Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 193
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπερα .

    Εδώ και αρκετό καιρό και μετά από αρκετό σκάψιμο παντού στην περιοχή μου στην Πειραϊκή του Πειραιά εγκαταστάθηκαν νέες καμπίνες κατασκευής Vodafone αναπτύσσοντας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δίκτυο vdsl στην Περιοχη μας που χωλαίνει ακομα και στην adsl.

    Προς το παρόν είμαι συνδρομητής COSMOTE στην οποία εδώ και 1 μήνα κοντεύουμε να φτάσουμε σε επίπεδα ταχύτητας dialup , καθώς από ταχύτητα 12+ που ήμουν καρφωμένος εδώ και χρόνια, σταδιακά φτάσαμε μέσα στον τελευταίο μήνα στο 8mbps χωρίς υποτίθεται να συμβαίνει κάτι κατά τους ίδιους (έξω είναι νύχτα και προσπαθούν να μας πείσουν πως είναι μέρα).

    Και μέσα σ όλα αυτά και ενώ μπήκαν από τη Vodafone μεγαλοπρεπείς αφίσες που διαφημίζουν στις στάσεις λεωφορείων της περιοχής πως έφτασε το vdsl στην πόρτα μας , κάνω έλεγχο διαθεσιμότητας στο site τους και βγάζει αρνητικό, μιλάω με το customer και μου λέει πως δεν έχει πάρει η περιοχή vdsl αγνοώντας και τις καμπίνες ενώ φυσικά COSMOTE και λοιποί αγνοούν ακομα και την περιοχή (αλλά η ταχύτητα μου συνεχίζει να πέφτει και όσο δηλώνω βλάβη στην COSMOTE , ο κάθε Τεχνικος που κάνει απομακρυσμένες ρυθμίσεις ρίχνει κ άλλο την ταχύτητα και κλείνει τη βλάβη ως επιδιορθωμενη).

    Οι καμπίνες φυσικά της Vodafone στέκουν αγέρωχες και στολίζουν την περιοχή (προφανώς τις έβαλαν για ντεκόρ)

    Και ρωτάω: τι συμβαίνει ρε παιδιά;;;;;;;;;

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παντού τα ίδια και Νεο Κοσμο και Αγιο Αρτεμιο οι καμπινες εχουν μπει εδω και 1 χρονο και εχουν ηλεκτροδοτηθει και όλοι κάνουν τους ανήξερους δεξια και αριστερα....
    He is widely tipped to become one of the next global stars of trance music, with both Paul van Dyk and Ferry Corsten naming him as a future star in their DJ Mag Top 100 interviews

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Οι δικές μας έχουν ήδη και γκράφιτι πανω

  4. #4
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ'εμενα που εχουν μπει καμπινες του ΟΤΕ κι οχι της voda,βγαζει διαθεσιμοτητα η voda κι οχι ο ΟΤΕ.Λεω τυχερος ειμαι μιας που εχω το τηλ στη voda,αντε να ζητησω vdsl.Ζηταω,μιλαω στο τηλ καμια 20ρια μερες,μου στελνουν και το router,και τελικα μου λενε οτι δεν μπορουν να με αναβαθμισουν,και μου εμεινε και το ρουτερ αμανατι.Βλεπω και το συγχρονισμο να πεφτει..απο 15-16 που ειχαμε ξεκινησει το 2016,πεσαμε γυρω στα 14 και τωρα ειμαι στα 11200...ΓΤΠ ειναι ΟΛΟΙ

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το εξωπραγματικό είναι αυτό που συμβαίνει στη γραμμή μου εντελώς ξαφνικά.

    Δεν έχει αλλάξει το attenuation της γραμμής (28), το snr margin είναι σταθερό στα 8 οπως ήταν και παρολαυτα πριν 1 μήνα Κλείδωνα στα 12700 μετά μια βδομάδα στα 11300 μετά μια βδομάδα στα 9800 και τώρα στα 8200.

    Και όταν δηλώνω βλάβη χαμηλής ταχύτητας στην COSMOTE δυσκολεύονται ακομα και να τη δηλώσουν γιατί λέει ο μέσος όρος της περιοχής ξεκινάει από τα 7mbps οποτε είμαι οκ!

    Και την ίδια στιγμή η Vodafone μου λέει πως θα πιάσω 15mbps σε εκείνη.

    Τα σπας ή δεν τα σπας κύριε πρόεδρε???

  6. #6
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα .

    Εδώ και αρκετό καιρό και μετά από αρκετό σκάψιμο παντού στην περιοχή μου στην Πειραϊκή του Πειραιά εγκαταστάθηκαν νέες καμπίνες κατασκευής Vodafone αναπτύσσοντας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δίκτυο vdsl στην Περιοχη μας που χωλαίνει ακομα και στην adsl.

    Προς το παρόν είμαι συνδρομητής COSMOTE στην οποία εδώ και 1 μήνα κοντεύουμε να φτάσουμε σε επίπεδα ταχύτητας dialup , καθώς από ταχύτητα 12+ που ήμουν καρφωμένος εδώ και χρόνια, σταδιακά φτάσαμε μέσα στον τελευταίο μήνα στο 8mbps χωρίς υποτίθεται να συμβαίνει κάτι κατά τους ίδιους (έξω είναι νύχτα και προσπαθούν να μας πείσουν πως είναι μέρα).

    Και μέσα σ όλα αυτά και ενώ μπήκαν από τη Vodafone μεγαλοπρεπείς αφίσες που διαφημίζουν στις στάσεις λεωφορείων της περιοχής πως έφτασε το vdsl στην πόρτα μας , κάνω έλεγχο διαθεσιμότητας στο site τους και βγάζει αρνητικό, μιλάω με το customer και μου λέει πως δεν έχει πάρει η περιοχή vdsl αγνοώντας και τις καμπίνες ενώ φυσικά COSMOTE και λοιποί αγνοούν ακομα και την περιοχή (αλλά η ταχύτητα μου συνεχίζει να πέφτει και όσο δηλώνω βλάβη στην COSMOTE , ο κάθε Τεχνικος που κάνει απομακρυσμένες ρυθμίσεις ρίχνει κ άλλο την ταχύτητα και κλείνει τη βλάβη ως επιδιορθωμενη).

    Οι καμπίνες φυσικά της Vodafone στέκουν αγέρωχες και στολίζουν την περιοχή (προφανώς τις έβαλαν για ντεκόρ)

    Και ρωτάω: τι συμβαίνει ρε παιδιά;;;;;;;;;
    Φαντάζομαι (και γω στο ίδιο Α/Κ είμαι, προς Πασαλιμάνι) ότι για να εμφανίσει οτιδήποτε το site τους, πρέπει πρώτα να λανσάρουν γενικότερα τα νέα πακέτα 100 Mbps κτλ κι αυτοί. Οι δε άλλοι ISP (Cosmote...Wind...Nova & Cyta αν συνδεθουν χονδρική με όλους) λογικά θα έχουν διαθεσιμότητα πιο μετά από την ίδια τη Vodafone.

    Υπήρχε η φήμη αρχικά ότι 27/11 θα λάνσαρε αλλά μάλλον καθυστέρησαν, άγνωστο για πότε. Πάντως οι καμπίνες της Vodafone έχουν ρεύμα, ευτυχώς, γιατί αν δεν είχαν θα μιλάγαμε για μήνες ακόμα αναμονής ενώ τώρα ίσως στις επόμενες λίγες μέρες να πάρουν μπρος.

    Υπομονή, Χριστούγεννα έρχονται, lots of good cheer and ho ho ho
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Και επειδή η τρέλα καλά κρατεί, σήμερα το site της Vodafone έδειξε πως υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl 50 στην περιοχή μου..

    Πιστεύοντας πως είναι απλά λάθος πήρα τηλέφωνο για να με γειωσουν...

    Και όμως! Ήδη τρέχει αίτηση μου καθώς μου επιβεβαίωσαν πως ενώ προχτές δεν έδινε διαθεσιμότητα vdsl στην περιοχή μου, σήμερα υπάρχει.

    Ελπίζω μόνο να μη φάμε καμιά μεγαλοπρεπή φόλα!!

  8. #8
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδή η τρέλα καλά κρατεί, σήμερα το site της Vodafone έδειξε πως υπάρχει διαθεσιμότητα vdsl 50 στην περιοχή μου..

    Πιστεύοντας πως είναι απλά λάθος πήρα τηλέφωνο για να με γειωσουν...

    Και όμως! Ήδη τρέχει αίτηση μου καθώς μου επιβεβαίωσαν πως ενώ προχτές δεν έδινε διαθεσιμότητα vdsl στην περιοχή μου, σήμερα υπάρχει.

    Ελπίζω μόνο να μη φάμε καμιά μεγαλοπρεπή φόλα!!
    Σου ευχομαι να ειναι πραγματικη η διαθεσιμοτητα και να συνδεθεις γρηγορα και με τη μεγιστη ταχυτητα,γιατι σ'εμενα που εδειξε διαθεσιμοτητα τελικα μετα απο 20 μερες διαδικασιων πηρα τον π..λο.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ο θεός βοηθός! Συμβαίνουν πάντως παράξενα πράγματα. Μόλις με πήρε 1 τεχνικός της COSMOTE να μου ανακοινώσει πως ενεργοποιήθηκε η vdsl στην περιοχή και πως αν θέλω μπορούν να με καλέσουν απ το 13888 να προχωρήσω.

    Τι να πω; Χτες το βραδυ έστειλα τα δικαιολογητικά στην Vodafone. Να το έμαθαν τόσο γρήγορα;;;

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    νταξ δεν ξερω απο providing πως τα παει η vf, αλλα αφου ειναι δικες τους καμπινες, το βελτιστο ειναι ο παροχος που εχει τις καμπινες.
    και τους πελατες του προφανως καβατζωνει καλυτερα, και αν κατι χρειαστει δεν εχεις μεσαζοντες και δεν πεταει το μπαλακι ο ενας στον αλλο.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puffy Εμφάνιση μηνυμάτων
    νταξ δεν ξερω απο providing πως τα παει η vf, αλλα αφου ειναι δικες τους καμπινες, το βελτιστο ειναι ο παροχος που εχει τις καμπινες.
    και τους πελατες του προφανως καβατζωνει καλυτερα, και αν κατι χρειαστει δεν εχεις μεσαζοντες και δεν πεταει το μπαλακι ο ενας στον αλλο.
    Αυτο που λες θα ηταν το λογικο,το σωστο.Εχω υποψιες ομως οτι ολοι προσπαθουν να τραβηξουν νεους πελατες,ενω τους υπαρχοντες συνδρομητες τους εχουν ψιλοκλασμενους γιατι τους θεωρουν δεδομενους.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Με κάλεσαν τελικά από την COSMOTE να μου πουν πως ενεργοποιήθηκε το vdsl στην περιοχή, πως η καταβύθιση της ταχύτητας μου οφείλεται σε αυτό και πως αν θέλω ταχύτητες να αναβάθμιση σε vdsl.

    Τους είπα πως θα την ανεβάσω την ταχύτητα μου με vdsl στη Vodafone. Παγωτό ο εκπροσωπος

  13. #13
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάλεσαν τελικά από την COSMOTE να μου πουν πως ενεργοποιήθηκε το vdsl στην περιοχή, πως η καταβύθιση της ταχύτητας μου οφείλεται σε αυτό και πως αν θέλω ταχύτητες να αναβάθμιση σε vdsl.

    Τους είπα πως θα την ανεβάσω την ταχύτητα μου με vdsl στη Vodafone. Παγωτό ο εκπροσωπος
    Καλα τους ειπες.Τι σημαινει οτι η "καταβυθιση της ταχυτητας οφειλεται στην ενεργοποιηση του VDSL";Με το ζορι δηλαδη να βαλεις VDSL αλλιως απο 10 που επιανες (λεω τυχαια),θα πας στο 5;Εκβιασμος.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Από 12,7 που έπιανα ειμαι στα 8,1.

    Στεγνός εκβιασμός ο οποίος συνοδεύτηκε με το γνωστό κερασάκι του πέναλτι. Του είπα πως: αγαπητε δε με τρομάζουν τα 126€ του πέναλτι, ειδικά λόγω της μη εξυπηρέτησης από σας θα χαρώ να τα πληρώσω.

    Κατάλαβε πως δεν τον έπαιρνε και με ενημέρωσε πως πιθανόν να με καλέσουν κ από άλλο τμήμα για προσφορά. Κοινώς μαλάκωσε και ρούφηξε το αβγό του

  15. #15
    Εγγραφή
    04-12-2017
    Περιοχή
    Πειραϊκή
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Α
    SNR / Attn
    25.1(dB) / 4.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και από μένα,
    Δεν είχα χρόνο τόσο καιρό να γράψω κάτι, αλλά έφτασε ο κόσμπος στο χτένι. Πειραϊκή μένω και γω, και είμαι εδώ και 3 χρόνια στην wind. Αρχικά οι ταχύτητες που είχα ήταν ικανοποιητικές, κλείδωνε γύρω στα 15 down και γύρω στο 900 up. Το πρόβλημα μου ξεκινησε όταν είδα τις διαφημήσεις της voda στις στάσεις των λεωφορείων "VDSL στην Πειραϊκή". Ωπα λέω, σωθήκαμε. Και μάλιστα μετά απο μερικές μέρες είχα και "επίσκεπτη" στο σπίτι που διαφήμιζε το προϊόν του με "τρομερή" τιμή 33,50 και εγγύηση ταχυτητας. Ολά αυτά πριν απο 2 μήνες περίπου μιας και τον τύπο τον καληνύχτισα λόγο του ότι "ήμουν" ευχαριστημένος στον πάροχο που ήμουν. Απο εκείνη την ημερά μέχρι και σήμερα, περιέργος έχω χάσει πάνω απο το 50% τις ταχύτητας που είχα σημέρα κλείδωσε στα 8. Σε ανεπάληλες κλήσεις προς το τεχνικό τμήμα της wind η απάντηση που πήρα ήταν ότι είμαι ο τυχερός της περιοχής που έχω τέτοιες ταχύτητες ?! και για αυτούς το θέμα είναι λήξας και δεν είναι υπαρκτό πρόβλημα. Είχαν δε το θράσος να με πάρουν τηλέφωνο και να μου προτείνουν ανανέωση συμβολαίου διότι λήγει στις 9/1. Και εδω έρχομαι να ρωτήσω εσάς, αφού πρώτα έχω είδη επισκευτεί ένα κατάστημα voda και μου είπαν ότι σε περίπτωση αλλαγής πάροχου καλό θα ήταν να κάνω κίνηση ένα μήνα πρίν την λήξη του παλιού μου συμβολαίου έτσι ώστε να έχουν τον χρόνο που χρειάζονται. Και εγώ τώρα ρωτάω, έχει πάρει κανείς vdsl στην πειραϊκή? μιλάω για περιοχή απο σκαφάκη έως σχολή ναυτικών δοκίμων. Σήμερα είδα και εγώ ότι στο site για την διεύθυνση μου δίνει ενω την προηγούμενη εβδομάδα δεν έδινε (αυτό μου έκανε εντύπωση γιατί τις διαφημήσεις δεν θυμάμαι απο πότε τις βλέπω στον δρόμο). Τελικά ισχύει ή θα περιμένω κανά δίμηνο?
    Συγνώμη που κούρασα αλλα είμαι αγανακτισμένος με την κοροϊδια (όχι ότι η voda είναι καλύτερη)

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Nέοι συνδρομητές VDSL στην Vodafone
    Από nm96027 στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 3280
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-23, 13:34
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 06:05
  3. VDSL στην Τρίπολη
    Από stickas στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 17:53
  4. ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ VDSL στην Καλαμαριά
    Από keranatos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 13:45
  5. VDSL στην περιοχή των Άνω Λιοσίων
    Από GreekPontioc στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-17, 10:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας