Σελ. 91 από 406 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 6088
  1. #1351
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην τους κράζουμε συνέχεια. Το μεσημέρι έδωσαν την σημερινή έκδοση του Nightly με ένα σοβαρό bug. Δεν δούλευαν τα μενού. Πχ δε μπορούσα να απενεργοποιήσω το ublock ή να μπω στις ρυθμίσεις του FF. Πριν λίγο έδωσαν διορθωτική αναβάθμιση που το έφτιαξε.
    H nightly δεν είναι για καθημερινή συνεχής χρήση.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #1352
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μην αρχίσουμε την ίδια κουβέντα. Μια χαρά είναι για όποιον ξέρει τι είναι. Όταν πέφτατε από τα σύννεφα με τις Web extensions εγώ είχα ήδη προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση. Το ίδιο ισχύει και με την Quantum μηχανή.

    Και τον chrome έχω σε canary και το MPC-BE σε nightly όπως και τα windows σε TP Fast Ring. Τα δεδομένα μου είναι αλλού οπότε δεν ανησυχώ όσο νομίζετε. Και να συμβεί κάτι έχω και ένα Debian Sid σε δεύτερο δίσκο να κάθεται.

    Αντί να γκρινιάζεις με εμένα γιατί δεν το κάνεις με αυτούς που επιμένουν να χρησιμοποιούν αρχαίες εκδόσεις FF ή γενικά προγραμμάτων επειδή άλλαξε κάτι και τους ξεβόλεψε; Νομίζω πως είμαι πολύ πιο ασφαλής σε σχέση με κάποιον που επιμένει να τρέχει XP ή 7 αντί για 10 σε σχετικά νέο μηχάνημα. Και πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί. Όπως έχω δει ανθρώπους να τρέχουν 2-3 διαφορετικές εφαρμογές διότι δεν κάνουν αναβάθμιση σε καμία. Και κατεβάζουν ότι σαβούρα βρουν για να δουλέψουν με νέα πρότυπα. Έχω βρει αρχαίες εκδόσεις FF που δεν μπορούσαν να μπουν σε κάποια sites. Με μια απλή αναβάθμιση και ταυτόχρονη απεγκατάσταση σαβούρας έστρωσε όλο το μηχάνημα.

  3. #1353
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην αρχίσουμε την ίδια κουβέντα. Μια χαρά είναι για όποιον ξέρει τι είναι. Όταν πέφτατε από τα σύννεφα με τις Web extensions εγώ είχα ήδη προσαρμοστεί στην νέα κατάσταση. Το ίδιο ισχύει και με την Quantum μηχανή.

    Και τον chrome έχω σε canary και το MPC-BE σε nightly όπως και τα windows σε TP Fast Ring. Τα δεδομένα μου είναι αλλού οπότε δεν ανησυχώ όσο νομίζετε. Και να συμβεί κάτι έχω και ένα Debian Sid σε δεύτερο δίσκο να κάθεται.

    Αντί να γκρινιάζεις με εμένα γιατί δεν το κάνεις με αυτούς που επιμένουν να χρησιμοποιούν αρχαίες εκδόσεις FF ή γενικά προγραμμάτων επειδή άλλαξε κάτι και τους ξεβόλεψε; Νομίζω πως είμαι πολύ πιο ασφαλής σε σχέση με κάποιον που επιμένει να τρέχει XP ή 7 αντί για 10 σε σχετικά νέο μηχάνημα. Και πίστεψέ με υπάρχουν πολλοί. Όπως έχω δει ανθρώπους να τρέχουν 2-3 διαφορετικές εφαρμογές διότι δεν κάνουν αναβάθμιση σε καμία. Και κατεβάζουν ότι σαβούρα βρουν για να δουλέψουν με νέα πρότυπα. Έχω βρει αρχαίες εκδόσεις FF που δεν μπορούσαν να μπουν σε κάποια sites. Με μια απλή αναβάθμιση και ταυτόχρονη απεγκατάσταση σαβούρας έστρωσε όλο το μηχάνημα.
    Αυτό που έγραψα, και ισχύει για όλο το sw, είναι ότι στην καθημερινή χρήση θέλεις να έχεις απλά εφαρμογές που θα δουλεύουν.
    Οπότε ξεχνάς beta, alpha κλπ.
    πχ όταν θέλεις να στείλεις ένα email θα πρέπει το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς απλά να δουλεύει την συγκεκριμένη στιγμή.
    Και όχι να ψάχνεσαι γιατί δούλευε εχθές ή πριν 1' και τώρα όχι.

    Τώρα... αν θέλεις να συνεισφέρεις στην εταιρεία/κοινότητα/οργανισμό κλπ ή απλά θέλεις να παίρνεις τα ποιο νέα στοιχεία όσο γίνεται γρηγορότερα... καλά κάνεις και τα χρησιμοποιείς.
    Οι περισσότεροι χρήστες όμως δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία.
    Οπότε σε έναν καθημερινό/απλό χρήστη δεν μπορείς να τους συστήσεις τίποτε άλλο πλην του stable απλά και μόνο για να του έρθει το Χ-χαρακτηριστικό γρηγορότερα.

    Όσο για τα υπόλοιπα:
    ναι είχες τον quantum σε πρώιμη μισοτελειωμένη έκδοση όταν εμείς σερνέμοασταν.
    ναι αντιμετώπισες νωρίτερα το πρόβλημα με τα webext όταν σε εμάς δούλευαν όλα
    και συνεπώς έψαχνες να βρεις webext 1/1000 όταν εμείς ψάχναμε να τα βρούμε με 1/100.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #1354
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μα δεν το συστήνω. Σε κανένα. Αλλά δεν μπορώ να μην τους το αναγνωρίσω όταν το διορθώνουν τόσο σύντομα. Διάβασε λίγο πιο δίπλα στο νήμα του Debian τα παράπονα του Jim_p. FOSS ο Firefox, FOSS και τα πακέτα του Debian. Τι καντήλια κατεβάζει κάθε φορά με τις νέες εκδόσεις.

    Άλλωστε έχω και εκδόσεις backup για τις ανάγκες μου. Υπάρχει το MS Office, ο κανονικός FF και η τελευταία σταθερή του MPC-HC. Όμως θέλω το κάτι παραπάνω για τις νέες δυνατότητες. Και προσαρμόζομαι κατάλληλα.

  5. #1355
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν το συστήνω. Σε κανένα. Αλλά δεν μπορώ να μην τους το αναγνωρίσω όταν το διορθώνουν τόσο σύντομα. Διάβασε λίγο πιο δίπλα στο νήμα του Debian τα παράπονα του Jim_p. FOSS ο Firefox, FOSS και τα πακέτα του Debian. Τι καντήλια κατεβάζει κάθε φορά με τις νέες εκδόσεις.

    Άλλωστε έχω και εκδόσεις backup για τις ανάγκες μου. Υπάρχει το MS Office, ο κανονικός FF και η τελευταία σταθερή του MPC-HC. Όμως θέλω το κάτι παραπάνω για τις νέες δυνατότητες. Και προσαρμόζομαι κατάλληλα.
    οκ.
    Συμφωνούμε τότε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #1356
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.510
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τα ασχημα σχολια μου για τους αργοσχολους maintainers του debian ειναι εντελως δικαιολογημενα.
    ديميتريس

  7. #1357
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #1358
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    https://www.ghacks.net/2019/02/18/mo...-picture-mode/
    Στην αρχή το θεώρησα άχρηστο και περιττό.
    Πλέον βλέπω ότι βολεύει σε πολλές περιπτώσεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #1359
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1360
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.510
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν βγαλω τα certificates και συναντησω τα διαφορα προβληματα που περιγραφονται σε ghacks και reddit, ειπα να ψαξω λιγο γιατι ολη αυτη η πρεμουρα με την dark matter και βρηκα αυτο
    https://www.zdnet.com/article/survei...ate-whitelist/

    Καποιος θα πει "δεν παιζει να ειναι τοσο στοκοι και να δωσουν το οκ σε εταιρια με τετοιο ιστορικο, ειδικα απο τη mozilla που καθε τρεις και λιγο μας λεει οτι cares about our privacy", αλλα απο την αλλη, για τη mozilla μιλαμε που στο παρελθον εχει κανει διαφορα (mr robot, studies κλπ).
    ديميتريس

  11. #1361
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.350
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #1362
    Εγγραφή
    07-09-2018
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Max
    Ένα καλό πρόσθετο για να σώζετε σελίδες σε ένα αρχείο html είναι το SingleFile.

    Είναι διαθέσιμο για Firefox και Chrome/Chromium.

    Η αποθήκευση των ιστοσελίδων είναι εκπληκτική και ακριβής. Σε μερικές περιπτώσεις δεν γίνεται καλή αποθήκευση, όπως της σελίδας του TaxisNet μπαίνοντας με κωδικούς από Firefox, αλλά σε Chromium είναι σωστή. Ακόμη, σε Chromium, δεν ονοματίζει τα αρχεία όπως ρυθμίζονται, ενώ σε Firefox λειτουργεί μια χαρά.

    Μπορεί επίσης να συγχωνεύσει τα html αρχεία με τον αντίστοιχο φάκελό τους.

    Αν το δοκιμάσετε επιβεβαιώστε τα παραπάνω και αναφέρετε προβλήματα και εντυπώσεις, όπως και άλλα πρόσθετα που μπορεί να μας ενδιαφέρουν
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν βγαλω τα certificates και συναντησω τα διαφορα προβληματα που περιγραφονται σε ghacks και reddit, ειπα να ψαξω λιγο γιατι ολη αυτη η πρεμουρα με την dark matter και βρηκα αυτο
    https://www.zdnet.com/article/survei...ate-whitelist/

    Καποιος θα πει "δεν παιζει να ειναι τοσο στοκοι και να δωσουν το οκ σε εταιρια με τετοιο ιστορικο, ειδικα απο τη mozilla που καθε τρεις και λιγο μας λεει οτι cares about our privacy", αλλα απο την αλλη, για τη mozilla μιλαμε που στο παρελθον εχει κανει διαφορα (mr robot, studies κλπ).
    Τα πολλά άκυρα που έχει κάνει κατά καιρούς η Mozilla, είναι ίσης και αντίστοιχης σημασίας των ανταγωνιστών που διατυμπανίζει ότι διαφέρει. Οι τεράστιες οικονομικές απολαβές των διευθυνόντων, η αλόγιστη σπατάλη πόρων, η τρομερή προεδρία της Mitchell Baker, η αλαζονεία της απόλυτης σιγουριάς με τη δημιουργία του Firefox OS ότι θα ανταγωνιστούσε το Android, η εγκατάλειψη αλλά όχι εγκατάλειψη, όποτε θέλουν, του Thunderbird, το Australis, η ενσωμάτωση του Pocket, η προκαθορισμένη υπέρμετρη τηλεμετρία κ.α..

    Η κατηφόρα είχε αρχίσει από την κυκλοφορία του Chrome το 2008. Εκεί είδαν τον δυνατό ανταγωνισμό και από τότε τρέχουν πανικόβλητοι και δεν φτάνουν. Καμία σχέση με το πως παρουσιάζονται.

    Το ProtonMail έβγαλε σχετική ενημέρωση για το θέμα, καθώς το πιστοποιητικό ασφαλείας του είναι της QuoVandis.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxie : 26-02-19 στις 10:57.

  13. #1363
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Μηνύματα
    781
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποιος είναι ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος για να κατεβάσεις κάτι από YouTube; Δεν με ενδιαφέρουν βίντεο ιδιαίτερα, περισσότερο για audio.
    Είδα κάτι κλασσικά add-ons αλλά το πιο γνωστό δεν το προσφέρει όταν το βίντεο είναι 720 και πάνω. Υπάρχει και το youtube-dl σαν προγραμματάκι αλλά μου φάνηκε αρκετά μεγάλη διαδικασία.
    No one flirts like a Malkavian

  14. #1364
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Durdyn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είναι ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος για να κατεβάσεις κάτι από YouTube; Δεν με ενδιαφέρουν βίντεο ιδιαίτερα, περισσότερο για audio.
    Είδα κάτι κλασσικά add-ons αλλά το πιο γνωστό δεν το προσφέρει όταν το βίντεο είναι 720 και πάνω. Υπάρχει και το youtube-dl σαν προγραμματάκι αλλά μου φάνηκε αρκετά μεγάλη διαδικασία.
    Μήπως αυτό....?? https://www.freemake.com/gr/free_video_downloader/

  15. #1365
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    εγω εχω καταλήξει σε onlinevideoconverter

Σελ. 91 από 406 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας