Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 51
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η Forthnet ανέλαβε πάροχος καθολικής υπηρεσίας, την 1-1-2017. Έκτοτε ο ΟΤΕ πληρώνεται κανονικά και με τον νόμο σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτό που λέω είναι ότι ίσχυε από πέρυσι η πολιτική (και υπάρχουν μέλη που το έχουν αναφέρει) και προφανώς φέτος ανανέωσε/άλλαξε τα σχετικά απαιτούμενα κι έβγαλε νέα ανακοίνωση.

    Η οικοδομή θα συνδεθεί με την καμπίνα, αλλά αν θέλει ADSL θα πάρει σύνδεση από το DSLAM του αστικού κέντρου. Από το DSLAM της καμπάνας θα πάρει μόνο VDSL.

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    δεν τον ενδιαφερει η ταχυτητα το να δινει λιγα τον ενδιαφερει.
    η αποσταση που μετραει για το κοστος που λεμε, ειναι απο την καμπινα δλδ? απο εκει δεν θα ερθει το ζευγος για την γραμμη?
    γιατι αν ειναι απο το ΑΚ μιλαμε για αστρονομικο ποσο συνδεσης και σαφως ακρως απαγορευτικο αν και ειναι καπως κοντα δεν μπορω να υπολογισω την αποσταση αλλα μπορει να ειναι και 1 χλμ.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι βρε. Οι οικοδομές συνδέονται μόνο με την καμπίνα. Άλλο το ότι αυτή μετά συνδέεται με το αστικό κέντρο.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, οκ ευχαριστω, θα του τα πω μολις τον δω, προς το παρον εχει κανει αιτηση, αντε να δουμε!

  5. #20
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει και η λύση του δορυφορικού τηλεφώνου καιο ίντερνετ. Επίσης το Cosmote at home, αριθμός σταθερού, μέσω δικτύου κινητής με κάρτα σιμ και ειδική συσκευή τηλεφώνου και μάλιστα πρόγραμμα που έχει και data περίπου 20 γιγα νομίζω.
    Ελεύθερος.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η λύση του δορυφορικού τηλεφώνου καιο ίντερνετ. Επίσης το Cosmote at home, αριθμός σταθερού, μέσω δικτύου κινητής με κάρτα σιμ και ειδική συσκευή τηλεφώνου και μάλιστα πρόγραμμα που έχει και data περίπου 20 γιγα νομίζω.
    καλημέρα, εχω γραψει και παραπανω ότι αυτά είναι πανάκριβα, με ADSL σε εναλλακτικούς εχεις τα παντα με κατω από 20 ευρω τον μηνα...
    δεν συγκρινονται οι τιμες. Επισης εκει που λεω δεν πιανει σημα καμια εταιρια καλο ουτε για sms και ομιλια, ιντερνετ δεν εχει κινητης. Είναι τραγικο, δεν ξερω πως γινεται εκει να μην εχει σημα καλο κανεις!
    Εκτος αν βαλεις εξωτερικη κεραια με repeater κτλ που δεν το συζητάμε και λογω παιδιων και γειτονιας.
    Eιχε παει και στην Cosmote και κολλησαν στο θεμα με το σημα! για να βαλεις τετοια πρεπει να εχει και 4G.
    Anyway του εδωσα εκτυπωμενο αυτό που λεγαμε που πληρωνεις να σε συνδεσουν και του ειπα να ρωτησει και στη NOVA και θα δουμε.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, ναι οκ δεν ειχε κανει. Του τα ειχα πει και εγω 50 φορες αλλα δεν ακουγε....
    Τωρα εκανε και ειδατε τι του ειπαν ή ακομα δεν καταλαβατε????
    μετα απο 2μηνες η αιτηση ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ!!!!!
    φυσικα δεν θα βρεθει τιποτα και θα πρεπει να ξανακανει.
    Και οκ ωραια να ξανακανει, αν ομως πανω στο κενο αυτο βρεθει ενας αλλος και βρεθει και γραμμη την εφαγε!!!
    οποτε η σειρα προτεραιοτητας που λετε εχει διαρκεια ΜΟΝΟ για 2 μηνες!

    Και συγνωμη κιολας ειναι σχεδον 25μετρα απο ΚΑΦΑΟ-καμπινα WTH ειναι αυτο, δεν μπορουν να περασουν καλωδια?? ΕΛΕΟΣ!!!!! στο 2018 ειμαστε οχι στο 1950!!!!

    Αν ηταν κανας καπιταλας σε κανα βουνο καμια βιλαρα θα ειχαν βαλει 50 κολωνες να παει εκει γραμμη....οπως και εχω δει κιολας!

    Anyway κατι ακουσα οτι τωρα η NOVA ειναι υπευθυνη για τα δικτυα αυτα? ισχυει? μηπως πρεπει να παει εκει να μαθει ?
    Μην απελπίζεσαι.
    Οπως πήγε ο αδερφός σου στο Περιστέρι, έτσι κάποιος άλλος αδερφός μπορεί να φύγει από το Περιστέρι.
    Χωρίς αίτηση δεν γίνεται τίποτα, δεν θα τον παρακαλάνε κι όλας
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην απελπίζεσαι.
    Οπως πήγε ο αδερφός σου στο Περιστέρι, έτσι κάποιος άλλος αδερφός μπορεί να φύγει από το Περιστέρι.
    Χωρίς αίτηση δεν γίνεται τίποτα, δεν θα τον παρακαλάνε κι όλας
    εχω γραψει ποιο πανω ότι εχει κανει αιτηση, τα εχεις διαβασει τα αλλα ποιο πριν?
    επειδή προφανως όχι, διαβασε τι εχω γραψει στο ποστ μου νουμερο #8 εδώ είναι για να μην ψάχνεις....https://www.adslgr.com/forum/threads...εφωνίας

    λοιπον παμε από την αρχη, ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ αιτηση και τωρα πλεον είναι για 2μηνες ενεργη, αν δεν βρεθει γραμμη ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ αυτόματα και πρεπει να παει να την ξανακανει....

    τωρα με αυτό που κανουν όπως λενε με πληρωμη, του ειπα να παει να ρωτησει μηπως γινεται να πληρωσει αν είναι λιγα ευρω να περασουν ζευγος μιας και είναι αποσταση κατω μαλλον από 25μετρα μεχρι καμπινα.

    Επισης του ειπα να ρωτησει και στη ΝOVA.

    Για τα 2 τελευταια περιμενω όταν το κανει να μου πει τι εκανε.
    Προς το παρον εχει ΕΝΕΡΓΗ αιτηση για 2 μηνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-01-18 στις 14:52.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.686
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω γραψει ποιο πανω ότι εχει κανει αιτηση, τα εχεις διαβασει τα αλλα ποιο πριν?
    επειδή προφανως όχι, διαβασε τι εχω γραψει στο ποστ μου νουμερο #8 εδώ είναι για να μην ψάχνεις....https://www.adslgr.com/forum/threads...εφωνίας

    λοιπον παμε από την αρχη, ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ αιτηση και τωρα πλεον είναι για 2μηνες ενεργη, αν δεν βρεθει γραμμη ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ αυτόματα και πρεπει να παει να την ξανακανει....

    τωρα με αυτό που κανουν όπως λενε με πληρωμη, του ειπα να παει να ρωτησει μηπως γινεται να πληρωσει αν είναι λιγα ευρω να περασουν ζευγος μιας και είναι αποσταση κατω μαλλον από 25μετρα μεχρι καμπινα.

    Επισης του ειπα να ρωτησει και στη ΝOVA.

    Για τα 2 τελευταια περιμενω όταν το κανει να μου πει τι εκανε.
    Προς το παρον εχει ΕΝΕΡΓΗ αιτηση για 2 μηνες.

    ΠΡΙΝ απαντησετε διαβαστε λιγο παραπανω, κακο δεν κανει....
    Διαβάσαμε
    18 μήνες βαριότανε, 2 μήνες τρέχει

    Εσύ του είπες, αυτός θα κάνει ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Σταματαω να παρακολουθώ το θεμα δεν εχει καποιο νοημα αλλωστε....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 22-01-18 στις 14:43.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα, εχω γραψει και παραπανω ότι αυτά είναι πανάκριβα, με ADSL σε εναλλακτικούς εχεις τα παντα με κατω από 20 ευρω τον μηνα...
    δεν συγκρινονται οι τιμες. Επισης εκει που λεω δεν πιανει σημα καμια εταιρια καλο ουτε για sms και ομιλια, ιντερνετ δεν εχει κινητης. Είναι τραγικο, δεν ξερω πως γινεται εκει να μην εχει σημα καλο κανεις!
    Εκτος αν βαλεις εξωτερικη κεραια με repeater κτλ που δεν το συζητάμε και λογω παιδιων και γειτονιας.
    Eιχε παει και στην Cosmote και κολλησαν στο θεμα με το σημα! για να βαλεις τετοια πρεπει να εχει και 4G.
    Anyway του εδωσα εκτυπωμενο αυτό που λεγαμε που πληρωνεις να σε συνδεσουν και του ειπα να ρωτησει και στη NOVA και θα δουμε.
    Τα πανάκριβα που ακριβώς τα είδες? Ο ΟΤΕ δίνει δορυφορικό με 30€ το μήνα και δωρεάν εξοπλισμό.

  12. #27
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Forthnet ανέλαβε πάροχος καθολικής υπηρεσίας, την 1-1-2017. Έκτοτε ο ΟΤΕ πληρώνεται κανονικά και με τον νόμο σε τέτοιες περιπτώσεις. Αυτό που λέω είναι ότι ίσχυε από πέρυσι η πολιτική (και υπάρχουν μέλη που το έχουν αναφέρει) και προφανώς φέτος ανανέωσε/άλλαξε τα σχετικά απαιτούμενα κι έβγαλε νέα ανακοίνωση.

    Η οικοδομή θα συνδεθεί με την καμπίνα, αλλά αν θέλει ADSL θα πάρει σύνδεση από το DSLAM του αστικού κέντρου. Από το DSLAM της καμπάνας θα πάρει μόνο VDSL.
    jkoukos τα φώτα σου σε παρακαλώ γιατί δε βγάζω άκρη με τίποτα

    Σε νέα κατοικία, χωρίς προηγούμενη σύνδεση με το τηλεφωνικό δίκτυο, έχω ξύλινη κολώνα ΟΤΕ, με πλαστικό κουτάκι επάνω της (σαν αυτό: https://goo.gl/images/KaKYPY), από το οποίο παίρνουν τηλέφωνο γειτονικά σπίτια, ακριβώς απέναντι από την περίφραξή μου (από την άλλη μεριά στενού δρόμου). Είχα τη δική μου μεταλλική στήλη πρώτα σε απόσταση ~25μ από την ξύλινη αυτή κολώνα και τη μετέφερα στα ~9μ για μείωση όπως πίστευα του εφάπαξ κόστους σύνδεσης με το σταθερό δίκτυο. Ωστόσο Και πριν τη μεταφορά και μετά ο ΟΤΕ μου ζητάει 285 ευρώ (χωρίς περαιτέρω ανάλυση), βάσει "τεχνικής μελέτης" την οποία λέει κατήρτισε για την περίπτωσή μου και την οποία αρνείται φυσικά να μου γνωστοποιήσει.

    Προσπαθώ λοιπόν να καταλάβω πώς προκύπτουν τα 285 ευρώ. Ο ΟΤΕ θα τραβήξει καλώδιο από το box στην ξύλινη κολώνα μέχρι τη δική μου στήλη ή καινούριο καλώδιο από την καμπίνα (ΚΑΦΑΟ; ) μέχρι τη δική μου στήλη; Ή μετρά από την καμπίνα μέχρι τη ξύλινη κολώνα του χωρίς απ' ότι φαίνεται να τον ενδιαφέρει πού έχω βάλει εγώ το δικό μου σημείο σύνδεσης; Αν είναι έτσι, θα πει ότι με βάσει την τιμολογιακή τους πολιτική κάπου τριγύρω, στα 30μ το πολύ υπάρχει καμπίνα. Αλλιώς και πάλι το κόστος δε βγάζει νόημα....

    Διάβασα την από 10-01-2018 ανακοίνωση του ΟΤΕ για την τιμολογιακή τους πολιτική (ευχαριστώ).
    Διάβασα επίσης το ΦΕΚ 3960Β/2016 που λέει ότι πάροχος καθολικής υπηρεσίας ορίζεται η Forthnet A.E, και προσπαθώ ακόμα να καταλάβω τι σημαίνει πρακτικά αυτό για εμένα που δεν έχω σύνδεση στο δίκτυο σταθερής. Μπορώ να απευθυνθώ σε αυτούς μόνο για να μου τοποθετήσουν καλώδιο μέχρι το σπίτι;

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H Forthnet είναι ο αρμόδιος για να παρέχει πλέον την υπηρεσία τηλεφωνία. Ωστόσο το θέμα είναι ότι δεν έχει δικό της χάλκινο δίκτυο (όλο είναι 100% ιδιοκτησία του ΟΤΕ), οπότε αυτό που κάνει είναι δορυφορική σύνδεση. Για σύνδεση στο καλωδιακό δίκτυο απευθύνεσαι στον ΟΤΕ.

    Δεν έχει σημασία που έχεις την δικιά σου κολόνα. Ο ΟΤΕ θα τερματίσει το καλώδιο στο σημείο που υπάρχει κατάλληλη υποδομή (box) και συνήθως αυτό είναι είτε σε σημείο στον εξωτερικό τοίχο της οικοδομής είτε σε κάποιο πίλαρ στην άκρη του οικοπέδου μαζί με τον μετρητή κατανάλωσης της ΔΕΗ, όπου υπάρχει κατάλληλη υποδομή εκ μέρους σου (καλώδιο και κατανεμητής. Αν αυτά υπάρχουν στο σημείο που έχεις τον στύλο, έχει καλώς, διαφορετικά θα το φέρει έξω από το σπίτι.

    Στην δικά σου περίπτωση τι ισχύει; Υπάρχει πίλαρ και αν όχι σε ποιο σημείο είναι το ρολόι της ΔΕΗ; Προφανώς καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει και λογικά το κοστούμι είναι για τα ~25 μέτρα που αρχικά ήταν ο στύλος.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ για τη γρήγορη απαντηση

    Στα 25 μέτρα είναι όντως η τσιμεντένια κολώνα όπου στεγάζεται το ρολόι της ΔΕΗ και από όπου τόσο καλώδιο ρεύματος όσο και τηλεφώνου "περπατουν" υπογείως μέχρι το εσωτερικό του σπιτιού. Από εκεί ήταν εξ αρχής το σχέδιο να συνδεθεί το σπίτι με τα δύο δικτυα.

    Στα 9μ βρήκα την ευκαιρία να στηρίξω, λόγω κατασκευής τσιμεντένιας περίφραξης, μια σιδηροσωληνα 6μ ύψος η οποία στηρίζεται σε τσιμεντένια κολώνα περίφραξης ύψους 2μ,στη βάση της οποίας και πάλι υπάρχει σπιράλ που οδηγεί το τηλεφωνικό καλώδιο στο εσωτερικό του σπιτιού.

    Αυτό που λες με λίγα λόγια είναι ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε,αγνόησέ τη δευτερη,κοντινή, κολώνα μου και έλαβε υπόψη του μόνο τη σωλήνα στην τσιμεντοκολώνα με το ρολόι της ΔΕΗ επειδή εκεί τι, το κουτί θα έχει προστασία π.χ από τον καιρό; Αν είναι έτσι κρίμα αφ' ενός για τον πρόσθετο κόπο μου, αφ' ετέρου για το κόστος σύνδεσης που εξακολουθεί να είναι αχώνευτο

  15. #30
    Εγγραφή
    30-10-2017
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Λοιπόν, για την ιστορία, και σε περίπτωση που κάποιον ενδιαφέρει κάποια στιγμή, να πω ότι για να λυθεί το θέμα μου έπρεπε να μιλήσω εις την "ΟΤΕ" διάλεκτον, δηλαδή να κάνω εκ νέου αίτηση στον ΟΤΕ ζητώντας "προμέτρηση" λόγω "μετακίνησης κονσόλας". Και achievement unlocked που λένε και στο χωριό μου, διότι μετά από 6 μήνες συνδέθηκα επιτέλους με το δίκτυο σταθερής. Ο ΟΤΕ σταμάτησε να αγνοεί τη μεταβολή στην οποία προέβην, ξαναμέτρησε και με χρέωσε 35 ευρώ για τη σύνδεση!!! Εξακολουθεί ωστόσο να μη βγάζει νόημα η τιμολογιακή τους πολιτική...

    Και για να είμαι δίκαιος, τη λύση μου έδωσε μια εξυπηρετικότατη κοπέλα κάπου στα βάθη ενός τηλεφωνικού κέντρου του ΟΤΕ στην Αθήνα, και στη συνέχεια ένας ντόπιος τεχνικός τους, νέοι άνθρωποι και οι δύο. Να είναι καλά!

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 23:02
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-17, 11:02
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 01:29
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 09:50
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 21:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας