Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 51
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2005
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Καλημέρα σε όλους. Τις επόμενες ημέρες μετακομίζω και είχα σκεφτεί πως θα ήταν καλή ιδέα να μεταφέρω τον τηλεφωνικό αριθμό μου στην καινούρια μου κατοικία στο Καματερό Αττικής, το οποίο είναι μια τυπική λαϊκή γειτονιά με πολυκατοικίες γύρω-γύρω. Στην τηλεφωνική σύνδεση που είχα ήταν ενεργοποιημένη η υπηρεσία της Vodafone Home Triple Play με internet έως 24mbps και Vodafone TV. Στην αίτηση που έκανα η απάντηση ήταν ότι θα ενεργοποιούνταν η υπηρεσία στη νέα διεύθυνσή μου εντός 20 εργάσιμων ημερών! Μετά την πρώτη έκπληξη που είχα από το διάστημα που απαιτείται τυπικά για ενεργοποίηση τηλεφωνικής σύνδεσης, κατάφερα να ηρεμήσω και αποφάσισα απλά να περιμένω. Δέκα μέρες αργότερα με ενημέρωσαν πως δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο από τον ΟΤΕ και δεν ξέρουν και πότε θα υπάρξει τέτοια διαθεσιμότητα και πως θα με ενημερώνουν κάθε 2 μήνες!!! Αφού προσπάθησα να βγάλω άκρη και να καταλάβω τι γίνεται και γιατί συμβαίνει αυτό κατέληξα να υποβάλω αίτηση στον (COSM)OTE ο οποίος μου απάντησε πως υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή και μου έδωσαν και το νέο τηλεφωνικό αριθμό (ευκολομνημόνευτο σύμφωνα με ό,τι τους είχα ζητήσει). Μου όρισαν ραντεβού σε μία εβδομάδα για να έρθει ο τεχνικός να κάνει τη σύνδεση. Όντως, την επόμενη εβδομάδα ήρθε ο τεχνικός για να διαπιστώσει τελικά ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου για το πρόγραμμα COSMOTE Home Double Play 24 M που είχα ζητήσει, αλλά μου πρότεινε να βάλω κάποιο πρόγραμμα με VDSL με μια μικρή επιπλέον επιβάρυνση μηνιαία. Του είπα να προχωρήσει έστω έτσι και μου απάντησε πως δεν θα μπορούσε να το κάνει εκείνη τη στιγμή, αλλά μόνο σε νέο ραντεβού και αφού επικοινωνούσαν μαζί μου από το 13888 για να υποβάλλω νέα αίτηση. Είπα έστω κι έτσι να προχωρήσει και τον αποχαιρέτησα. Μετά από λίγο ξαναεμφανίστηκε ο τεχνικός για να μου πει πως τελικά ούτε VDSL γραμμή υπάρχει διαθέσιμη στην περιοχή και πως θα πρέπει να φύγει κάποιος από την περιοχή για να αδειάσει γραμμή να την πάρω εγώ!!! Όταν ρώτησα το εύλογο τι γίνεται αν δεν φύγει κανείς για κάμποσο καιρό, η απάντηση ήταν ότι "εμείς οι τεχνικοί τα λέμε στην εταιρεία, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα άλλο. πρέπει να φτιαχτεί δίκτυο". Το 13888 έστειλε στη συνέχεια γραπτό μήνυμα (τηλέφωνο δεν πήραν να μου εξηγήσουν τι και πώς) ως εξής:
    "Σας ευχαριστούμε για το αίτημα νέας τηλεφωνικής γραμμής. Λόγω έλλειψης ελεύθερης χωρητικότητας στη διεύθυνση που αιτηθήκατε, δεν είναι δυνατή η άμεση ενεργοποίηση τηλεφωνικής γραμμής. Το αίτημά σας παραμένει ενεργό και σε περίπτωση διαθεσιμότητας εντός των επόμενων 60 ημερών θα δρομολογηθεί, διαφορετικά θα ακυρωθεί. Λύση με άμεση και δωρεάν ενεργοποίηση αποτελούν τα προγράμματα Cosmote Home Telephony SIM ή Double Play SIM μέσω του δικτύου κινητής Cosmote". Δηλαδή μου δίνουν λύση να έχω κινητό τηλέφωνο για σταθερό με μόλις 50% ακριβότερη χρέωση και ποιότητα υπηρεσιών απείρως χαμηλότερη!!!
    Πρόσφατα έκανα αίτηση και στη Wind μήπως και έχουν αυτοί διαθέσιμο δίκτυο (με κάποιο τρόπο). Παρόλα αυτά και επειδή υποψιάζομαι πως θα πουν στην αρχή πως έχουν και μετά θα κάνουν κωλοτούμπα, όπως και οι προηγούμενοι, τι με συμβουλεύετε να κάνω;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Cosmote Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 34(dB)
    Τέτοιες καταστάσεις ειναι πραγματικά σαν να τα βάζεις με το παράλογο που άκρη δεν θα βρεις.

    Στην θέση σου θα σκεφτόμουν κάτι πιο απλό και πιο πρακτικό μέχρι να υπάρξει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου.
    Ένα entry smartphone με μια κάρτα sim ωστε να έχει φθηνό αλλά καλό ιντερνετ.
    Στην συνέχεια επιλέγεις ένα φθηνό πακέτο ιντερνετ πχ 500ΜΒ ή 1GB το μήνα και αγοραζεις ενα φθηνό ελληνικό νούμερο voip.
    Υπάρχουν εταιρίες που χρεωνουν απο 6 έως 12+ ευρώ τον χρόνο το ελληνικό μη γεωγραφικό νούμερο.
    Εγκαθιστάς στο smartphone ένα voip application , το ρυθμίζεις και κάπως έτσι θα έχεις ένα οικονομικό "σταθερό" τηλέφωνο, τουλάχιστον για τις εισερχόμενες κλήσεις μέσα στο σπίτι.
    Είναι μια αντισυμβατική λύση αλλά κάπως έτσι εχω βολευτεί κι εγώ στο κινητό , έχοντας ταυτόχρονα κ σταθερό νουμερο στο οποίο με καλούν όσοι έχουν απεριόριστα προς σταθερά. Και μιλάμε με τις ώρες.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πρώτη φορά ακούω να χει πιτάρει τόσο πολύ το αστικό κέντρο και να μην μπορούν να σου δώσουν γραμμή μέχρι το dslam. =_=
    Τα συλλυπητήρια μου. Σχετικά με την ερώτηση σου, ο ΟΤΕ είναι υπεύθυνος για τις διαθεσιμότητες στα αστικά κέντρα (αν και μου φαίνεται αυτό αρχίζει και αλλάζει).
    Η vodafone/wind θα νοικιάσουν από αυτόν το κύκλωμα, οπότε με την αίτηση σου, φεύγει αίτηση προς τον ΟΤΕ για διαθεσιμότητα και αναλόγως την απάντηση προχωράει το αίτημα ή όχι.
    Φυσικά στον καταναλωτή δεν λένε τίποτα γιατί συνήθως υπάρχει διαθεσιμότητα και απλά λένε χοντρικά ότι θέλει 20 μέρες. Αν έρθει αρνητική απάντηση σε ενημερώνουν.

    Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι πέρα από αυτό που σου προτείνουν, δηλαδή δίκτυο μέσω sim. Τηλέφωνο μπορείς να έχεις σχετικά εύκολα αλλά στην ουσία δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα μιας και που οι χρεώσεις για gbyte είναι απαγορευτικές.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ο πάροχος που έχει αναλάβει την υποχρέωση για την καθολική υπηρεσία (αυτή την στιγμή μόνο τηλεφωνία) είναι η Forthnet.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πάροχος που έχει αναλάβει την υποχρέωση για την καθολική υπηρεσία (αυτή την στιγμή μόνο τηλεφωνία) είναι η Forthnet.
    Κάνεις μια επεξήγηση τι είναι καθολική υπηρεσία, να μαθαίνουμε! :B

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις μια επεξήγηση τι είναι καθολική υπηρεσία, να μαθαίνουμε! :B
    Νομίζω πως το αναφέρει η ΕΕΤΤ.

    Το internet Πχ δεν είναι μέσα στις υποχρεώσεις, η τηλεφωνία είναι.
    Δεν υπάρχει όμως υποχρέωση να σου το φέρει με καλώδιο, μπορεί να είναι ασύρματα, ή μεσω δορυφόρου (κάτι που έχει επιλέξει η Forthnet)

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μαστα αν δηλαδή οι υπόλοιποι πάροχοι δηλώσουν αδυναμία πρόσβασης τότε η Forthnet που είναι καθολικός πάροχος για τα επόμενα τρία χρόνια σύμφωνα με αυτό

    http://www.eett.gr/opencms/export/si.../AP783-002.pdf

    πρέπει να σου παρέχει πρόσβαση σε βασικές υπηρεσίες απλά με όποιο τρόπο επιλέξει αυτή.

    Πες μου αν κατάλαβα καλά γιατί το διάβασα διαγώνια!

    H λύση του δορυφορικού ίσως είναι καλύτερη από αυτή του 3G/4G που δίνει η vodafone.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημερα! για να μην κανω αλλο θεμα μιας και εχει σχεση, εκει που εχει παρει σπιτι ο αδερφος μου στο Περιστερι μονοκατοικια, δεν υπαρχει γραμμη!
    το τραγικο ειναι οτι εξω απο τον τοιχο του εχει κουτι αλλα την γραμμη την εχει αλλος!!!
    εκανε λοιπον αιτηση τωρα γιατι ειχε ρωτησει και ελεγαν οτι δεν εχει και δεν ειχε κανει.
    Του ειπαν οτι η αιτηση ακυρωνεται σε 2 μηνες αν δεν βρεθει γραμμη και πρεπει να ξανακανει!
    και λεει δλδ αν πριν 1μερα στους 2μηνες ερθει ενας αλλος και κανει θα παρει την γραμμη?
    και του λενε φυσικα αφου θα προλαβει!!!
    ΕΛΕΟΣ!!! ειναι αυττη κατασταση? καθε 2 μηνες αιτηση? και αν προλαβεις και αν βρεθει?
    του ηρθε SMS και λεει οτι δυστυχως δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα γραμμης και δεν μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε, αν μεσα σε 60 ημερες δεν βρεθει γραμμη η αιτηση σας θα διαγραφει!
    να πω οτι δεν τον ενδιαφερουν τα αλλα με κινητη (δεν εχει και σημα καλο σε καμια εταιρια εκει) αλλα και δορυφορικο γιατι το κοστος ανεβαινει κατακορυφα!
    Η αιτηση εγινε σε καταστημα ΟΤΕ.
    Επισης εχει καμπινα VDSL στα 25μετρα περιπου αλλα δεν εχει γραμμη μεχρι το σπιτι του!
    τι μπορει να κανει?

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βρε Νικηφόρε, 20 μήνες πριν είχαμε την ίδια κουβέντα κι ακόμη ο αδελφός σου δεν έχει κάνει κανένα αίτημα ώστε να μπει σε λίστα αναμονής/προτεραιότητας.
    Όσο δεν την κάνει, στα ίδια θα παραμένει και θα το συζητάμε πάλι το 2020.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    εκανε κανα αιτημα απο τοτε που μπηκε η καμπινα?
    αν και μπορει να μην υπαρχει διαθεσιμο καλωδιο για να συνδεθει το σπιτι με το καφαο.
    οποτε τι καμπινα τι παλιο καφαο καμια διαφορα.
    οπως λεει κι ο jkoukos αν δεν κανει αιτησεις και το "κυνηγαει" ουτε το 2020
    παλια ηξερα για λιστα αναμονης αυτο με το 2μηνο δεν ξερω πως το διαχειριζονται.
    Παντως αν το κοιταει ποτε ποτε και περιστασιακα δεν θα γινει δουλεια.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, ναι οκ δεν ειχε κανει. Του τα ειχα πει και εγω 50 φορες αλλα δεν ακουγε....
    Τωρα εκανε και ειδατε τι του ειπαν ή ακομα δεν καταλαβατε????
    μετα απο 2μηνες η αιτηση ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ!!!!!
    φυσικα δεν θα βρεθει τιποτα και θα πρεπει να ξανακανει.
    Και οκ ωραια να ξανακανει, αν ομως πανω στο κενο αυτο βρεθει ενας αλλος και βρεθει και γραμμη την εφαγε!!!
    οποτε η σειρα προτεραιοτητας που λετε εχει διαρκεια ΜΟΝΟ για 2 μηνες!

    Και συγνωμη κιολας ειναι σχεδον 25μετρα απο ΚΑΦΑΟ-καμπινα WTH ειναι αυτο, δεν μπορουν να περασουν καλωδια?? ΕΛΕΟΣ!!!!! στο 2018 ειμαστε οχι στο 1950!!!!

    Αν ηταν κανας καπιταλας σε κανα βουνο καμια βιλαρα θα ειχαν βαλει 50 κολωνες να παει εκει γραμμη....οπως και εχω δει κιολας!

    Anyway κατι ακουσα οτι τωρα η NOVA ειναι υπευθυνη για τα δικτυα αυτα? ισχυει? μηπως πρεπει να παει εκει να μαθει ?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, σήμερα είναι η Forthnet αλλά ΔΕΝ περνά καλώδια και όπου υπάρχει έλλειψη δικτύου, δίνει δορυφορική σύνδεση. Και ο ΟΤΕ έχει κάτι αντίστοιχο.
    Το αν συμφέρουν αυτά, είναι στην κρίση του καθενός πόσο ανάγκη έχει.

    Ο ΟΤΕ πλέον σου περνά καλώδιο αν θέλεις, αλλά με δικό σου κόστος και εφόσον συντρέχουν 3 προϋποθέσεις.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλα τωρα βγηκε αυτο? βλεπω ιανουαριο 2018 λεει.
    Ωραια οπως καταλαβαινω τηρει αυτες τις προυποθεσεις, γιατι λοιπον δεν του το προτειναν τοτε?
    δεν υπαρχει περιπτωση για δορυφορικο ειναι ΠΑΡΑ πολυ ακριβα αυτα.

    Εντωμεταξυ και ολες οι εταιριες κινητης εχουν χαλια σημα εκει, απιστευτο? ειναι σε μονοκατοικια.
    Αλλα και με κινητη να το πας σε καμια περιπτωση το κοστος δεν συγκρινεται με ADSL, ξεχασα να πω δεν θελει VDSL χαμηλο κοστος θελει.
    Γιατι εχει καμπινα στον δικο του δρομο σε ευθεια μπορει να ειναι το πολυυυυ 25 μετρα.
    Βεβαια αυτο το κοστος που βαζουν ειναι και μεγαλο αν ειναι πολλα τα μετρα δλδ βλεπω πχ στα 25 ας πουμε ειναι 275 ευρω χοντρικα?
    και λεει απο 10/3 εναρξη αυτης της πολιτικης, μαλλον αυτος ειναι ο λογος που δεν του το ειπανε.

    Και εγω το ιδιο σκεφτομουνα για το εξοχικο γιατι δεν εχει κολονα εξω απο το σπιτι μου και οι αλλες ειναι ποιο μακρια.
    Επισης πρεπει να μπει σωληνα-στυλος και απεξω στην προσοψη αλλα και ποιο μεσα, γιατι το σπιτι ειναι αρκετα ποιο μεσα.
    Και επειδη ηθελα βασικα ιντερνετ, τελικα εβαλα προγραμμα κινητης 4G με ενα στικ σε ενα mikrotik routerboard με 15.9 ευρω τον μηνα και problem solved, για τηλεφωνια ας ειναι καλα ο αστερισκ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 15-01-18 στις 21:19.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από αρχές 2017 ισχύει. Προφανώς τώρα έκαναν κάποιες αλλαγές στα απαιτούμενα.
    Το πόσο τελικά θα πάει, θα το πουν όταν κάνει το σχετικό αίτημα. Λογικά θα κάνουν αυτοψία και θα του δώσουν αναλυτικό κοστολόγιο.

    Αα και κάτι άλλο. ADSL από νέα καμπίνα το ξεχνάς. Μόνο VDSL. Το ADSL μόνο από αστικό κέντρο με ότι έχει να κάνει αυτό στην ταχύτητα συγχρονισμού λόγω απόστασης.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Πως ειναι απο το 2017 αφου η ανακοινωση ειναι 10 Ιαν 2018 και ξεκαθαρα λεει οτι αυτη η πολιτικη θα ισχυει απο 10 Μαρτιου 2018!

    Τι εννοεις? το ζευγος δλδ απο που θα ερθει? απο το ΑΚ ή το ΚΑΦΑΟ που λογικα ειναι μεσα στην καμπινα τωρα αφου πηρε την θεση του παλιου ? δεν καταλαβα...

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-17, 23:02
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-17, 11:02
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-17, 01:29
  4. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 09:50
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 21:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας