι τρελή προστιθέμενη αξία σε ΑΑΑ τίτλους.

    Επίσης, όπως συνήθως γίνεται σε τέτοιες καταστάσεις, έχεις τους πελάτες 'φάλαινες', δλδ ένα μικρό μεν ποσοστό το οποίο όμως πληρώνει κανονικά και με το νόμο. Ξαναλέω ότι οι ομοιότητες με την αγορά τυχερών παιγνίων δεν είναι τυχαίες καθώς και εκεί οι φάλαινες είναι το κλειδί. Δλδ παίκτες που 'επενδύουν' σημαντικά ποσά (χωρίς απαραίτητα να καταστρέφονται οικονομικά - τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα).

    Εγώ θεωρώ ότι τα ΜΤs είναι ο τρόπος που θα πορευόμαστε από εδώ και στο εξής. Είναι πάρα πολλά τα λεφτά αν μη τι άλλο

    Ένα σχόλιο για το mobile gaming: Εκεί τουλάχιστον τα πράγματα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και διαφανή καθώς οι περισσότεροι χρήστες γνωρίζουν το pay to win και οι devs είναι πολύ πιο σαφείς με τους όρους τους.

    Αντίθετα, αν αγοράσεις ένα Star Wars παιχνίδι και έχεις την επιλογή είτε για grind 30-40 ωρών για να κάνεις unlock τον Darth Vader (σε Star Wars παιχνίδι!) ή να πληρώσεις $30, τότε ο πειρασμός είναι τεράστιος και μάλλον αναπόφευκτος. Πόσο μάλλον αν ο Vader σου δίνει credits που θα σε βοηθήσουν να ανοίξεις άλλα lootboxes που θα σου ανοίξουν άλλους χαρακτήρες κοκ

    Επιμένω, τα ΜΤ είναι - δυστυχώς - το μέλλον εκτός και αν η κοινότητα δείξει κάτι άλλο. Στο Battleground 2 είναι αλήθεια ότι έπεσε τρελό κράξιμο αλλά νομίζω όχι λόγω των ΜΤ τόσο όσο επειδή έβγαζε μάτι η αρπαχτή
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #22
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erebos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω το Team Fortress 2 ήταν το 1ο που έβαλε loot crates.
    Το Team Fortress 2 είναι multiplayer, αν θυμάμαι καλά, και στα MMORGs πρώτοι έκαναν την αρχή οι Ασιάτες - μπορεί και να κάνω λάθος.
    Όμως, για την πανώλη των μικρο-συναλλαγών και των DLCs στα single-player παιχνίδια είναι η Bethesda υπεύθυνη. Το πρώτο DLCs το οποίο περιελάμβανε μικρο-συναλλαγή ήταν μια πανοπλία αλόγου για το Oblivion. Είχε βουϊξει ο κόσμος τότε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένω, τα ΜΤ είναι - δυστυχώς - το μέλλον εκτός και αν η κοινότητα δείξει κάτι άλλο. Στο Battleground 2 είναι αλήθεια ότι έπεσε τρελό κράξιμο αλλά νομίζω όχι λόγω των ΜΤ τόσο όσο επειδή έβγαζε μάτι η αρπαχτή
    Ελπίζω κι εύχομαι να μη βγεις σωστός. Είναι πολλά τα λεφτά, πράγματι, αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάποια χώρα θα τολμήσει να ψηφίσει μια νομοθετική ρύθμιση ώστε τα παιχνίδια με loot-boxes και μικρο-συναλλαγές θα υπόκεινται στους νόμους, ή έστω παραγράφους αυτών, περί τζόγου. Αυτό με τη σειρά του θ' αναγκάσει τις εταιρείες ν' αλλάξουν τις ηλικίες για τις οποίες τα παιχνίδια είναι κατάλληλα. Από εκεί και πέρα οι γονείς θα είναι υπεύθυνοι, όπως είναι και τώρα άλλωστε, για το τι είδους παιχνίδια παίζουν τα καμάρια τους.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  8. #23
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι έχουν κάνει λάθος. Στην τελική, money talks και τα χρήματα που βγάζουν από ΜΤ (και μάλιστα πάρα πολύ εύκολα και χωρίς κόστος αφού αποτελούν κομμάτι του μηχανισμού των παιχνιδιών) είναι τρελή προστιθέμενη αξία σε ΑΑΑ τίτλους.

    Επίσης, όπως συνήθως γίνεται σε τέτοιες καταστάσεις, έχεις τους πελάτες 'φάλαινες', δλδ ένα μικρό μεν ποσοστό το οποίο όμως πληρώνει κανονικά και με το νόμο. Ξαναλέω ότι οι ομοιότητες με την αγορά τυχερών παιγνίων δεν είναι τυχαίες καθώς και εκεί οι φάλαινες είναι το κλειδί. Δλδ παίκτες που 'επενδύουν' σημαντικά ποσά (χωρίς απαραίτητα να καταστρέφονται οικονομικά - τουλάχιστον μεσοπρόθεσμα).

    Εγώ θεωρώ ότι τα ΜΤs είναι ο τρόπος που θα πορευόμαστε από εδώ και στο εξής. Είναι πάρα πολλά τα λεφτά αν μη τι άλλο

    Ένα σχόλιο για το mobile gaming: Εκεί τουλάχιστον τα πράγματα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και διαφανή καθώς οι περισσότεροι χρήστες γνωρίζουν το pay to win και οι devs είναι πολύ πιο σαφείς με τους όρους τους.

    Αντίθετα, αν αγοράσεις ένα Star Wars παιχνίδι και έχεις την επιλογή είτε για grind 30-40 ωρών για να κάνεις unlock τον Darth Vader (σε Star Wars παιχνίδι!) ή να πληρώσεις $30, τότε ο πειρασμός είναι τεράστιος και μάλλον αναπόφευκτος. Πόσο μάλλον αν ο Vader σου δίνει credits που θα σε βοηθήσουν να ανοίξεις άλλα lootboxes που θα σου ανοίξουν άλλους χαρακτήρες κοκ

    Επιμένω, τα ΜΤ είναι - δυστυχώς - το μέλλον εκτός και αν η κοινότητα δείξει κάτι άλλο. Στο Battleground 2 είναι αλήθεια ότι έπεσε τρελό κράξιμο αλλά νομίζω όχι λόγω των ΜΤ τόσο όσο επειδή έβγαζε μάτι η αρπαχτή
    Δυστυχώς στα δεδομένα είμαι απολύτως σύμφωνος... Η μέχρι τώρα εμπειρία δείχνει ότι οι μικροσυναλλαγές είναι εξαιρετικά κερδοφόρες, ακόμη κι όταν υπάρχει αρνητική αντίδραση από την κοινότητα. Απλά είμαι λίγο αισιόδοξος για το μέλλον, λόγω της δυναμικής που φάνηκε με το Battlefront 2 και τις κινητικότητας για σχετική νομοθεσία. Επειδή βηματικά έγιναν τόσο διαδεδομένα στο σύγχρονο gaming, θεωρώ ότι κάτι απότομο, μαζικό και προβεβλημένο όπως τώρα, ίσως αλλάξει το κλίμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος minas : 20-11-17 στις 23:38. Αιτία: typo

  9. #24
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.896
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    Ναι ρε Βέλγιο, δώσε πόνο!!

    Belgium says loot boxes are gambling, wants them banned in Europe
    i5-12600K + Arctic Freezer 34 Duo || MSI Pro Z690-A DDR4 || G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz || Gigabyte GeForce RTX 3060 12GB GDDR6 Gaming OC || Samsung 970 Evo Plus 500GB || Dell S2721DGFA IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD || Logitech G502 Proteus

  10. #25
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Μηνύματα
    1.341
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MaFiOzOs_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ρε Βέλγιο, δώσε πόνο!!

    Belgium says loot boxes are gambling, wants them banned in Europe
    Χα χα! Μόλις το διάβασα και ήρθα να βάλω το ίδιο λινκ, αλλά με πρόλαβες.
    Η συνέχεια προβλέπεται ενδιαφέρουσα, αν μη τι άλλο - εκτός κι αν πέσουν πολλά λεφτά κάτω από το τραπέζι και το θέμα θαφτεί.

    --- EDIT ---
    Από την άλλη, στην Αμερική δεν έχουν κανένα πρόβλημα μ' αυτά τα θέματα.
    Loot boxes don't count as 'gambling,' ESRB says http://mashable.com/2017/10/12/esrb-.../#oJUSV_mp7kqU
    --- EDIT 2 ---
    Α! Πίσω από το ESRB κρύβονται οι EAtards, μεταξύ άλλων. Αυτό τα εξηγεί όλα. https://en.wikipedia.org/wiki/Entert...e_Rating_Board

    Εν τω μεταξύ, η Χαβάη δείχνει να τα έχει πάρει στο κρανίο με τους EAtards και το σύστημα των loot-boxes.


    Κάτι δείχνει ν' αρχίζει και στην Γαλλία, στο πολύ χλιαρό του: Star Wars Battlefront 2: French Senator Writes Letter To Gambling Authority Over Potential Concerns Εδώ το πρωτότυπο: http://www.journaldugeek.com/2017/11...es-loot-boxes/

    Μην ξεχάσετε να ευχαριστήσετε τους EAtards γι αυτό. Όπως έγραψε κάποιος στο Reddit, "Good job, Electronic Arts. Now the rest of the men in suit from Ubisoft, Activision Blizzard, etc, must be hating on you. This wouldn't have been possible if you hadn't boiled the frog hard enough."
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bhaal : 22-11-17 στις 07:29.


    イノセンスはつどう!
    _______________________________________
    Heavenly Yasu and Wonderful Dai

  11. #26
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Μετά την κατακραυγή για το Battlefront 2, άλλο ένα παράδειγμα κακοσχεδιασμένων μικροσυναλλαγών που δεν έτυχε καλής υποδοχής:
    Το f2p MxM της NCSoft σταμάτησε τις συναλλαγές με χρήματα, και τέλος Ιανουρίου σταματάει εντελώς.
    https://arstechnica.com/gaming/2017/...-pulling-plug/

  12. #27
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.794
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Τσάκωσαν και το Destiny 2 να "κλέβει" experience points. Αφού έβγαλαν τον "κόφτη", διπλασίασαν αυτά που χρειάζονται για να πάρεις levels και loot boxes, τα οποία είναι προφανώς πιο εύκολα διαθέσιμα εάν πληρώσεις:
    https://arstechnica.com/gaming/2017/...-in-destiny-2/

  13. #28
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ειναι και το να στα παρουν , ενα παιχνιδι , οπως και να μην τα παρουνε ,το ιδιο παιχνιδι απο την μερια του παιχτη .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #29
    Εγγραφή
    11-08-2010
    Μηνύματα
    301
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον το θεμα με τα MTX (microtransactions) εχει ουσια αλλα και δρακο !

    Η ουσια ειναι οτι ειναι απαραδεκτη οποια εταιρεια πουλαει retail version + p2w mtx

    Ο δρακος ειναι οτι το εκανε για ακομα μια φορα η ΕΑ σε παιχνιδι Star Wars για λογους .... ενας θεος ξερει γιατι μιας και ηξερε οτι τετοια λαθη απο τους star wars fan δεν περνανε αμασητα αφενος και ετσι το παιχνιδι απο super hyped και που το αξιζε (οσοι το παιζουν δεν παραπονιούνται ) , χαντακωθηκε στο τελος και χωρις να εχει καν mtx στην εναρξη αλλα και ενα μηνα μετα


    πραγματικα απο την χρηματιστηριακη της αξια και μονο , η μεγαλυτερη εταιρεια video games την τελευταια δεκαετια υποφερει απο μαλακες CEO με ολη την σημασια της λεξεως .


    Θα εξηγησω γιατι

    Πρεπει να εισαι πολυ βλακας για να καταφέρεις να στρεψεις τα αρνητικα φωτα της δημοσιοτητας τελευταιες μερες, να προκαλεις την υπαρχουσα και δικια σου κοινοτητα (star wars battlefront αλλα και 2 (version 2005) παιζεται ακομα ...) και στο τελος να αφαιρεις πληρως εναν μηχανισμο , που οι αλλες εταιρειες συνεxιζουν να τον χρησιμοποιουν αλλα μονο για τα cosmetics , που στην τελικη δεν επηρεαζει την αποδοση και εσυ να χανεις εσοδα και απο τις πωλησεις λογω cancels αλλα και απο τα mtx που δεν εχεις βαλει καθολου σε ενα παιχνιδι με θεματικο ΑΠΕΙΡΟ customization και που το θελουν οι fans

    απορω γιατι δεν πηρανε ποδι ακομα αυτοι οι ceo οπως εγινε με τον αλλο βλακα που χαντακωσε το swtor

    τεσπα , οσο αφορα τα mtx

    στην ανατολη που αντιμετωπίστηκε το προβλημα αναγκαστηκαν οι εταιρειες να επιδεικνύουν τις πιθανότητες καθε φορα που πατας το κουμπακι και αυτο πρεπει να κανουν και στην δυση σε ολα τα lootboxes (και στα cosmetics)

    οπως ειδατε ολοι οταν ενα retail φερνει p2w mtx τρωει θαψιμο (το πρωτο ηταν το shadow of war ενα μηνα πριν και τους ειχαμε προειδοπιησει τους μαλακες στο EA forum) , αρα η αγορα αυτοπροσδιορίζεται , απλα και ομορφα . δεν υπαρχει θεμα επιπλεον περιορισμου . οι καταναλωτές δεν ειναι και παιδακια , και αν ειναι παιδακια , τα παιδακια αυτα ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ή ΜΑΜΑΔΕΣ ... ΤΕΛΟΣ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Han Solo : 13-01-18 στις 07:16.
    EU = United States of Europe ή Europe Uber alles ?

  15. #30
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Πέρασε ολίγον απαρατήρητο αλλά αυτό οφείλεται μάλλον και στο ότι οι εταιρείες / διανομείς προς το παρόν θέλουν να το κρατήσουν με χαμηλό προφίλ μέχρι να δούνε τι θα γίνει.

    Αλλά, οι βελγικές και ολλανδικές επιτροπές τυχερών παιγνίων αποφάσισαν ότι τα loot boxes στα παιχνίδια είναι τζόγος.

    Η ολλανδική επιτροπή έδωσε διορία μέχρι τις 20 Ιουνίου για τις εταιρείες να προσαρμοστούν ή να πάρουν άδεια παρόχου τυχερών παιγνίων. Αυτό είναι το μαστίγιο ενώ το καρόττο είναι πως πρόκειται να ξεκινήσουν διαβούλευση με ενδιαφερόμενους για το θέμα.

    Η βελγική επιτροπή αποφάσισε 'ξερά' ότι τα loot boxes είναι τζόγος και πως αν δεν αφαιρεθούν θα υπάρξουν πρόστιμα μέχρι και €800Κ. Και οι βέλγοι όμως είπαν ότι θέλουν να καλέσουν τις εταιρείες σε διάλογο.

    Προς το παρόν αυτές είναι οι δύο αρχές που έχουν αποφασίσει ότι πρόκειται για τζόγο, ενώ η αρχή του ΗΒ έχει αποφανθεί πως δεν είναι.

    Φαίνεται ότι το θέμα θα έχει μέλλον και θα δούμε πώς θα εξελιχθεί
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέος Η/Υ gaming
    Από maarinos στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-20, 13:18
  2. AVM FRITZ!Box 7490 Δεν μπορώ να κάνω ή να λάβω κλήσεις!
    Από kard στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 13:39
  3. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας