Σελ. 22 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 1307
  1. #316
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mythoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βγαίνει άκρη.... χρυσοπλήρωσε ο ΟΤΕ της κάρτες στην DT και δεν τους έδειξαν ούτε πώς ρυθμίζονται...

    Όσο ήμουν στην 100αρα το D7000 έλεγε ''Vectoring state 5 UNCONFIGURED'' .
    Πέρνω το 13888 ρωτάω γιατί λέει UNCONFIGURED? η κοπέλα μου απαντάει δεν ξέρω κύριε πάντως έχει Vectoring η γραμμή...
    Ξανά τηλέφωνο στο 13888 ζητάω τεχνικό, με συνδέουν με τεχνικό, ξανά ρωτάω γιατί λέει UNCONFIGURED στο Vectoring? λέει κάποια ρυθμίσει στο Modem σας φταίει.. (Από πότε ρυθμίζετε το Vectoring στο modem???)
    Δηλώνω βλάβη έρχεται ο τεχνικός πεδίου ξανά ρωτάω γιατί λέει UNCONFIGURED στο Vectoring και μου λέει δεν ξέρω και είχε στα χέρια του το tablet και λέει σε 100αρι προφίλ είστε δεν βλέπω κάτι λάθος
    Και τώρα που γύρισε η γραμμή σε 50αρα το D7000 λέει Vectoring State 1 Full Vectoring...
    Άντε βγάλε άκρη..
    Απο όσο διαβάζω το 4 είναι το disabled vectoring, υπάρχει το 5 και σε άλλες συνδέσεις στο εξωτερικό.
    Το vectoring είναι μια συνεργασία ανάμεσα στα δυο, dslam και modem

  2. #317
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Νίκαια- Λάρισας
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90725/9997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΒΕΡΩΦ
    Router
    Ubiquiti EdgeMax 6P
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο όσο διαβάζω το 4 είναι το disabled vectoring, υπάρχει το 5 και σε άλλες συνδέσεις στο εξωτερικό.
    Το vectoring είναι μια συνεργασία ανάμεσα στα δυο, dslam και modem
    Ναι αλλά ρυθμίζετε στο dslam όχι στο modem..

    Πάντως όσο ήμουν σε 100αρα ελεγε state 5 unconfigured
    τώρα που γύρισε σε 50αρα λέει state 1 full vectoring

  3. #318
    Εγγραφή
    06-03-2012
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    413
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    170347/21999
    ISP
    Vodafone - VDSL2 35B
    Router
    Vodafone Η268Q
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι πρόβλημα με το προφίλ και δεν φαίνετε στο συστημά τους, πρέπει να γίνει συγκικριμένος έλενχος, εγώ το πίεσα πολύ και τα κατάφερα, το ίδιο παρατήρησα σαν και εσένα mythoss, η γραμμή ήταν ΣΩΣΤΑ vectored όταν είχα 50άρα αλλά όταν την γυρίσανε σε 100 δεν είχε μπει σωστά το Vectoring, 99% είχες το ίδιο θέμα.

  4. #319
    Εγγραφή
    19-10-2005
    Περιοχή
    Νίκαια- Λάρισας
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90725/9997
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΒΕΡΩΦ
    Router
    Ubiquiti EdgeMax 6P
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 10.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fearhome21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι πρόβλημα με το προφίλ και δεν φαίνετε στο συστημά τους, πρέπει να γίνει συγκικριμένος έλενχος, εγώ το πίεσα πολύ και τα κατάφερα, το ίδιο παρατήρησα σαν και εσένα mythoss, η γραμμή ήταν ΣΩΣΤΑ vectored όταν είχα 50άρα αλλά όταν την γυρίσανε σε 100 δεν είχε μπει σωστά το Vectoring, 99% είχες το ίδιο θέμα.
    Εγώ όσο και να το πίεσα το θέμα δεν τα κατάφερα, γύρισα στα 50 και ησύχασα...

  5. #320
    Εγγραφή
    12-05-2004
    Περιοχή
    Γαλάτσι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    537
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritzbox 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mythoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ όσο και να το πίεσα το θέμα δεν τα κατάφερα, γύρισα στα 50 και ησύχασα...
    Κι εγώ τα ίδια.
    Ότι και να τους είπα, ότι και να έκανα η απάντηση ήταν "τόσο πάει"!
    Έτσι γύρισα κι εγώ στα 50.
    Τελικά ίσως είναι θέμα ανθρώπου που θα το χειριστεί. Αν έχει όρεξη και γνώσεις το φτιάχνει, αν όχι, άντε γειά...

  6. #321
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Γενικο black out στην Αττικη
    Για να δουμε που θα συγχρονίζουμε όταν επανελθει το ρευμα
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  7. #322
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ASFE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικο black out στην Αττικη
    Για να δουμε που θα συγχρονίζουμε όταν επανελθει το ρευμα

    Χαχά, εσείς με τις 100άρες γραμμές είστε επίφοβοι μετά τις διακοπές ρεύματος, εμείς με τις 50άρες είμαστε "παντός καιρού"...

    Δυόμισι ώρες ήμουν χωρίς ρεύμα, αλλά η γραμμή δεν πήρε χαμπάρι.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  After_blackout.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  108,4 KB 
ID: 196436

  8. #323
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οπότε δεν θα έχεις δικαιολογία αν σε γυρίσουν σε VoIP (αν δεν σε έχουν ήδη γυρίσει).

  9. #324
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Είμαι σε VOIP εδώ και ενάμισι χρόνο φίλε jkoukos, με το "η γραμμή δεν πήρε χαμπάρι", εννοούσα ότι δεν επηρεάστηκε σε τίποτα ο συγχρονισμός της μετά το μπλακάουτ, όχι ότι είχα τηλέφωνο κατά την διάρκειά του...

  10. #325
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πως γίνεται αυτό; Από την στιγμή που λειτουργεί το DSLAM κι έχεις σύνδεση (συγχρονισμό) και πρόσβαση στο διαδίκτυο, πρέπει να λειτουργεί και η τηλεφωνία.

  11. #326
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.012
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Έχουμε μια μικρή δυσκολία στην επικοινωνία, κατά την διάρκεια του μπλακάουτ δεν είχα ρεύμα επί δυόμισι ώρες, και φυσικά δεν είχα ούτε ίντερνετ, ούτε τηλέφωνο φίλε jkoukos. Η φωτό που ανέβασα είναι μετά την επαναφορά του ρεύματος, για να δείξω στον φίλο ASFE ότι ο συγχρονισμός της γραμμής δεν επηρεάστηκε από το μπλακάουτ...

  12. #327
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    OK, κατανοητό τώρα διότι πριν όπως το είχες γράψει κατάλαβα ότι ο συγχρονισμός δεν άλλαξε ούτε κατά την διακοπή ούτε και μετά την επαναφορά της ΔΕΗ.

  13. #328
    Εγγραφή
    16-02-2018
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Everyone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JFK.69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προερχόμενος από άλλο topic να σας πω και την δική μου ιστορία. Μόλις μπήκε στην περιοχή μου (Μαρούσι) το fiber100 με κάλεσε το 13888 τμήμα πωλήσεων και έγινε πρόταση αναβάθμισης.
    Καθώς υπάρχει τρέλα με ότι νέο, παίζω λίγο online, στιμάρω, έχω 2 παιδιά στην εφηβεία και μία σύζυγο (online και αυτή) είχα πολύ καλή δικαιολογία.

    Το λοιπόν μπήκα στο πρόγραμμα και κλείδωνε το router περίπου στα 95mbps. Φυσικά δεν το άφησα έτσι και ήθελα 100%. Μίλησα με τεχνικούς, 13888, κλπ και με έπεισαν ότι βάσει απόστασης, καλωδίωσης και τα λοιπά καλά είμαι. Μάλιστα ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι μου είπε ότι δεν θα μπορώ να πιάσω άνω των 75mbps… λόγω ίσως αλλοίωσης της γραμμής του χαλκού από το καφαο στο σπίτι.

    Στην συνέχεια φωνάζω δικό μου τεχνικό και εξωτερικό συνεργάτη του ΟΤΕ. Μετράει στον κατανεμητή του σπιτιού (περίπου στα 102 mbps) χωρίς πρόβλημα και θόρυβο στην χαλκογραμμή του ΟΤΕ, μετράει στην κεντρική πρίζα στο διαμέρισμα (περίπου στα 101 mbps), μετράει πριν το router (καθώς μεταφέρω το σήμα σε άλλο χώρο από την κεντρική πρίζα) και βλέπει περίπου 99 mbps. Από τότε κλειδώνει πράγματι το router στα 99.999mbps.

    Πριν 3 εβδομάδες σε κάποιο έλεγχο βλέπω να έχει πέσει τα 85mbps – και τρελαίνομαι!!! Το αφήνω για λίγο (θα φταίνε οι βροχές λέω, άσε να στεγνώσει) και μετά από 1 εβδομάδα τα βλέπω στα 65mbps!!!!!!!

    Αρχίζω τα τηλέφωνα στο 13888, παράπονα κλπ κλπ. Από τότε εκτός ότι μου άλλαξαν το router σε plus κάθε μέρα μου “στέλνουν” τεχνικό ο οποίος δεν έχει εμφανιστεί ποτέ στο σπίτι. Κάθε μέρα λαμβάνω sms για το πρόβλημα μου που θα επιλυθεί σύντομα και θα με ενημερώσουν… και το μήνυμα πλέον το αυτοματοποιημένο στο 13888 μου αναφέρει ότι υπάρχει ατομική βλάβη (λες να το λένε για μένα επειδή τους έχω τρελάνει;; και ο χειριστής του τηλεφωνικού κέντρου ζητάει την υπομονή μου.

    Εν κατακλείδι, έχω καταλάβει ότι οι ταχύτητες διαμορφώνονται και κατά βούληση ανάλογα με την ζήτηση στην περιοχή, ίσως να υπάρχουν πιο γρήγορες πόρτες στα καφαο – γιατί με μία αλλαγή σε αυτά η ταχύτητα φτιάχνει, παίζει ρόλο τι διαμοιρασμό κάνει ο τεχνικός στο καφαο και κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις μόνιμα καλή και ικανοποιητική γραμμή – εκτός εάν έχεις γνωστό τεχνικό του ΟΤΕ στην περιοχή!!

    Παρεμπίπτοντος φίλος σε άλλη περιοχή χωρίς τηλέφωνο & internet 17 ημέρες του είπαν μάλλον κατά λάθος “… είναι και οι άδειες τώρα…”. Ραντεβού τον Σεπτέμβρη λοιπόν.
    Χθές και χωρίς να προηγηθεί καμία ειδοποίηση, η ταχύτητα μάλλον αποκαταστάθηκε και κλείδωσε στα 98,5 mbps. Γενικότερα έχω ακούσει ότι γίνονται αναβαθμίσεις των ψηφιακών κέντρων και υπάρχει αργή ανταπόκριση.

    Τες πα ελπίζω να μην είναι κάτι προσωρινό και να παραμείνει η ταχύτητα στα επίπεδα που πληρώνουμε.

  14. #329
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Νομίζω οι τεχνικοί τρέχουν να αποκαταστήσουν τις ζημιές στο Μάτι.
    Εμένα για να μου αλλαξουν router (δική τους πρωτοβουλία γιατί με τα καινούρια συστήματά τους το υπάρχον έγινε 24 Mbps από 50*) μου έδωσαν ραντεβού μετά από 1 - 2 μήνες...

    * Θα αλλαξουν το Netmod + ZTE με ένα άλλο router. Επειδή προφανώς θα είναι VOIP μου έστειλαν από τώρα και ένα μικρό UPS.

    ΥΓ: Θέλω να πάω σε PSTN από ISDN και λένε ότι θα μείνω χωρίς Internet μέχρι 12 μέρες και θα κοστίσει και ~35€. Είναι λογικό αυτό?
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  15. #330
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω οι τεχνικοί τρέχουν να αποκαταστήσουν τις ζημιές στο Μάτι.
    Εμένα για να μου αλλαξουν router (δική τους πρωτοβουλία γιατί με τα καινούρια συστήματά τους το υπάρχον έγινε 24 Mbps από 50*) μου έδωσαν ραντεβού μετά από 1 - 2 μήνες...

    * Θα αλλαξουν το Netmod + ZTE με ένα άλλο router. Επειδή προφανώς θα είναι VOIP μου έστειλαν από τώρα και ένα μικρό UPS.

    ΥΓ: Θέλω να πάω σε PSTN από ISDN και λένε ότι θα μείνω χωρίς Internet μέχρι 12 μέρες και θα κοστίσει και ~35€. Είναι λογικό αυτό?
    Αυτές είναι οι τιμές καταλόγου για αλλαγή απο isdn σε pstn ή απο 2 κανάλια φωνής σε 1, στην περίπτωση του isdn σε Pstn αντε να πεις πως πρέπει να κάνουν κάποιες αλλαγές με τεχνικό, αλλά στην περίπτωση του voip όχι δεν είναι λογικό.

Σελ. 22 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2307
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-20, 17:51
  2. VDSL Vectoring 100Mbps Καλλιθεα-Παντειο, εφθασε!
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 22:03
  3. VDSL Vectoring και μηνιαίος λογαριασμός
    Από Kasi86 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 19:29
  4. vdsl 50/home speed booster η vdsl vectoring
    Από panosira στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 14:10
  5. Μηνύματα: 177
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-17, 20:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας