Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Angry
    Καλησπέρα. Μένω κέντρο, απο-κεντρο στην επαρχεία, 80 μέτρα από καμπίνα και ~1060 μετρά από τον κεντρικό οτέ στο κέντρο της πόλης. Λίγο καιρό πριν πήγα να αναβαθμίσω την σύνδεση μου σε vdsl μιας και ο έλεγχος διαθεσιμότητας γράφει ότι υπάρχει μέχρι 200 FIBER στην περιοχή μου, με αφορμή λοιπόν τα τρομερά ψέματα που διαφημίζουν για το 1000 είπα και εγώ να κάνω μια έγγραφη στο σίτε σας να μοιραστώ τον πόνο μου.

    Στο θέμα μας λοιπόν. Όπως μπορείτε να δείτε στις φωτογραφίες παρακάτω η σύνδεση μου για adsl είναι λίγο πιο κάτω από τον μέσο όρο της χώρας μας, το ping άλλη υπόθεση... έχει λίγα προβλήματα με τα speedtest της Αθήνας αλλά Ευρώπη και Αμερική το ping κινείτε σε λογικά πλαίσια.. Και που λέτε λοιπόν πάω στον οτέ σαν άνθρωπος ζητάω την 30 vdsl 2 περιμένω λίγες μερούλες και μπουμ. Χειρότερα απο οτι περίμενα. Να σημειώσω ότι σε αυτό το σημείο είμαι σε κεντρικότατη περιοχή, με καμπίνα στα 50-80 μετρά καλωδίωσης, περίπου 1000 μετρά από τον οτέ ή ~1600 θεωρητή απόσταση καλωδίου από την καμπίνα, διπλά σε πολλά φροντιστήρια, δημόσιες υπηρεσίες, supermarket κλπ. Για αυτούς που ανησυχούν μέχρι τώρα τι θα πω είναι ότι με adsl έπιανα 5-8 down και με vdsl2 13. Θέμα δικό μου δεν είναι, έχω ρίξει μόνος μου καλώδιο SFTP cat 7 μέχρι τον κατανεμητή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, παίρνω αμέσως από την πρώτη μπρίζα που φτάνει στο διαμέρισμα, έχω δοκιμάσει με 2 ρουτερ, Speedport και με ένα πανάκριβο τελευταίας γενιάς TP-LINK 802.11 ac (fun fact: Όταν ζήτησα τους κωδικούς η απάντηση που πείρα ήταν "Γιατί κύριε θέλετε άλλο ρουτερ; Δεν ανάβει το λαμπάκι; ). Και μετά από όλα αυτά το θέμα μου παραμένει. Για βλάβη έχω δηλώσει... ακόμα περιμένω.. Σαν ευρωπαίος πολίτης έχω τα δικαιώματα μου, τις υποχρεώσεις μου αλλά δεν περίμενα τόσα ψέματα από ένα χαζοκούτι και τέτοιο υφάκι από φυσική και τηλεφωνική εξυπηρέτηση

    Τα σχόλια, δικά σας

    *Ελάχιστο "raw" ping απο adsl με καμία συσκευή: 38
    Μέγιστο: 42

    Vdsl: 16-19



    _________________________________________________
    ADSL



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ADSL Speedtest.bmp 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  741,2 KB 
ID: 188875

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ADSL Link Information.bmp 
Εμφανίσεις:  102 
Μέγεθος:  1,28 MB 
ID: 188877
    _________________________________________________
    Vdsl απο τα Lidl

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL Speedtest.bmp 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  116,8 KB 
ID: 188874

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VDSL Link Information.bmp 
Εμφανίσεις:  113 
Μέγεθος:  213,9 KB 
ID: 188876



    Οικογενειάρχης Φίλος 4μελη οικογένεια με 2 smart tv, κινητά, υπολογιστή, laptops και κανα smartwatch
    ADSL
    8 / 11,78 / 0,91

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Θανασης σπιτι adsl.bmp 
Εμφανίσεις:  74 
Μέγεθος:  821,2 KB 
ID: 188879
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Democrat33 : 28-11-17 στις 20:28.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Είσαι σίγουρος οτι είσαι συνδεμένος σε καμπίνα στα 80 μέτρα; γιατί το attenuation που έχεις λέει άλλα.
    Ρίξε μια ματιά στον κατανεμητή τι νούμερα έχει και μετά τσέκαρε και την καμπινα αν είναι τα ίδια

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει νέα καμπίνα ή είναι ακόμη παλιά;
    Αν ισχύει το πρώτο, τότε δεν σε έχουν συνδέσεις ακόμη σε αυτήν, πράγμα που θα γίνει σύντομα.
    Αν ισχύει το δεύτερο τότε παίρνεις από αστικό κέντρο με ότι συνεπάγεται αυτό λόγω απόστασης και ποιότητας του χάλκινου δικτύου στην περιοχή σου.

    Σε κάθε περίπτωση οι τιμές της εξασθένισης που δίνεις στις 2 υπηρεσίες, συμφωνούν μεταξύ τους και αναφέρονται σε 1000 περίπου "καλωδιακά" μέτρα με την πραγματική να είναι μικρότερη.
    Όμως ο συγχρονισμός που έχεις είναι πολύ μικρός και στις 2 συνδέσεις. Έχουμε την ίδια εξασθένιση (13dB) και με 9 SNR είμαι στα 18ΜBps και σε VDSL κάπου στα 40-42. Εσύ είσαι πολύ παρακάτω.

    Φτου! Δεύτερος και καταϊδρωμένος.

  4. #4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος οτι είσαι συνδεμένος σε καμπίνα στα 80 μέτρα; γιατί το attenuation που έχεις λέει άλλα.
    Ρίξε μια ματιά στον κατανεμητή τι νούμερα έχει και μετά τσέκαρε και την καμπινα αν είναι τα ίδια
    Στην cosmote μου έχουν πει ότι παίρνω από τα κεντρικά σε αυτούς και όχι από την καμπίνα. Στο τηλέφωνο μου έχουν πει ότι παίρνω από την καμπίνα γύρω από την γωνιά στο τετράγωνο μου. (βρήκαν και τον αριθμό κιόλας. Μπράβο δουλέψαν και για μια φορά στην ζωή τους) Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Το τηλέφωνο μου και η διεύθυνση μου λένε ότι παίρνει και 200 μέσω "fiber". Ο κατανεμητής μου είναι πιο καθαρός και από τουαλέτα σε μικελ δεν γράφει τίποτα πάνω ούτε καν τα διαμερίσματα

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με ποια από τις 3 μοιάζει η καμπίνα σου;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ote.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  73,4 KB 
ID: 188880 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10822266_10203167227366857_419257633_n.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  156,7 KB 
ID: 188881

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ποια από τις 3 μοιάζει η καμπίνα σου;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ote.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  73,4 KB 
ID: 188880 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  10822266_10203167227366857_419257633_n.jpg 
Εμφανίσεις:  38 
Μέγεθος:  156,7 KB 
ID: 188881
    Με την δεξια που δεν διαθετει mini Dslam (την καινουρια)

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις VDSL και μάλιστα vectoring, που είναι προϋπόθεση για πάνω από τα 50Mbps.
    Από αστικό κέντρο και υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχεις 50Mbps έως τα 700-800 μέτρα και 30Mbps έως τα 1200.

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις VDSL και μάλιστα vectoring, που είναι προϋπόθεση για πάνω από τα 50Mbps.
    Από αστικό κέντρο και υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχεις 50Mbps έως τα 700-800 μέτρα και 30Mbps έως τα 1200.
    Πήρα τώρα μόλις τηλέφωνο για βλάβη -παλι- αν μου είπαν ότι "τους γράφει ότι η περιοχή υποστηρίζει" λένε ότι μπορεί να υπάρχουν άλλοι παράγοντες. Τίποτα άλλο ακριβώς αυτήν την φράση "Άλλοι παράγοντες" και επιπλέων τώρα το σίτε τους λέει " COSMOTE Fiber έως 200 Mbps Το αίτημά σου θα πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο. " και σε όλα τα άλλα πεδία το ίδιο Θα δείξει Πραγματικά πιστεύω το κάνουν επίτηδες σε συγκεκριμένους χρήστες.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις VDSL και μάλιστα vectoring, που είναι προϋπόθεση για πάνω από τα 50Mbps.
    Από αστικό κέντρο και υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχεις 50Mbps έως τα 700-800 μέτρα και 30Mbps έως τα 1200.
    Στη γειτονιά μου παίρνω VDSL από καμπίνα που είναι όπως η δεξιά που έβαλες πιο πριν (2 φύλλα πόρτας). Στο σάιτ της Wind μου λέει ότι μπορώ να πάρω μέχρι 100 (είμαι στα 50 τώρα). το 100 σημαίνει vectoring, σωστά; Πως γίνεται να μπορούν αν μου δώσουν 100άρι με vectoring όταν παίρνω από καμπίνα που δεν το υποστηρίζει;

  10. #10
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    532
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Democrat33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την δεξια που δεν διαθετει mini Dslam (την καινουρια)
    Δεξιά εικόνα ή η δεξιά της αριστερής εικόνας; Λευκή ή γκρι;
    Μπορεί απλώς να μην σε έχουν συνδέσει πάνω στην καμπίνα, αν όντως έχεις κάποια από τις καινούριες. Καινούριες λέμε στην πρώτη εικόνα την αριστερά και αυτή της δεύτερης εικόνας.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-11-2002
    Περιοχή
    Zion
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazarefa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη γειτονιά μου παίρνω VDSL από καμπίνα που είναι όπως η δεξιά που έβαλες πιο πριν (2 φύλλα πόρτας). Στο σάιτ της Wind μου λέει ότι μπορώ να πάρω μέχρι 100 (είμαι στα 50 τώρα). το 100 σημαίνει vectoring, σωστά; Πως γίνεται να μπορούν αν μου δώσουν 100άρι με vectoring όταν παίρνω από καμπίνα που δεν το υποστηρίζει;
    Δεν νομιζω να σημαινει Vectoring οπως και δηποτε .... πχ εμενα η δικια μου καμπινα ειναι απλη vdsl και ενω ειμαι κλειδωμενος στα 49999 , μου λεει φτανει μεχρι τα 110 .... αλλα vectoring δεν υποστηριζεται ...

  12. #12
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17300 Kbps/2047Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Tp-link archer d2 ac750
    SNR / Attn
    6(dB) / 15.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω την εντύπωση απο το attenuation που βλέπω ότι η αποσταση σου και στις δύο περιπτώσεις είναι άνω των 500μ.
    Ανα όντως παίρνεις απο αστικό κέντρο το οποιο είναι κοντά στο χιλιόμετρο, ότι και να κανεις με την υπάρχουσα γραμμή άντε να κερδίσεις κανα 2-3MBps.
    Τώρα αν παίρνεις όντως από την καμπίνα κοντά σου σημαίνει ότι το απερχόμενο σου είναι λίγο πριν το θάνατο, βέβαια δεν βλέπω να έχεις error rate οπότε, αυτά είναι τα καλά νέα.
    Λοιπόν παίζει το εξής, στη φωτό με την καμπίνα που έχει 3 χωρίσματα, βλέπουμε ότι υπάρχει και μία παλαιού τύπου (KV). Τι παίζει εδω; Πιθανόν όταν ενεργοποιηθεί vectoring στην περιοχή για 100άρες και 200αρες συνδεσεις, το KV απλά θα μοιράζει τα χάλκινα απερχόμενα στον τομέα που εξυπηρετεί δλδ όχι πάνω απο 300μ, ο λεγόμενος Τοπικός Υπο-βρόγχος (ΤοΥΒ).
    Σε αυτή τη περίπτωση, θα είσαι τυχερός. Επειδή γενικά το πλάνο των παρόχων θέλει κατάργηση των κύριων δικτύων (κύριος ζευγος το λεγόμενο) και των κατανεμητών όταν θα είναι vectoring ready ο εξοπλισμός θα σας κουμπώσουν όλους επάνω, ο καθένας θα πάρει αυτό που πρεπει και end of story. Μακάρι να σας μοντάρουν με αυτό τον τρόπο χωρίς τις συνηθισμένες -συγχωρείστε μου την έκφραση τροπος του λέγειν- γυφτιές, και θα είστε όλοι χαρούμενοι.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.

    Υ.Σ.
    Προσοχή στην καλωδίωση σου να μην έχει διακλαδώσεις και ματήσεις, στα vdsl ο τα ηλεκτρολογικα του χώρου παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο όσο και το εξωτερικό δίκτυο πολλές φορές. Γενικά το cat7 λειτουργεί άψογα χωρίς interferences λόγω θωράκισης.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2017
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις VDSL και μάλιστα vectoring, που είναι προϋπόθεση για πάνω από τα 50Mbps.
    Από αστικό κέντρο και υπό προϋποθέσεις μπορεί να έχεις 50Mbps έως τα 700-800 μέτρα και 30Mbps έως τα 1200.
    Αν εισαι πανω απο 1200 μετρα θα εχεις λιγοτερο απο 30Μbps? Εγω ειμαι γυρω στα 1500-1700 μετρα απο αστικο κεντρο

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickmagk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν παίζει το εξής, στη φωτό με την καμπίνα που έχει 3 χωρίσματα, βλέπουμε ότι υπάρχει και μία παλαιού τύπου (KV). Τι παίζει εδω; Πιθανόν όταν ενεργοποιηθεί vectoring στην περιοχή για 100άρες και 200αρες συνδεσεις, το KV απλά θα μοιράζει τα χάλκινα απερχόμενα στον τομέα που εξυπηρετεί δλδ όχι πάνω απο 300μ, ο λεγόμενος Τοπικός Υπο-βρόγχος (ΤοΥΒ).
    Πιθανότατα όταν τραβήχθηκε η φωτογραφία δεν είχε αποσυρθεί η παλιά καμπίνα, πράγμα που μπορεί να έχει γίνει σήμερα. Από την στιγμή που στήθηκε η νέα, η παλιά είναι άχρηστη και δεν συνδεόμαστε σε αυτήν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d456 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εισαι πανω απο 1200 μετρα θα εχεις λιγοτερο απο 30Μbps? Εγω ειμαι γυρω στα 1500-1700 μετρα απο αστικο κεντρο
    Αν δώσουν σε τέτοια απόσταση, πράγμα που είναι αμφίβολο, ναι θα έχεις μικρότερο συγχρονισμό.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99998/9999
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    24(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Democrat33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην cosmote μου έχουν πει ότι παίρνω από τα κεντρικά σε αυτούς και όχι από την καμπίνα. Στο τηλέφωνο μου έχουν πει ότι παίρνω από την καμπίνα γύρω από την γωνιά στο τετράγωνο μου. (βρήκαν και τον αριθμό κιόλας. Μπράβο δουλέψαν και για μια φορά στην ζωή τους) Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Το τηλέφωνο μου και η διεύθυνση μου λένε ότι παίρνει και 200 μέσω "fiber". Ο κατανεμητής μου είναι πιο καθαρός και από τουαλέτα σε μικελ δεν γράφει τίποτα πάνω ούτε καν τα διαμερίσματα
    Σε ποια πολη εισαι και δινει 200 το συστημα;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  2. Μηνύματα: 140
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-17, 16:53
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-17, 10:24
  4. Καμιά ανταπόκριση από τον ΟΤΕ
    Από gavliador στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-17, 13:58
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 02:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας