Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 34
  1. #16
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Ποιος στη χάρη μου, τέτοια τύχη :Ρ

  2. #17
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Δεν σε κοροϊδεύω, εμένα μου έχει συμβεί να χάσω όλη την προκαταβολή και αυτό έγινε σε μικρή πόλη από παλιό συμμαθητή μου, ο οποίος από τότε που μου έφαγε τα χρήματα της προκαταβολής κάνει ότι δεν με ξέρει.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πρόσφατα που οι γονείς μου έκαναν εργασίες στο σπίτι στο χωριό, όλα τα λεφτά τα έδωσαν μέσω τραπεζικού λογαριασμού.
    Το ξέρω γιατί έβαλα και εγώ ένα μέρος και δε θα είχα δώσει ούτε 100ρικο μαύρα στο χέρι.
    Σου δίνει μια αίσθηση σιγουριάς ότι τουλάχιστον μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις δώσει χρήματα.

  4. #19
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Εγώ είχα βγάλει μπλοκ επιταγών, γιατί χρειαζόταν να κάνω διάφορες πληρωμές σε πολλούς (ανακαίνιση σπιτιού), αλλά και αν μπορείς να το αποδείξεις; Το μόνο που κερδίζεις είναι να μπορείς να διαδίδεις Δημόσια το συμβάν, εκτός αν πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο ποσό και ο απατεώνας έχει ακίνητη περιουσία, χωρίς να χρωστεί σε ΔΟΥ και τράπεζες, τα οποία προηγούνται στους πλειστηριασμούς.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Είναι να μην μπλέξεις ή/και να μη δίνεις σε κανέναν προκαταβολή!
    Βέβαια έχω ακούσει και για πελάτες απατεώνες, που παραγγέλνουν μια δουλειά, γίνεται και μετά σφυρίζουν αδιάφορα...

  6. #21
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Συνήθως η προκαταβολή αφορά την αξία των υλικών και έχει μία λογική, εφόσον και οι δύο πλευρές είναι τίμιοι.
    Πριν αρκετά χρόνια στον τόπο που μένω κάποιος παράγγειλε μία σιδερένια κατασκευή για το εξωτερικό χώρο του σπιτιού του και έδωσε κάποια προκαταβολή. Όπως μου είπε ο τεχνίτης που την έφτιαξε, η παραγγελία εκτελέστηκε σωστά εντός του συμφωνημένου χρόνου, αλλά ο πελάτης δεν έδωσε τα υπόλοιπα χρήματα και επιπλέον το υπερηφανευόταν στην πιάτσα. Ο τεχνίτης προσβλήθηκε, πήγε όταν έλειπε ο κακοπληρωτής, μέτρησε την κατασκευή και αφαίρεσε το απλήρωτο κομμάτι, αυτό βέβαια ήταν εντελώς παράνομο, αλλά η υπόθεση τελείωσε εκεί.

  7. #22
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Θεός ο τεχνίτης εδώ... Πολύ ωραία αντίδραση!

  8. #23
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Ποτέ δε δίνεις προκαταβολή αν δεν αρχίσει να δουλεύει......

    - - - Updated - - -

    Φιλαράκι μου την πάτησε με τον περίφημο κυρ Γιώργο. Τον κοροϊδεύω συνέχεια. Έδωσε όλο το ποσό για θωρακισμένη πόρτα 350€ μετά εξαφανηστηκε και ήταν όλο δικαιολογίες. Μέχρι και ότι τράκαρε και ήταν στο νοσοκομείο..... Ποτέ δεμ έβαλε την πόρτα τα λεφτά και καλά τα έδωσε σε έναν συνεργάτη που δουλεύει σε εργοστάσιο που φτιάχνουν πόρτες και τον πρόδωσε. Ούτε η αστυνομία δέ μπορεί να κάνει κάτι ούτε τίποτα. Μήνυση δε συμφέρει για την ταλαιπωρία και το χρόνο για 350€
    Με πολλές απειλές έδωσε τα 200€ από τον Ιούλιο περιμένει τα υπόλοιπα. Δε θα τα πάρει ποτέ. Σου μένει απλά το μάθημα. Αν δε είναι έμπιστος μάστορας γνωστός να ξέρεις τι άνθρωπος είναι μακριά. Ο πατέρας μου παίρνει προκαταβολες 500€ σαν υδραυλικός αλλά είναι τυπικός σε όλα. Ότι λένε τη στιγμή που παίρνει τα λεφτά αυτό ισχύει. Άμα πάθεις κάτι λόγω ανωτέρας βίας απλά επιστρέφεις το ποσό και το κάνεις οπότε μπορείς
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  9. #24
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δε δίνεις προκαταβολή αν δεν αρχίσει να δουλεύει......

    - - - Updated - - -

    Φιλαράκι μου την πάτησε με τον περίφημο κυρ Γιώργο. Τον κοροϊδεύω συνέχεια. Έδωσε όλο το ποσό για θωρακισμένη πόρτα 350€ μετά εξαφανηστηκε και ήταν όλο δικαιολογίες. Μέχρι και ότι τράκαρε και ήταν στο νοσοκομείο..... Ποτέ δεμ έβαλε την πόρτα τα λεφτά και καλά τα έδωσε σε έναν συνεργάτη που δουλεύει σε εργοστάσιο που φτιάχνουν πόρτες και τον πρόδωσε. Ούτε η αστυνομία δέ μπορεί να κάνει κάτι ούτε τίποτα. Μήνυση δε συμφέρει για την ταλαιπωρία και το χρόνο για 350€
    Με πολλές απειλές έδωσε τα 200€ από τον Ιούλιο περιμένει τα υπόλοιπα. Δε θα τα πάρει ποτέ. Σου μένει απλά το μάθημα. Αν δε είναι έμπιστος μάστορας γνωστός να ξέρεις τι άνθρωπος είναι μακριά. Ο πατέρας μου παίρνει προκαταβολες 500€ σαν υδραυλικός αλλά είναι τυπικός σε όλα. Ότι λένε τη στιγμή που παίρνει τα λεφτά αυτό ισχύει. Άμα πάθεις κάτι λόγω ανωτέρας βίας απλά επιστρέφεις το ποσό και το κάνεις οπότε μπορείς
    Καταφέρνεις να είσαι αντιφατικός μέσα σε 6 προτάσεις.

  10. #25
    Εγγραφή
    02-11-2005
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    45
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Να μην δινετε προκαταβολές .Αν σας λενε για υλικά πες του απο που θα τα παρεις να παω να στα φερω εγω. Δεν φταίνε και οι ((επαγγελματιες )) καθε μερα και ενας νεος φορος , παραπάνω τα εξοδα και καποια στιγμη δεν μπορουν να ειναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους . Μερικοι τους τυχαίνει μια καλύτερη δουλειά και σε γραφουν κανονικά. Εμενα αλουμινας το καλοκαιρι επειδη ηταν φουλ στην δουλεια ενω ειχε μετρηση περασαν 3 μηνες και ουτε που ασχοληθηκε μαζι μου που να του έδινα προκαταβολή ακομα θα τον κυνηγουσα.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από serf f2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην δινετε προκαταβολές .Αν σας λενε για υλικά πες του απο που θα τα παρεις να παω να στα φερω εγω. Δεν φταίνε και οι ((επαγγελματιες )) καθε μερα και ενας νεος φορος , παραπάνω τα εξοδα και καποια στιγμη δεν μπορουν να ειναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους . Μερικοι τους τυχαίνει μια καλύτερη δουλειά και σε γραφουν κανονικά. Εμενα αλουμινας το καλοκαιρι επειδη ηταν φουλ στην δουλεια ενω ειχε μετρηση περασαν 3 μηνες και ουτε που ασχοληθηκε μαζι μου που να του έδινα προκαταβολή ακομα θα τον κυνηγουσα.
    Φιλε μου δεν εχει να κανει με το επαγγελμα του καθενος αυτο.Απλα ειναι απατεωνας ο ανθρωπος.Αυτο που κανει λεγεται καταχρηση.Αν τυχει καλυτερη δουλεια μπορει καλλιστα να επιστρεψει την προκαταβολη αν ο πελατης δεν μπορει να περιμενει.
    Απορω παντως που περιμενες 3 μηνες για να συνεργαστεις με αυτον τον ανθρωπο.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου δεν εχει να κανει με το επαγγελμα του καθενος αυτο.Απλα ειναι απατεωνας ο ανθρωπος.Αυτο που κανει λεγεται καταχρηση.Αν τυχει καλυτερη δουλεια μπορει καλλιστα να επιστρεψει την προκαταβολη αν ο πελατης δεν μπορει να περιμενει.
    Απορω παντως που περιμενες 3 μηνες για να συνεργαστεις με αυτον τον ανθρωπο.
    Δεν ήταν επιλογή. Αν έχει τα χρήματά σου και δε στα δίνει πίσω, τι κάνεις;

  13. #28
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήταν επιλογή. Αν έχει τα χρήματά σου και δε στα δίνει πίσω, τι κάνεις;
    Πηγαίνεις και του λες αν δε μου τα δώσεις μέχρι αύριο θα τα πληρώσεις 5 φορές πάνω
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  14. #29
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.406
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαίνεις και του λες αν δε μου τα δώσεις μέχρι αύριο θα τα πληρώσεις 5 φορές πάνω
    Του το λες, δεν κάνει τίποτα... Εσύ πρακτικά τι μπορείς να κάνεις; Κάπως έτσι ήταν και το αρχικό ερώτημα που ξεκίνησε την κουβέντα

  15. #30
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Πηγαινεις στην εφορια και κανεις καταγγελια με μαρτυρες οτι εδωσες λεφτα και δε σου εκοψε αποδειξη και αστο πανω τους . πες οτι ειπε θα στην φερει και δεν στην εφερε ποτε.

    http://www.iefimerida.gr/news/386173...taratsa-vinteo

    Βασικα δεν ειναι εφορια αλλα τελος παντων. Στειλε εσυ τα στοιχεια του και θα τον βρουν αυτοι. στοιχημα οτι θα χεστη πανω του οταν το βρουνε και δε θα το ξανα κανει ποτε και υπαρχη πιθανοτητα να παρεις και τα λεφτα σου
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 19:45
  2. Aν μια μητρικη καει μπορει να παρει και δισκους μαζι?
    Από puffy στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-17, 12:37
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 15:37
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-17, 10:03
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 09:50

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας