Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Έχω ενα modem/router TP LINK W9980 το οποίο ενώ έπαιζε μια χαρά με WIND VDSL ξαφνικά δεν συγχρονίζει με τίποτα (ενώ το Zyxel που μου εχει δωσει η Wind συγχρονίζει κανονικά - αρα η γραμμή δεν έχει πρόβλημα).

    Από την TP LINK μου ειπαν οτι μαλλον έχει πρόβλημα το W9980 και να το επιστρέψω στο κατάστημα.

    Από το κατάστημα μου είπαν οτι δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, αλλά παρόλαυτα μου πιστώνουν το ποσό με το οποίο το αγόρασα.

    Επειδή δεν ξέρω αν αγοράζωντας ενα άλλο modem-router θα συγχρονίζει κανονικά (?) ή θα έχω πάλι προβλήματα (τώρα ή μελλοντικά), σκέφτομαι να κρατήσω ως modem το Zyxel και να αγοράσω ενα router πάνω στο οποίο θα έχω συνδεδεμένα με καλώδιο ενα xbox one και ενα media player, και με wi-fi κινητά, tablet, laptop

    Επειδή είμαι λίγο ασχετος με τα δικτυακά, ήθελα να ρωτήσω

    1) είναι καλή λύση αυτό το setup;
    2) θα μπορώ να απενεργοποιήσω εντελώς το wifi του Zyxel της Wind (ή υπάρχει περίπτωση να μην απενεργοποιείται
    3) αν κάνω streaming από το κινητό HD videos που έχω τραβήξει, στο xbox (με το κατάλληλο app), μήπως θα παρεμβάλεται με καποιο τρόπο το Zyxel ή θα το διεκπεραιώνει μόνο το νέο router; (δεν θέλω να το διεκπεραιώνει το zyxel γιατί όταν το κάνω τώρα, δεν το σηκώνει. Αντίθετα, όταν ειχα μόνο το TP LINK, το streaming αυτο το έκανε απροβλημάτιστα).
    4) θα είναι σχετικά εύκολο να κάνω setup τα παραπάνω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kergaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ενα modem/router TP LINK W9980 το οποίο ενώ έπαιζε μια χαρά με WIND VDSL ξαφνικά δεν συγχρονίζει με τίποτα (ενώ το Zyxel που μου εχει δωσει η Wind συγχρονίζει κανονικά - αρα η γραμμή δεν έχει πρόβλημα).

    Από την TP LINK μου ειπαν οτι μαλλον έχει πρόβλημα το W9980 και να το επιστρέψω στο κατάστημα.

    Από το κατάστημα μου είπαν οτι δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα, αλλά παρόλαυτα μου πιστώνουν το ποσό με το οποίο το αγόρασα.

    Επειδή δεν ξέρω αν αγοράζωντας ενα άλλο modem-router θα συγχρονίζει κανονικά (?) ή θα έχω πάλι προβλήματα (τώρα ή μελλοντικά), σκέφτομαι να κρατήσω ως modem το Zyxel και να αγοράσω ενα router πάνω στο οποίο θα έχω συνδεδεμένα με καλώδιο ενα xbox one και ενα media player, και με wi-fi κινητά, tablet, laptop

    Επειδή είμαι λίγο ασχετος με τα δικτυακά, ήθελα να ρωτήσω

    1) είναι καλή λύση αυτό το setup;
    2) θα μπορώ να απενεργοποιήσω εντελώς το wifi του Zyxel της Wind (ή υπάρχει περίπτωση να μην απενεργοποιείται
    3) αν κάνω streaming από το κινητό HD videos που έχω τραβήξει, στο xbox (με το κατάλληλο app), μήπως θα παρεμβάλεται με καποιο τρόπο το Zyxel ή θα το διεκπεραιώνει μόνο το νέο router; (δεν θέλω να το διεκπεραιώνει το zyxel γιατί όταν το κάνω τώρα, δεν το σηκώνει. Αντίθετα, όταν ειχα μόνο το TP LINK, το streaming αυτο το έκανε απροβλημάτιστα).
    4) θα είναι σχετικά εύκολο να κάνω setup τα παραπάνω;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
    1. Θα μπορούσες να τα συνδέσεις όλα πάνω στο zyxel.
    Αν δεν σε ικανοποιεί θα μπορούσες να βάλεις το zyxel σε bridge και να το συνδέσεις σε ένα ρούτερ.
    Αυτή είναι η καλύτερη λύση σε σχέση απόδοσης με την προϋπόθεση ότι μιλάμε πάντα για ρούτερ και όχι "ρούτερ".
    2. Το zyxel της wind απ όσο θυμάμαι είναι κλειδωμένο.
    Μπορείς να κάνεις ότι ρυθμίσεις θέλεις πλην να αλλάξεις fw.
    3. Σε κάθε περίπτωση που έχεις δύο ρούτερ, σημαίνει ότι τα πακέτα σου θα περνάνε από δύο δρομολογήσεις, με ότι αυτό συνεπάγεται στην ταχύτητα.
    Στην περίπτωση που σου πρότεινα με το bridge κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
    4. Εξαρτάται την εμπειρία σου και την διάθεση που έχεις να μάθεις (εφόσον δεν έχεις κάποιες σχετικές γνώσεις ή εμπειρία).
    Φυσικά πάντα είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

    Με λίγο πείραγμα στις ρυθμίσεις του Zyxel (που βρήκα σε αντίστοιχο thread εδώ μέσα) παίζει πλέον πολύ καλύτερα και σε wifi και στο streaming οπότε μάλλον τελικά θα κρατήσω μόνο αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To 9980 δεν έχει πρόβλημα. Απλά με την ενεργοποίηση του vectoring και καθώς δεν το υποστηρίζει, συγχρονίζει σε ADSL και με περιορισμό που προβλέπεται από τον κανονισμό.
    Αν εξακολουθείς να το θέλεις, βάλε το Zyxel μπροστά του σε Bridge mode (να δουλεύει μόνο ως modem) και πίσω από αυτό το 9980 ως router.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκληρός δίσκος- Παλιός Τικ τικ τικ τικ :) και αγορά Νέου
    Από adiS στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 08:21
  2. [Other] Αγορά Νέου Router
    Από Nikos Pskills στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-17, 21:37
  3. switcher ή modem/router;
    Από doki στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-17, 22:39
  4. Πρόβλημα με tplink ac750
    Από R19 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 16:42
  5. [Other] Αγορά νέου router ή modem-router
    Από john87 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 20:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας