Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    11-09-2007
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό και εγώ δεν χρησιμοποιώ ρεύμα και νερό στο σπίτι, για να μην καταγραφώ στα αρχεία των αντίστοιχων υπηρεσιών, ούτε έχω αυτοκίνητο ή μηχανάκι, γιατί θα καταγραφώ από το υπουργείο μεταφορών, αλλά ούτε έχω και σπίτι, γιατί θα με καταγράψει η πολεοδομία. Ζω σε τσαντήρι και δεν με έχουν βαφτίσει καν για να μην έχω ούτε όνομα. Τους γονείς μου τους αποκλήρωσα, για να μην φαίνετε ότι έχω σχέση με κανέναν. Τώρα γιατί βρίσκομαι μέσα σε ένα site σαν αυτό, μη με ρωτάτε. Δεν μπορώ να σας πω, για να μην ανακαλυφθεί το μυστικό της μη ύπαρξής μου.
    Ζουμε σε μια κοινωνια που ολα γινονται για το καλο μας, η γοογλε το βραδυ στελνει αορατο νανορομποτ να μας φιλησει το κεφαλακι οταν πεφτουμε για υπνο :-)

  2. #17
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis_P Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ειναι αυτο ? Μπηκα εδω αλλα δεν καταλαβα τιποτε
    Όλος ο καρκίνος της Google είναι το closed source proprietary Google Play Services

    To AOSP μπορείς να το κάνεις build εσύ με κώδικα ανοιχτό και να τρέχει άψογα στο κινητό σου.
    Εναλλακτικά χρησιμοποιήσε το έτοιμο Lineage OS
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  3. #18
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλος ο καρκίνος της Google είναι το closed source proprietary Google Play Services

    To AOSP μπορείς να το κάνεις build εσύ με κώδικα ανοιχτό και να τρέχει άψογα στο κινητό σου.
    Εναλλακτικά χρησιμοποιήσε το έτοιμο Lineage OS
    Δίχως να έχεις κάποιον εύκολο τρόπο για εγκατάσταση και ενημέρωση εφαρμογών και οι μισές εφαρμογές που βασίζονται σε google play services να μη δουλεύουν.

    Android == Google Play Services. Διαφορετικά τόσες προσπάθειες για mobile OS έχουν υπάρξει και έχουν αποτύχει. Δεν είναι ότι το android είναι το υπέρτατο λειτουργικό.

    Επίσης σε όλες τις custom ROMs μπορεί τα Google Play Services να μην είναι bundled και να έρχονται σε ξεχωριστό αρχείο, αλλά ελάχιστοι είναι αυτοί που θα χρησιμοποιούσαν το Android δίχως αυτά.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Πάλι καλά που αυτή τη φορά δεν βγήκαν να πουν οτι το κάνουν κατα λάθος όπως τότε...

  5. #20
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x

  6. #21
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Αν θεωρείς ότι δεν πρέπει να έχεις καθόλου online footprint, δικαίωμά σου είναι. Υπερβολικό μεν, δικαίωμά σου δε.

  7. #22
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γιατί πάντα σε τέτοια threads οι απαντήσεις είναι αστειάκια?

    Αν αυτή η πρακτική έρχεται σε αντίθεση με τους κανόνες ιδιωτικότητας που αποδέχτηκαν οι χρήστες τότε πρέπει να αρχίσουν οι μηνύσεις και τα πρόστιμα.

    Υ.Γ. Για τα Google play services μπορείτε να τα κλείσετε. Κάποιες εφαρμογές μπορεί όντως να μην δουλεύουν αλλά πολλές που τα ζητάνε (ακόμα και οι χάρτες) δουλεύουν μια χαρά χωρίς.

  8. #23
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Οποιος υποστηρίζει ότι υπάρχει κινητό Android χωρίς Google Play Services είναι απλά εκτός πραγματικότητας.
    Και αυτά για τα open source κλπ είναι ντιπ για ντιπ μπούρδες, το android υπάρχει λόγω των εκατομμυρίων (closed source) εφαρμογών του play store, όχι του ίδιου του λειτουργικού.
    Εκτός αν είσαι απλά ευχαριστημένος με έναν browser, το οποίο σημαίνει ότι δε σε πολυενδιαφέρει γενικώς και το θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 22-11-17 στις 13:42.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος υποστηρίζει ότι υπάρχει κινητό Android χωρίς Google Play Services είναι απλά εκτός πραγματικότητας.
    Και αυτά για τα open source κλπ είναι ντιπ για ντιπ μπούρδες, το android υπάρχει λόγω των εκατομμυρίων (closed source) εφαρμογών του play store, όχι του ίδιου του λειτουργικού.
    Εκτός αν είσαι απλά ευχαριστημένος με έναν browser, το οποίο σημαίνει ότι δε σε πολυενδιαφέρει γενικώς και το θέμα.
    Εντάξει, αφού είναι μπούρδες μάλλον δεν έχω να πρσθέσω κάτι άλλο.

    Απλώς για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν την μπούρδα, χωρίς Google play services μπορείς να εγκαταστήσεις και να τρέξεις

    Google Phone
    Google Messages
    Youtube
    Google Photos
    Google Maps
    Firefox
    Google Chrome
    Facebook
    Facebook Messenger
    E-mail
    Google Camera
    Google keyboard
    Notes
    Instagram
    What's up Cosmote (Που χρησιμοποιώ)
    E-food.gr
    .....

    Και φυσικά οτιδήποτε προσβάσιμο από τον Browser είτε σαν app στην homescreen είτε κατευθείαν.
    Φυσικά και θα υπάρξουν εφαρμογές που το ζητούν, αλλά και πάλι, από μπούρδα καλύτερο.

    Η ενημέρωση μπορεί να γίνεται αυτόματα με το Yalp, όπως σαν να είχες playstore.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  10. #25
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, αφού είναι μπούρδες μάλλον δεν έχω να πρσθέσω κάτι άλλο.

    Απλώς για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν την μπούρδα, χωρίς Google play services μπορείς να εγκαταστήσεις και να τρέξεις

    Google Phone
    Google Messages
    Youtube
    Google Photos
    Google Maps
    Firefox
    Google Chrome
    Facebook
    Facebook Messenger
    E-mail
    Google Camera
    Google keyboard
    Notes
    Instagram
    What's up Cosmote (Που χρησιμοποιώ)
    E-food.gr
    .....

    Και φυσικά οτιδήποτε προσβάσιμο από τον Browser είτε σαν app στην homescreen είτε κατευθείαν.
    Φυσικά και θα υπάρξουν εφαρμογές που το ζητούν, αλλά και πάλι, από μπούρδα καλύτερο.

    Η ενημέρωση μπορεί να γίνεται αυτόματα με το Yalp, όπως σαν να είχες playstore.

    Εκτός του ότι όποτε θέλουν αυτές οι εφαρμογές μπορούν να ζητήσουν την συνδρομή του Google play Services, είναι λίγο χαζο να πιστεύουμε ότι λόγω αυτής της βιβλιοθήκης γίνονται όλα τα κακά στο Android. Και στην τελική αν κάτσεις να σεττάρεις όλα αυτά που είπες μπράβο. Το 99,9999999% του κόσμου δεν θα κάτσει. Επομένως το θέμα υφίσταται όποια και αν είναι η λύση, που δεν υπάρχει.

  11. #26
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    TP- link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλή ιδέα, και αντί για χαρτάκι θα τους βάζεις στικάκι ή κάρτα μνήμης.
    Πόσο τρέχει το περιστέρι, θέλω να υπολογίσω το data transfer rate του καναλιού.
    Καλύτερα χρησιμοποίησε λαγό.https://www.youtube.com/watch?v=h16qMJ_LCyg

  12. #27
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Αυτή η τάση του να παρακολουθούν και να συλλέγουν, να συλλέγουν, και όλο να ξανασυλλέγουν στοιχεία κάθε είδους έχει καταντήσει αηδία...

  13. #28
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Περιοχή
    Αργυρουπολη-Athens -Greece
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    214900/23907kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Sercomm H300-s
    Path Level
    Interleaved
    Νομίζω ότι αυτό μπορεί να γίνεται ,όχι μόνο το 2017 άλλα και παλαιότερα , βρίσκω στο google τοποθεσίες που έχω επισκεφτεί παλιότερα με πλήρη διεύθυνση .
    Προγραμματισμός Εγκεφάλων http://www.chiptronic.gr

  14. #29
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει, αφού είναι μπούρδες μάλλον δεν έχω να πρσθέσω κάτι άλλο.

    Απλώς για αυτούς που θέλουν να δοκιμάσουν την μπούρδα, χωρίς Google play services μπορείς να εγκαταστήσεις και να τρέξεις

    Google Phone
    Google Messages
    Youtube
    Google Photos
    Google Maps
    Firefox
    Google Chrome
    Facebook
    Facebook Messenger
    E-mail
    Google Camera
    Google keyboard
    Notes
    Instagram
    What's up Cosmote (Που χρησιμοποιώ)
    E-food.gr
    .....

    Και φυσικά οτιδήποτε προσβάσιμο από τον Browser είτε σαν app στην homescreen είτε κατευθείαν.
    Φυσικά και θα υπάρξουν εφαρμογές που το ζητούν, αλλά και πάλι, από μπούρδα καλύτερο.

    Η ενημέρωση μπορεί να γίνεται αυτόματα με το Yalp, όπως σαν να είχες playstore.
    Δηλαδή να έχεις ASOP γιατί σε ενδιαφέρει η ιδιωτικότητα αλλά απο την άλλη να εγκαθιστάς εφαρμογές που έχουν ως προιον την ιδιωτικότητα σου.
    https://imgur.com/r/gifs/DWrI2JY
    The world can change by your actions not by your opinions

  15. #30
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.670
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή να έχεις ASOP γιατί σε ενδιαφέρει η ιδιωτικότητα αλλά απο την άλλη να εγκαθιστάς εφαρμογές που έχουν ως προιον την ιδιωτικότητα σου.
    https://imgur.com/r/gifs/DWrI2JY
    Όχι δεν εγκαθιστώ τέτοιες εφαρμογές. Απλώς ανέφερα για αυτούς που θέλουν τέτοιες εφαρμογές οτι υπάρχουν και λειτουργούν και αναβαθμίζονται.
    Προσωπικά χρησιμοποιώ τον browser για τα περισσότερα, καθώς και AOSP/Lineage εφαρμογές. Δεν είμαι freak ιδιωτικότητας.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 13:52
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 22:57
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 11:49
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 15:10
  5. Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 09:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας