Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα παίδες! Έχω μια βασική απορία. Το laptop είναι το Acer Aspire ES1-520-57VA. Το έκανα dual boot, με win 7 και lubuntu. Εννοείται στο Linux δεν έχω κανένα πρόβλημα. Στο win όμως, ύστερα από κάποια αναβάθμιση του συστήματος, ενώ μου έβγαζε κανονικά προειδοποίηση για τη μπαταρία, πότε να τη συνδέσω για φόρτιση (γύρω στο 10% μου έβγαζε ειδοποίηση), πλέον δεν έχω καμία ειδοποίηση. Πέρα από την ειδοποίηση που έχει το win, έχει και ένα λαμπάκι για τη μπαταρία που αναβοσβήνει κόκκινο. Εκεί που δουλεύω, πρώτα κλείνει το σύστημα και ύστερα μου δίνει ένδειξη στο λαμπάκι της μπαταρίας πως θέλει φόρτιση και ξεκινάει το σύστημα να κάνει αδρανοποίηση. Στην επανεκκίνηση του η/υ κάποιες φορές δείχνει πως ξεκινάει η φόρτιση της μπαταρίας από το 0%. Αν κάνω και καλά ρυθμίσεις στο μενού Επιλογές ενέργειας και απλά ελέγξω τις ρυθμίσεις για τα κρίσιμα σημεία της μπαταρίας, χωρίς να πειράξω κάτι και στο πότε μπαίνει σε αδρανοποιήση ή σε αναμονή(σε τι ποσοστό μπαταρίας) για εκείνη την ημέρα και μερικές ακόμα λειτουργεί κανονικά. Μόλις περάσουν μερικές μέρες ή κάνει κάποια αναβάθμιση το σύστημα, ξανά πάλι τα ίδια. Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να ελέγχει τη μπαταρία χωριστά από το win, υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεπεράσουμε το πρόβλημα; Βοηθείστε σας παρακαλώ, γτ η εταιρεία που το πήγα για έλεγχο μου είπε πως δεν είναι θέμα hardware αλλά software και δε θέλω να περάσω 10άρια για να ξεπεράσω το πρόβλημα.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις ενεργοποιημένη την επαναφορά συστήματος ;
    Αν ναί, πήγαινε σε σημείο πρίν την αναβάθμιση και δές τί γίνεται.
    Αν το πράγμα στρώσει, την επόμενη φορά που θα σου βγάλει την ειδοποίηση για αναβάθμιση, μήν περάσεις όλο το πακέτο μαζί, αλλα μία-μία, μέχρι να βρείς ποιά δημιουργεί το πρόβλημα με την μπαταρία.

    Στο μαγαζί, έχουν δίκιο.
    Αφού στο lubuntu δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι θέμα software.

    Και μη νομίζεις οτι με τα 10άρια θα λυθεί το πρόβλημα.
    Μπορεί να γίνει και χειρότερο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Έχω ενεργοποιημένη την επαναφορά συστήματος. Αλλά είπα για τα 10αρια, επειδή το laptop ήρθε μαζί με drivers για 8.1 και 10 και έχει μέσα και power management από την εταιρεία. Για αυτό το λόγο υποθέτω πως θα "διορθωθεί" το πρόβλημα... Άντε να δω τι άλλο πρόβλημα θα βρω στο win. Ευχαριστώ πολύ!!

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Το πρόβλημα δεν λύθηκε... Έκανε και κάτι αναβαθμίσεις τελευταία με ενημέρωση ασφαλείας και μου χάλασε όλο το λειτουργικό. Ενώ είχα κανονικά πρόσβαση στο internet, δεν άνοιγαν όλες οι σελίδες. Έκανα επαναφορά, απεγκατέστησα τον ie και έκλεισα μια για πάντα ενημέρωσεις και το θέμα έληξε. Η μπαταρία τώρα, της άλλαξα επίπεδο ειδοποίησης στο 15% και άλλοτε ειδοποιεί, άλλοτε όχι. Μπορεί να φτάσει και στο 10% και να μου βγάλει ειδοποίηση. Αν κάνω κάτι στον η/υ που απαιτεί full screen δεν έχω καμία ειδοποίηση. Τέλος πάντων, θα την αποσυνδέσω κάποια στιγμή εντελώς (είναι ενσωματωμένη) και θα το βάλω μόνιμα πάνω στο UPS και όλα καλά... Σε ευχαριστώ για του χρόνο σου και για το ενδιαφέρον! Καλή Χρονιά!!!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα επαναφορά, απεγκατέστησα τον ie και έκλεισα μια για πάντα ενημέρωσεις και το θέμα έληξε.
    Ναί, αλλα δεν είναι λύση να κλείσεις τις ενημερώσεις.
    Ζήτα να σε ειδοποιεί πότε υπάρχουν, τουλάχιστον οι σημαντικές, και πέρνα τες μία-μία, να δείς ποιά κάνει την ζημιά.

    Καλή χρονιά.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-17, 23:19
  2. Προβλημα με οτε ή κατι αλλο;
    Από chrislav3 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 17:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας