Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 51
  1. #31
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Να αναστήσω το θέμα γιατί η περίπτωση μου παρουσιάζει πολλές ομοιότητες.

    Σε δευτερεύουσα κατοικία μου θέλω να κάνω σύνδεση internet ADSL, δεν υπάρχει κάλυψη VDSL.

    Στο συγκεκριμένο ακίνητο υπήρχε μέχρι πριν από 15 χρόνια τηλεφωνική σύνδεση. Από την κολόνα που είναι έξω από την περίφραξη μου ερχόταν καλώδιο σε εξωτερικό τοίχο της οικίας μέσα σε χαλύβδινο στρόγγυλο κουτί του ΟΤΕ.

    Λόγω εργασιών στην τοιχοποιία που έγιναν προ κάποιων ετών αφαιρέθηκε το συγκεκριμένο κουτί και το καλώδιο που αφαίρεσα το τύλιξα και το έδεσα στην κολόνα όπου και βρίσκεται ακόμα.

    Γνωρίζω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις ο ΟΤΕ παρεμβάλει κωλύματα για την σύνδεση και παρέχει διευκόλυνση μόνο στους μελλοντικούς του πελάτες.
    Επειδή θέλω να αποφύγω την διετή δέσμευση, σκέφτομαι να πάω σε αυτό το πρόγραμμα λόγω προσιτής τιμής. Υπάρχει περίπτωση ο ΟΤΕ να κάνει τα δέοντα για την σύνδεση και να διευκολύνει την forthnet (που είναι και καθολικός πάροχος) ή να το ξεχάσω και να βάλω (βαθιά) το χέρι στην τσέπη και να πάω στον ΟΤΕ;

  2. #32
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για σιγουριά ζητάς σύνδεση με τον ΟΤΕ αλλά μόνο για τηλεφωνία αορίστου, δηλαδή χωρίς κάποιο πακέτο προπληρωμένου χρόνου ομιλίας.
    Ο λόγος είναι ότι σε αυτή την σύνδεση (μόνο τηλεφωνία), η δέσμευση είναι 2 μήνες και μετά πας όπου θέλεις. Αλλά προσοχή.
    Το αίτημα θα το κάνεις σε κατάστημα oteshop και όχι online, καθώς στην δεύτερη περίπτωση γίνονται συνδέσεις τηλεφωνίας μαζί με κάποιο πακέτο προπληρωμένου χρόνου ομιλίας, αλλά τώρα υπάρχει δέσμευση τουλάχιστον 18 μηνών (ανάλογα το πακέτο).

  3. #33
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Σε ευχαριστώ master για την απάντηση. Θα πρέπει να κάνω αίτηση για αυτό το πρόγραμμα αποκλειστικά όμως σε κατάστημα.
    Για αυτούς τους δυο μήνες όμως θα μπορώ με κάποιο τρόπο να διαθέτω και σύνδεση internet ή θα πρέπει να μείνω με την τηλεφωνική σύνδεση μέχρι την φορητότητα;

  4. #34
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, αυτό είναι. Που το Ξετρύπωσες; Δεν μπορούσα να το βρω. Άρα γίνεται και online και οι όροι του συμβολαίου είναι αυτοί.

    Δεν θα έχεις Internet, εκτός αν ο ΟΤΕ (αφού θα έχεις δέσμευση για το διάστημα αυτό) σου δώσει πρόγραμμα αορίστου, που παλιότερα υπήρχαν αλλά δεν ξέρω για τώρα.

  5. #35
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Με μια γρήγορη ματιά φαίνεται να με καλύπτει σαν κίνηση αλλά θα έπρεπε να την κάνω νωρίτερα για να έχω την υπηρεσία που θέλω.

    Εκτιμώ όμως ότι στην ανάγκη θα μπορώ να κάνω μια αναβάθμιση προγράμματος στον ΟΤΕ και να έχω πλήρεις υπηρεσίες με το αντίστοιχο τίμημα.

  6. #36
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ακολουθωντας το λινκ και κατεβαζοντας την ΑΙΤΗΣΗ-ΣΥΜΒΑΣΗ γραφει :

    Πρόγραμμα COSMOTE Home Telephony L (με 18 μήνες ελάχιστη διάρκεια παραμονής)

    Δεν το εχω ξαναακουσει ( στην πραξη) να δινουν τηλεφωνο με ελαχιστη 2μηνη παραμονη. αλλο αν προβλεπεται.

    Σιγουρα ειναι εμπορικα διαθεσιμο ?

    και επισης δεν διασφαλιζεται οτι θα πιασει αυτο το κολπο αφου στο αρθρο 7 γραφει :
    Το παρόν Πρόγραμμα παρέχεται σε Τηλεφωνικές Γραμμές των ακόλουθων τύπων: Ευρυζωνική, PSTN, ISDN-BRA και ISDN-BRA με DDI.

    Οποτε θα μπορουσε καλιστα ο παροχος αντι για pstn να του δωσει ευρυζωνικη τηλεφωνια ( χωρις παροχες ιντερνετ) με την δικαιολογια οτι αυτο μονο ειναι διθαθεσιμο.

    Οποτε εκει τι κανει ? παλι με 2μηνη παραμονη ?

    σορυ που επεμβαινω και ρωταω αλλα με ενδιαφερει να μαθω και εγω τι γινεται καθως ειναι πολυ ενδιαφερον .
    The gr81 .

  7. #37
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολουθωντας το λινκ και κατεβαζοντας την ΑΙΤΗΣΗ-ΣΥΜΒΑΣΗ γραφει :

    Πρόγραμμα COSMOTE Home Telephony L (με 18 μήνες ελάχιστη διάρκεια παραμονής)

    Δεν το εχω ξαναακουσει ( στην πραξη) να δινουν τηλεφωνο με ελαχιστη 2μηνη παραμονη. αλλο αν προβλεπεται.

    Σιγουρα ειναι εμπορικα διαθεσιμο ?

    και επισης δεν διασφαλιζεται οτι θα πιασει αυτο το κολπο αφου στο αρθρο 7 γραφει :
    Το παρόν Πρόγραμμα παρέχεται σε Τηλεφωνικές Γραμμές των ακόλουθων τύπων: Ευρυζωνική, PSTN, ISDN-BRA και ISDN-BRA με DDI.

    Οποτε θα μπορουσε καλιστα ο παροχος αντι για pstn να του δωσει ευρυζωνικη τηλεφωνια ( χωρις παροχες ιντερνετ) με την δικαιολογια οτι αυτο μονο ειναι διθαθεσιμο.

    Οποτε εκει τι κανει ? παλι με 2μηνη παραμονη ?

    σορυ που επεμβαινω και ρωταω αλλα με ενδιαφερει να μαθω και εγω τι γινεται καθως ειναι πολυ ενδιαφερον .
    Πάρτους τηλέφωνο.
    Εχεις ένα σπίτι, οπουδήποτε, και θέλεις να βάλεις απλά ένα σταθερο και τίποτα άλλο.
    Λογικά όλοι πρέπει να το δίνουν.

    Σε πιό πέτρινα χρόνια ζητούσαμε γραμμή από τον ΟΤΕ και μόλις την έφερνε κάναμε φορητότητα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #38
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @griniaris, ισχύει κανονικά. Παραπάνω έδωσα τους όρους του συγκεκριμένου συμβολαίου και αναφέρει σχετικά:
    12. ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ
    12.1 Η παρούσα Σύμβαση είναι αορίστου χρόνου εκτός αν ο Συνδρομητής με την Αίτησή του επέλεξε η Σύμβασή του να έχει ορισμένη διάρκεια λόγω επιδότησης συσκευής, παγίου τερματικού εξοπλισμού ή οποιασδήποτε άλλης επιδότησης ή προσφοράς -ανάλογα με την εμπορική του πολιτική- έχει λάβει ο Συνδρομητής από τον OTE. Σε περίπτωση που ο Συνδρομητής δεν επιλέξει η Σύμβασή του να έχει ορισμένη διάρκεια, τότε η ελάχιστη διάρκεια της παρούσας ορίζεται σε δύο μήνες.
    12.2 Σε περίπτωση που, σύμφωνα με την Αίτηση του Συνδρομητή για ένταξη της τηλεφωνικής γραμμής σε οικονομικό / εκπτωτικό πρόγραμμα, η παρούσα Σύμβαση είναι ορισμένου χρόνου, μετά τη λήξη της διάρκειάς της μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου, εκτός αν ο Συνδρομητής επιλέξει είτε να την ανανεώσει για ορισμένο χρόνο είτε να την καταγγείλει σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 13.2.
    Το έκανε συγγενής πέρυσι στο εξοχικό του. Μόνο που πριν δεν το έβρισκα online και γι' αυτό είπα για αίηση σε κατάστημα. Ωστόσο τελικά υπάρχει κανονικά, όπως έδωσε το link ο stelakis1914.
    Δεν έχει σημασία ο τύπος της τηλεφωνίας. Εμείς θέλουμε μόνο αυτή. Σε περίπτωση VoIP σου δίνει και τον Router, αλλά με κομμένη την πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    Ακολουθώντας το link, σε βγάζει σε επιλογές διαφόρων αιτήσεων και όρων. Εσύ επέλεξες κάποιο πρόγραμμα (το L συγκεκριμένα) που είναι εκπτωτικό με ορισμένο χρόνο και δέσμευση.
    Υπάρχει και αυτό που συζητάμε.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @griniaris, ισχύει κανονικά. Παραπάνω έδωσα τους όρους του συγκεκριμένου συμβολαίου και αναφέρει σχετικά:

    Το έκανε συγγενής πέρυσι στο εξοχικό του. Μόνο που πριν δεν το έβρισκα online και γι' αυτό είπα για αίηση σε κατάστημα. Ωστόσο τελικά υπάρχει κανονικά, όπως έδωσε το link ο stelakis1914.
    Δεν έχει σημασία ο τύπος της τηλεφωνίας. Εμείς θέλουμε μόνο αυτή. Σε περίπτωση VoIP σου δίνει και τον Router, αλλά με κομμένη την πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    Ακολουθώντας το link, σε βγάζει σε επιλογές διαφόρων αιτήσεων και όρων. Εσύ επέλεξες κάποιο πρόγραμμα (το L συγκεκριμένα) που είναι εκπτωτικό με ορισμένο χρόνο και δέσμευση.
    Υπάρχει και αυτό που συζητάμε.
    Το ξερω αυτο για την κομμενη προσβαση στο ιντερνετ. . Ειναι αυτο που εγραψα ( χωρις παροχες ιντερνετ) .

    Ο προβληματισμος μου ειναι στο οτι η αιτηση αναφερει ξεκαθαρα 18μηνη δεσμευση σε αντιθεση με τους ορους.

    anyway. αφου ειναι δοκιμασμενο δεν εχω λογο να το αμφισβητω. απλα μου εκανε εντυπωση καθως δεν γνωριζα οτι ισχυει ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ . μονο στη θεωρια το ειχα διαβασει.





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτους τηλέφωνο.
    Εχεις ένα σπίτι, οπουδήποτε, και θέλεις να βάλεις απλά ένα σταθερο και τίποτα άλλο.
    Λογικά όλοι πρέπει να το δίνουν.

    Σε πιό πέτρινα χρόνια ζητούσαμε γραμμή από τον ΟΤΕ και μόλις την έφερνε κάναμε φορητότητα
    Δεν ειμαι εγω ο αμεσσα ενδιαφερομενος. ο @stelakis1914 ρωταει. Δεν θελω εγω να βαλω τηλεφωνικη γραμμη.
    The gr81 .

  10. #40
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο προβληματισμος μου ειναι στο οτι η αιτηση αναφερει ξεκαθαρα 18μηνη δεσμευση σε αντιθεση με τους ορους.
    Επαναλαμβάνω, ότι η αίτηση που αναφέρεις αφορά πακέτο τηλεφωνίας, δηλαδή εκπτωτικό πρόγραμμα που έχει χρονική δέσμευση.
    Η αίτηση που αναφέρουμε, είναι αορίστου και δεν έχει αυτή την δέσμευση, παρά μόνον το 2μηνο που αναφέρει στους όρους του συμβολαίου.

  11. #41
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    οκ. σωστα. ηταν πιο κατω στις αιτησεις.

    thanks.
    The gr81 .

  12. #42
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.933
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβάνω, ότι η αίτηση που αναφέρεις αφορά πακέτο τηλεφωνίας, δηλαδή εκπτωτικό πρόγραμμα που έχει χρονική δέσμευση.
    Η αίτηση που αναφέρουμε, είναι αορίστου και δεν έχει αυτή την δέσμευση, παρά μόνον το 2μηνο που αναφέρει στους όρους του συμβολαίου.
    Η αναφορά που γίνεται για το πακέτο με τους 2 μήνες, μάλλον αφορά νέα τηλεφωνική γραμμή με χρονοχρέωση.. Χωρίς κάποιο πακέτο ομιλίας.. Σωστά;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #43
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σωστά αφού αυτό ήταν το ερώτημα στο πρώτο μήνυμα του θέματος.
    Ωστόσο παλαιότερα ίσχυε και σε φορητότητα της τηλεφωνίας από άλλον πάροχο. Δεν γνωρίζω τώρα αν συμβαίνει το ίδιο.

  14. #44
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Να αναφέρω νεότερα μετά από 1 μήνα περιπέτειας με τον ΟΤΕ. Παρότι προχώρησα στην σύναψη προγράμματος με internet στον ΟΤΕ για σιγουριά, η σύνδεση ακόμα δεν έχει πραγματοποιηθεί.

    Αρνήθηκαν να πραγματοποιήσουν σύνδεση σε χαλύβδινο κουτί ή κάτι αντίστοιχο -όπως υπήρχε στο παρελθόν στο ακίνητο- και μου ζήτησαν να τοποθετήσω μεταλλικό στύλο 6 μέτρων και αυτοί έπειτα θα μου φέρουν το καλώδιο εντός 5 ημερών.

    Τους ενημέρωσα από τις 29/6 ότι έχω τοποθετήσει τον στύλο και τους περιμένω. Από τότε μου δίνουν μόνο υποσχέσεις και ρίχνουν την ευθύνη στον εργολάβο που αναλαμβάνει αυτές τις υλοποιήσεις. Να αναφέρω ότι η απόσταση του στύλου του ΟΤΕ από τον στύλο του οικοπέδου μου που τοποθέτησα, είναι μικρότερη των 3 μέτρων.

    Σε αντίστοιχες περιπτώσεις πρέπει να οπλιστείτε με γερή υπομονή και να είστε προετοιμασμένοι για μεγάλο αναμονή και κατασπατάληση φυσικών και ψυχικών πόρων.

    - - - Updated - - -

    Απρόσμενη επίσκεψη από τον εργολάβο σήμερα Σάββατο μεσημέρι και τράβηγμα της γραμμής. Μου είπε ότι θα ενημερώσει τον ΟΤΕ για την ολοκλήρωση των εργασιών και θα ακολουθήσει το κλείσιμο του ραντεβού με τον τεχνικό που θα κάνει την τελική σύνδεση.

  15. #45
    Εγγραφή
    04-06-2014
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι, στο σπίτι έχω 1 σύνδεση ΟΤΕ και 1 Vodafone η οποία όμως παίζει μέσω δικτύου κινητής επειδή όταν μετακόμισα στην περιοχή δεν είχε δίκτυο η Vodafone.
    Πριν λίγες μέρες αποδέχτηκα μια προσφορά της Forthnet για 100αρα γραμμή με φορητότητα από την Vodafone.
    Σήμερα που ήρθε ο τεχνικός της Forthnet να συνδέσει διαπιστώσαμε ότι το καλώδιο από τον στύλο του ΟΤΕ μέχρι το σπίτι δεν έχει άλλο ελεύθερο ζευγάρι και από ότι μου είπε πρέπει εγώ να τραβήξω καινούργιο καλώδιο από τον στύλο μέχρι την είσοδο του σπιτιού.
    Ισχύει όντως αυτό ότι είναι δική μου υποχρέωση η είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ;

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 23:02
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-17, 11:02
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 01:29
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 09:50
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 21:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας