Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, σήμερα είπα να αντικαταστήσω το LNB twin που είχα με ενα quad επειδή ειχε σπασει το καπακι και σε βροχες ειχε θεμα με το σημα.
    Εβαλα λοιπον το αλλο και ολα καλα και ωραια ρυθμισα το σημα απο εναν dreambox 7020S που εχω και συνδεση με το κινητο για ευκολη ρυθμιση και ειχα λοιπον 90% SNR, ΑGC 87% και ΒΕR 0.
    Τσεκαρα και τους αλλους δεκτες εναν απλό ψηφιακο για τα FTA, καθως και του NOVA που ειμαι συνδρομητης.
    Αυτα το μεσημερακι.
    Το απογευμα τι να δω να μην πιανει στο NOVA τα μισα καναλια και ειδικα τα Ελληνικα που ειναι και στην επιγεια!
    μετα ειδα οτι και οι αλλοι εχουν θεμα.
    Σταδιακα το σημα πηγε πολυ χαμηλα και δεν επιανε τιποτα!!!
    κοιταω στον dreambox χαλια ολα! ειδικα το σημα και 58% το SNR!
    αντε παλι ξηλωνε κοιταω τα καλωδια, ρυθμιζω το πιατο τα ιδια!
    βαζω το παλιο LNB παλι τα ιδια!
    με λιγα λογια εφαγα ποσες ωρες δοκιμων και συνεχεια τα ιδια!
    το καλυτερο ειναι SNR 60%, AGC 78% και BER 0!!!
    φυσικα δεν πιανει απολυτως τιποτα σε κανενα δεκτη!!!
    εχει κανεις καμια ιδεα τι εχει συμβει γιατι εχω τρελαθει με αυτο το θεμα και δεν μου εχει ξανατυχει ποτε κατι τετοιο?

    Να πω πως ο dreambox συνδεεται με καλωδιο καινουριο μονοκοματο 5μετρων που εχει και το μικροτερο μηκος αλλα και μονοκομματο, για τους αλλους 2 ειναι ποιο πολλα μετρα και με 1 συνδεσμο, αλλά τα χιλιοτσεκαρα, το πιατο δεν ειναι στραβο και δεν εχει κανενα προβλημα.

    Edit : σημερα το εφτιιαξα το πιατο παλι με κλειστους τους αλλους δεκτες, κεντραροντας απο τον dream πετυχα παλι 90% και μολις ανοιξα του nova χαλασε αυτος!!!
    τι στο καλο....
    αυτα τα quad δεν ειναι για ταυτοχρονη ληψη σε 4 δεκτες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 27-11-17 στις 20:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, σήμερα είπα να αντικαταστήσω το LNB twin που είχα με ενα quad επειδή ειχε σπασει το καπακι και σε βροχες ειχε θεμα με το σημα.
    Εβαλα λοιπον το αλλο και ολα καλα και ωραια ρυθμισα το σημα απο εναν dreambox 7020S που εχω και συνδεση με το κινητο για ευκολη ρυθμιση και ειχα λοιπον 90% SNR, ΑGC 87% και ΒΕR 0.
    Τσεκαρα και τους αλλους δεκτες εναν απλό ψηφιακο για τα FTA, καθως και του NOVA που ειμαι συνδρομητης.
    Αυτα το μεσημερακι.
    Το απογευμα τι να δω να μην πιανει στο NOVA τα μισα καναλια και ειδικα τα Ελληνικα που ειναι και στην επιγεια!
    μετα ειδα οτι και οι αλλοι εχουν θεμα.
    Σταδιακα το σημα πηγε πολυ χαμηλα και δεν επιανε τιποτα!!!
    κοιταω στον dreambox χαλια ολα! ειδικα το σημα και 58% το SNR!
    αντε παλι ξηλωνε κοιταω τα καλωδια, ρυθμιζω το πιατο τα ιδια!
    βαζω το παλιο LNB παλι τα ιδια!
    με λιγα λογια εφαγα ποσες ωρες δοκιμων και συνεχεια τα ιδια!
    το καλυτερο ειναι SNR 60%, AGC 78% και BER 0!!!
    φυσικα δεν πιανει απολυτως τιποτα σε κανενα δεκτη!!!
    εχει κανεις καμια ιδεα τι εχει συμβει γιατι εχω τρελαθει με αυτο το θεμα και δεν μου εχει ξανατυχει ποτε κατι τετοιο?

    Να πω πως ο dreambox συνδεεται με καλωδιο καινουριο μονοκοματο 5μετρων που εχει και το μικροτερο μηκος αλλα και μονοκομματο, για τους αλλους 2 ειναι ποιο πολλα μετρα και με 1 συνδεσμο, αλλά τα χιλιοτσεκαρα, το πιατο δεν ειναι στραβο και δεν εχει κανενα προβλημα.

    Edit : σημερα το εφτιιαξα το πιατο παλι με κλειστους τους αλλους δεκτες, κεντραροντας απο τον dream πετυχα παλι 90% και μολις ανοιξα του nova χαλασε αυτος!!!
    τι στο καλο....
    αυτα τα quad δεν ειναι για ταυτοχρονη ληψη σε 4 δεκτες?
    Καλησπέρα Νικηφόρε,

    Θυμάμαι ότι στην Νόβα και ειδικά 2 συχνότητες της (νομίζω η μια είναι η 12130 που έχει το cinema 3) παρόλο που δείχνει καλό σήμα θέλει ένα κλικ στρίψιμο το μάτι για να ανεβάσεις ποιότητα και να διατηρείται σταθερή! Δοκίμασε το το αν δεν το έχεις κάνει ήδη! Ίδιο θέμα είχα και εγώ στον 800hd με 1,20 πιάτο και έφταιγε αυτό.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ευχαριστω για την απαντηση το εχω κανει λιγο στριμμενο.
    Εφταιγε οτι ανοιγα και τον αναλογικο δεκτη για να βλεπω το σημα και χαλαγε!!!
    δλδ ΔΕΝ πρεπει να ειναι ανοιχτος αλλος μαζι!
    οι 2 επειδη ειναι στο ιδιο δωματιο αυτος του nova και ενας ψηφιακος για τα καναλια FTA δεν παιζουν ταυτοχρονα.
    Αν εχω κλειστο τον 7020 δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα!

    μαλιστα οταν ηταν κλειστος του nova και ο αλλος ο FTA, με τον 7020 ρυθμισα το πιατο και ειχα σημα 90%, BER 0 και AGC 88%.
    Mε το που ανοιξα του nova, εγινε 57% το σημα, το BER 5000-8000 και το AGC εφυγε το μισο!!!
    τον εκλεισα και μετα εκανα επανεκκινηση του nova και ολα καλα!!!

    γιαυτο λεω τα Quad LNB δεν ειναι για ταυτοχρονη ληψη απο 4 δεκτες?
    πρεπει δλδ να εχεις εναν ανοιχτο καθε φορα που θελει καποιος να δει?

    Γιατι υπαρχουν και τα Quatrro LNB που εχουν μεν 4 εξοδους αλλα θελουν multiswitch ομως για να συνδεδουν με δεκτες.
    Εχω μπερδευτει λιγο...

    βασικα δεν βλεπω καν, ειναι αλλωστε λιγα τα αναλογικα καναλια πλεον, απλα για να βλεπω το σημα ηθελα, και επειδη παιζει και με προγραμματα στο κινητο.
    αλλα μου φαινεται next time θα αγορασω ενα ψηφιακο πεδιομετρο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 02-12-17 στις 21:01.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, ευχαριστω για την απαντηση το εχω κανει λιγο στριμμενο.
    Εφταιγε οτι ανοιγα και τον αναλογικο δεκτη για να βλεπω το σημα και χαλαγε!!!
    δλδ ΔΕΝ πρεπει να ειναι ανοιχτος αλλος μαζι!
    οι 2 επειδη ειναι στο ιδιο δωματιο αυτος του nova και ενας ψηφιακος για τα καναλια FTA δεν παιζουν ταυτοχρονα.
    Αν εχω κλειστο τον 7020 δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα!

    μαλιστα οταν ηταν κλειστος του nova και ο αλλος ο FTA, με τον 7020 ρυθμισα το πιατο και ειχα σημα 90%, BER 0 και AGC 88%.
    Mε το που ανοιξα του nova, εγινε 57% το σημα, το BER 5000-8000 και το AGC εφυγε το μισο!!!
    τον εκλεισα και μετα εκανα επανεκκινηση του nova και ολα καλα!!!

    γιαυτο λεω τα Quad LNB δεν ειναι για ταυτοχρονη ληψη απο 4 δεκτες?
    πρεπει δλδ να εχεις εναν ανοιχτο καθε φορα που θελει καποιος να δει?

    Γιατι υπαρχουν και τα Quatrro LNB που εχουν μεν 4 εξοδους αλλα θελουν multiswitch ομως για να συνδεδουν με δεκτες.
    Εχω μπερδευτει λιγο...

    βασικα δεν βλεπω καν, ειναι αλλωστε λιγα τα αναλογικα καναλια πλεον, απλα για να βλεπω το σημα ηθελα, και επειδη παιζει και με προγραμματα στο κινητο.
    αλλα μου φαινεται next time θα αγορασω ενα ψηφιακο πεδιομετρο...
    Το quad είναι για 4 ξεχωριστούς δέκτες και το quattro για πολυδιακόπτη!! Αν θες δοκίμασε να κλείσεις την τάση ή ισχύς του lnb από τους άλλους δέκτες και άφησέ το ενεργό σε ένα δέκτη που αφήνεις μόνιμα ανοικτό και πες μου αν θα παίξει έτσι!

    Γενικά πως είναι το σύστημά σου! κάνεις πουθενά loop;

  5. #5
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    ναι το quad λεει για 4 δεκτες, μαζι μπορουν να παιζουν ταυτοχρονα??? εχει σημασια αν το καναλι εχει οριζοντια ή καθετη πολωση?
    δεν αφηνω κανενα δεκτη μονιμα ανοιχτο.
    τι loop?
    απο τις 4 εξοδους φευγουν 3 καλωδια και το καθενα παει σε εναν δεκτη, δεν εχει διακλαδωσεις τιποτα.
    Αυτο του 7020 δεν ειναι μονιμα συνδεδεμενο πανω του, γιατι πρεπει να εχω ανοιχτη την μπαλκονοπορτα, το εβαλα μονο για να μπορω να δω το σημα σε περιπτωση που θελω να στοχευση.
    Ισχυς του δεκτη τωρα που το λες, νομιζω το εχω ανοιχτο στον ψηφιακο δεκτη για FTA, αλλα δεν ειναι συνεχεια ανοιχτος οπως ειπα, στου nova δεν εχω δει καποια τετοια ρυθμιση, ουτε στον 7020.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το quad λεει για 4 δεκτες, μαζι μπορουν να παιζουν ταυτοχρονα??? εχει σημασια αν το καναλι εχει οριζοντια ή καθετη πολωση?
    δεν αφηνω κανενα δεκτη μονιμα ανοιχτο.
    τι loop?
    απο τις 4 εξοδους φευγουν 3 καλωδια και το καθενα παει σε εναν δεκτη, δεν εχει διακλαδωσεις τιποτα.
    Αυτο του 7020 δεν ειναι μονιμα συνδεδεμενο πανω του, γιατι πρεπει να εχω ανοιχτη την μπαλκονοπορτα, το εβαλα μονο για να μπορω να δω το σημα σε περιπτωση που θελω να στοχευση.
    Ισχυς του δεκτη τωρα που το λες, νομιζω το εχω ανοιχτο στον ψηφιακο δεκτη για FTA, αλλα δεν ειναι συνεχεια ανοιχτος οπως ειπα, στου nova δεν εχω δει καποια τετοια ρυθμιση, ουτε στον 7020.
    Με το quad παίζουν και οι 4 ανεξάρτητα! Αυτό που λες για τις πολώσεις είναι στο Quattro που υποχρεωτικά για να παίξει σωστά πρέπει να έχεις πολυδιακοπτη, αυτό κάνει διαχωρισμό σε high-low, vertical- horizontal! Τώρα μπορεί να ετυχες σε ελαττωματικό lnb το πιο πιθανό.

    Η ισχύ είναι σε όλους τους δεκτές ανοικτή για να στέλνει τάση και να δουλεύει το lnb! Απλά όταν έχεις 2 δεκτές με loop, δηλαδή να δίνεις απ´την έξοδο του πρώτου στην είσοδο (lnb) του δεύτερου, καλό είναι να κλείνεις την ισχύ - τάση του lnb στον δεύτερο γιατί υπάρχει περίπτωση να μην παίζει κανένας ή να χάνουν το σήμα παροδικά καθώς μπορεί στον πρώτο δεκτή πχ. να έχεις κανάλι στην οριζόντια πόλωση ενώ στον δεύτερο στην κάθετη, και λόγω της διαφορετικής τάσης που χρειάζεται ανάλογα την πόλωση να βραχυκυκλώνει το tuner.
    Μου έχει τύχη σε edition μηχανήματα που είχα βάλει για την digea στις 3 μοίρες, με μονό lnb μέσω loop και λόγω της διαφορετικής πολικότητα στα κανάλια δεν έπαιζαν και έκαναν σπασίματα στην εικόνα.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, δλδ πρεπει να μπορουν να παιζουν ανεξαρτητα με το Quad? τοτε κατι δεν θα πηγαινει καλα!
    πριν ειχα twin και καποια στιγμη που επαιζαν και 2 μαζι δεν γινοταν αυτο! τοτε ειχαμε 2 αναλογικους FTA (dreambox 500) και μετα εναν nova και εναν 7020 και παλι δεν το εκανε.
    Εκεινο εσπασε το καπακι και οταν εβρεχε εχανα το σημα εντελως και ειπα να βαλω quad για να μπορω να ρυθμιζω το πιατο επειδη ο 7020 ειναι στο δωματιο που απεξω εχω το πιατο και μπορω και την TV να βλεπω αλλα και απο συνδεση με κινητο.
    https://play.google.com/store/apps/d...nalmeter&hl=el
    https://lh3.googleusercontent.com/t2...CGUij8=h900-rw

    Α τωρα καταλαβα τι λες loop, δεν εχω τετοιες συνδεσεις, και οι 3 ειναι με συνδεση απευθειας απο το LNB, γιαυτο πηρα Quad.
    Τωρα τι εμπλοκη κανει με τον 7020 δεν ξερω, με τον αλλον δεν γινεται καμια φορα τον ξεχνανε ανοιχτο τον ψηφιακο για τα FTA και δεν χαλαει του NOVA.
    Ξεχασα να πω μονο πως τα 2 καλωδια εχουν συνδεσμους κοντα στο πιατο γιατι καποτε ειχα κατι διακλαδωτηρες που εδιναν μαζι και κεραια TV και μετα εκανα παλι διαχωρισμο.
    Ενω τωρα η κεραια TV παει απευθειας σε επιγειο ψηφιακο δεκτη και επειδη εμειναν κομμενα τα καλωδια και δεν εφταναν στο LNB εχω βαλει συνδεσμους.
    Επισης ξαναεφτιαξα τα βυσματα ολα, γιατι μια τριχα να ακουμπαει στο εσωτερικο κανει βραχυκυκλωμα.
    Εχω την υπονοια οτι μπορει απλα κατι τετοιο να εφταιγε γιατι ηταν μερικα χαλια.

    Αυτο ηταν το ερωτημα μου, οποτε με Quad μπορουμε να δουμε λοιπον ταυτοχρονα σε 4 δεκτες ανεξαρτητως πολωσης του καναλιου.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-09-2015
    Μηνύματα
    384
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    ZTE H1600 & hAP ac²
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα, δλδ πρεπει να μπορουν να παιζουν ανεξαρτητα με το Quad? τοτε κατι δεν θα πηγαινει καλα!
    πριν ειχα twin και καποια στιγμη που επαιζαν και 2 μαζι δεν γινοταν αυτο! τοτε ειχαμε 2 αναλογικους FTA (dreambox 500) και μετα εναν nova και εναν 7020 και παλι δεν το εκανε.
    Εκεινο εσπασε το καπακι και οταν εβρεχε εχανα το σημα εντελως και ειπα να βαλω quad για να μπορω να ρυθμιζω το πιατο επειδη ο 7020 ειναι στο δωματιο που απεξω εχω το πιατο και μπορω και την TV να βλεπω αλλα και απο συνδεση με κινητο.
    https://play.google.com/store/apps/d...nalmeter&hl=el
    https://lh3.googleusercontent.com/t2...CGUij8=h900-rw

    Α τωρα καταλαβα τι λες loop, δεν εχω τετοιες συνδεσεις, και οι 3 ειναι με συνδεση απευθειας απο το LNB, γιαυτο πηρα Quad.
    Τωρα τι εμπλοκη κανει με τον 7020 δεν ξερω, με τον αλλον δεν γινεται καμια φορα τον ξεχνανε ανοιχτο τον ψηφιακο για τα FTA και δεν χαλαει του NOVA.
    Ξεχασα να πω μονο πως τα 2 καλωδια εχουν συνδεσμους κοντα στο πιατο γιατι καποτε ειχα κατι διακλαδωτηρες που εδιναν μαζι και κεραια TV και μετα εκανα παλι διαχωρισμο.
    Ενω τωρα η κεραια TV παει απευθειας σε επιγειο ψηφιακο δεκτη και επειδη εμειναν κομμενα τα καλωδια και δεν εφταναν στο LNB εχω βαλει συνδεσμους.
    Επισης ξαναεφτιαξα τα βυσματα ολα, γιατι μια τριχα να ακουμπαει στο εσωτερικο κανει βραχυκυκλωμα.
    Εχω την υπονοια οτι μπορει απλα κατι τετοιο να εφταιγε γιατι ηταν μερικα χαλια.

    Αυτο ηταν το ερωτημα μου, οποτε με Quad μπορουμε να δουμε λοιπον ταυτοχρονα σε 4 δεκτες ανεξαρτητως πολωσης του καναλιου.
    Ναι, με Quad παίζουν όλοι ανεξάρτητα! Αν ακούμπαγε έστω και μια τρίχα, δεν θα έπαιζε καθόλου ο δέκτης που παίρνει σήμα από αυτό το καλώδιο! Τώρα δεν ξέρω αν έχει κάποιου είδους προστασία το lnb και κόβει και στους άλλους το σήμα για ασφάλεια!
    Τσέκαρε αν θες με κάποιο πολύμετρο να δεις τι τάση βγάζουν τα tuner απ'τα μηχανήματα σου. Κανονικά θα πρέπει να είσαι 12/18 Volt ανάλογα την πόλωση.
    Δες μήπως έχεις καμιά επιλογή για diseqc 1.2 ή usal ανοικτή και στέλνει τάση στο lnb.

    Θα σου πρότεινα αν έχεις όρεξη να κεντράρεις το πιάτο και το μάτι (στρίψιμο) έχοντας σαν συχνότητα στον dream την 12130 που έχει το nova cinema 3.
    Πες μου αν θα δεις διαφορά.
    Καλή συνέχεια!

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, επειδη τωρα ειναι μια χαρα και βλεπουν αλλοι στην οικογενεια, δεν μπορω να κανω πειραματα γιατι θα με κυνηγησουν! καταλαβαινεις...
    αν χαλασει παλι τοτε θα το δω, αν και εχω στα σχεδια να αγορασω καποια στιγμη ενα καλο ψηφιακο πεδιομετρο για να μην χρειαζομαι τον dreambox, γιατι μονο για το σημα τον εχω, αναλογικα καναλια ελαχιστα αλλα δεν βλεπω κιολας τηλεοραση γενικα πολυ σπανια.

    Υ.Γ diseq κτλ και οτι σχετικο γενικα ειναι κλειστο σε ολους, το εχω τσεκαρει αυτο.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Επανέρχομαι σε παλιότερο θέμα για μια ερώτηση:
    Επειδή δεν το κατέχω με τα ηλεκτρολογικά ζητώ την κατανόησή σας αν γράψω καμιά λαλακία.
    Στο σπίτι που μετακόμισα υπάρχουν 3 πρίζες κεραίας και 2 δορυφορικές. Στην ταράτσα καταλήγουν δύο όμοια καλώδια. Μετά από δοκιμή, με την τηλεόραση, βρήκα ποιο αντιστοιχεί στην κεραία, οπότε συνδέθηκε σε αυτή. Τοποθέτησα δορυφορικό πιάτο, συνέδεσα το LNB με το καλώδιο που περισσεύει, βρήκα τον HOTBIRD μέσω πεδιόμετρου, αλλά σήμα δορυφόρου μηδέν στην τηλεόραση, κανένα κανάλι εντοπισμένο.
    Οπότε ανέβασα την τηλεόραση στην ταράτσα και την συνέδεσα απευθείας με το LNB, με άλλο καλώδιο, και πιάνω μια χαρά τον HOTBIRD.
    Τι μου διαφεύγει; Υπάρχει άλλη λύση πέρα από το να τραβήξω εξωτερικό δορυφορικό καλώδιο από το πιάτο στην τηλεόραση;

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως υπάρχει κάποιος διακλαδωτής στο καλώδιο;

  12. #12
    Εγγραφή
    27-02-2018
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως υπάρχει κάποιος διακλαδωτής στο καλώδιο;
    Δεν γνωρίζω, αλλά αφού υπάρχουν δύο δορυφορικές πρίζες και βγαίνει ένα καλώδιο δορυφορικό πάνω, λογικά θα υπάρχει. Αυτό πού επηρεάζει;

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.087
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα! εχω δει κατι παρομοιο και ειχαν ματησει μαζι τις πριζες, θα προτεινα να τις αποσυνδεσεις και να δεις απο πισω τους τι γινεται.
    Χωρις να εχεις συνδεδεμενες συσκευες πουθενα , μπορεις να ενωσεις στην ακρη μια μπαταρια πχ 9V και με πολυμετρο μετρας ολες τις πριζες και της τηλεορασης και το αλλο καλωδιο.
    Αν εχουν κανει βλακεια καπου στης τηλεορασης δλδ να συνδεεται μαζι θα δειχνει ταση και γενικα θα δεις αν επικοινωνουν.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis 414 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω, αλλά αφού υπάρχουν δύο δορυφορικές πρίζες και βγαίνει ένα καλώδιο δορυφορικό πάνω, λογικά θα υπάρχει. Αυτό πού επηρεάζει;
    To πιο πιθανό είναι το καλώδιο να πηγαίνει πρώτα σε πρίζα διελεύσεως και να καταλήγει σε τερματική, λύσε τις πρίζες και κοίταξε στην διελεύσεως πως συνδέονται τα καλώδια, θα δεις πάνω της να έχει βελάκια με ΙΝ και ΟUT.
    Bρες το καλώδιο που έρχεται από το πιάτο και δοκίμασε πρώτα κατευθείαν αν έχεις σήμα, αν έχεις βάλτο στο ΙΝ της πρίζας και το άλλο στο OUT.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-17, 23:57
  2. Πρόβλημα με λήψη τηλεοπτικού σήματος
    Από vbm στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-17, 18:59
  3. Κάτι πολύ περίεργο με τον λογαριασμό Google
    Από researcher στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 14:58
  4. πρόβλημα 4g με twin cosmote sim
    Από papg στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 20:21
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 12:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας