Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    σημερα εκανα αναβαθμιση στο γνωστο σε ολους μας vdsl,εχω το ρουτερ zte h108n και μες την βδομαδα θα μου στειλουν αλλο και ρωτω ο ανθρωπος τι ρουτερ πιστευετε απο την εμπειρια σας οτι θα μου στειλουν οχι τιποτα αλλο αλλα το zte ειναι για πεταμα

  2. #2
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Εμένα πάντως, που ενεργοποιήθηκα πριν ένα μήνα, μου στείλανε το ZTE ZXHN H168N.
    Δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος δυστυχώς. Είχα συχνά κολλήματα και αποσυνδέσεις. Ειδικά σε ένα smartphone μέλους της οικογένειας δεν έλεγε με τίποτα να στρώσει το ίντερνετ, όλο dns errors, με αποτέλεσμα να ακούω γκρίνιες καθώς πριν που ήμασταν σε vodafone adsl δεν είχε θέματα.

    Έτσι κι εγώ με τη βοήθεια του οδηγού https://www.adslgr.com/forum/threads...ZTE-ZXHN-H168N, το γύρισα σε bridge mode, το σύνδεσα με ένα φτηνό Tp-link archer d20 των 50 ευρώ που είχα και έκτοτε κάνενα πρόβλημα και κανένα παράπονο από κανέναν. Πρέπει να είχε uptime για πάνω από 20 μέρες χωρίς καμία καθυστέρηση ή άλλο πρόβλημα, μέχρι που έκανε μια διακοπή ρεύματος.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickefor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως, που ενεργοποιήθηκα πριν ένα μήνα, μου στείλανε το ZTE ZXHN H168N.
    Δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος δυστυχώς. Είχα συχνά κολλήματα και αποσυνδέσεις. Ειδικά σε ένα smartphone μέλους της οικογένειας δεν έλεγε με τίποτα να στρώσει το ίντερνετ, όλο dns errors, με αποτέλεσμα να ακούω γκρίνιες καθώς πριν που ήμασταν σε vodafone adsl δεν είχε θέματα.

    Έτσι κι εγώ με τη βοήθεια του οδηγού https://www.adslgr.com/forum/threads...ZTE-ZXHN-H168N, το γύρισα σε bridge mode, το σύνδεσα με ένα φτηνό Tp-link archer d20 των 50 ευρώ που είχα και έκτοτε κάνενα πρόβλημα και κανένα παράπονο από κανέναν. Πρέπει να είχε uptime για πάνω από 20 μέρες χωρίς καμία καθυστέρηση ή άλλο πρόβλημα, μέχρι που έκανε μια διακοπή ρεύματος.
    Εγω δεν το εχω κανει bridge ακομα γιατι τα παει καλα...δεν μασαει εως τωρα
    Να κανω μια ερωτηση αν εχει σχεση με το ρουτερ...εκει που κατεβαζω κατι τερμα με πολλα connections το usb wifi στικακι αποσυνδεεται απο το pc και πρεπει να κανω restart για να ξαναδουλεψει...ενω εχει γινει αυτο το πραγμα το ρουτερ δουλευει κανονικα αν μπω σε σελιδα απο το κινητο στο ιδιο wifi

    Αρα ειναι προβλημα του ρουτερ ή απλα θελω νεο wifi στικακι ;;
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  4. #4
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα ειναι προβλημα του ρουτερ ή απλα θελω νεο wifi στικακι ;;
    Τις πρώτες μέρες που χρησιμοποιούσα το H168N πέρα από τα dns errors στο ένα κινητό που προανέφερα, στο δικό μου κινητό (ένα nexus 5x) χανόταν τυχαία για δευτερόλεπτα η σύνδεση wifi και επανερχόταν. Δεν είχα δώσει σημασία γιατί ήταν για λίγα δευτερόλεπτα μόνο, αλλά τώρα που αναφέρεις κάτι παρόμοιο το θυμήθηκα.
    Ταυτόχρονα, οι άλλες συσκευές δεν είχαν θέμα, κάτι που λογικά σημαίνει ότι η σύνδεση χανόταν στιγμιαία μόνο στο κινητό. Όταν έβαλα το TP-link δεν εμφανίστηκε ξανά το θέμα.

    Φαντάζομαι όμως ότι σαν πρώτη λύση, θα ήταν ευκολότερο και φτηνότερο να δοκιμάσεις ένα άλλο στικάκι. Χάζευα χτες το site της γνωστής κόκκινης αλυσίδας και πήρε το μάτι μου κάποια εκπτωτικά εν όψει black friday. Τύπου 9-10 ευρώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    απο την εξυπηρετηση μου ειπαν οτι ειναι μια χαρα ρουτερ και οτι δνε προκειται να υπαρξει προβλημα,το καλο που τους θελω 60 ευρω θα πληρωσω στον επομενο για την ενεργοποιηση μαζι με το παγιο

  6. #6
    Εγγραφή
    30-08-2006
    Μηνύματα
    2.410
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    KV 50.000/5.000
    ISP
    FORTHNET circa 2006
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    14(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickefor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις πρώτες μέρες που χρησιμοποιούσα το H168N πέρα από τα dns errors στο ένα κινητό που προανέφερα, στο δικό μου κινητό (ένα nexus 5x) χανόταν τυχαία για δευτερόλεπτα η σύνδεση wifi και επανερχόταν. Δεν είχα δώσει σημασία γιατί ήταν για λίγα δευτερόλεπτα μόνο, αλλά τώρα που αναφέρεις κάτι παρόμοιο το θυμήθηκα.
    Ταυτόχρονα, οι άλλες συσκευές δεν είχαν θέμα, κάτι που λογικά σημαίνει ότι η σύνδεση χανόταν στιγμιαία μόνο στο κινητό. Όταν έβαλα το TP-link δεν εμφανίστηκε ξανά το θέμα.

    Φαντάζομαι όμως ότι σαν πρώτη λύση, θα ήταν ευκολότερο και φτηνότερο να δοκιμάσεις ένα άλλο στικάκι. Χάζευα χτες το site της γνωστής κόκκινης αλυσίδας και πήρε το μάτι μου κάποια εκπτωτικά εν όψει black friday. Τύπου 9-10 ευρώ.
    Σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο AC usb wifi stick ποσο μαλλον δε οταν το επομενο μου ρουτερ (θα το κανω bridge με το ΖΤΕ 168) πρεπει/θελω να εχει AC wifi και στις δυο μπαντες (2.4 και 5ghz)

    Παντως αυτο που κλαταρει το στικακι το αντιμετωπισα βαζοντας κοφτη στο upload γυρω στα 100kb/sec
    AMD FX-8320 | HYPER 212 EVO | 2X ARCTIC COOLING F12 PWM 120MM | CORSAIR CARBIDE 200R | ASUS M5A97 R2.0 | Kingston HyperX 1600MHZ@1866 9-10-9 2X4GB | ASUS 760 GTX OC DCUII @1300/7000 | THERMALTAKE SE SMART MODULAR 630W

  7. #7
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Collective_Soul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτομαι να παρω ενα καινουργιο AC usb wifi stick ποσο μαλλον δε οταν το επομενο μου ρουτερ (θα το κανω bridge με το ΖΤΕ 168) πρεπει/θελω να εχει AC wifi και στις δυο μπαντες (2.4 και 5ghz)

    Παντως αυτο που κλαταρει το στικακι το αντιμετωπισα βαζοντας κοφτη στο upload γυρω στα 100kb/sec
    To archer d20 που έχω εγώ http://uk.tp-link.com/products/detai...rcher-D20.html, έχει AC αλλά νομίζω είναι μόνο στη μπάντα των 5ghz. Πάντως στα 5ghz με έναν σκληρό στη θύρα usb του, μεταφέρω αρκετά γρήγορα τα αρχεία από τον δίσκο στο κινητό.

    Παρόλα αυτά σαν μία οικονομική λύση (50 ευρώ το είχα πάρει) θεωρώ ότι είναι πολύ αξιόπιστο.
    Το πήρα πέρσι γιατί ενα ΖΤΕ του τότε παρόχου, δεν σήκωνε πάνω από 4-5 συσκευές συνδεδεμένες και ξαφνικά δεν τους έδινε ΙΡ.
    Με το ΤΡ Link κανένα πρόβλημα.. έχω συνεχώς online γύρω στις 15-16 συσκευές.
    Έχει ωραίο μενού για ρυθμίσεις και QoS.
    Είναι βέβαια adsl, οπότε δεσμεύεσαι να παίζεις πάντα με bridge mode με το H168N.

    Αλλά, αν ψάχνεσαι για μια λύση εκεί γύρω στο 50άρι, από την εμπειρία μου θεωρώ ότι το συγκεκριμένο είναι value for money.
    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω, για το οποίο έχω ανοίξει και thread χωρίς βοήθεια μέχρι στιγμής, είναι ότι επειδή έχω πάνω συνδεδεμένο ένα παλιό ΖΤΕ της χολ και το δουλεύω σαν access point, το Tp Link δε μου δείχνει καθόλου τις συσκευές που είναι με wifi συνδεδεμένες στο access point. Πιθανώς να φταίει κάποια δικιά μου ρύθμιση, αλλά δεν εχω βρει ακόμα λύση.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    χτες πηρα τον εξοπλισμο technicolor tg788nv,την τεταρτη θα γινει και η ενεργοποιηση για να δουμε τι θα δουμε

    - - - Updated - - -

    α επισης μπορει να μ πει καποιος ποσες συσκευες χωραει ασυρματα?

  9. #9
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    χτες πηρα τον εξοπλισμο technicolor tg788nv,την τεταρτη θα γινει και η ενεργοποιηση για να δουμε τι θα δουμε

    - - - Updated - - -

    α επισης μπορει να μ πει καποιος ποσες συσκευες χωραει ασυρματα?
    Αυτό το router μου είχαν δώσει πέρσι από cyta ως αντικατάσταση του ΖΤΕ επειδή εμφάνιζε το πρόβλημα που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποίησα σαν κύριο router, επειδή είχα ήδη αγοράσει το TP Link, αλλά το έστησα σαν access point. Γενικά το συγκεκριμένο με είχε παιδέψει για να το στήσω γιατί θυμάμαι είχε λίγο περίεργο menu ρυθμίσεων.
    Κατα τ'άλλα, επειδή δεν το είχα σαν κύριο router δεν ξέρω πως αποδίδει, ούτε μπορώ να σου απαντήσω για τις συσκεύες που σηκώνει. Πάντως, ως access point δε μου δημιούργησε πρόβλημα και οι συσκευές wifi έπαιζαν οκ. Απ'όσο θυμάμαι έχει και θυρα usb που σηκώνει στικάκι για μοίρασμα αρχείων. Με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ θα βρεις τρόπο να την ενεργοποιήσεις αυτή τη λειτουργία.

    Πάντως νομίζω αυτό το ρουτερ έχει και έξοδο για τηλεφωνο (VoIP). Μήπως αυτό δείχνει ότι πλέον η nova θα γυρίσει σε VoIP λόγω του vectoring?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο κανονισμός αναφέρει ότι όσες καμπίνες είναι στον προγραμματισμό του vectoring, όταν ξεκινήσει επίσημα η νέα υπηρεσία, υποχρεωτικά οι συνδέσεις χοντρικής θα είναι VLU, δηλαδή VoIP τηλεφωνία.
    Λογικά λοιπόν όλοι σιγά-σιγά θα ξεκινήσουν να παρέχουν συμβατό εξοπλισμό καθώς και αντικατάσταση σε αυτούς που είναι ήδη συνδεδεμένοι στην καμπίνα.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    20/11 την εκανα την ρημαδα την αιτηση και σημερα ειναι 1/12 και ακομα

  12. #12
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πιο router δίνουν τώρα?

    Με τι τιμή αναβαθμίσατε σε vdsl?

  13. #13
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο router δίνουν τώρα?

    Με τι τιμή αναβαθμίσατε σε vdsl?
    Τέλη οκτώβρη που ενεργοποήθηκα εγώ μου δώσανε το ZTE ZXHN H168N.
    Αλλά εκανα καινούρια σύνδεση με φορητότητα από vodafone, όχι αναβάθμιση.
    Και πήρα 3play με Full pack και VDSL, απεριόριστα σταθερά και νομίζω μία ώρα σε κινητά, με τελική 48 ευρώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    20/11 την εκανα την ρημαδα την αιτηση και σημερα ειναι 1/12 και ακομα
    Εγώ με φορητότητα από βονταφον ενεργοποιήθηκα σε μια βδομάδα. Τρεις μέρες μετά τις υπογραφές ήρθε το ρουτερ και μια βδομάδα μετά είχα συνδεθεί.
    Βέβαια, την πρώτη μέρα το router συνδεόταν με πρότυπο adsl για κάποιο λόγο. Τους πηρα τηλ και μου απάντησαν ότι θέλει κάποιες ώρες "προσαρμογής" και θα γυρίσει μόνο του σε VDSL.
    Αλλά δεν αρκέστηκα σε αυτό, μπήκα στο ρούτερ και άφησα τικαρισμένες μόνο τις vdsl επιλογές σύνδεσης στο DSL και μετά από reboot κλείδωσε στα 4998/49999.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    ακομα περιμενω να μπει οτι και καλα οφειλεται στον οτε
    και η τιμη αναβαθμισης ειναι 5.25 το μηνα και 21 ευρω τα τελη ενεργοποιησης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KostakisK : 02-12-17 στις 12:26.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.282
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Σημερα κλεινουμε 20 ημερες απο την ημερα καταχωρισης του αιτηματος,ακομα εννοειται χωρις vdsl,τους πηρα τηλεφωνο και μου απαντανε δεν εχουμε καποια νεα καταχωριση για να γνωριζουμε τι γινεται,τους ρωταω γιατι ρε παιδια αργει τοσο πολυ και μου απαντανε ωραιοι ωραιοι οτι δεν εχουμε προσβαση σε αυτην την πληροφορια μονο το τμημα καταχωρισεων εχει,τους λεω συνδεστε με με το τμημα να μαθω τι γινεται και μου λενε δεν γινετε,τους ρωταω γιατι ρε παιδια δεν γινετε τι ειστε η cia ειστε και μου απαντανε απλα δεν γινεται και για να μην αρχισω τους διαολους (με συγχωρειται) μερες που ειναι τους το κλεισα στα μουτρα,μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του επι αυτου του θεματος?α επισης απο το φορουμ υποστηριξης εχω ακριβως την ιδια απαντηση ''δεν υπαρχει καποια νεα καταχωριση''

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση σε VDSL 50 από 30
    Από leokoudo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 12:19
  2. Αναβάθμιση σε VDSL
    Από KERTIS στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-17, 13:20
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 13:12
  4. Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-17, 22:19
  5. Μηνύματα: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 17:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας