Σελ. 66 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 1307
  1. #976
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonios D1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ όλους σας παιδιά. Σήμερα μου ήρθε το ρουτερ και το έβαλα επάνω δεν είδα καμιά διαφορά. Θα έρθει αυτές τις μέρες ηλεκτρολόγος να δει την καλωδίωση και εάν συνεχίζω να έχω πρόβλημα θα δώσω βλάβη
    Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορεί να σου κάνει και πολλά σε δομημένη καλωδίωση ο ηλεκτρολόγος . και βραχυκύκλωμα να έχεις είναι πιθανόν να μην το βρει. ζητά του εξαρχής πριν έρθει να φέρει μαζί του αν έχει καλώδιο να μετρήσετε κατευθείαν πάνω στην ρεγγλετα όπως είπαν και τα υπόλοιπα παιδιά ποιό πριν από εκεί ξεκινά και μετά πήγαινε μέσα στο σπίτι. βασικό για να κάνεις την μέτρηση θα πρέπει να έχεις το ρούτερ και κάποια πρίζα κοντά να το συνδέσεις ή αν έχεις το mini ups που δίνει ο οτε

  2. #977
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά παίρνεις από καμπίνα. Στο Σαραβάλι που είναι δίπλα είχα πετύχει καμπίνες πριν μερικούς μήνες, είχαν ρεύμα κανονικά και νομίζω πως παίρνετε όλοι από α/κ Λεύκα.

    Δες την καλωδίωση για αρχή όπως προτείνουν κ οι υπόλοιποι και κάνε και ένα τηλέφωνο στον οτε δεν χάνεις κάτι. Βλέπεις καμιά καμπίνα εκεί κοντά; Μήπως υπολογίσουμε την απόσταση. Ο jkoukos έδωσε ένα λινκ με ένα καφαο που λογικά πλέον είναι καμπίνα, είσαι κοντά του;

  3. #978
    Εγγραφή
    10-05-2020
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά παίρνεις από καμπίνα. Στο Σαραβάλι που είναι δίπλα είχα πετύχει καμπίνες πριν μερικούς μήνες, είχαν ρεύμα κανονικά και νομίζω πως παίρνετε όλοι από α/κ Λεύκα.

    Δες την καλωδίωση για αρχή όπως προτείνουν κ οι υπόλοιποι και κάνε και ένα τηλέφωνο στον οτε δεν χάνεις κάτι. Βλέπεις καμιά καμπίνα εκεί κοντά; Μήπως υπολογίσουμε την απόσταση. Ο jkoukos έδωσε ένα λινκ με ένα καφαο που λογικά πλέον είναι καμπίνα, είσαι κοντά του;
    Ο ηλεκτρολόγος που θα έρθει είναι φίλος που δουλεύει και στον ΟΤΕ. Πιστεύω θα βρούμε άκρη

  4. #979
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν. Όταν είχε ενεργοποιηθεί το vectoring στην καμπίνα που πέφτω, το attainable της γραμμής μου ήταν 130Mbps. Προ-ολίγου καιρού και πριν αναβαθμίσω σε 100άρα από 50, το attainable έπεσε στα 105000. Με το που συνδέθηκα, τα στατιστικά είναι

    Κώδικας:
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_downstream",
    varvalue: "95469"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_upstream",
    varvalue: "10996"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_max_downstream",
    varvalue: "105660"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_max_upstream",
    varvalue: "43508"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_snr",
    varvalue: "9.1 / 30.9"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_atnu",
    varvalue: "6.5 / 14.0"
    },
    Πρώτη πρίζα, ελεγμένη καλωδίωση UTP στο σπίτι για τα τηλέφωνα, μόνο μια συσκευή τηλ πάνω στο router. Χωρίς διπλή τηλεφωνική πρίζα. Η μείωση του attainable έχει επέλθει από κάτι συγκεκριμένο; Θα έκανε τόση μεγάλη διαφορά η διπλή τηλεφωνική ή φταίει και το ότι το attainable έχει πέσει;

  5. #980
    Εγγραφή
    18-03-2007
    Περιοχή
    Περιστέρι Αττικής
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    4.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Άρθρα
    12
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση σε όσους γνωρίζουν. Όταν είχε ενεργοποιηθεί το vectoring στην καμπίνα που πέφτω, το attainable της γραμμής μου ήταν 130Mbps. Προ-ολίγου καιρού και πριν αναβαθμίσω σε 100άρα από 50, το attainable έπεσε στα 105000. Με το που συνδέθηκα, τα στατιστικά είναι

    Κώδικας:
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_downstream",
    varvalue: "95469"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_upstream",
    varvalue: "10996"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_max_downstream",
    varvalue: "105660"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_max_upstream",
    varvalue: "43508"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_snr",
    varvalue: "9.1 / 30.9"
    },
    {
    vartype: "value",
    varid: "dsl_atnu",
    varvalue: "6.5 / 14.0"
    },
    Πρώτη πρίζα, ελεγμένη καλωδίωση UTP στο σπίτι για τα τηλέφωνα, μόνο μια συσκευή τηλ πάνω στο router. Χωρίς διπλή τηλεφωνική πρίζα. Η μείωση του attainable έχει επέλθει από κάτι συγκεκριμένο; Θα έκανε τόση μεγάλη διαφορά η διπλή τηλεφωνική ή φταίει και το ότι το attainable έχει πέσει;
    Aν αποσυνδέσεις το καλώδιο που πηγαίνει στις άλλες πρίζες του σπιτιού και αφήσεις μόνο την κεντρική αλλάζει κάτι ; Σε μένα μετά από πολύ πρόσφατο ξήλωμα του utp cat6 από άλλες πρίζες (άφησα μόνο την κεντρική έως το box του ΟΤΕ) τo attainable rate ανέβηκε 10 mbps.
    Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

  6. #981
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτη πρίζα, ελεγμένη καλωδίωση UTP στο σπίτι για τα τηλέφωνα, μόνο μια συσκευή τηλ πάνω στο router. Χωρίς διπλή τηλεφωνική πρίζα. Η μείωση του attainable έχει επέλθει από κάτι συγκεκριμένο; Θα έκανε τόση μεγάλη διαφορά η διπλή τηλεφωνική ή φταίει και το ότι το attainable έχει πέσει;
    Μπορει και τα 2, ισως αναβαθμισαν και αλλοι πελατες
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  7. #982
    Εγγραφή
    22-06-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritzbox 5530AX
    Συνημμένο Αρχείο 215197 Σημερα το πρωι σπασαμε τα κοντερ στην 100ρα!! εκει που ηταν χαλασμενη απο το 2018! Απο οτι εχω καταλαβει εχει αναβαθμιστει το Α.Κ να υποστηριζει GPON για το FTTH και φτιαχτηκε και το VDSL θα μπηκαν καινουργιες καρτες!! Γιατι το 100ρι φτιαχτηκε πριν μια εβδομαδα πρωτου ξεκινησουν τα εργα για το FTTH!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alexgtigti Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 215197 Σημερα το πρωι σπασαμε τα κοντερ στην 100ρα!! εκει που ηταν χαλασμενη απο το 2018! Απο οτι εχω καταλαβει εχει αναβαθμιστει το Α.Κ να υποστηριζει GPON για το FTTH και φτιαχτηκε και το VDSL θα μπηκαν καινουργιες καρτες!! Γιατι το 100ρι φτιαχτηκε πριν μια εβδομαδα πρωτου ξεκινησουν τα εργα για το FTTH!
    Ξεπερασαμε τα 13Mbs download

  8. #983
    Εγγραφή
    31-05-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδία,

    Καταρχήν, περιοχή Αγία Παρασκευή Αττικής.

    Μέχρι πριν 1 μήνα είχα ενεργοποιημένη "cosmote vdsl 50" με router το SpeedPort Entry 2i και όλα ήταν ιδανικά. Το router κλείδωνε στα 50 Mpbs download και 5 Mpbs upload και τα speed test έπιαναν ταβάνι (ookla) σταθερά. Το download μου ήταν επίσεις σταθερά απο 5,2 έως 5,7 Mbyte/sec.

    Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου στα 100Mbps & 200Mbps, μιας και το site της COSMOTE μου έλεγε ότι είναι διαθέσιμα στον αριθμό τηλεφώνου που του έδωσα.

    Αρχικά στα 200 Mbps το SpeedPort 2i κλέιδωνε στα ~20.000Kbps upload και ~89.000Kbps download (όσο και το download Attainable Rate). Παρόλα αυτά παρατήρησα αστάθεια στο download με σκαμπανεβάσματα.

    Σε επίκοινωνία που είχα με τον τεχνικό της COSMOTE μου είπε ότι είμαι 270 μέτρα απο την καμπίνα και σε καμία περίπτωση δεν θα έφτανα τα 200 Mbps.

    Έτσι υποβάδμισα την ταχύτητα μου στα 100Mbps. Το SpeedPort Entry 2i κλέιδωνε πλέον στα ~10.000Kbps upload και ~83.000Kbps download (όσο και το download Attainable Rate). Παρόλα αυτά εξακολουθώ να παρατήρω αστάθεια στο download με σκαμπανεβάσματα (λιγότερα απο πρίν αλλά συνολικά το internet γίνεται πιο αργό αφού όταν ήταν σταθερό με την 50άρα κατέβαζα σταθερά 5,7 ενώ τώρα πάω απο 3,2 μέχρι 7 και κάποια download προγράμματα - site κολάνε από αυτές τις διακυμάνσεις).

    Παράλληλα, μου ήρθε και το SpeedPort Plus που μου έστειλαν απο την 200άρα, το οποίο είπα να δοκιμάσω. Δράμα. Καταρχάς έκανε 10 λεπτά να συντονιστεί. Εν συνεχεία ενώ κλειδώνει στα ~109000 kbps download (και σταθερά ~10.000 kpsd upload) οι διακυμάνσεις εκτοξεύθηκαν. Πρώτο speedtest 91Mbps/sec, δεύτερο 50Mbps/sec, τρίτο 19Mbps/sec (για κλάματα). Το μόνο που έμενε σταθερό ήταν το upload στα 10.

    Έτσι άρον άρον έβαλα ξανά το Entry 2i.

    Σημειώσεις
    - όλα τα τεστ τα έκανα με μοναδική συσκευή στο δίκτυο το PC μου άρα δεν τύθεται θέμα κάποιος να τράβαγε bandwidth.
    - Έχω ενεργοποιήσει Fast Path γιατί παίζει ο μικρός online FPS (αλλά δεν είδα μεγάλο αριθμό CRC Error)

    Σας παραθέτω και screenshot απο τον SpeedPort 2i στην τωρινή μου κατάσταση στο οποίο μου κάνει εντύπωση ότι στο modulation type έχει VDSL2 και όχι VDSL2_Vectoring.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router.jpg 
Εμφανίσεις:  109 
Μέγεθος:  73,4 KB 
ID: 215577

    Είπα να τους πάρω τηλέφωνο να με κλειδώσουν manually (αυξάνωντας το snr margin) στα 70.000Mbps download για να δω αν θα σταθεροποιηθεί το download, αλλά επειδή μπορεί να μην έχουν κάνει σωστά configure την καμπίνα στην οποία είμαι, περιμένω την γνώμη σας και τις προτάσεις για ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσω.

    Ευχαριστώ.

  9. #984
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φτιαξε πρωτα την εσωτερικη σου καλωδιωση
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #985
    Εγγραφή
    31-05-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτιαξε πρωτα την εσωτερικη σου καλωδιωση
    Slalom ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

    Βλέπεις το Noise margin χαμηλό ?

    Αυτό έχω κανονίσει για σήμερα. Θα έρθει ένας φίλος να απομονόσουμε τις υπόλοιπες μπρίζες τηλεφώνου απο την εισαγωγή (στην οποία έχω τον router) και να δώσουμε επιστρεφή απο τον router σε δευτερο πριζάκι αντί για το ίδιο που είναι τώρα.

    Σε κάθε περίπτωση θα επανέλθω για το αποτέλεσμα.

  11. #986
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.704
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panospeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Slalom ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

    Βλέπεις το Noise margin χαμηλό ?

    Αυτό έχω κανονίσει για σήμερα. Θα έρθει ένας φίλος να απομονόσουμε τις υπόλοιπες μπρίζες τηλεφώνου απο την εισαγωγή (στην οποία έχω τον router) και να δώσουμε επιστρεφή απο τον router σε δευτερο πριζάκι αντί για το ίδιο που είναι τώρα.

    Σε κάθε περίπτωση θα επανέλθω για το αποτέλεσμα.
    Κάντε και μία μέτρηση στον κατανεμητή της πολυκατοικίας
    Και μην συνδέσετε κατευθείαν το 2ο πριζάκι
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #987
    Εγγραφή
    31-05-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάντε και μία μέτρηση στον κατανεμητή της πολυκατοικίας
    Και μην συνδέσετε κατευθείαν το 2ο πριζάκι
    Μονοκατοικία. Απο το κουτί του ΟΤΕ κατευθείαν στον σπίτι. το 2ο πριζάκι πρέπει να το συνδέσω αναγκαστικά λόγω συναγερμού.

  13. #988
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panospeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδία,

    Καταρχήν, περιοχή Αγία Παρασκευή Αττικής.

    Μέχρι πριν 1 μήνα είχα ενεργοποιημένη "cosmote vdsl 50" με router το SpeedPort Entry 2i και όλα ήταν ιδανικά. Το router κλείδωνε στα 50 Mpbs download και 5 Mpbs upload και τα speed test έπιαναν ταβάνι (ookla) σταθερά. Το download μου ήταν επίσεις σταθερά απο 5,2 έως 5,7 Mbyte/sec.

    Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου στα 100Mbps & 200Mbps, μιας και το site της COSMOTE μου έλεγε ότι είναι διαθέσιμα στον αριθμό τηλεφώνου που του έδωσα.

    Αρχικά στα 200 Mbps το SpeedPort 2i κλέιδωνε στα ~20.000Kbps upload και ~89.000Kbps download (όσο και το download Attainable Rate). Παρόλα αυτά παρατήρησα αστάθεια στο download με σκαμπανεβάσματα.

    Σε επίκοινωνία που είχα με τον τεχνικό της COSMOTE μου είπε ότι είμαι 270 μέτρα απο την καμπίνα και σε καμία περίπτωση δεν θα έφτανα τα 200 Mbps.

    Έτσι υποβάδμισα την ταχύτητα μου στα 100Mbps. Το SpeedPort Entry 2i κλέιδωνε πλέον στα ~10.000Kbps upload και ~83.000Kbps download (όσο και το download Attainable Rate). Παρόλα αυτά εξακολουθώ να παρατήρω αστάθεια στο download με σκαμπανεβάσματα (λιγότερα απο πρίν αλλά συνολικά το internet γίνεται πιο αργό αφού όταν ήταν σταθερό με την 50άρα κατέβαζα σταθερά 5,7 ενώ τώρα πάω απο 3,2 μέχρι 7 και κάποια download προγράμματα - site κολάνε από αυτές τις διακυμάνσεις).

    Παράλληλα, μου ήρθε και το SpeedPort Plus που μου έστειλαν απο την 200άρα, το οποίο είπα να δοκιμάσω. Δράμα. Καταρχάς έκανε 10 λεπτά να συντονιστεί. Εν συνεχεία ενώ κλειδώνει στα ~109000 kbps download (και σταθερά ~10.000 kpsd upload) οι διακυμάνσεις εκτοξεύθηκαν. Πρώτο speedtest 91Mbps/sec, δεύτερο 50Mbps/sec, τρίτο 19Mbps/sec (για κλάματα). Το μόνο που έμενε σταθερό ήταν το upload στα 10.

    Έτσι άρον άρον έβαλα ξανά το Entry 2i.

    Σημειώσεις
    - όλα τα τεστ τα έκανα με μοναδική συσκευή στο δίκτυο το PC μου άρα δεν τύθεται θέμα κάποιος να τράβαγε bandwidth.
    - Έχω ενεργοποιήσει Fast Path γιατί παίζει ο μικρός online FPS (αλλά δεν είδα μεγάλο αριθμό CRC Error)

    Σας παραθέτω και screenshot απο τον SpeedPort 2i στην τωρινή μου κατάσταση στο οποίο μου κάνει εντύπωση ότι στο modulation type έχει VDSL2 και όχι VDSL2_Vectoring.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Router.jpg 
Εμφανίσεις:  109 
Μέγεθος:  73,4 KB 
ID: 215577

    Είπα να τους πάρω τηλέφωνο να με κλειδώσουν manually (αυξάνωντας το snr margin) στα 70.000Mbps download για να δω αν θα σταθεροποιηθεί το download, αλλά επειδή μπορεί να μην έχουν κάνει σωστά configure την καμπίνα στην οποία είμαι, περιμένω την γνώμη σας και τις προτάσεις για ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσω.

    Ευχαριστώ.
    Μου θυμίζει την δικιά μου περίπτωση, είναι λες και δεν είσαι σε Vectoring Mode, δεν γίνετε με τέτοιο attenuation να μην μαχάρεις την 100άρα, εγώ εδώ με 9.7 την μαχάρο άνετα. Βγάλε το Vectoring από τα Modulation και ανέβασε screenshot να δούμε διαφορά.

  14. #989
    Εγγραφή
    31-05-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fearhome21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου θυμίζει την δικιά μου περίπτωση, είναι λες και δεν είσαι σε Vectoring Mode, δεν γίνετε με τέτοιο attenuation να μην μαχάρεις την 100άρα, εγώ εδώ με 9.7 την μαχάρο άνετα. Βγάλε το Vectoring από τα Modulation και ανέβασε screenshot να δούμε διαφορά.
    Το speedport entry δεν υποστηρίζει προφιλ 35b και για αυτό μου βγάζει ~82.000 Mbps. Όταν εβάλα το Plus εκτοξεύτηκε και το rate στα ~109.000, όπως και η αστάθεια στο download. Θα το κοιτάξω εσωτερικά για παρεμβολές και θα επανέρθω.

    Ερώτηση. Στο Speedport Plus υπάρχει πεδίο για να δω το Attainable Rate ?

  15. #990
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panospeter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speedport entry δεν υποστηρίζει προφιλ 35b και για αυτό μου βγάζει ~82.000 Mbps. Όταν εβάλα το Plus εκτοξεύτηκε και το rate στα ~109.000, όπως και η αστάθεια στο download. Θα το κοιτάξω εσωτερικά για παρεμβολές και θα επανέρθω.

    Ερώτηση. Στο Speedport Plus υπάρχει πεδίο για να δω το Attainable Rate ?
    Για να ελέγξουμε ότι το Vectoring λειτουργεί σωστά, κάνε μια δοκιμή να το απενεργοποιήσεις, και πες μας τα αποτελέσματα, γιατί μπορεί να είναι εκεί το πρόβλημα.
    Το Entry 2i θα γράφει πάντα VDSL2, είτε λειτουργεί σωστά είτε όχι το Vectoring, αλλά ο νέος σου συγχρονισμός θα μας δείξει αν λειτουργεί στην πράξη.
    Για το Plus μπες στο http://192.168.1.1/data/Status.json και θα δεις τα attainable rates.

Σελ. 66 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 4656616465666768717686 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2307
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-20, 17:51
  2. VDSL Vectoring 100Mbps Καλλιθεα-Παντειο, εφθασε!
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 22:03
  3. VDSL Vectoring και μηνιαίος λογαριασμός
    Από Kasi86 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 19:29
  4. vdsl 50/home speed booster η vdsl vectoring
    Από panosira στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 14:10
  5. Μηνύματα: 177
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-17, 20:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας