Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 129
  1. #91
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχθές μετά από επίσκεψη μου σε κατάστημα nova, με ενημέρωσαν ότι μέχρι τελος του χρόνου προγραμματίζουν να έρθουν σε συμφωνία με τη vodafone, ώστε να χρησιμοποιεί τις καμπίνες της και να προσφέρει η nova ταχύτητες μέχρι 200mbps. Ιδιαίτερα θετικό αν το πετύχουν καθώς σε πολλές περιοχές η nova έχει διαθεσιμότητα μόνο adsl και δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, ενώ στις ίδιες περιοχές η Vodafone έχει τοποθετήσει καμπίνες.

  2. #92
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές μετά από επίσκεψη μου σε κατάστημα nova, με ενημέρωσαν ότι μέχρι τελος του χρόνου προγραμματίζουν να έρθουν σε συμφωνία με τη vodafone, ώστε να χρησιμοποιεί τις καμπίνες της και να προσφέρει η nova ταχύτητες μέχρι 200mbps. Ιδιαίτερα θετικό αν το πετύχουν καθώς σε πολλές περιοχές η nova έχει διαθεσιμότητα μόνο adsl και δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, ενώ στις ίδιες περιοχές η Vodafone έχει τοποθετήσει καμπίνες.
    Αρα οσοι εχουμε καμπινες απο οτε να φανταστω οχι ?

  3. #93
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές μετά από επίσκεψη μου σε κατάστημα nova, με ενημέρωσαν ότι μέχρι τελος του χρόνου προγραμματίζουν να έρθουν σε συμφωνία με τη vodafone, ώστε να χρησιμοποιεί τις καμπίνες της και να προσφέρει η nova ταχύτητες μέχρι 200mbps. Ιδιαίτερα θετικό αν το πετύχουν καθώς σε πολλές περιοχές η nova έχει διαθεσιμότητα μόνο adsl και δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, ενώ στις ίδιες περιοχές η Vodafone έχει τοποθετήσει καμπίνες.
    Οι κακές γλώσσες θα πουν ότι αυτό το λένε μόνο και μόνο για να κρατήσουν πελάτες που θέλουν 100/200 με την προοπτική ότι κάαααποτεεε θα αναβαθμιστούν.

  4. #94
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κακές γλώσσες θα πουν ότι αυτό το λένε μόνο και μόνο για να κρατήσουν πελάτες που θέλουν 100/200 με την προοπτική ότι κάαααποτεεε θα αναβαθμιστούν.
    Kι εμένα μούφα μου ακούγεται. Κατ'αρχήν δεν χρειάζεται καμία διμερής "συμφωνία" για να χρησιμοποιήσεις τις καμπίνες VDSL2 παρόχου. Είναι έτοιμο το θεσμικό πλαίσιο και γίνεται με αίτηση. Κάθε πάροχος που ανέλαβε μια περιοχή έχει υποχρέωση να τις υπενοικιάσει σε προκαθορισμένες τιμές, όπως και κάνουν. Δηλαδή αυτοί τί "διαπραγματεύονται" με τη vodafone για το οποίο κανένας άλλος πάροχος (οτε, wind) δεν χρειάστηκε να μπει σε διαπραγμάτευση?

    Μάλλον έψαχναν ένα παραμύθι να λένε στους πελάτες που ενδιαφέρονται για αξιοπρεπείς ταχύτητες, μπας και κρατήσουν μερικούς με υποσχέσεις.

  5. #95
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Party pooper...

  6. #96
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Party pooper...
    Και να φανταστείς θέλω πολύ να επιβιώσει η Forthnet, θεωρώ επιζήμιο να μείνουμε μόνο με τους άλλους τρεις (που έχουν στήσει και το καρτέλ κινητής μάλιστα)

    Αλλά ρε συ.... η forthnet δεν φαίνεται να το επιθυμεί το ίδιο (ή να μην μπορεί) .

    Τουλάχιστον όχι ως ανταγωνιστικός πάροχος. Φαίνεται να χάραξαν γραμμή ότι τους νοιάζει μόνο το τηλεοπτικό προϊόν, με την παροχή ιντερνετ να αποτελεί afterthought.... Yπό τέτοιους όρους η συνεισφορά τους στον ανταγωνισμό σε υπηρεσίες ιντερνετ είναι μηδενική. Σαν πάροχος που κόλλησε στο ΕΠΑΚ και τις dialup εποχές ξεκινήματος του ADSL (υπήρχαν μερικοί... δεν συνέχισαν να υπάρχουν για πολύ).

    ΥΓ: Εντωμεταξύ ελέω συρρίκνωσης του αριθμού των παρόχων οι τιμές έχουν σταθεροποιηθεί κάπως ψηλά (τέλος πάντων κάτω του κόστους ΔΕΝ τις λες τις 100αρες vdsl, ίσα ίσα νομίζω ότι αποφέρουν περισσότερο κέρδος από τις adsl που χρεώνει για 3 κι 60 η forthnet) οπότε δεν καταλαβαίνω πού είναι το πρόβλημα να βγάλει κέρδος από VDSL, αντί να βγάζει ζημίες με ADSL σε τιμές εξευτελιστικές. Ίσως οι τράπεζες που έχουν πλέον την ιδιοκτησία της δεν καλύπτουν καμία απολύτως επένδυση και κάθονται να την στραγγαλίσουν. Έτσι περιμένουν να πάρουν τα λεφτά τους πίσω (του αγίου π*** ανήμερα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 07-06-19 στις 13:07.

  7. #97
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miltaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα οσοι εχουμε καμπινες απο οτε να φανταστω οχι ?
    από καμπινες ΟΤΕ δινει κανονικα, από καμπινες vodafone και wind δεν δινει.
    Στην περιοχη μου ας πουμε όταν ερθει η VDSL με το καλο θα είναι με καμπινες της Wind, γιατι το δικο μου Α/Κ εκεινη το εχει αναλαβει, ενώ στην ιδια περιοχη η μιση ανηκει σε διπλανο Α/Κ και εχει καμπινες της Vodafone που ηδη εχουν τοποθετηθεί αλλα μαλλον δεν είναι ακομα ενεργες.

  8. #98
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    από καμπινες ΟΤΕ δινει κανονικα, από καμπινες vodafone και wind δεν δινει.
    Ο socstamatiou πιο πάνω μιλάει και για πακέτα 100 και 200Mbps, όχι για 50 μόνο...

  9. #99
    Εγγραφή
    09-04-2015
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Για 100-200 μίλαγα για 50 το ξέρω διότι είμαι στην νοβα vdsl 50

  10. #100
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο socstamatiou πιο πάνω μιλάει και για πακέτα 100 και 200Mbps, όχι για 50 μόνο...
    εγω μιλαω γενικα δεν μιλαω για ταχυτητα, ουτε ανεφερα καν κατι για ταχυτητα, το οτι εγραψα VDSL δεν εννοω 50! το λεω γενικα για ολες οποτε να γραφω 1/2 τοτε....εδω που ειμαι εγω ειναι της Wind οι καμπινες οταν ΘΑ βαλει και η NOVA δεν θα δινει τιποτα....μονο απο καμπινες ΟΤΕ δινει VDSL 1/2 μιλαμε γενικα για VDSL ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ταχυτητας.
    αν δεν αλλαξει κατι μεχρι τοτε.
    Και επειδη τωρα στο διπλα ΑΚ εχουν απο vodafone οπως εχουν ηδη γραψει ατομα στο forum εχουν nova και δεν τους δινει VDSL 1/2 και πρεπει να αλλαξουν παροχο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από socstamatiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές μετά από επίσκεψη μου σε κατάστημα nova, με ενημέρωσαν ότι μέχρι τελος του χρόνου προγραμματίζουν να έρθουν σε συμφωνία με τη vodafone, ώστε να χρησιμοποιεί τις καμπίνες της και να προσφέρει η nova ταχύτητες μέχρι 200mbps. Ιδιαίτερα θετικό αν το πετύχουν καθώς σε πολλές περιοχές η nova έχει διαθεσιμότητα μόνο adsl και δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, ενώ στις ίδιες περιοχές η Vodafone έχει τοποθετήσει καμπίνες.
    και να συμπληρωσω και εγω οπως εγραψα απο πανω και με wind υπαρχει το ιδιο προβλημα, και σε πολλες περιοχες εχει αναλαβει η wind, οπως η μιση Κυψελη που ανηκει στο Α/Κ ΠΑΤΗΣΙΑ ενω το Α/Κ ΑΡΗΣ το εχει η vodafone, στη Νικαια επισης και σε αλλα μερη. Ελπιζω να κανει κατι και με την Wind γιατι οι πελατες θα φυγουν για αλλους παροχους.
    Ειναι αδιανοητο αυτο το πραγμα!!! να υπαρχουν καμπινες απο αλλους παροχους και η NOVA να δινει ΜΟΝΟ ADSL!!!!
    Kαι υπαρχουν και μερη που δεν δινει ΟΥΤΕ ADSL παρα μονο δορυφορικο ιντερνετ!!!!! την ωρα που ο ΟΤΕ εχει βαλει και καμπινες για VDSL 1/2.

  11. #101
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω μιλαω γενικα δεν μιλαω για ταχυτητα, ουτε ανεφερα καν κατι για ταχυτητα, το οτι εγραψα VDSL δεν εννοω 50! το λεω γενικα για ολες οποτε να γραφω 1/2 τοτε....εδω που ειμαι εγω ειναι της Wind οι καμπινες οταν ΘΑ βαλει και η NOVA δεν θα δινει τιποτα....μονο απο καμπινες ΟΤΕ δινει VDSL 1/2 μιλαμε γενικα για VDSL ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ταχυτητας.
    Δεν δίνει όμως πάνω από 50 ούτε από καμπίνες ΟΤΕ...

  12. #102
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνει όμως πάνω από 50 ούτε από καμπίνες ΟΤΕ...
    δεν το ξερω αυτο, εγω ξαναλεω δεν αναφερα ταχυτητα εχω ακουσει μονο οτι απο καμπινες ΟΤΕ δινει VDSL και μου το εχουν επιβεβαιωσει χωρις να μου αναφερουν και αυτοι ταχυτητα, γιαυτο τον λογο δεν την αναφερα και εγω, αν μου το ελεγαν θα το ελεγα και εγω....

  13. #103
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν το ξερω αυτο
    Πέρα από το ότι δεν υπάρχει συνδρομητής της με πάνω από 50, δεν υπάρχει καν στο site της επιλογή/διαφήμιση για πάνω από 50...

  14. #104
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από το ότι δεν υπάρχει συνδρομητής της με πάνω από 50, δεν υπάρχει καν στο site της επιλογή/διαφήμιση για πάνω από 50...
    δεν το εχω ψαξει δεν με ενδιαφερει απο την στιγμη που δεν δινει VDSL απο καμπινες αλλων παροχων εκτος ΟΤΕ και φυσικα εδω δεν εχει ακομα ΚΑΝ βαλει καμπινες η wind...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 07-06-19 στις 21:44.

  15. #105
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Έτσι κι αλλιώς από τις περιοχές που έχουν νέες καμπίνες για VDSL, το 80% (αν όχι παραπάνω) είναι του ΟΤΕ. Wind και Voda έχουν την συντριπτική μειοψηφία κάλυψης...

    Επίσης δεν πρόκειται να παρέχει στις περιοχές που OTE/Voda/Wind έχουν στήσει FTTH...

Σελ. 7 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 256789 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 372
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-19, 15:57
  2. COSMOTE: νέα πακέτα Fiber 100 XL και Fiber 200 XL
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 766
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-18, 22:07
  3. Αναβάθμιση 100/50 (Πιλοτικό Vectoring)
    Από NexTiN στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 485
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-17, 19:10
  4. VDSL Vectoring Πετρουπολη
    Από geosava στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-17, 13:38
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-17, 10:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας