Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 62
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοώ ότι πολλοί έχουν κάρτες για συναγερμούς κτλ, αλλά μιλάμε για ~1€ το μήνα.
    Αμά ήταν ~1 δεν θα υπήρχε θέμα, είναι ~8 όποτε καταλαβαίνεις

  2. #32
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Πώς είναι 8€; Δεν πρέπει να βάλεις ένα μίνιμουμ το 3μηνο;

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς είναι 8€; Δεν πρέπει να βάλεις ένα μίνιμουμ το 3μηνο;
    Δεν έχω μόνο μια sim, έχω 6, 4 σε gps/alarm, 2 στους γονείς που το έχουν κάνει σταθερό+ το κανονικό νούμερο με το συμβόλαιο, είναι ενα σεβαστό πόσο κάθε μήνα.

  4. #34
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευκαιρία για consolidation.. Αλλιως πληρώνουμε η ψάχνουμε εναλλακτικές λύσεις όπου υπάρχουν..

  5. #35
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οσες φορες εχει φτασει στο απροχωρητο μια κατασταση και με εχει αναγκασει στο να ψαξω τροπο να την χειριστω οικονομικοτερα , κατι βρισκω και συνηθως βρισκω κατι που θα πληρωνω πολυ λιγοτερα απο οσα πριν ξεκινησουν καν οι οποιες αυξησεις ανα την περιπτωση .
    πχ τσιγαρα , κινητο ,θερμανση , σταθερο , φαι , και "αλλα " .

    και οχι μονο στην περιπτωση μου , οποιον ξερω και τα εχει παρει στην κρανα με μια κατασταση και ασχοληθηκε λιγο , κατι καταφερε .

    αν περιμενουμε απο τις διαφημισεις και τις επισημοτητες για να σωθουμε .. ζητω που καηκαμε .

    οποτε ασε τις σειρηνες να τσιριζουνε σαν τον αδωνη .

    εμεις παμε σε αλλη συχνοτητα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #36
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι από τους τελευταίους που θα υπερασπιστούν τους πάροχους κινητής, αλλά πόσο θα θεωρούσατε δίκαιη/νορμάλ τιμή, να νοικιάζατε, ουσιαστικά, το δίκτυό τους;

    ΟΚ, με τις κινήσεις τους φαίνεται ότι μας σπρώχνουν προς συμβόλαια, αλλά και πάλι, 15€/χρόνο για να διατηρήσεις έναν αριθμό δεν θα έλεγα υπερβολική την τιμή βρε παιδιά.
    Εγω δεν εχω καταλαβει μεχρι που ειναι διατεθειμενοι να το φτασουν.

    Επειδη η ανθρωπινη απληστια δεν εχει ορια, ικανους τους εχω να φτασουν στον 1 μηνα και €10 ανανεωση, οπου εκει θα μιλαμε στην ουσια για συμβολαιο...

    Μας εγγυαται κανεις οτι θα σταματησουν στους 4 μηνες και στα €5? Αν υπηρχε τετοια εγγυηση, κανενα προβλημα.

    Αυτο ειναι το προβλημα με τις αυξησεις και τις περικοπες, δεν υπαρχει ανω οριο να σταματησουν!

  7. #37
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εταιρειες παιθαναν ειπες. Δεν εχεις κινητη.
    Είπα ότι οι εταιρίες πέθαναν εάν επιτρέπονταν η φορητότητα αριθμού κινητής σε VOIP πάροχο (π.χ. από cosmote σε yuboto ή από wind σε viva) ώστε να βρεθεί ο αριθμός κινητής τηλεφωνίας σε ένα νέο, εντελώς διαφορετικό καθεστώς τιμολογιακής μεταχείρισης (π.χ. να χρειάζεται μόνο μία ανανέωση το χρόνο στη νέα εταιρία που θα τον πας). Να μπορέσει δηλαδή να απεμπλακεί ένας αριθμός κινητής μέσω φορητότητας από το καρτέλ των 3 μεγάλων εταιριών κινητής τηλεφωνίας και να πάει σε άλλους μικρούς (ακόμα και εικονικούς) νέους παρόχους. Αυτό θα είναι που θα σκοτώσει τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εάν συμβεί ποτέ.

    Η (ριζοσπαστική θα μου πεις) γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει και ένα "δημόσιο" δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και όχι να είμαστε εξαρτημένοι μόνο από ιδιώτες. Όπως π.χ. πληρώνουμε για να έχουμε δημόσια νοσοκομεία, ή όπως πληρώνουμε για ένα δημόσιο κανάλι π.χ. ΕΡΤ (άσε πώς το χρησιμοποιούν!!!), έτσι έπρεπε να υπάρχει και το δωρεάν (συντηρούμενο από το κράτος) Hellas Free 3G Network. Ιστορίες σαν αυτή των υποκλοπών στη vodafone και του μακαρίτη του Τσαλικίδη, δείχνουν πόσο πολύ ανάγκη υπάρχει να είναι ΚΡΑΤΙΚΑ κάποια πράγματα και να μην βασιζόμαστε σε κερδοσκόπους ιδιώτες.

    Ακόμα πιο προχωρημένη άποψη είναι ένα σύνολο από κεραίες wifi (σαν κάτι μητροπολιτικά δίκτυα wifi) που είχα δει παλαιότερα (σαν το cosmote Fon wifi) για τα αστικά κέντρα.

  8. #38
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα ότι οι εταιρίες πέθαναν εάν επιτρέπονταν η φορητότητα αριθμού κινητής σε VOIP πάροχο (π.χ. από cosmote σε yuboto ή από wind σε viva) ώστε να βρεθεί ο αριθμός κινητής τηλεφωνίας σε ένα νέο, εντελώς διαφορετικό καθεστώς τιμολογιακής μεταχείρισης (π.χ. να χρειάζεται μόνο μία ανανέωση το χρόνο στη νέα εταιρία που θα τον πας). Να μπορέσει δηλαδή να απεμπλακεί ένας αριθμός κινητής μέσω φορητότητας από το καρτέλ των 3 μεγάλων εταιριών κινητής τηλεφωνίας και να πάει σε άλλους μικρούς (ακόμα και εικονικούς) νέους παρόχους. Αυτό θα είναι που θα σκοτώσει τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εάν συμβεί ποτέ.

    Η (ριζοσπαστική θα μου πεις) γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει και ένα "δημόσιο" δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και όχι να είμαστε εξαρτημένοι μόνο από ιδιώτες. Όπως π.χ. πληρώνουμε για να έχουμε δημόσια νοσοκομεία, ή όπως πληρώνουμε για ένα δημόσιο κανάλι π.χ. ΕΡΤ (άσε πώς το χρησιμοποιούν!!!), έτσι έπρεπε να υπάρχει και το δωρεάν (συντηρούμενο από το κράτος) Hellas Free 3G Network. Ιστορίες σαν αυτή των υποκλοπών στη vodafone και του μακαρίτη του Τσαλικίδη, δείχνουν πόσο πολύ ανάγκη υπάρχει να είναι ΚΡΑΤΙΚΑ κάποια πράγματα και να μην βασιζόμαστε σε κερδοσκόπους ιδιώτες.

    Ακόμα πιο προχωρημένη άποψη είναι ένα σύνολο από κεραίες wifi (σαν κάτι μητροπολιτικά δίκτυα wifi) που είχα δει παλαιότερα (σαν το cosmote Fon wifi) για τα αστικά κέντρα.
    Οι υποκλοπες που γραφεις δεν δειχνουν τιποτα. Να σου θυμισω στον τοτε κρατικο ΟΤΕ το τι γινοταν με τις υποκλοπες.
    Στο θεμα των υποκλοπων του 2004 να σου υπενθυμισω ακομα πως εντοπιστηκαν μονο στο δικτυο της Vodafone λογω του εσωτερικου roaming της Q ενω στα αλλα δικτυα δεν καταφεραν να εντοπιστουν.
    mac rulez

  9. #39
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η (ριζοσπαστική θα μου πεις) γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει και ένα "δημόσιο" δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και όχι να είμαστε εξαρτημένοι μόνο από ιδιώτες. Όπως π.χ. πληρώνουμε για να έχουμε δημόσια νοσοκομεία, ή όπως πληρώνουμε για ένα δημόσιο κανάλι π.χ. ΕΡΤ (άσε πώς το χρησιμοποιούν!!!), έτσι έπρεπε να υπάρχει και το δωρεάν (συντηρούμενο από το κράτος) Hellas Free 3G Network. Ιστορίες σαν αυτή των υποκλοπών στη vodafone και του μακαρίτη του Τσαλικίδη, δείχνουν πόσο πολύ ανάγκη υπάρχει να είναι ΚΡΑΤΙΚΑ κάποια πράγματα και να μην βασιζόμαστε σε κερδοσκόπους ιδιώτες.
    Ειχαμε καποτε τον ΟΤΕ ως κρατικο παροχο... δεν δουλευε και τοσο καλα το πραγμα ομως.

    Καταλαβαινω ομως τι θες να πεις, οτι ενα κρατικο κοστοστρεφες δικτυο θα δρουσε ως "αντιβαρο" και θα κρατουσε τα χαλιναρια στους ιδιωτες να μην ανεβαζουν τις τιμες καθε 3 και λιγο. Ελα ομως που το χρεωκοπημενο ελληνικο κρατος δεν εχει τα δις € που απαιτουνται για αναπτυξη 4G/5G δικτυων ή θα ξεμεναμε σε 2G ποιος ξερει για ποσα χρονια ("καλο ειναι μωρε το 2G για κλησεις/SMS, τι θες παραπανω?")... γι' αυτο εχουμε και την εναλλακτικη του ρυθμιστη, που ειναι η δουλεια του να κραταει τα χαλιναρια σε ολους και μας κοστιζει πολυ λιγοτερο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα πιο προχωρημένη άποψη είναι ένα σύνολο από κεραίες wifi (σαν κάτι μητροπολιτικά δίκτυα wifi) που είχα δει παλαιότερα (σαν το cosmote Fon wifi) για τα αστικά κέντρα.
    Αυτη η ιδεα (AWMN) απετυχε παταγωδως. Δεν το εχουμε σαν λαος.

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα ότι οι εταιρίες πέθαναν εάν επιτρέπονταν η φορητότητα αριθμού κινητής σε VOIP πάροχο (π.χ. από cosmote σε yuboto ή από wind σε viva) ώστε να βρεθεί ο αριθμός κινητής τηλεφωνίας σε ένα νέο, εντελώς διαφορετικό καθεστώς τιμολογιακής μεταχείρισης (π.χ. να χρειάζεται μόνο μία ανανέωση το χρόνο στη νέα εταιρία που θα τον πας). Να μπορέσει δηλαδή να απεμπλακεί ένας αριθμός κινητής μέσω φορητότητας από το καρτέλ των 3 μεγάλων εταιριών κινητής τηλεφωνίας και να πάει σε άλλους μικρούς (ακόμα και εικονικούς) νέους παρόχους. Αυτό θα είναι που θα σκοτώσει τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εάν συμβεί ποτέ.

    Η (ριζοσπαστική θα μου πεις) γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει και ένα "δημόσιο" δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και όχι να είμαστε εξαρτημένοι μόνο από ιδιώτες. Όπως π.χ. πληρώνουμε για να έχουμε δημόσια νοσοκομεία, ή όπως πληρώνουμε για ένα δημόσιο κανάλι π.χ. ΕΡΤ (άσε πώς το χρησιμοποιούν!!!), έτσι έπρεπε να υπάρχει και το δωρεάν (συντηρούμενο από το κράτος) Hellas Free 3G Network. Ιστορίες σαν αυτή των υποκλοπών στη vodafone και του μακαρίτη του Τσαλικίδη, δείχνουν πόσο πολύ ανάγκη υπάρχει να είναι ΚΡΑΤΙΚΑ κάποια πράγματα και να μην βασιζόμαστε σε κερδοσκόπους ιδιώτες.

    Ακόμα πιο προχωρημένη άποψη είναι ένα σύνολο από κεραίες wifi (σαν κάτι μητροπολιτικά δίκτυα wifi) που είχα δει παλαιότερα (σαν το cosmote Fon wifi) για τα αστικά κέντρα.



    Τώρα φωνάζεις για τα 15 ευρώ τον χρόνο, τι θα έκανες για τα ~55; θα ήθελες και 4G σε αυτό;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 30-11-17 στις 23:13.

  11. #41
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα φωνάζεις για τα 15 ευρώ τον χρόνο, τι θα έκανες για τα ~55; θα ήθελες και 4G σε αυτό;
    Σε εμενα απευθυνεσαι?

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμενα απευθυνεσαι?
    Οχι sorry είχα μείνει με τελευταίο ποστ του almounia πιο πάνω

    Spoiler:
    μου θύμισες το are you talking to meee

  13. #43
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Το κρατικό 2g δίκτυο, θα κάλυπτε δωρεάν ανάγκες επικοινωνίας και μόνο (όχι LTE κλπ.) και θα μπορούσε να είναι δωρεάν με μικρή συντήρηση σαν backup δίκτυο ή για τους λίγους πολίτες που θέλουν μόνο επικοινωνία. Τέλος πάντων, μην τα μπερδεύετε από αλλού αρχίσαμε και αλλού καταλήξαμε. Δεν είναι το πρόβλημα τα 15 ευρώ αλλά οι νοοτροπίες εκμετάλλευσης των εταιριών και κυρίως η απουσία ΑΥΣΤΗΡΟΥ ρυθμιστικού φορέα (όχι σαν την ΕΕΤΤ που είναι gtp).

  14. #44
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.687
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα ότι οι εταιρίες πέθαναν εάν επιτρέπονταν η φορητότητα αριθμού κινητής σε VOIP πάροχο (π.χ. από cosmote σε yuboto ή από wind σε viva) ώστε να βρεθεί ο αριθμός κινητής τηλεφωνίας σε ένα νέο, εντελώς διαφορετικό καθεστώς τιμολογιακής μεταχείρισης (π.χ. να χρειάζεται μόνο μία ανανέωση το χρόνο στη νέα εταιρία που θα τον πας). Να μπορέσει δηλαδή να απεμπλακεί ένας αριθμός κινητής μέσω φορητότητας από το καρτέλ των 3 μεγάλων εταιριών κινητής τηλεφωνίας και να πάει σε άλλους μικρούς (ακόμα και εικονικούς) νέους παρόχους. Αυτό θα είναι που θα σκοτώσει τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας εάν συμβεί ποτέ.

    Η (ριζοσπαστική θα μου πεις) γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να υπάρχει και ένα "δημόσιο" δίκτυο κινητής τηλεφωνίας και όχι να είμαστε εξαρτημένοι μόνο από ιδιώτες. Όπως π.χ. πληρώνουμε για να έχουμε δημόσια νοσοκομεία, ή όπως πληρώνουμε για ένα δημόσιο κανάλι π.χ. ΕΡΤ (άσε πώς το χρησιμοποιούν!!!), έτσι έπρεπε να υπάρχει και το δωρεάν (συντηρούμενο από το κράτος) Hellas Free 3G Network. Ιστορίες σαν αυτή των υποκλοπών στη vodafone και του μακαρίτη του Τσαλικίδη, δείχνουν πόσο πολύ ανάγκη υπάρχει να είναι ΚΡΑΤΙΚΑ κάποια πράγματα και να μην βασιζόμαστε σε κερδοσκόπους ιδιώτες.

    Ακόμα πιο προχωρημένη άποψη είναι ένα σύνολο από κεραίες wifi (σαν κάτι μητροπολιτικά δίκτυα wifi) που είχα δει παλαιότερα (σαν το cosmote Fon wifi) για τα αστικά κέντρα.
    Απ'ότι βλέπω από τη σελίδα που μας λες για τον voip πάροχο, σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις φορητότητα το σταθερό σου νούμερο. Γιατί λοιπόν δεν καταργείς το κινητό σου και να έχεις το "σταθερό" σου παντού;

    - - - Updated - - -

    Επίσης, απ'ότι βλέπω στη yutobo που εκθειάζεις τόση ώρα βλέπω πως το κόστος για να το έχεις αν καταλαβαίνω καλά είναι τα 12 ευρώ το χρόνο.. χωρίς να έχεις ΜΒ... χωρίς να έχεις δωρεάν χρόνο ομιλίας, και το κόστος για να υπάρχει ένας αριθμός στις εταιρίες κινητής είναι 15 ευρώ.. 0,25 ευρώ παραπάνω το μήνα. Όλος ο ντόρος για να υπάρχει η φορητότητα σε εταιρίες Voip είναι για να γλυτώσουμε τα 25 λεπτά το μήνα;
    Πραγματικά αν κάνω λάθος σε όσα διάβασα να μου τα πεις, γιατί μου φαίνεται αστείο τόση ώρα να διαφωνούμε για τις χρεώσεις που βάλαν όπου στο 90% των ατόμων που χρησιμοποιούν τη κάρτα κανονικά, δεν τους αγγίζει το 5ευρω το 4μηνο.

  15. #45
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Δεν εκθειάζω καμία εταιρία, ανέφερα και την viva εκτός από την yuboto όπως είδες (τις χρησιμοποιώ απλά ως παραδείγματα voip παρόχων).
    Ο λόγος που δεν μπορεί άμεσα να αντικατασταθεί το κινητό από voip αριθμό σταθερού είναι το ήδη γνωστό πελατολόγιό σου που ξέρει τον αριθμό του κινητού σου.
    Το κινητό δεν μπορεί να αντικατασταθεί πλήρως, γιατί δεν έχουμε παντού wifi. Ενώ θα έπρεπε με δίκτυα wimax κλπ. μεγάλης εμβέλειας να δημιουργήσουμε ένα είδος δικτύου με κυψέλες wifi αντί gsm.
    Επιπλέον το κινητό τελεί σε πιο περιοριστικό πλαίσιο εις ό,τι αφορά την παγκόσμια χρήση του, σε σχέση με έναν internet αριθμό (όσο υπάρχει το net neutrality τουλάχιστον).
    Εάν όλοι είχαμε νομαδικούς σταθερούς voip αριθμούς που θα λειτουργούσαν σε όλο τον πλανήτη (στην ουσία θα ήταν "κινητοί" αριθμοί πλέον) τότε γίνεται αυτό που προτείνεις.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 20:33
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 19:46
  3. Μηνύματα: 141
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 12:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας