Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    08-12-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα, απο χθες που ενεργοποιησε η wind το fiber η ταχυτητα μου επεσε απο τα 50 στα 32 mbps, λετε αμα τους παρω τηλεφωνο να μπορουνε να κανουνε κατι? Ουτως η αλλως το actual rate ειναι πανω απο 50.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (31).png  


  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Προχθές έλαβα σχετικό SMS για αναβάθμιση του δικτύου στην περιοχή μου (Άλιμος), προφανώς για ενεργοποίηση του fiber.
    Σήμερα που κατα τύχη/περιέργεια κοίταξα τα stats του router συγχρόνιζε στα 30 Mbps (έκανα και restarts και πάλι εκεί σταθερά)...

    Παίρνω αμέσως τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη οπού είπα στην κυρία το πρόβλημά μου και τις ακριβείς τιμές που συγχρόνιζε, με βάζει σε mute για 1 λεπτό περίπου και μετά μου προτείνει να συνδέσω το router μου κατευθείαν στην πρίζα του τηλεφώνου χωρίς το splitter...
    Και ως δια μαγείας συγχρονίζει στα 50Mbps και βγαίνει το πόρισμα οτι έχω πρόβλημα στον εξοπλισμό (καλώδια - splitter)...

    Ευχαριστώ θερμά την υπάλληλο που με εξυπηρέτησε και συνδέω πάλι το splitter και ο συγχρονισμός παραμένει στα 50Mbps...
    Τα συμπεράσματα δικά σας...

    update (1 ώρα μετά):Random σκαμπαναβέσματα είτε με splitter είτε χωρίς... Πιθανόν θέλει λίγη υπομονή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SlayermanGR : 25-11-17 στις 11:45.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-12-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SlayermanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχθές έλαβα σχετικό SMS για αναβάθμιση του δικτύου στην περιοχή μου (Άλιμος), προφανώς για ενεργοποίηση του fiber.
    Σήμερα που κατα τύχη/περιέργεια κοίταξα τα stats του router συγχρόνιζε στα 30 Mbps (έκανα και restarts και πάλι εκεί σταθερά)...

    Παίρνω αμέσως τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη οπού είπα στην κυρία το πρόβλημά μου και τις ακριβείς τιμές που συγχρόνιζε, με βάζει σε mute για 1 λεπτό περίπου και μετά μου προτείνει να συνδέσω το router μου κατευθείαν στην πρίζα του τηλεφώνου χωρίς το splitter...
    Και ως δια μαγείας συγχρονίζει στα 50Mbps και βγαίνει το πόρισμα οτι έχω πρόβλημα στον εξοπλισμό (καλώδια - splitter)...

    Ευχαριστώ θερμά την υπάλληλο που με εξυπηρέτησε και συνδέω πάλι το splitter και ο συγχρονισμός παραμένει στα 50Mbps...
    Τα συμπεράσματα δικά σας...

    update (1 ώρα μετά):Random σκαμπαναβέσματα είτε με splitter είτε χωρίς... Πιθανόν θέλει λίγη υπομονή
    Αντε να δουμε, με απολυτη ακριβεια το ιδιο ακριβως εκανα κ εγω συγχρονιζα στα 30 και μετα οταν μιλησα με τον τεχνικο δοκιμασα χωρις το spliter και συγχρονιζε παλι πισω στα 50.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-03-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 kbps/ 4996 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 13.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν μιά ενημέρωση κ τι γίνεται σε εμένα. Θα σας αφήσω να διαβάσετε το πόστ στο φόρουμ αλλά υποψιάζομαι ότι το θέμα έχει να κάνει με ρυθμίζεις της Wind μαζί με το vectoring γιατί ουσιαστικά παίζει το SNR .

    https://www.adslgr.com/forum/threads...07#post6281507
    https://www.adslgr.com/forum/threads...16#post6282516
    https://www.adslgr.com/forum/threads...26#post6282526

    Αν και θα έπρεπε να μεταφερθεί το πόστ στο κομμάτι του VDSL. Δεν ξέρω τι επιτυχία θα έχει εδω.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-11-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Το vectoring δεν χρειαζεται splitter,γι'αυτο η λυση στο προβλημα σας ηταν απλη!

  6. #6
    Εγγραφή
    22-03-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 kbps/ 4996 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 13.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsillis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το vectoring δεν χρειαζεται splitter,γι'αυτο η λυση στο προβλημα σας ηταν απλη!
    Θες να μας το εξηγήσεις ? Τα σκαμπανεβάσματα μετά που οφείλονται? Τηλεφωνία χωρίς splitter πως? VOip δεν εχουν τα ρουτερ

  7. #7
    Εγγραφή
    23-11-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να μας το εξηγήσεις ? Τα σκαμπανεβάσματα μετά που οφείλονται? Τηλεφωνία χωρίς splitter πως? VOip δεν εχουν τα ρουτερ
    Μακαρι να μπορουσα,δεν ειμαι ειδικος!Αμα οι καμπινες που ανηκετε ανβαθμιστηκαν σε vectoring απο τι εχω διαβασει στα φορουν τις σελιδας εδω,δεν χρειαζεται splitter!Παντως πολλοι σαν και εσενα παραπονιουνται οτι εχουν σκαμπανεβασματα και ο κυριοτερος λογος ειναι το vectoring και πελατες στην cosmote!Μαλλον ειναι στα πρωιμα σταδια και θελει στρωσιμο το πραγμα!μπες στο φορουμ της cosmote σε αυτην την σελιδα μηπως βγαλεις ακρη!

  8. #8
    Εγγραφή
    22-03-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 kbps/ 4996 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 13.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsillis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορουσα,δεν ειμαι ειδικος!Αμα οι καμπινες που ανηκετε ανβαθμιστηκαν σε vectoring απο τι εχω διαβασει στα φορουν τις σελιδας εδω,δεν χρειαζεται splitter!Παντως πολλοι σαν και εσενα παραπονιουνται οτι εχουν σκαμπανεβασματα και ο κυριοτερος λογος ειναι το vectoring και πελατες στην cosmote!Μαλλον ειναι στα πρωιμα σταδια και θελει στρωσιμο το πραγμα!μπες στο φορουμ της cosmote σε αυτην την σελιδα μηπως βγαλεις ακρη!
    Θες τουλάχιστον να μας βάλεις ένα λινκ από τα πόστ? Το splitter μας δίνει τηλέφωνο αφού δεν έχει αλλάξει σε voip η wind. Δεν συζητάμε για καλωδίωση, όπως οι παρακάτω:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6094927

    Αλλά την αυξομείωση του θορύβου κ που μπορεί να οφείλεται. Κ στις τρεις παραπάνω περιπτώσεις είχαμε VDSL που κλείδωνε σωστά κ μετά έπεσε στους άλλους 2 (οχι σε εμένα) κ παρατηρούνται σκαμπανεβάσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leoin : 28-11-17 στις 01:05.

  9. #9
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Οταν σε μια καμπίνα ενεργοποιείτε το vectoring, απαιτείτε και ο εξοπλίσμός να υποστηρίζει την τεχνολογία, εαν οχι, αρχίζουν τα προβλήματα

  10. #10
    Εγγραφή
    22-03-2017
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 kbps/ 4996 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    ASUS DSL-N17U
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 13.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gravis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν σε μια καμπίνα ενεργοποιείτε το vectoring, απαιτείτε και ο εξοπλίσμός να υποστηρίζει την τεχνολογία, εαν οχι, αρχίζουν τα προβλήματα
    Δεν αντιλέγω σε αυτό αλλά το πρόβλημα εμφανίστηκε με το vectoring ενεργοποιημένο.(τουλάχιστον σε εμένα κ με μεταβολές στο ΜΑΧ rate απο 75 μέχρι 55, κ του SNR βεβαια)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails vdsl latest.JPG  

    vdsl latest 2.JPG  


  11. #11
    Εγγραφή
    23-11-2017
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leoin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες τουλάχιστον να μας βάλεις ένα λινκ από τα πόστ? Το splitter μας δίνει τηλέφωνο αφού δεν έχει αλλάξει σε voip η wind. Δεν συζητάμε για καλωδίωση, όπως οι παρακάτω:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6094927

    Αλλά την αυξομείωση του θορύβου κ που μπορεί να οφείλεται. Κ στις τρεις παραπάνω περιπτώσεις είχαμε VDSL που κλείδωνε σωστά κ μετά έπεσε στους άλλους 2 (οχι σε εμένα) κ παρατηρούνται σκαμπανεβάσματα.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B1%CE%BB%CF%8E Δες μηπως βγαλεις ακρη εδω!

  12. #12
    Εγγραφή
    27-01-2017
    Περιοχή
    Perama
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/10000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    ZTE ZXHNH168N
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 13.4(dB)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  21,1 KB 
ID: 189739 ρε παιδιά για ρίξτε μια ματιά κι εδώ. εντελώς τυχαία σήμερα μπήκα στο ρούτερ μου και βλέπω αυτές τις ταχύτητες. κανονικά παίζω σε 50/10 λόγω ότι παίρνω από αστικό κέντρο ιντερνετ. υπάρχει περίπτωση να με έχουν ρίξει παρακάτω;να τους πάρω τηλέφωνο να δω τι παίζει;

Παρόμοια Θέματα

  1. Από τα 4 στα 24 και... πτώση ταχύτητας
    Από stsalkit στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-17, 11:46
  2. Πτώση ταχύτητας
    Από Gogosbmx στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-17, 20:07
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-17, 00:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας