Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 62
  1. #16
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.399
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εγώ θα έλεγα να μην λέμε πολλά για τη χρήση voip....

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα να μην λέμε πολλά για τη χρήση voip....
    Α μπράβο, να το κρατήσουμε για λίγους και καλούς, μην το μάθουνε όλοι και μας το κόψουν άσε τους να πληρώνουνε

  3. #18
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Η γνώμη μου sdikr (ανεξαρτήτως του σεναρίου δικής μου χρήσης με πελάτες, γενικά μιλάμε) είναι ότι το voip έχει πλεονεκτήματα πολύ περισσότερα από τη συμβατική sim. Μακάρι να μπορούσα να κάνω αυτό που λες και να είμαι all-voip σε όλα τα στάδια της κλήσης (εισερχόμενες εξερχόμενες), αλλά βλέπεις υπάρχει μια κρίσιμη λεπτομέρεια. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ φορητότητα αριθμού κινητής σε voip πάροχο, μπορείς μόνο να αλλάξεις νταβατζή (να πας δηλαδή από cosmote σε wind ή vodafone ή οποιονδήποτε άλλον συνδυασμό).
    Αν γίνονταν ποτέ αυτό λέω (φορητότητα αριθμού ΚΙΝΗΤΗΣ σε voip πάροχο) θα τους είχαμε τσακίσει. Π.χ. να μπορούσα να μεταφέρω τον αριθμό κινητής μου 6912345678 από την wind στην yuboto και να δέχονταν εισερχόμενες κλήσεις κανονικά.
    Θα είναι η στιγμή του θανάτου των εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Αυτό είναι που τους κρατάει στη ζωή και μόνο αυτό. Μέχρι να γίνει αυτό (αν γίνει ποτέ) πρέπει να κουβαλάω αυτή τη sim σε μια συσκευή που θα μου προσφέρει ταυτόχρονα και voip.
    Εξ 'ου και η ανάγκη χρήσης και των δύο τεχνολογιών..

  4. #19
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.653
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αυτά τα παρανοϊκά δε μπορώ να τα καταλάβω. Το έχω εξηγήσει και σε άλλο φορουμ. Το νούμερο ανήκει στην ΕΕΤΤ (αν δε κάνω λάθος) και έχει δώσει την αριθμοδοσία στην εκάστοτε εταιρία. Η εκάστοτε εταιρία ουσιαστικά στο νοικιάζει. Το νούμερο ΔΕΝ σου ανήκει. ΔΕΝ το έχεις αγοράσει.
    Το να φτάσουμε σε ένα σημείο να κλαιγόμαστε για 1,66 ευρώ το μήνα, το θεωρώ αστείο.
    Τα'χω ακούσει και από αλλού αυτά του τύπου "έχω άλλο κινητό, και έχω και αυτό που με παίρνουν κτλ κτλ". Αν επιλέξεις να έχεις πάνω από 1 νούμερο, τότε δυστυχώς πληρώνεις. Τώρα από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

  5. #20
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντηση σε tiatrou
    Πληρώνεις δηλαδή 10+3 χ 12 = 156 ευρώ το χρόνο

    1. Μπορείς να έχεις χρεώσεις voip όταν θα πας στο εξωτερικό;
    2. Μπορείς να βρίσκεσαι οπουδήποτε στον κόσμο και να σε καλούν σαν να είσαι Ελλάδα;
    3. Μπορείς να πληρώνεις για πραγματική χρήση (ανά δευτερόλεπτο) και όχι ανά 3λεπτο;
    4. Μπορείς να μην λήγει ο χρόνος ομιλία σου αλλά να μεταφέρεται και στους επόμενους μήνες εάν δεν μιλήσεις πολύ κάποιον μήνα;
    κλπ κλπ κλπ

    Δεν μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά με την συμβατική sim σου.
    Μηνύματα εξαιρετικά σπάνια στέλνω, γιατί έχω και viber που έχει πολύ μεγαλύτερη ευελιξία (με εικόνες κτ.λ.), που οι περισσότεροι φίλοι μου επίσης έχουν, οπότε τελικά πληρώνω γύρω στα 120€ το χρόνο, μαζί με τα δεδομένα κινητής και χωρίς να πληρώνω έξτρα για voip ή για 2ο νούμερο κινητής.

    1. και 2. Εξωτερικό δεν πάω, οπότε δεν με ενδιαφέρει. Αλλιώς συμφωνώ απολύτως, ότι είναι μονόδρομος.
    4. Ναι μου μεταφέρεται ο χρόνος στους επόμενους μήνες, αφού κάθε μήνα βάζω 10 ευρώ και το ανανεώνω.

    Βεβαιώς θα συμφωνήσω ότι αν δεν μιλάς 400 λεπτά κατά μέσο όρο αλλα π.χ. 200 λεπτά, θα είναι σα να σου στοιχίζει διπλά. Συμφέρει μόνο όσους κάνουν 13 τουλάχιστον λεπτά την ημέρα εξερχόμενες κλήσεις. Επίσης σωστά αναφέρεις στο 3, ότι αν κάνεις κλήσεις των 30-40 δευτερολέπτων, θα χάνεις στην πραγματικότητα πολύ περισσότερο χρόνο.
    Προσωπικά για την δικιά μου χρήση, νομίζω ότι πιο πολύ μπελάς θα ήταν το Voip, παρά κέρδος θα είχα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 30-11-17 στις 01:23.

  6. #21
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    @tiatrou Κατανοητό αυτό που λες. Εννοείται.

    @Yazidis Φίλε μου, δεν κλαίγομαι για τα 1.66 ευρώ. Αυτό που με ενοχλεί είναι θα έπρεπε να μπορώ να παίρνω τον αριθμό του κινητού μου και να τον πάω σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία (βάσει ανταγωνιστικότητας του τηλεπικοινωνιακού προϊόντους που μου παρέχει) που ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΑΙΤΕΙ να της στάζω χρήματα κάθε λίγο και λιγάκι (δηλαδή να μου επιτρέπει να κάνω φορητότητα σε πάροχο VOIP υπηρεσιών).

  7. #22
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    "σαν συνεχεια των τιμολογιακων αυξησεων , ακολουθουν και μειωσεις που θα οδηγησουν τους καταναλωτες σε νεες οικονομικες δαπανες "
    μια ευεργετικη χορηγια της βοιδαφον και της κλικας της .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #23
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου sdikr (ανεξαρτήτως του σεναρίου δικής μου χρήσης με πελάτες, γενικά μιλάμε) είναι ότι το voip έχει πλεονεκτήματα πολύ περισσότερα από τη συμβατική sim. Μακάρι να μπορούσα να κάνω αυτό που λες και να είμαι all-voip σε όλα τα στάδια της κλήσης (εισερχόμενες εξερχόμενες), αλλά βλέπεις υπάρχει μια κρίσιμη λεπτομέρεια. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ φορητότητα αριθμού κινητής σε voip πάροχο, μπορείς μόνο να αλλάξεις νταβατζή (να πας δηλαδή από cosmote σε wind ή vodafone ή οποιονδήποτε άλλον συνδυασμό).
    Αν γίνονταν ποτέ αυτό λέω (φορητότητα αριθμού ΚΙΝΗΤΗΣ σε voip πάροχο) θα τους είχαμε τσακίσει. Π.χ. να μπορούσα να μεταφέρω τον αριθμό κινητής μου 6912345678 από την wind στην yuboto και να δέχονταν εισερχόμενες κλήσεις κανονικά.
    Θα είναι η στιγμή του θανάτου των εταιριών κινητής τηλεφωνίας. Αυτό είναι που τους κρατάει στη ζωή και μόνο αυτό. Μέχρι να γίνει αυτό (αν γίνει ποτέ) πρέπει να κουβαλάω αυτή τη sim σε μια συσκευή που θα μου προσφέρει ταυτόχρονα και voip.
    Εξ 'ου και η ανάγκη χρήσης και των δύο τεχνολογιών..
    Ας πούμε πως ήταν η στιγμή του θανάτου (που σε καμια περίπτωση δεν ήταν).

    Πως θα έπαιζες χωρις κινητή; Θα έψαχνες Wi-Fi για να κανεις κλήση;
    mac rulez

  9. #24
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Περιμένουμε και τις άλλες εταιρίες να ακολουθήσουν κλασσικά...

  10. #25
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πούμε πως ήταν η στιγμή του θανάτου (που σε καμια περίπτωση δεν ήταν).

    Πως θα έπαιζες χωρις κινητή; Θα έψαχνες Wi-Fi για να κανεις κλήση;
    Θα είχα και την κάρτα sim η οποία δίνει internet 3g για να περνάνε οι κλήσεις voip εκεί όπου δεν έχει wifi.

  11. #26
    Εγγραφή
    26-02-2015
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK TD-W8970
    SNR / Attn
    9(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από darkmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιμένουμε και τις άλλες εταιρίες να ακολουθήσουν κλασσικά...

    Να ακολουθήσουν τι....?

    Από όλες έχει γίνει με πρώτη την cosmote

  12. #27
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα είχα και την κάρτα sim η οποία δίνει internet 3g για να περνάνε οι κλήσεις voip εκεί όπου δεν έχει wifi.
    Οι εταιρειες παιθαναν ειπες. Δεν εχεις κινητη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από souflami Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ακολουθήσουν τι....?

    Από όλες έχει γίνει με πρώτη την cosmote
    Παιδια οι αλλαγές έχουν γίνει εδω και μηνες απο τους 3
    Διευκρίνηση ειναι.
    mac rulez

  13. #28
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Είμαι από τους τελευταίους που θα υπερασπιστούν τους πάροχους κινητής, αλλά πόσο θα θεωρούσατε δίκαιη/νορμάλ τιμή, να νοικιάζατε, ουσιαστικά, το δίκτυό τους;

    ΟΚ, με τις κινήσεις τους φαίνεται ότι μας σπρώχνουν προς συμβόλαια, αλλά και πάλι, 15€/χρόνο για να διατηρήσεις έναν αριθμό δεν θα έλεγα υπερβολική την τιμή βρε παιδιά.

  14. #29
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι από τους τελευταίους που θα υπερασπιστούν τους πάροχους κινητής, αλλά πόσο θα θεωρούσατε δίκαιη/νορμάλ τιμή, να νοικιάζατε, ουσιαστικά, το δίκτυό τους;

    ΟΚ, με τις κινήσεις τους φαίνεται ότι μας σπρώχνουν προς συμβόλαια, αλλά και πάλι, 15€/χρόνο για να διατηρήσεις έναν αριθμό δεν θα έλεγα υπερβολική την τιμή βρε παιδιά.
    Για ενα νούμερο δεν είναι θέμα, ειδικά μάλιστα αν του κάνεις χρήση, εκεί που μας τα χάλασε είναι για τα νούμερα που δεν τα κάνουμε χρήση αλλά απλά υπάρχουν, πχ κάποιο δεύτερο, τρίτο κοκ, κάρτες σε συναγερμούς, gps.

    Για το ύψος της τιμής, τώρα σε σύγκριση με αυτό που είχαμε πριν 5 ευρώ για εναν χρόνο είναι πολλά τα 15€

  15. #30
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Κατανοώ ότι πολλοί έχουν κάρτες για συναγερμούς κτλ, αλλά μιλάμε για ~1€ το μήνα.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 20:33
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 19:46
  3. Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 12:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας