Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στο γραφείο μου έχουμε τρεις θέσεις εργασίας και η τηλεφωνία παρεχόταν με μια ISDN σύνδεση. Μέχρι τώρα είχαμε δύο τηλέφωνα, χωρίς τηλεφωνικό κέντρο. Αρχαίες καταστάσεις.

    Θέλω να βάλω τηλεφωνικό κέντρο, να αντικαταστήσω το NT που έχω και να γυρίσω σε ευρυζωνική με το Speedport του ΟΤΕ που μου έχουν στείλει ήδη.

    Μερικές παρατηρήσεις:

    1. Άμεσα πρόκειται να ενεργοποιηθεί στην περιοχή μου η νέα καμπίνα με την οπτική ίνα μέχρι το κουτί. Οπότε και θα κάνω αίτηση αμέσως για 100/10. Το Speedport που έχω τώρα πρόκειται να αλλάξει;

    2. Έχω καταλήξει σε IP τηλέφωνα της Yealink. Ένα T46G μαζί με το EXP 40 και δύο T42G. Σαν τηλεφωνικό κέντρο θα πάρω το OpenVox UC300. Έχω δει ότι όσο αφορά το μενού των τηλεφώνων μπορώ να τα αλλάξω στα Ελληνικά με custom τρόπο. Το phonebook όμως; Ελληνικά στο EXP 40; Εκεί μπορώ να έχω;

    3. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ T46G και Τ46S; Το ίδιο και για το T42G.

    Αν έχω καταλάβει καλά την συνδεσμολογία, από τις PSTN θύρες του Speedport πάνω δύο τηλεφωνικά καλώδια στο OPENVOX. Από το OPENVOX πάει ένα ethernet καλώδιο στο switch που θα πάρω (LinkSys LGS116P 8+8 POE). Στο switch θα πάνε πάνω όλα τα ip τηλέφωνα. Στο ίδιο switch θα πάνε και τα 3 PC που έχω καθώς και το NAS όπως και ο εκτυπωτής (με ειδικό adaptor).

    Τα έχω σκεφτεί σωστά ή κάπου υπάρχει λάθος;

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, απαντάω σε ότι μπορώ:

    1. Το 2i υποστηρίζει vectoring όπως και το w724v. Πολύ πιθανών βέβαια να στο αλλάξουν με το ίδιο για να προχωρήσει το αίτημα σου για 100/10.
    3. Τα 41S, 42S, 46S, αποτελούν αντικαταστάτες των 41P, 42G, και 46G. Τα ίδια τηλέφωνα είναι με κάποιες μικροαλλαγές στο firmware.

    Εφόσον το uc300 έχει 2 θύρες fxo, ναι θα τα συνδέσεις όπως λες (Ένα που είδα είχε 1 fxs και 1 fxo αλλά ίσως υπάρχουν παραλλαγές που έχουν και 2 fxo.) Υπάρχει όμως και η δυνατότητα να παίξεις και απευθείας από το κέντρο χωρίς το speedport. Θα ζητήσεις τους κωδικούς της τηλεφωνίας από τον ΟΤΕ και θα περάσεις τις ρυθμίσεις στο κέντρο. Το μόνο θέμα είναι ότι ίσως χρειαστεί να παίξεις λίγο παραπάνω με τις ρυθμίσεις. Και επίσης, λόγω ασχετίλας των υπαλλήλων στο 13888, πολλές φορές θα σου βγάλουν την πίστη για να πάρεις τους κωδικούς τηλεφωνίας. Το θεωρώ καλύτερη λύση όμως γιατί έτσι η τηλεφωνία θα είναι SIP μέχρι το τηλέφωνό σου, και δε θα χρειαστεί να γίνει μετατροπή σε αναλογική (pstn) από το speedport στο κέντρο και μετά πάλι SIP από το κέντρο στο τηλέφωνο. Σε κάθε περίπτωση, ζητάς τους κωδικούς και αν δεν τα καταφέρεις χρησιμοποιείς το speedport.

  3. #3
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    2)
    Από την εμπειρία μου με την σειρά 2Χ, στο phonebook του yealink μπορείς να βάλεις ελληνικά. Το εργαλείο τους για εύκολη κατασκευή local ή remote phonebook θα το βρεις εδώ.

    Για το expansion module λογικά ισχύουν τα ίδια (δεν το έχω δουλέψει).

    Αν το ελληνικό language pack δεν το έχουν ήδη μεταφράσει θα πρέπει να το κατεβάσεις από την σελίδα του τηλεφώνου και να το μεταφράσεις. Στην συνέχεια ακολουθείς τις οδηγίες που υπάρχουν στην ενότητα Loading Language Packs του Administrator Guide για την έκδοση firmware που έχουν τα τηλέφωνα.


    Όπως ανέφερε και ο stereo ζήτα τους κωδικούς internet αλλά και τηλεφωνίας από το 13888. Όμως αν πας στην υλοποίηση sip trunk κατευθείαν στο κέντρο θα πρέπει να αλλάξεις το speedport με άλλο συμβατό ΜΗ VOIP modem/router. Το speedport δεσμεύει την θύρα 5060 για τον εαυτό του. Αυτό θα εμποδίσει το κέντρο να κάνει σωστά την δουλεία του με οποιονδήποτε sip trunk που χρειάζεται την 5060.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζω ότι αν κλείσει την τηλεφωνία, αποδεσμεύεται η πόρτα και γίνεται εκτροπή της, Επίσης μπορεί να κάνει χρήση άλλης στο κέντρο, αφού ήδη στο Freepbx 14 δίνει την 5160 πλέον ως αρχική.

  5. #5
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι αν κλείσει την τηλεφωνία, αποδεσμεύεται η πόρτα και γίνεται εκτροπή της, Επίσης μπορεί να κάνει χρήση άλλης στο κέντρο, αφού ήδη στο Freepbx 14 δίνει την 5160 πλέον ως αρχική.
    Αν η cosmote υποστηρίζει registration σε άλλη θύρα οκ. Η yuboto για παράδειγμα σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις register είτε στην 5060 είτε στην 5070. Το freepbx 14 έχει πλέων το pjsip σαν αντικατάσταση του παλιού sip για αυτό έχει κάνει τις αλλαγές στις θύρες.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις όλων.

    Άρα βάζω το Speedport, ενεργοποιώ την ευρυζωνική, απενεργοποιώ την τηλεφωνία από το speedport και όλα αυτά αφού έχουν δεχτεί από το 13888 να μου δώσουν κωδικούς. Αν κρατήσω το speedport για το κομμάτι του internet φαντάζομαι ότι δεν χρειάζομαι τους αντίστοιχους κωδικούς παρά μόνο αυτούς της τηλεφωνίας που θα πρέπει να εισάγω στο Openvox.

    Άρα σε αυτή την περίπτωση η συνδεσμολογία πως πάει; Από το splitter πάει το καλώδιο για ίντερνετ στο Speedport και για τηλέφωνο στο Openvox; Το Openvox το σετάρω κάπως ώστε να δει ότι έχω δύο κανάλια φωνής (δεν ξέρω πως λέγονται πια ως SIP); Ξέχασα να πω ότι έχω δύο αριθμούς στο παλιό ISDN.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις όλων.

    Άρα βάζω το Speedport, ενεργοποιώ την ευρυζωνική, απενεργοποιώ την τηλεφωνία από το speedport και όλα αυτά αφού έχουν δεχτεί από το 13888 να μου δώσουν κωδικούς. Αν κρατήσω το speedport για το κομμάτι του internet φαντάζομαι ότι δεν χρειάζομαι τους αντίστοιχους κωδικούς παρά μόνο αυτούς της τηλεφωνίας που θα πρέπει να εισάγω στο Openvox.

    Άρα σε αυτή την περίπτωση η συνδεσμολογία πως πάει; Από το splitter πάει το καλώδιο για ίντερνετ στο Speedport και για τηλέφωνο στο Openvox; Το Openvox το σετάρω κάπως ώστε να δει ότι έχω δύο κανάλια φωνής (δεν ξέρω πως λέγονται πια ως SIP); Ξέχασα να πω ότι έχω δύο αριθμούς στο παλιό ISDN.
    Δεν υπάρχει splitter. Θα συνδέσεις το speedport (ή το όποιο modem/router) απευθείας στη γραμμή. Τα τηλέφωνα και το κέντρο θα συνδεθούν στο ρούτερ ή σε κάποιο switch. Εφόσον έχεις κωδικούς θα συνδεθείς απευθείας με τον voip server του ΟΤΕ μέσω internet.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει splitter. Θα συνδέσεις το speedport (ή το όποιο modem/router) απευθείας στη γραμμή. Τα τηλέφωνα και το κέντρο θα συνδεθούν στο ρούτερ ή σε κάποιο switch. Εφόσον έχεις κωδικούς θα συνδεθείς απευθείας με τον voip server του ΟΤΕ μέσω internet.
    OK, το κατάλαβα. Φαντάζομαι ότι έχει νόημα να ζητήσω κωδικούς από ΟΤΕ, μόνο αφού μου έχουν γυρίσει την σύνδεση σε ευρυζωνική.

    Θα προχωρήσω αυτή την εβδομάδα σε αγορές. Περίπου 1.000 ευρώ είναι το συνολικό κόστος. Αν σκεφτεί κάποιος ότι είναι εφάπαξ κόστος, την αναβάθμιση των συσκευών και τις λειτουργίες που θα κερδίσω, θα κάνω απόσβεση γρήγορα.

    Την αλλαγή θα την κάνω Παρασκευή απόγευμα καθώς δεν μπορεί να μείνει το γραφείο ούτε μια ώρα χωρίς τηλέφωνο. Φαντάζομαι ότι μέχρι Δευτέρα πρωί θα έχω βγάλει άκρη.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, το κατάλαβα. Φαντάζομαι ότι έχει νόημα να ζητήσω κωδικούς από ΟΤΕ, μόνο αφού μου έχουν γυρίσει την σύνδεση σε ευρυζωνική.

    Θα προχωρήσω αυτή την εβδομάδα σε αγορές. Περίπου 1.000 ευρώ είναι το συνολικό κόστος. Αν σκεφτεί κάποιος ότι είναι εφάπαξ κόστος, την αναβάθμιση των συσκευών και τις λειτουργίες που θα κερδίσω, θα κάνω απόσβεση γρήγορα.

    Την αλλαγή θα την κάνω Παρασκευή απόγευμα καθώς δεν μπορεί να μείνει το γραφείο ούτε μια ώρα χωρίς τηλέφωνο. Φαντάζομαι ότι μέχρι Δευτέρα πρωί θα έχω βγάλει άκρη.
    Πολύ σωστά, ζητάς κωδικούς μόνο εφόσον είσαι σε ευρυζωνική τηλεφωνία.

    Για το openvox φρόντισε να πάρεις το μοντέλο με τις 2 fxo. Απ' ότι έχω καταλάβει είναι αυτό. Έτσι θα μπορείς να παίξεις με το speedport αν χρειαστεί ή ακόμη και τώρα με το netmod (χωρίς ευρυζωνική)

  10. #10
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αγοράστηκαν όλα. 1Χ46S + EXP40, 2X42S, ένα 16άρι switch της TP-LINK με POE, OPENVOX 300 και περιμένουν στα κουτιά τους. Παρήγγειλα και ένα rack, με πολύμπριζο κτλ. για να γίνει συμμάζεμα.

    Έγινε μάλλον και το θαύμα και δίνει 100/10 ο ΟΤΕ διαθέσιμο στο τηλέφωνο του γραφείου, οπότε αύριο θα γίνει η αίτηση για αναβάθμιση της γραμμής. Θα πάω αύριο το πρωί στον ΟΤΕ να επιβεβαιώσουμε με το τεχνικό τμήμα ότι πράγματι υπάρχει δυνατότητα για 100/10.

    Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι ποιος DHCP θα δίνει IP. Αυτός του speedport ή του OPENVOX; Γιατί είδα λίγο στο manual του OPENVOX μια περίεργη διεύθυνση. Η συνδεσμολογία που έχω στο μυαλό μου είναι αυτή:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OFFICE.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  17,2 KB 
ID: 189096

  11. #11
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    DHCP θα κάνει το speedport. Η διεύθυνση που είδες στο pdf (σελίδα 14) 172.16.0.1 είναι και αυτή μέρους των private ipv4 address pools.

  12. #12
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    DHCP θα κάνει το speedport. Η διεύθυνση που είδες στο pdf (σελίδα 14) 172.16.0.1 είναι και αυτή μέρους των private ipv4 address pools.

    Έχει εγκατασταθεί όλο το setup όπως το περιγράφω παραπάνω. Πως μπαίνω στο interface του OpenVox;

    Λέει στο manual "Dial “**89” to obtain device IP address by an analog telephone".

    Δηλαδή συνδέω ένα αναλογικό τηλέφωνο σε μια FXO του UC300 και μετά πατάω το "**89". Το έκανα αλλά το τηλέφωνο είναι νεκρό. Τα led στις δύο FXO αναβοσβήνουν κόκκινα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gordonas : 12-12-17 στις 01:49.

  13. #13
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Η διαδικασία περιγράφετε στο κεφάλαιο 1,3 (σελίδα 9) του pdf.

  14. #14
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαδικασία περιγράφετε στο κεφάλαιο 1,3 (σελίδα 9) του pdf.
    Το UC300 είναι συνδεδεμένο στο switch αλλά επειδή προφανώς έχει από default την 172.16.101.1, χρειάζεται να γίνει η διαδικασία που περιγράφει στο step 2, προφανώς για να πάρει ip από τον DHCP του router και να μπορέσω μετά να μπω στο interface του. Συνδέοντας όμως μια συσκευή σε μια fxo θύρα του, η συσκευή δεν λειτουργεί για να περάσω το "**89".

    Προφανώς (τρίτη φορά...) έχω καταλάβει κάτι λάθος.

  15. #15
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το UC300 είναι συνδεδεμένο στο switch αλλά επειδή προφανώς έχει από default την 172.16.101.1, χρειάζεται να γίνει η διαδικασία που περιγράφει στο step 2, προφανώς για να πάρει ip από τον DHCP του router και να μπορέσω μετά να μπω στο interface του. Συνδέοντας όμως μια συσκευή σε μια fxo θύρα του, η συσκευή δεν λειτουργεί για να περάσω το "**89".

    Προφανώς (τρίτη φορά...) έχω καταλάβει κάτι λάθος.


    FXS θύρα θέλεις. Η FXO είναι για γραμμές από έξω.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Yealink SIP-T20P Voip Phone σε άριστη κατάσταση
    Από svizi στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-17, 19:50
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-17, 19:39
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-17, 12:08
  4. Απομακρυσμένη σύνδεση σε Elastix με yealink
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 00:37
  5. Viber και ελληνικά με τόνους
    Από JoKo στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 22:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας